v Track in Kansas: 2021 Girls 2A All-State Track & Field - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Track in Kansas: 2021 Girls 2A All-State Track & Field

2A girls track
By: Conor Nicholl
May 30, 2021

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 2A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2021 State Qualifier Patches

2021 2A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 2A

1 # 465 Brooke Hammond 11 Garden Plain 12.22 12.27

2 # 471 Haidyn Thompson 9 Garden Plain 12.91 13.00  

3 # 125 Jasey Downing 12 Bennington 13.09 13.05  

4 # 1442 Cooper Wilcox 9 Maranatha 13.06 13.15  

5 # 1634 Danielle Howard 11 Uniontown 13.08 13.16  

6 # 1550 Katelynne Riley 12 Syracuse 13.12 13.22  

7 # 129 Trista Watson 11 Bennington 13.12 13.27  

8 # 1658 Lauren Schutter 11 Wabaunsee 13.24 13.53  

 

Girls 200 Meter Dash Class 2A

1 # 465 Brooke Hammond 11 Garden Plain 25.41 25.65  

2 # 471 Haidyn Thompson 9 Garden Plain 26.69 26.75  

3 # 125 Jasey Downing 12 Bennington 26.78 26.78

4 # 1442 Cooper Wilcox 9 Maranatha 27.37 27.23  

5 # 1634 Danielle Howard 11 Uniontown 26.85 27.25  

6 # 1375 Addison Fitch 10 Sedgwick 27.34 27.32

7 # 129 Trista Watson 11 Bennington 27.44 27.65  

8 # 1549 YaYa Moreno 10 Syracuse 27.41 27.70  

 

Girls 400 Meter Dash Class 2A

1 # 465 Brooke Hammond 11 Garden Plain 1:02.54 1:00.79  

2 # 378 Emily Eck 10 Ellis 1:01.36 1:01.48

3 # 1442 Cooper Wilcox 9 Maranatha 1:00.90 1:01.68  

4 # 1375 Addison Fitch 10 Sedgwick 1:02.25 1:02.43  

5 # 132 Taya Smith 10 Valley Heights 1:02.37 1:02.53  

6 # 700 Kassidy Robertson 12 Jeff Co North 1:02.26 1:02.86  

7 # 1712 Ciera Hernandez 9 Wichita County 1:02.35 1:03.05  

8 # 124 Kolbie Bartlett 9 Bennington 1:03.25 1:03.23  

 

Girls 800 Meter Run Class 2A

1 # 1529 Chesney Peterson 10 Stanton County 2:15.91 2:16.80

2 # 374 Sonya Zimmerman 12 Berean Academy 2:29.75 2:25.43

3 # 718 Alysia Wagner 12 KC Christian 2:31.64 2:26.18

4 # 1538 Faith Ekart 9 Sterling 2:26.37 2:26.72

5 # 379 Grace Eck 12 Ellis 2:25.68 2:26.83

7 # 675 Madelyn Brunk 9 Inman 2:31.79 2:28.34

8 # 1683 Natalie Roepke 11 Washington County 2:30.59 2:29.18

 

Girls 1600 Meter Run Class 2A

1 # 1529 Chesney Peterson 10 Stanton County 5:11.31 5:00.72R

2 # 718 Alysia Wagner 12 KC Christian 5:23.06 5:19.52

3 # 376 Erin Hammeke 12 Ellinwood 5:34.96 5:22.35

4 # 629 Emily Diercks 12 Hoxie 5:26.30 5:27.61

5 # 468 Sydney Puetz 10 Garden Plain 5:44.76 5:28.41

6 # 1711 Ellie Van Zelfden 11 Remington 5:37.30 5:29.54

7 # 1693 Josie Ware 11 West Elk 5:38.23 5:29.95

8 # 385 Madelyn Russell 10 Ellis 5:35.91 5:40.35

 

