v Track in Kansas: 2021 Girls 3A All-State Track & Field - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Track in Kansas: 2021 Girls 3A All-State Track & Field

Class 3A girls all-state track and field.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 28, 2021

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 6A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2021 State Qualifier Patches

2021 3A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 3A

1  #  577 Caryn Yoder        11 Hesston                12.33      12.32   2.8

2  #  422 Ashley Singhateh    9 Eureka                 12.68      12.46   2.8

3  #  882 Isabelle Peters    12 Lindsb-Smoky Vly       12.54      12.48   2.8

4  #  573 Emily Friesen      11 Hesston                12.63      12.57   2.8

5  #  284 Kerri Jones        12 Columbus               12.64      12.65   2.8

6  #  881 Breanne Peters      9 Lindsb-Smoky Vly       12.79      12.84   2.8

7  # 1520 Hope Garland        9 St. Marys              12.89      12.85   2.8

8  #  609 Samantha Colson    12 Hoisington             12.89      12.87   2.8

Girls 200 Meter Dash Class 3A

1  #  882 Isabelle Peters    12 Lindsb-Smoky Vly       26.30      25.94   2.0

2  #   73 Sophie Francis     12 Chaparral              26.60      26.45   2.0

3  #  956 Brynn Oneil        10 Marysville             26.71      26.48   2.0

4  #  613 Macy Hanzlick      11 Hoisington             26.97      26.58   2.0

5  # 1223 Ava Schemper       12 Phillipsburg           26.78      26.62   2.0

6  #  734 Marissa Deweese    10 Kingman                27.12      26.95   2.0

7  # 1298 Jacy Thomasson     10 Riverton               27.14      27.10   2.0

8  #  642 Mikyn Hamlin       10 Hugoton                27.23      27.22   2.0

Girls 400 Meter Dash Class 3A

1   # 1224 Heather Schemper   10 Phillipsburg           58.77      59.18   2

2   #  886 Abigail Rose       11 Lindsb-Smoky Vly       59.35      59.66   2

3   # 1377 Hailey Nordhus      9 Nemaha Central         58.77      59.94   2

4   # 1219 Abby Babcock       11 Phillipsburg         1:00.71    1:00.39   2

5   #   51 Emma Schaffer      10 Anderson County      1:01.70    1:00.41   1

6   # 1313 Amelia Foster      10 Rossville            1:00.16    1:01.09   2 1:01.081

7   #  449 Mia Sarwinski      10 Galena               1:01.20    1:01.09   2 1:01.083

8   #  733 Kayla Belt         11 Kingman              1:02.14    1:01.55   1

Girls 800 Meter Run Class 3A

1  #  878 Elizabeth Lambert  11 Lindsb-Smoky Vly     2:18.73    2:18.75

      1:06.846 (1:06.846)  2:18.741 (1:11.895)

2  #  279 Lara Murdock       12 Colby                2:26.69    2:22.56

      1:08.428 (1:08.428)  2:22.558 (1:14.130)

3  # 1778 Jenna Elliott      12 Wichita-Trinity      2:30.06    2:22.89

      1:09.734 (1:09.734)  2:22.885 (1:13.151)

4  #  536 Kaleigh O'Brien    10 Halstead             2:29.11    2:24.73

      1:09.590 (1:09.590)  2:24.730 (1:15.140)

....Girls 800 Meter Run Class 3A

5   # 1363 Kennedy Holstein   11 Scott Community      2:29.35    2:25.22

      1:09.820 (1:09.820)  2:25.217 (1:15.397)

6   #   72 Chloe Eslinger     12 Chaparral            2:30.48    2:26.11

      1:09.201 (1:09.201)  2:26.101 (1:16.900)

7   # 1313 Amelia Foster      10 Rossville            2:34.02    2:26.82

      1:10.369 (1:10.369)  2:26.813 (1:16.444)

8   #  561 Emilee Lane        11 Hays-TMP-Marian      2:27.99    2:27.95

      1:10.852 (1:10.852)  2:27.944 (1:17.092)

Girls 1600 Meter Run Class 3A

1   # 1502 Jentrie Alderson   11 Southeast of Saline  5:14.00    5:11.59

      1:13.927 (1:13.927)  2:38.399 (1:24.473)  3:58.122 (1:19.723)  5:11.584 (1:13.462)

