v 2021 Track in Kansas Leaderboard: Girls Running Events - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2021 Track in Kansas Leaderboard: Girls Running Events

Girls Running Events
By: Carol Swenson for Sports in Kansas
May 2, 2021

Share This Story:

2021 Sports in Kansas Leaderboard from Carol Swenson 

Track & Field

(UP-DATED 5/2/21)

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu

Coaches, please send your complete meet results, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

*****  7th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

GIRLS

 

100 METERS

(11.49/11.5/11.74)

Ka’Liyah McGinnis, Olathe North (6A)        11.81

Wynter Ramos, Leavenworth (5A)             12.06

Dhakiya Blake, Leavenworth (5A)              12.07

Addi Heinson, Kiowa County (1A)             12.09

*Kennedi Cline, Olathe West (6A)             12.15

Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)         12.18

Emily Ervin, Blue Valley SW (5A)               12.19

*Brooke Hammond, Garden Plain (2A)        12.26

Gracie Allen, St Thomas-Aquinas (5A)        12.27

Kinley Brown, KC Piper (5A)                    12.30

Abby Faulkner, Wamego (4A)                   12.37

Sydney Rich, Maize South (5A)                  12.40

Serenity Jackson, Wichita South (6A)          12.45

Karynne David, Wichita Heights (6A)          12.45

Zayliah Bronson, Lansing (5A)                   12.45

Isabelle Peters, Smoky Valley (3A)              12.60

 

Hand-timed

Dhakiya Blake, Leavenworth (5A)                11.8h

Victoria Reed, Topeka West (5A)                12.2h

Zayliah Bronson, Lansing (5A)                     12.3h

Abby Faulkner, Wamego (4A)                   12.3h

Brooke Hammond, Garden Plain (2A)         12.3h

 

200 METERS

(23.80/23.6/24.32)

*Kenndi Cline, Olathe West (6A)              24.87

Ka’Liyah McGinnis, Olathe North (6A)        25.30

*Dhakiya Blake, Leavenworth (5A)             25.33

Emily Ervin, Blue Valley SW (5A)               25.35

Sydney Rich, Maize South (5A)                  25.68

Wynter Ramos, Leavenworth (5A)             25.76

Brooke Hammond, Garden Plain (2A)         25.77

Kylie Moorehouse, Gardner-Edgerton (6A)  25.79

Delaney Wright, Louisburg (4A)                25.87

Kinley Brown, KC Piper (5A)                    25.91

Brenna Schwada, Lawrence (6A)                25.98

Marley Little, Kiowa County (1A)              25.98

Victoria Reed, Topeka West (5A)              25.99

Lillian Harris, Kapaun-Mt Carmel (5A)         26.07

Izzy Williams, Spring Hill (5A)                   26.10

Ashley Singhateh, Eureka (3A)                   26.47

 

Hand-timed

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  26.0h

Abby Faulkner, Wamego (4A)                   26.5h

Maddie Craig, Clay Center (4A)                26.7h

*Nala Burns, Independence (4A)                26.8h

Hope Garland, St Marys (3A)                    26.8h

 

400 METERS

(53.4/53.54/55.49)

*Dhakiya Blake, Leavenworth (5A)             57.48                                                                               

   (PR 55.60, #13 A-T KS HS, 2019)

Ellie Geoffroy, Andover Central (5A)          58.15

*Kennedi Cline, Olathe West (6A)             58.16

Jessi Ritchhart, Lansing (5A)                      58.42

**Taylor Rottinghaus, Shawnee Heights (5A) 58.67

*Ella Mackiewicz, SM Northwest (6A)         59.11

Delaney Wright, Louisburg (4A)                59.16

**Heather Schemper, Phillipsburg (3A)        59.17

El Hackney-Cooper, Wichita SE (6A)          59.19

Gili Johnson, Manhattan (6A)                    59.34

BreAna Tillemans, Campus (6A)                59.49

**Chesney Peterson, Stanton County (2A)   59.61

Kylie Moorehouse, Gardner-Edgerton (6A)  59.88

Amelia Foster, Rossville (3A)                    59.91

Victoria Reed, Topeka West (5A)              59.99

***Rayne Erickson, Decatur Community (1A) 1:00.03

 

800 METERS

(2:06.67/2:12.32)