Girls 3200 Meter Run Class 2A

1 # 1529 Chesney Peterson 10 Stanton County 11:49.83 10:47.92

2 # 376 Erin Hammeke 12 Ellinwood 12:55.18 11:16.43

3 # 718 Alysia Wagner 12 KC Christian 12:26.64 11:20.20

4 # 1693 Josie Ware 11 West Elk 12:26.78 11:41.67

5 # 629 Emily Diercks 12 Hoxie 12:23.53 11:46.69

6 # 385 Madelyn Russell 10 Ellis 12:24.02 11:54.90

7 # 1703 Lucy Brown 11 Remington 12:38.31 12:23.58

8 # 1339 Madisyn Ehrlich 11 Salina-Sacred Heart 12:38.86 12:25.10

 

Girls 100 Meter Hurdles Class 2A

1 # 462 Allison Catlin 12 Garden Plain 16.43 15.35

2 # 1283 Emily Jensik 12 Republic County 16.03 16.00

3 # 467 Celia Puetz 10 Garden Plain 17.00 16.28

4 # 1374 Landrea Sears 11 Sedan 16.01 16.31

5 # 1229 Lily Brown 9 St. Marys-Colgan 16.36 16.50

6 # 1680 Camryn Boykin 12 Washington County 16.92 17.04

7 # 677 Madilyn Heflin 9 Inman 17.27 17.05

8 # 1541 Kate Rowland 10 Sterling 17.72 17.41

 

Girls 100 Meter Hurdles Class 2A

1 # 462 Allison Catlin 12 Garden Plain 15.35 15.65  

2 # 1374 Landrea Sears 11 Sedan 16.31 16.09

3 # 1283 Emily Jensik 12 Republic County 16.00 16.32  

4 # 467 Celia Puetz 10 Garden Plain 16.28 16.36

5 # 1229 Lily Brown 9 St. Marys-Colgan 16.50 16.40  

6 # 677 Madilyn Heflin 9 Inman 17.05 17.24

7 # 1680 Camryn Boykin 12 Washington County 17.04 17.34  

8 # 1541 Kate Rowland 10 Sterling 17.41 17.70

 

Girls 300 Meter Hurdles Class 2A

1 # 462 Allison Catlin 12 Garden Plain 47.85 46.07  

2 # 1283 Emily Jensik 12 Republic County 48.08 46.51

3 # 1634 Danielle Howard 11 Uniontown 46.90 47.06  

4 # 1374 Landrea Sears 11 Sedan 49.93 48.40 2 48.393

5 # 1544 Clarysa Webber 10 Sublette 48.88 48.40 2 48.399

6 # 467 Celia Puetz 10 Garden Plain 50.03 49.49  

7 # 862 Cadence Williamson 9 Leon-Bluestem 50.04 49.53  

8 # 1045 Jaelle Johnson 10 Oakley 48.50 49.54  

 

Girls 4x100 Meter Relay Class 2A

1 Garden Plain 50.17 49.97 2 1) #462 Allison Catlin 12 2) #471 Haidyn Thompson 9 3) #470 Ryleigh Stuhlsatz 10 4) #465 Brooke Hammond 11

2 Bennington 51.35 51.31 2 1) #130 Alexis Wheeler 12 2) #129 Trista Watson 11 3) #124 Kolbie Bartlett 9 4) #125 Jasey Downing 12

3 Jefferson County North 52.53 51.88 2 1) #701 Katelyn Schmalz 10 2) #692 Gretchen Babcock 12 3) #693 Audrey Bell 10 4) #700 Kassidy Robertson 12

4 Plainville 51.49 52.14 2 1) #1239 Brady Bouchey 12 2) #1244 Brooklyn Staab 12 3) #1241 Jada Rathbun 10 4) #1240 Gracie Kerns 10

5 Leon-Bluestem 52.67 52.48 2 1) #855 Holli Emmons 9 2) #862 Cadence Williamson 9 3) #860 Mallory Potter 9 4) #861 Jenna Valentine 10

6 Eskridge-Mission Valley 52.25 52.52 2 1) #396 Allie Linhart 12 2) #397 MacKenzie Murray 12 3) #395 Tatiana Halupa 12 4) #393 Megan Deters 12

7 Elbing-Berean Academy 53.01 52.55 1 52.546 1) #365 Kessa Case 10 2) #372 Miranda Wiebe 12 3) #366 Sophie Dugger 11 4) #367 Katherine Harms 11