2   #  279 Lara Murdock       12 Colby                5:24.68    5:14.04

      1:13.779 (1:13.779)  2:38.278 (1:24.500)  3:58.411 (1:20.134)  5:14.040 (1:15.629)

3   #  286 Montana Ohmart     10 Columbus             5:33.35    5:27.88

      1:16.462 (1:16.462)  2:41.810 (1:25.348)  4:09.358 (1:27.548)  5:27.876 (1:18.519)

4   #  550 Taylor Hoskinson   11 Haven                5:46.70    5:29.41

      1:14.624 (1:14.624)  2:40.249 (1:25.625)  4:08.710 (1:28.461)  5:29.409 (1:20.700)

5   #  538 Dominique Schutte   9 Halstead             5:48.96    5:29.77

      1:13.509 (1:13.509)  2:38.802 (1:25.293)  4:08.078 (1:29.277)  5:29.769 (1:21.692)

6   #  759 Ozia Trujillo      10 Kismet-SW Height     5:50.93    5:29.79

      1:14.200 (1:14.200)  2:39.992 (1:25.793)  4:08.376 (1:28.384)  5:29.787 (1:21.411)

7   # 1032 Mackenzie Clydesd   9 Norton Community     5:36.24    5:35.90

      1:15.253 (1:15.253)  2:41.373 (1:26.120)  4:09.993 (1:28.621)  5:35.891 (1:25.898)

8   #  297 Jordyn Picolet     10 Council Grove        5:46.65    5:40.36

      1:16.105 (1:16.105)  2:44.488 (1:28.383)  4:14.471 (1:29.983)  5:40.356 (1:25.885)

Girls 3200 Meter Run Class 3A

1   # 1502 Jentrie Alderson   11 Southeast of Saline 11:43.14   11:13.06

      1:16.829 (1:16.829)  2:44.549 (1:27.721)  4:14.036 (1:29.488)  5:42.122 (1:28.086)

      7:10.457 (1:28.335)  8:35.113 (1:24.656)  9:57.691 (1:22.579) 11:13.055 (1:15.364)

2   #  279 Lara Murdock       12 Colby               12:11.89   11:29.41

      1:16.465 (1:16.465)  2:44.423 (1:27.958)  4:13.780 (1:29.358)  5:41.851 (1:28.072)

      7:10.195 (1:28.344)  8:37.250 (1:27.056) 10:06.009 (1:28.759) 11:29.408 (1:23.399)

3   # 1503 Ashley Prochazka   10 Southeast of Saline 12:34.92   12:04.87

      1:17.501 (1:17.501)  2:45.557 (1:28.056)  4:16.507 (1:30.950)  5:48.428 (1:31.922)

      7:24.276 (1:35.848)  9:00.592 (1:36.316) 10:35.865 (1:35.274) 12:04.866 (1:29.001)

4   #  513 Mikayla Biermann   12 Goodland            12:46.28   12:13.69

      1:18.168 (1:18.168)  2:50.290 (1:32.123)  4:22.263 (1:31.973)  5:56.056 (1:33.793)

      7:32.318 (1:36.263)  9:11.949 (1:39.631) 10:49.759 (1:37.811) 12:13.688 (1:23.929)

5   #  994 Alayna Cossaart    10 Minneapolis         12:33.12   12:17.05

      1:16.417 (1:16.417)  2:44.956 (1:28.540)  4:15.837 (1:30.882)  5:48.710 (1:32.873)

      7:24.863 (1:36.154)  9:03.014 (1:38.151) 10:42.777 (1:39.764) 12:17.043 (1:34.267)

6   #  440 Campbell Odell      9 Fredonia            12:28.58   12:20.43

      1:17.863 (1:17.863)  2:49.702 (1:31.839)  4:23.739 (1:34.038)  5:59.337 (1:35.599)

      7:37.226 (1:37.889)  9:15.170 (1:37.944) 10:53.376 (1:38.206) 12:20.421 (1:27.046)

7   # 1694 Emma Bailey        10 West Franklin       13:15.34   12:21.11

      1:20.729 (1:20.729)  2:52.566 (1:31.837)  4:27.204 (1:34.638)  6:04.266 (1:37.062)

