v 2021 Track in Kansas Leaderboard: Girls Field Events - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2021 Track in Kansas Leaderboard: Girls Field Events

Girls field event leaders
By: Carol Swenson for Sports in Kansas
May 10, 2021

Share This Story:

2021 Sports in Kansas Leaderboard from Carol Swenson 

Track & Field

(UP-DATED 5/9/21)

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu

Coaches, please send your complete meet results, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

 

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

 

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

 

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

*****  7th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

HIGH JUMP

(6-02.25/5-10)

**Taryn St Clair, Wichita North (6A)           5-08

**Reese Hulcher, Free State (6A)                5-06

Matte Swartz, Chaparral (3A)                     5-06

*Ella Mackiewicz, SM Northwest (6A)           5-05

Lily Brown, St Mary’s-Colgan (2A)               5-05

***Rayne Erickson, Decatur Community (1A) 5-05

*Lindsey Dewitt, BV West (6A)                  5-04

Tess Roman, SM East (6A)                         5-04

Libby Limon, Hutchinson (6A)                    5-04

Akeir Scales, Wichita East (6A)                   5-04

Asha Regier, Newton (5A)                         5-04

***Kristina Mount, Bishop Carroll (5A)         5-04

Paris Bond, St Thomas-Aquinas (5A)            5-04

Caroline Bien, St Thomas-Aquinas (5A)         5-04

**Mykayla Cunningham, Salina Central (5A)    5-04

**MaKinsey Jones, Topeka West (5A)           5-04

Maddy Hernandez, Goddard (5A)                5-04

Valarie Luna, Great Bend (5A)                    5-04

Addy Whistler, Mulvane (4A)                     5-04

*Nijah White, Independence (4A)                5-04

Ava Jones, Nickerson (4A)                         5-04

Brooklyn Ptacek, Eureka (3A)                     5-04

Madison Ballou, Osawatomie (3A)               5-04

*Adie Manville, Jeff Co North (2A)               5-04

Brookly Staab, Plainville (2A)                      5-04

Raegan Becker, Centralia (1A)                    5-04

 

POLE VAULT

(13-07/12-06)

Isabelle Peters, Smoky Valley (3A)              13-03

   (=#2 A-T KS HS)                                  

Paris Bond, St Thomas-Aquinas (5A)           13-00

   (=#5 A-T KS HS)

Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)         12-06

   (=#11 A-T KS HS)

Lily Fleetwood, Mill Valley (5A)                 12-06

   (=#11 A-T KS HS)

Paige Vulgamore, Scott Community (3A)     11-06

*Kaitlin Lindstrom, KC Piper (5A)              11-02

Grace Whisler, Buhler (4A)                      11-00

*Annabeth Baalman, Andale (4A)               10-09.5

Lillian Diaz, Maize (5A)                            10-09

Shellamae Farmer, Hoisington (3A)            10-09

Isa Evans, Free State (6A)                         10-06

Jill Klusman, Olathe North (6A)                 10-06

Claire Thomas, Olathe West (6A)              10-06

*Reece Baker, Lansing (5A)                      10-06

***Breanne Peters, Smoky Valley (3A)         10-04

*Tamara Lozoya, Attica (1A)                    10-03

Anne Baliel, Marion (2A)                          10-00

 

LONG JUMP

(20-06.5/19-06.25)

Sarah Schwartz, Hutchinson (6A)               18-08.5

*Delaney Wright, Louisburg (4A)               18-08

Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)         18-04.25

Reanna Green, Hays (5A)                        18-02

Rachel VanGorp, Heritage Christian (2A)     18-01

Grace Allen, St Thomas-Aquinas (5A)         17-11.75

Ally Harris, Andover Central (5A)              17-11

Gracie Peterson, Girard (3A)                    17-10.5

Lauren Schutter, Wabaunsee (2A)              17-09

Shelby Butterfield, Shawnee Heights (5A)     17-07.75

Renee Nichol, Russell (3A)                       17-07.75

Avery Larson, Manhattan (6A)                   17-07.5

Jazzy Klinge, Blue Valley-OP (6A)               17-07.5

Lily Fleetwood, Mill Valley (5A)                 17-07.25

**Maggie Kauk, Paola (4A)                        17-07

Bella Kirkwood, Lawrence (6A)                 17-06.5

Sicely Jackson, Satanta (1A)                      17-05.5

 

TRIPLE JUMP

(42-11.75/39-09.25)