8 Ellis 52.73 52.55 1 52.549 1) #384 Kylee Pfeifer 9 2) #378 Emily Eck 10 3) #380 Lakyn Fischer 11 4) #383 Abigail North 12

 

Girls 4x400 Meter Relay Class 2A

1 Stanton County 4:18.68 4:11.83 2 1) #1528 Suzanne Farnham 10 2) #1530 Addyson Scott 10 3) #1527 Lauren Canny 9 4) #1529 Chesney Peterson 10 2:09.414 (2:09.414) 3:12.198 (1:02.785) 4:11.825 (59.627)

2 Bennington 4:18.09 4:16.03 2 1) #125 Jasey Downing 12 2) #124 Kolbie Bartlett 9 3) #127 Regan Robinson 12 4) #129 Trista Watson 11 2:05.819 (2:05.819) 3:12.574 (1:06.755) 4:16.022 (1:03.449)

3 Blue Rapids-Valley Hts 4:16.00 4:17.53 2 1) #131 Brooke Porter 9 2) #135 Maggie Toerber 9 3) #136 Madison Vermetten 11 4) #132 Taya Smith 10 2:09.966 (2:09.966) 3:14.762 (1:04.796) 4:17.527 (1:02.766)

4 Garden Plain 4:18.68 4:17.79 2 1) #466 Alli Puetz 12 2) #467 Celia Puetz 10 3) #468 Sydney Puetz 10 4) #462 Allison Catlin 12 2:09.338 (2:09.338) 3:14.804 (1:05.466) 4:17.787 (1:02.984)

5 Ellis 4:16.56 4:18.43 2 1) #379 Grace Eck 12 2) #382 Makenna Kohl 10 3) #378 Emily Eck 10 4) #383 Abigail North 12 2:11.044 (2:11.044) 3:15.243 (1:04.199) 4:18.425 (1:03.183)

6 Inman 4:22.35 4:18.66 1 1) #675 Madelyn Brunk 9 2) #681 Dantlie Raney 12 3) #676 Madison Burge 12 4) #677 Madilyn Heflin 9 2:08.476 (2:08.476) 3:15.264 (1:06.788) 4:18.655 (1:03.392)

7 Jefferson County North 4:20.18 4:19.44 2 1) #693 Audrey Bell 10 2) #695 Adison Manville 11 3) #692 Gretchen Babcock 12 4) #700 Kassidy Robertson 12 2:11.084 (2:11.084) 3:16.903 (1:05.820) 4:19.432 (1:02.529)

8 Elbing-Berean Academy 4:20.67 4:19.79 2 1) #368 Flora Morgan 9 2) #372 Miranda Wiebe 12 3) #371 Lillie Veer 10 4) #374 Sonya Zimmerman 12 2:12.260 (2:12.260) 3:16.348 (1:04.088) 4:19.783 (1:03.436)  

 

Girls 4x800 Meter Relay Class 2A

1 Hoxie 10:30.56 10:09.25 1) #629 Emily Diercks 12 2) #635 Baylee McKenna 12 3) #630 Ayleen Dimas 12 4) #632 Hayley Jacobs 11 1:12.812 (1:12.812) 2:28.725 (1:15.913) 3:42.191 (1:13.467) 5:05.657 (1:23.466) 6:19.468 (1:13.812) 7:41.026 (1:21.559) 8:53.130 (1:12.104) 10:09.250 (1:16.121)

2 Elbing-Berean Academy 10:35.61 10:09.99 1) #368 Flora Morgan 9 2) #371 Lillie Veer 10 3) #370 Teagan Smith 11 4) #374 Sonya Zimmerman 12 1:14.022 (1:14.022) 2:33.914 (1:19.893) 3:45.731 (1:11.817) 5:05.585 (1:19.854) 6:20.379 (1:14.795) 7:43.237 (1:22.859) 8:58.085 (1:14.848) 10:09.984 (1:11.900)