      7:42.347 (1:38.081)  9:20.790 (1:38.444) 10:57.204 (1:36.414) 12:21.104 (1:23.900)

8   #  297 Jordyn Picolet     10 Council Grove       12:43.56   12:26.14

      1:18.775 (1:18.775)  2:49.227 (1:30.452)  4:20.512 (1:31.285)  5:56.380 (1:35.869)

      7:32.664 (1:36.285)  9:14.307 (1:41.643) 10:54.129 (1:39.822) 12:26.135 (1:32.006)

Girls 100 Meter Hurdles Class 3A

1  #  882 Isabelle Peters    12 Lindsb-Smoky Vly       15.23      14.78   2.3

2  #   50 Abigael Reid       12 Anderson County        15.00      14.80   2.3

3  # 1176 Amiah Simmons      12 Osawatomie             15.20      15.07   2.3

4  #  422 Ashley Singhateh    9 Eureka                 15.20      15.13   2.3

5  #   73 Sophie Francis     12 Chaparral              15.62      15.52   2.3

6  #  609 Samantha Colson    12 Hoisington             15.79      15.97   2.3

7  #  175 Karlie Whitworth   11 Burlington             15.98      16.21   2.3

8  #  580 Claire Geiger      12 Hiawatha               16.14      16.35   2.3

Girls 300 Meter Hurdles Class 3A

1  #   50 Abigael Reid       12 Anderson County        45.07      44.35   2

2  #   73 Sophie Francis     12 Chaparral              47.00      45.28   2

3   #  422 Ashley Singhateh    9 Eureka                 45.03      45.58   2

4   #  364 Emma Schwinn       12 Pleasant Ridge         48.06      46.39   1

5   # 1176 Amiah Simmons      12 Osawatomie             48.18      46.81   1

6   # 1038 Jaelyn Rumback     10 Norton Community       45.99      46.93   2

7   #  175 Karlie Whitworth   11 Burlington             46.96      47.55   2

8   #  514 Lindsey Cure       10 Goodland               48.71      48.40   1

Girls 4x100 Meter Relay Class 3A

1   Hoisington                                          48.87      49.77   2

1)  #610 Sheena Gocela 9            2) #613 Macy Hanzlick 11

     3) #615 Suzanna Schneider 12       4) #609 Samantha Colson 12

2   Eureka                                              49.86      50.10   2

1)  #420 Chazni Ptacek 12           2) #419 Brooklyn Ptacek 11

     3) #418 Amanda Mouer 12            4) #422 Ashley Singhateh 9

3   Marysville                                          50.05      50.48   2

1)  #957 Eva Peschel 11             2) #953 Linda Franco 12

     3) #955 Taylor Meyer 11            4) #956 Brynn Oneil 10

4   Phillipsburg                                        49.76      50.53   2

1)  #1225 Taryn Sides 10            2) #1224 Heather Schemper 10

     3) #1219 Abby Babcock 11           4) #1223 Ava Schemper 12

5   Cheney                                              51.61      51.15   2

1)  #232 Amy Wright 9               2) #229 Brynn McCormick 11

     3) #226 Reagan Ayres 9             4) #228 Lacy Luehrs 11

6   Larned                                              51.80      51.35   1

1)  #801 Jayme Hagerman 10          2) #804 Savannah Smith 10

     3) #803 Jaidyn Pinkston 9          4) #802 Cagney Lemuz 11

7   Lindsborg-Smoky Valley                              49.94      51.39   2

1)  #883 Noelle Peters 10           2) #881 Breanne Peters 9

     3) #878 Elizabeth Lambert 11       4) #886 Abigail Rose 11

8   Girard                                              51.20      51.58   2

1)  #484 Ainsley Norton 9           2) #490 Serenia Short 11

     3) #486 Ranie Paulin 10            4) #487 Gracie Peterson 10

Girls 4x400 Meter Relay Class 3A

1  Lindsborg-Smoky Valley                            4:02.86    4:03.72   2

1)  #886 Abigail Rose 11            2) #880 Keira Mullen 9

     3) #885 Kajsa Peterson 12          4) #878 Elizabeth Lambert 11

      2:04.271 (2:04.271)  3:05.425 (1:01.154)    4:03.716 (58.291)