**Jayme Hagerman, Larned (3A)                37-11

*Olivia Pixton, SM Northwest (6A)            37-09.5

Paris Bond, St Thomas-Aquinas (5A)           37-06.75

Hayley Loewen, Newton (5A)                   37-01.5

Colleen Page, Hutchinson (6A)                  36-10

Torrance Lovesee, Bluestem (2A)              36-09

Reanna Green, Hays (5A)                        36-07

Jacee Wilson, Cimarron (3A)                    36-06

*Tess Roman, SM East (6A)                      36-06

**Landry Zoeller, BV-Randolph (1A)           36-06

Lauren Schutter, Wabaunsee (2A)              36-05.5

Lydia Micek, St Thomas-Aquinas (5A)         36-04.5

Myiah Logue, Moundridge (2A)                  36-04.25

Maddie Craig, Clay Center (4A)                36-01.5

Jayme Hagerman, Larned (3A)                   36-01.5

 

SHOT PUT

(51-10.75/46-11.75)

Katelyn Fairchild, Andale (4A)                   45-00

Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)         42-11

Emma Seidl, Solomon (1A)                       42-10

Ames Burton, Riley County (3A)               42-08.75

*Emma Yungeberg, Valley Heights (2A)       41-02.5

*Liberty Booker, Oakley (2A)                   41-02

Briar Gillum, Rossville (3A)                      40-07

Adriel Holloway, NE Kansas (x)                 40-05

Claire Thiessen, Inman (2A)                     40-04

Adrienne Locke-Garcia, Olathe NW (6A)    40-03.5

Evie Scoles, Caney Valley (3A)                   40-01.75

Grayce Martin, Lansing (5A)                     39-11.5

*Kirsten Womack, SM South (6A)              39-08.5

Jessica Saunders, Hillsboro (2A)                 39-08

*Abby Singhateh, Eureka (3A)                   39-05

Debbie Peters, South Gray (1A)                39-02

 

DISCUS

(166-07/156-08)

Ames Burton, Riley County (3A)              153-06

   (#14 A-T KS HS)

Katelyn Fairchild, Andale (4A)                 150-00

Sheridan Bredehoeft, BV West (6A)          136-10

**McKenzie Fairchild, Andale (4A)            133-08

*Kirsten Womack, SM South (6A)            133-02

Brooklyn Staab, Plainville (2A)                 128-01

Addie Hinteweger, Santa Fe Trail (3A)       127-08

Torrance Lovesee, Bluestem (2A)            127-06

Joem Toala, Junction City (6A)                126-10

Carrie Roe, Herington (2A)                    125-07

*Maddy Vermetten, Valley Heights (2A)     125-07

Briar Gillum, Rossville (3A)                     125-06

***Kendall Yarnell, Olathe NW (6A)         125-01

Mallory Callihan, Clifton-Clyde (1A)          124-11

Naomi Dooley, Garden Plain (2A)            124-00

Adriel Holloway, NE Kansas (x)               120-08

**Anna Domann, Seaman (5A)                 117-06

 

HAMMER

(128-08)

Samantha Marx, Andale (4A)                   152-09

   (#1 A-T KS HS)

Katelyn Fairchild, Andale (4A)                 137-07

   (#3 A-T KS HS)

***Piper Camp, Andale (4A)                   108-02

 

JAVELIN

(175-06/160-08)

Katelyn Fairchild, Andale (4A)                 171-07

   (#3 A-T KS HS)

Jadyn Troutman, Wellsville (3A)               153-09

   (#16 A-T KS HS)

**MaKenzie Fairchild, Andale (4A)            150-03

Alyse Moore, Louisburg (4A)                  149-00

*Emma Yungberg, Valley Heights (2A)       144-01

Saydee Tanking, Holton (4A)                   140-08

Samantha Marx, Andale (4A)                   140-05

Leah Renyer, Sabetha (3A)                     138-09

Lauryn Dubbert, St John’s-Beloit (1A)        137-01

Aubrey Duncan, Free State (6A)              135-08

Alyx Glessner, Manhattan (6A)                134-05

*Mackenzie Kuehl, Paola (4A)                  134-03

Jessi Brummett, Riley County (3A)           130-09

*Nadia Emperley, Shawnee Heights (5A)    130-07

*Shelby Sogaard, SM Northwest (6A)        130-03

 

 

PENTATHLON

 

 

HEPTHATHLON

(5158 HS/International implements)

(5200 IAAF Youth implements)

L                                                    4787

 

Wheelchair 100m

(

 

Wheelchair 400m

(

Marks have been gathered from available official meet results with special thanks to Heartland Timing and Black Squirrel Timing, regional descending order lists and yearly lists as compiled by the state’s news agencies.

 

Marks include those achieved in USATF sanctioned meets prior to 8/31/21.  Any corrections or additions would be appreciated.

 

This 2021 Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas

at along with the Kansas All-Time Prep List. 

Up-Date as of 5/9/21

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141