3 Ellis 10:25.32 10:14.13 1) #377 Haley Cranwell 10 2) #382 Makenna Kohl 10 3) #385 Madelyn Russell 10 4) #379 Grace Eck 12 1:12.354 (1:12.354) 2:33.460 (1:21.106) 3:46.217 (1:12.757) 5:09.922 (1:23.706) 6:28.509 (1:18.587) 7:51.560 (1:23.051) 8:57.819 (1:06.260) 10:14.123 (1:16.304)

4 Blue Rapids-Valley Hts 10:34.40 10:18.84 1) #136 Madison Vermetten 11 2) #134 Catherine Toerber 11 3) #133 Abigail Steinfort 11 4) #132 Taya Smith 10 1:13.598 (1:13.598) 2:32.911 (1:19.314) 3:48.088 (1:15.177) 5:17.877 (1:29.790) 6:30.248 (1:12.371) 7:51.180 (1:20.932) 9:01.253 (1:10.073) 10:18.832 (1:17.579)

5 Salina-Sacred Heart 10:30.23 10:33.01 1) #1343 Emma Roberts 9 2) #1339 Madisyn Ehrlich 11 3) #1340 Sydney Goetz 9 4) #1342 Lauryn Mikkelson 9 1:15.045 (1:15.045) 2:35.217 (1:20.173) 3:51.580 (1:16.364) 5:16.050 (1:24.470) 6:34.944 (1:18.894) 7:59.380 (1:24.437) 9:16.600 (1:17.220) 10:33.009 (1:16.410)

6 Jefferson County North 10:38.25 10:33.50 1) #699 Jordyn Renk 9 2) #697 Sydney Myers 9 3) #693 Audrey Bell 10 4) #700 Kassidy Robertson 12 1:13.471 (1:13.471) 2:34.700 (1:21.229) 3:51.664 (1:16.965) 5:23.204 (1:31.540) 6:39.493 (1:16.289) 8:00.913 (1:21.420) 9:16.052 (1:15.140) 10:33.492 (1:17.440)

7 Hillsboro 10:44.90 10:33.92 1) #596 Moriah Jost 10 2) #595 Trudy Hein 9 3) #594 Emersyn Funk 11 4) #592 Ainsley Duell 10 1:12.659 (1:12.659) 2:35.833 (1:23.174) 3:51.884 (1:16.052) 5:21.839 (1:29.955) 6:38.168 (1:16.329) 7:55.745 (1:17.578) 9:10.566 (1:14.822) 10:33.911 (1:23.345)

8 Bennington 10:51.60 10:36.31 1) #124 Kolbie Bartlett 9 2) #128 Tambryn Watson 9 3) #126 Ashlyn Harbaugh 11 4) #127 Regan Robinson 12 1:13.302 (1:13.302) 2:34.354 (1:21.052) 3:47.564 (1:13.211) 5:16.233 (1:28.669) 6:28.799 (1:12.567) 7:58.299 (1:29.500) 9:15.586 (1:17.287) 10:36.303 (1:20.718)

 

Girls High Jump Class 2A

1 # 695 Adison Manville 11 Jeff Co North 5-02.00 5-02.00

2 # 663 Becca Hammersmith 12 Hutchinson-Trinity 5-04.50 J5-02.00

3 # 1244 Brooklyn Staab 12 Plainville 5-00.00 J5-02.00

4 # 12 Kaley Boyce 12 Allen-Northern Hts 5-00.00 J5-02.00

5 # 1229 Lily Brown 9 St. Marys-Colgan 5-00.00 J5-02.00

6 # 389 Ella Burnett 9 Erie 4-10.00 5-00.00

7 # 296 Kenzie Wenke 11 Conway Springs 5-00.00 J5-00.00

8 # 633 Morgan Keith 12 Hoxie 5-00.00 J5-00.00

 

Girls Pole Vault Class 2A

1 # 952 Anne Baliel 12 Marion 10-00.00 10-06.00

2 # 1528 Suzanne Farnham 10 Stanton County 8-06.00 10-00.00

3 # 1621 Lili Shubert 12 Trego Community 10-03.00 J10-00.00

4 # 366 Sophie Dugger 11 Berean Academy 9-00.00 9-06.00

5 # 716 Malaika Adhiambo 12 KC Christian 9-00.00 J9-06.00

6 # 464 Christia Rose Gorges 12 Garden Plain 9-06.00 9-00.00

7 # 375 Nakaela O'Hair 10 Elkhart 9-00.00 8-06.00

8 # 220 Laura Koch 11 Chase County 8-06.00 J8-06.00

 