2  Phillipsburg                                      4:05.14    4:04.20   2

1)  #1219 Abby Babcock 11           2) #1223 Ava Schemper 12

     3) #1225 Taryn Sides 10            4) #1224 Heather Schemper 10

      2:04.890 (2:04.890)  3:05.790 (1:00.900)    4:04.195 (58.405)

3  Marysville                                        4:05.73    4:07.65   2

1)  #957 Eva Peschel 11             2) #953 Linda Franco 12

     3) #956 Brynn Oneil 10             4) #954 Bella Lott 10

      2:02.663 (2:02.663)  3:05.265 (1:02.602)  4:07.644 (1:02.379)

4  Anderson County                                   4:14.91    4:11.79   2

1)  #51 Emma Schaffer 10            2) #44 MaKenzie Kueser 12

     3) #45 Marah Lutz 12               4) #50 Abigael Reid 12

      2:06.253 (2:06.253)  3:12.094 (1:05.841)    4:11.790 (59.696)

5  Norton Community                                  4:05.82    4:13.03   2

1)  #1032 Mackenzie Clydesdale 9    2) #1035 Courtney Jones 12

     3) #1030 Hannah Bailey 12          4) #1038 Jaelyn Rumback 10

      2:08.856 (2:08.856)  3:11.519 (1:02.663)  4:13.030 (1:01.512)

6  Scott Community                                   4:13.68    4:14.24   2

1)  #1365 Allison Patton 11         2) #1371 Paige Vulgamore 12

     3) #1373 Judy Wiebe 12             4) #1363 Kennedy Holstein 11

      2:07.579 (2:07.579)  3:12.828 (1:05.250)  4:14.232 (1:01.404)

7  Colby                                             4:13.50    4:14.45   2

1)  #273 Kathie Chavez 9            2) #271 Cydney Brown 10

     3) #280 Danielle Schroeder 12      4) #279 Lara Murdock 12

      2:08.456 (2:08.456)  3:12.714 (1:04.259)  4:14.448 (1:01.734)

8  Halstead                                          4:19.86    4:16.27   1

1)  #535 Karenna Gerber 12          2) #538 Dominique Schutte 9

     3) #537 Parker Schroeder 12        4) #536 Kaleigh O'Brien 10

      2:10.598 (2:10.598)  3:14.363 (1:03.766)  4:16.266 (1:01.903)

Girls 4x800 Meter Relay Class 3A

1  Lindsborg-Smoky Valley                            9:45.14    9:48.99

1)  #877 McKinley Johnson 12        2) #880 Keira Mullen 9

     3) #886 Abigail Rose 11            4) #878 Elizabeth Lambert 11

      1:09.023 (1:09.023)  2:28.739 (1:19.717)  3:39.412 (1:10.674)  4:57.281 (1:17.869)

      6:11.717 (1:14.436)  7:30.168 (1:18.451)  8:35.675 (1:05.507)  9:48.981 (1:13.307)

2  Halstead                                         10:13.23    9:59.39

1)  #536 Kaleigh O'Brien 10         2) #534 Elena Flask 11

     3) #538 Dominique Schutte 9        4) #537 Parker Schroeder 12

      1:06.933 (1:06.933)  2:21.047 (1:14.114)  3:37.350 (1:16.304)  4:59.440 (1:22.090)

      6:11.249 (1:11.809)  7:28.527 (1:17.279)  8:36.525 (1:07.998)  9:59.390 (1:22.866)

3  Sabetha                                          10:04.24   10:04.38

1)  #1326 Mary Lukert 10            2) #1325 Leah Lukert 9

     3) #1323 Emily Krebs 11            4) #1324 Hattie Lukert 12

      1:09.251 (1:09.251)  2:28.319 (1:19.069)  3:39.378 (1:11.059)  4:58.044 (1:18.667)

      6:12.630 (1:14.586)  7:37.274 (1:24.645)  8:46.892 (1:09.618) 10:04.371 (1:17.479)

4  Norton Community                                  9:51.25   10:07.16

     1) #1030 Hannah Bailey 12          2) #1032 Mackenzie Clydesdale 9

     3) #1034 Catherine Hall 11         4) #1038 Jaelyn Rumback 10

      1:08.863 (1:08.863)  2:28.519 (1:19.657)  3:39.361 (1:10.842)  4:57.513 (1:18.152)

      6:12.057 (1:14.544)  7:33.960 (1:21.903)  8:46.495 (1:12.536) 10:07.156 (1:20.661)

5   Scott Community                                  10:25.27   10:11.48

1)  #1363 Kennedy Holstein 11       2) #1365 Allison Patton 11

     3) #1368 Ella Rumford 11           4) #1362 Clare Hawkins 11

      1:07.740 (1:07.740)  2:24.144 (1:16.404)  3:37.223 (1:13.079)  5:00.181 (1:22.959)

      6:14.619 (1:14.438)  7:42.446 (1:27.828)  8:51.549 (1:09.104) 10:11.477 (1:19.928)

6   Hiawatha                                         10:02.94   10:15.39

1)  #578 Emma Bigham 11             2) #584 Katherine Madsen 12

     3) #581 Maizie Hageman 10          4) #583 Darcy Lierz 10

      1:08.664 (1:08.664)  2:29.526 (1:20.862)  3:41.662 (1:12.137)  5:02.465 (1:20.803)

      6:13.032 (1:10.568)  7:40.656 (1:27.625)  8:51.317 (1:10.661) 10:15.388 (1:24.071)

7   Colby                                            10:21.17   10:20.80

1)  #272 Laurel Cates 11            2) #271 Cydney Brown 10

     3) #280 Danielle Schroeder 12      4) #273 Kathie Chavez 9

      1:12.160 (1:12.160)  2:35.962 (1:23.803)  3:47.246 (1:11.285)  5:12.558 (1:25.312)

      6:23.482 (1:10.925)  7:49.919 (1:26.438)  9:00.742 (1:10.823) 10:20.799 (1:20.057)

8   Kismet-Southwestern Hts                          10:26.68   10:34.16

1)  #754 Anastasia Alvidrez 11      2) #757 Yanely Puentes 11

     3) #758 Yesenia Trejo 11           4) #759 Ozia Trujillo 10

      1:13.253 (1:13.253)  2:35.405 (1:22.153)  3:47.661 (1:12.256)  5:17.100 (1:29.440)

      6:30.015 (1:12.915)  7:57.422 (1:27.408)  9:11.382 (1:13.960) 10:34.152 (1:22.771)

Girls High Jump Class 3A

1  #   77 Mattelyn Swartz    11 Chaparral            5-04.00    5-06.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08

      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX

2  #  419 Brooklyn Ptacek    11 Eureka               5-00.00    5-04.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06

        O    O    O    O    O   XO  XXX

3  #  638 Ivy Fink           12 Hoyt-Royal Valley    5-04.00    5-00.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02

        O    O    O    O  XXX

4  #  565 Kassidi Yost       11 Hays-TMP-Marian      5-02.00   J5-00.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02

       XO    O    O    O  XXX

5  #  563 Makinsey Schlautm  12 Hays-TMP-Marian      5-02.00   J5-00.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02

        O    O    O   XO  XXX

6  #  188 Peyton Watts       11 Caney Valley         4-10.00   J5-00.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02

        O    O  XXO   XO  XXX

7  # 1177 Tiana Simmons      10 Osawatomie           5-00.00   J5-00.00

     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02

        O   XO    O  XXO  XXX

8  # 1173 Madison Ballou     12 Osawatomie           5-00.00    4-10.00

     4-06 4-08 4-10 5-00

        O    O    O  XXX

  8 # 1359 Sydnee Whitaker    10 Santa Fe Trail       5-00.00    4-10.00

     4-06 4-08 4-10 5-00

        O    O    O  XXX

Girls Pole Vault Class 3A

1   #  882 Isabelle Peters    12 Lindsb-Smoky Vly    12-06.00   11-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00

      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   PPP   PPP   PPP    XO   XXX

2   # 1371 Paige Vulgamore    12 Scott Community     10-00.00  J11-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00

      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    XO     O    XO    XO   XXX

3   #  881 Breanne Peters      9 Lindsb-Smoky Vly    11-00.00   10-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00

      PPP  PPP    O    O    O   XXO     O   XXX

4   #   50 Abigael Reid       12 Anderson County     10-07.00   10-00.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06

      PPP  PPP  PPP    O    O     O   XXX

5   #  238 Kennedy Jarnagin   10 Cimarron             9-06.00    9-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00