Girls Long Jump Class 2A

1 # 1658 Lauren Schutter 11 Wabaunsee 17-09.75 17-01.50

2 # 628 Maliyah Soto 11 Horton 16-10.00 16-09.00

3 # 1550 Katelynne Riley 12 Syracuse 15-04.00 16-08.00

4 # 1003 Myiah Logue 12 Moundridge 17-05.50 16-04.00

5 # 859 Torrance Lovesee 12 Leon-Bluestem 17-01.75 16-02.25

6 # 1105 Caelyn Ferguson 9 Heritage Christ 16-09.75 16-02.00

7 # 1240 Gracie Kerns 10 Plainville 16-03.00 16-01.50

8 # 1484 Gracie Kirchhoff 9 Smith Center 15-09.50 15-06.50

 

Girls Triple Jump Class 2A

1 # 859 Torrance Lovesee 12 Leon-Bluestem 37-00.25 36-08.00

2 # 1003 Myiah Logue 12 Moundridge 36-02.50 36-06.25

3 # 1229 Lily Brown 9 St. Marys-Colgan 34-09.00 36-02.75

4 # 1658 Lauren Schutter 11 Wabaunsee 35-05.00 35-04.75

5 # 469 Sophie Smith 11 Garden Plain 35-05.50 35-04.50

6 # 590 D'Myia Cox 10 Hillsboro 35-03.75 34-11.25

7 # 1237 Ali Scripsick 10 St. Marys-Colgan 30-11.50 34-04.25

8 # 904 Abigail Criqui 12 Lyndon 34-02.50 34-02.50

 

Girls Shot Put Class 2A

1 # 137 Emma Yungeberg 11 Valley Heights 37-09.50 40-11.00

2 # 1041 Liberty Booker 11 Oakley 42-04.50 40-02.50

3 # 682 Claire Thiessen 12 Inman 39-09.50 39-03.50

4 # 600 Jessica Saunders 12 Hillsboro 41-07.00 38-06.50

5 # 1534 Sadie Beagley 11 Sterling 36-09.50 37-00.00

6 # 78 MaKenzie Jackson 10 Arma-Northeast 36-07.50 36-07.00

7 # 859 Torrance Lovesee 12 Leon-Bluestem 37-07.25 35-07.00

8 # 643 Jada Dangerfield 12 Humboldt 35-06.50 34-04.75

 

Girls Discus Throw Class 2A

1 # 1244 Brooklyn Staab 12 Plainville 125-01 130-09

2 # 137 Emma Yungeberg 11 Valley Heights 128-07 126-10

3 # 600 Jessica Saunders 12 Hillsboro 118-03 119-01

4 # 1242 Abby Reif 11 Plainville 111-02 116-09

5 # 1044 Andelyn Johnson 12 Oakley 111-07 116-04

6 # 463 Naomi Dooley 11 Garden Plain 115-10 116-02

7 # 859 Torrance Lovesee 12 Leon-Bluestem 137-03 116-00

8 # 136 Madison Vermetten 11 Valley Heights 125-01 114-11

 

Girls Javelin Throw Class 2A

1 # 137 Emma Yungeberg 11 Valley Heights 126-09 144-00

2 # 587 Alissa Keith 12 Hill City 132-10 122-03

3 # 371 Lillie Veer 10 Berean Academy 112-04 118-03

4 # 472 Madysen Zoglman 12 Garden Plain 122-01 114-09

5 # 1482 Camryn Hutchinson 9 Smith Center 117-01 112-02

6 # 225 Britney Schroer 12 Chase County 110-02 108-06  

7 # 372 Miranda Wiebe 12 Berean Academy 117-02 108-00

8 # 589 Brooklyn Sloane 11 Hill City 114-07 106-04


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141