      PPP  PPP    O    O    O   XXX

6   # 1328 Olivia Saner       11 Sabetha             10-00.00   J9-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00

      PPP  PPP  XXO    O    O   XXX

7   # 1364 Alivia Noll        11 Scott Community     10-00.00   J9-06.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00

      PPP  PPP  PPP    O  XXO   XXX

8   #  484 Ainsley Norton      9 Girard               9-06.00    9-00.00

     7-06 8-00 8-06 9-00 9-06

      PPP    O    O    O  XXX

Girls Long Jump Class 3A

1   # 1321 Renee' Nichol      12 Russell             17-10.25   17-03.25   NWI

     17-02.25(-0.0) 17-01.25(-0.0) 17-03.25(-0.0) 16-11.50(-0.0) 13-04.50(-0.0) 16-11.50(-0.0)

2   #  487 Gracie Peterson    10 Girard              16-09.00   17-00.50   NWI

     16-09(-0.0) 15-05.50(-0.0) 16-08(-0.0) 16-05.75(-0.0) 17-00.50(-0.0) FOUL

3   # 1516 Grace Fike         12 Rock Creek          17-00.50   16-08.00   NWI

     16-04(-0.0) 16-01.75(-0.0) FOUL      16-04.50(-0.0) 16-08(-0.0) FOUL

4   # 1184 Olivia Kilgo       11 Oskaloosa           15-05.00   16-05.00   NWI

     15-05.25(-0.0) 16-04(-0.0) 16-04.75(-0.0) 16-05(-0.0) 15-04.25(-0.0) 16-01.50(-0.0)

5   #  551 Reese Roper        11 Haven               16-11.25   16-04.75   NWI

     FOUL      FOUL      16-04.75(-0.0) 15-05(-0.0) 15-03.25(-0.0) 15-02.25(-0.0)

6   #  562 Abby Rueschhoff    12 Hays-TMP-Marian     17-04.25   16-01.25   NWI

     15-09(-0.0) 16-00.25(-0.0) FOUL      15-11.75(-0.0) 16-00.50(-0.0) 16-01.25(-0.0)

7   #  800 Halle Barker       12 Larned              17-02.75   15-09.75   NWI

     15-07(-0.0) 15-09.75(-0.0) 15-03.75(-0.0) FOUL      15-09.25(-0.0) 15-07.75(-0.0)

8   # 1177 Tiana Simmons      10 Osawatomie          15-10.50   15-08.00   NWI

     FOUL      15-08(-0.0) FOUL      11-04.75(-0.0) 15-03.50(-0.0) 15-03.75(-0.0)

Girls Triple Jump Class 3A

 

1  #  354 Karsen Dunham      12 Douglass            34-10.00   36-09.75   NWI

     36-03(-0.0) 36-09.75(-0.0) 36-01(-0.0) FOUL      35-11(-0.0) 36-03(-0.0)

2  #  801 Jayme Hagerman     10 Larned              38-02.50   35-00.75   NWI

     35-00.75(-0.0) FOUL      34-04(-0.0) 34-10.25(-0.0) FOUL      FOUL

3   #  234 Mariah Monroy      12 Cherryvale          33-04.75   35-00.25   NWI

     33-03.25(-0.0) 34-09.25(-0.0) 35-00.25(-0.0) 30-07(-0.0) 34-04.25(-0.0) 30-07(-0.0)

4   # 1321 Renee' Nichol      12 Russell             34-06.00   35-00.00   NWI

     34-05.75(-0.0) 34-04.75(-0.0) 35-00(-0.0) 34-05(-0.0) FOUL      34-04(-0.0)

5   #  562 Abby Rueschhoff    12 Hays-TMP-Marian     35-07.00   34-10.50   NWI

     34-10.50(-0.0) 34-06.75(-0.0) 34-04.25(-0.0) 34-05(-0.0) 34-08(-0.0) 34-03.50(-0.0)

6   #  491 Kinley Smith       11 Girard              34-02.25   34-08.75   NWI

     33-10.25(-0.0) 34-05.25(-0.0) 34-05.50(-0.0) 34-08.75(-0.0) 33-06.50(-0.0) 33-10(-0.0)

7   # 1516 Grace Fike         12 Rock Creek          35-00.50   34-06.75   NWI

     FOUL      34-06.75(-0.0) FOUL      34-06(-0.0) 33-11.75(-0.0) 34-04.25(-0.0)

8   #  708 Mellany Roenne     11 Jefferson West      32-08.00   34-02.75   NWI

     34-02.75(-0.0) 34-00.50(-0.0) 33-07(-0.0) 34-00.50(-0.0) 33-08.50(-0.0) 34-00(-0.0)

Girls Shot Put Class 3A

1   # 1295 Ames Burton        12 Riley County        42-07.25   41-03.50

      38-01.75  39-03.50  40-11  41-03.50  40-00.50  FOUL

2   #  421 Abigail Singhateh  11 Eureka              40-05.00   40-04.25

      39-02  37-04.25  37-10.75  38-05.25  37-02  40-04.25

3   # 1314 Briar Gillum       11 Rossville           41-02.50   39-04.50

      34-10.50  FOUL  36-02  37-08  36-08.25  39-04.50

4   #  186 Evie Scoles        12 Caney Valley        40-09.25   39-02.25

      38-10.50  39-02.25  38-00.75  37-09.25  38-08.75  FOUL

5   # 1378 Hannah Scott       12 Nemaha Central      37-06.00   37-02.25

      33-04  34-04.50  36-05.25  36-03.50  37-02.25  34-11.75

6   #  483 Olivia Cullen      11 Girard              36-09.00   35-07.25

      34-08  32-11  FOUL  33-02.25  35-07.25  35-01.75

7   #  735 Alexa Fischer      12 Kingman             34-09.50   34-07.75

      31-04  33-04.50  34-07.75  32-09.50  FOUL  34-02

8   #  239 Caitlyn Sonday     10 Cimarron            35-11.00   34-04.75

      34-02  34-03.25  31-07.50  34-04.75  32-03.50  32-04.50

Girls Discus Throw Class 3A

1   # 1295 Ames Burton        12 Riley County          155-01     147-02

      125-05  118-07  FOUL  FOUL  140-01  147-02

2   # 1355 Addison Hinterweg  12 Santa Fe Trail        135-01     121-01

      119-09  110-06  115-00  116-04  FOUL  121-01

3   # 1010 Kristen Stover     10 Neodesha              107-03     118-07

      116-09  116-11  111-06  104-11  118-07  FOUL

4   #  483 Olivia Cullen      11 Girard                107-02     115-11

      110-01  FOUL  104-10  115-11  111-11  FOUL

5   # 1172 Taylin Kirkpatric  12 Osage City            111-11     111-11

      110-06  FOUL  104-10  FOUL  111-11  110-02

6   #  736 Hannah Pearce      12 Kingman               110-03     111-07

      100-06  111-07  110-06  95-11  108-00  FOUL

7   #  119 Jaci Carter        11 Beloit                109-01     111-05

      FOUL  FOUL  111-05  102-01  107-05  FOUL

8   # 1314 Briar Gillum       11 Rossville             113-04     109-08

      107-01  FOUL  FOUL  101-02  109-08  109-07

Girls Javelin Throw Class 3A

1   # 1692 Jadyn Troutman     12 Wellsville            143-03     142-09

      136-11  139-04  138-09  136-08  142-09  132-00

2   # 1294 Jessi Brummett     12 Riley County          149-01     139-08

      129-04  133-03  133-03  139-08  134-08  128-03

3   # 1327 Leah Renyer        12 Sabetha               136-05     136-01

      136-01  134-02  115-03  108-08  124-10  130-03

4   #  277 Brooklyn Jones     11 Colby                 116-09     134-10

      120-09  134-10  120-06  110-06  120-09  120-01

5   #  582 Ashlynn Henry      12 Hiawatha              113-08     123-05

      119-04  123-05  104-06  98-03  110-11  FOUL

6   #  285 Bailey Monroe      12 Columbus              126-01     120-11

      113-02  120-11  FOUL  111-07  112-02  103-00

7   # 1378 Hannah Scott       12 Nemaha Central        129-06     113-07

      FOUL  106-02  105-00  111-09  111-01  113-07

8   #  227 Campbell Hague     10 Cheney                103-11     106-02

      102-03  95-00  95-06  105-06  99-06  106-02


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141