**Chesney Peterson, Stanton County (2A)     2:17.47

Gracie Lambert, Smoky Valley (3A)              2:18.54

Riley Beach, Blue Valley NW (6A)               2:18.91

*Olivia Bakker, BV West (6A)                     2:19.14

*Grace Meyer, SM East (6A)                       2:19.22

Hayley Trotter, Clearwater (4A)                 2:19.32

***Anjali Hocker Singh, Olathe North (6A)    2:20.23

Elyssa Frieze, Chapman (4A)                       2:20.69

Bethany Druse, Seaman (5A)                      2:21.02

***Bree Newport, Olathe West (6A)           2:21.67

Grace Strongman, SM East (6A)                  2:22.50

Zoie Ecord, Maize (5A)                             2:22.74

Kaylee Tobaben, Olathe North (6A)            2:22.79

Whitney Post, Olathe East (6A)                  2:22.87

Leah Bentley, Buhler (4A)                          2:23.14

*Elle Williams, Doniphan West (1A)             2:24.8h

 

1,500 METERS

(4:21.72+)  (*Enroute to 1-Mile)

 

                                                           

1,600 METERS

(4:38.28/4:54.93)  (*Enroute to 1-Mile)

 (y = 1-Mile minus 1.7 seconds)

Riley Beach, Blue Valley NW (6A)               4:58.53

Taylor Briggs, Chapman (4A)                      5:01.07

***Anjali Hocker Singh, Olathe North (6A)    5:01.10

**Chesney Peterson, Stanton County (2A)     5:02.03

*Hope Jackson, Bishop Carroll (5A)             5:02.26

*Jantrie Alderson, SE of Saline (3A)              5:05.27

Elyssa Frieze, Chapman (4A)                       5:06.17

*Grace Meyer, SM East (6A)                       5:07.21

Kaylee Tobaben, Olathe North (6A)            5:09.06

*Tori Wingrove, Blue Valley-OP (6A)           5:10.10

*Cecilia Fisher, Blue Valley NW (6A)            5:13.59

Carolyn Thurlby, Blue Valley NW (6A)         5:14.73

Zoie Ecord, Maize (5A)                             5:14.81

Bree Newport, Olathe West (6A)               5:15.61

Olivia Bakker, BV West (6A)                      5:15.98

Jaycee Vath, Lincoln (1A)                           5:32.0h

 

1-Mile

(4:39.98/5:02.52)

S                                                         5:30.86i

 

3,000 METERS

(9:32.75/10:06.13)

*A                                                     11:44.17i

 

3,200 METERS

(10:07.96/10:36.2)

(y = 2-miles minus 3.4 sec)

Riley Beach, BV Northwest (6A)                10:53.58

Taylor Briggs, Chapman (4A)                    10:57.14

***Anjali Hocker Singh, Olathe North (6A)  11:06.46

Carolyn Thurlby, Blue Valley NW (6A)        11:10.66

**Chesney Peterson, Stanton County (2A)   11:11.97

*Tori Wingrove, Blue Valley-OP (6A)         11:12.59

Alexa Rios, Maize South (5A)                    11:13.85

Hope Jackson, Bishop Carroll (5A)             11:18.12

*Kaylee Tobaben, Olathe North (6A)         11:22.30

**Paige Mullen, SM Northwest (6A)            11:23.22

Lexie Dockstader, Olathe North (6A)         11:27.04

*Cecilia Fisher, BV Northwest (6A)            11:27.12

Addie Curtis, Kapaun-Mt Carmel (5A)        11:28.00

***Shea Johnson, Olathe North (6A)           11.29.63

**Hannah Gibson, SM South (6A)               11:30.20

*Jentrie Alderson, SE of Saline (3A)            11:30.56

Jaycee Vath, Lincoln (1A)                         12:03.15

 

2-Mile

(10:11.36)

 

 

5,000 METERS

(17:14.40)

 

 

100 M HURDLES

(13.62/14.11)

Lauren Heck, Blue Valley SW (5A)             14.87

Annalisa Cullens, Wellington (4A)              14.99

Kaiya McKie, Olathe North (6A)                15.02

Cali Kerschen, Andale (4A)                      15.15

Allison Catlin, Garden Plain (2A)               15.22

Abby Reid, Anderson County (3A)             15.24

Amiah Simmons, Osawatomie (3A)            15.38

**Ceegan Atkins, Hanover (1A)                 15.42

Isabelle Peters, Smoky Valley (3A)              15.43

*Quincy Hubert, Mill Valley (5A)               15.50

Ashley Singhateh, Eureka (3A)                   15.54

Emily Jensik, Republic County (2A)             15.65

Samantha Colson, Hoisington (3A)             15.69

*Reece Johnston, Mill Valley (5A)               15.79

Grace Rowland, Andale (4A)                    15.79

 

Hand-timed

Malayah Henderson, Topeka West (5A)       13.9h

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  15.0h

Lexi Koch, Seaman (5A)                              15.4h

Madison Murray, Seaman (5A)                     15.6h

Shelby Butterfield, Shawnee Heights (5A)     15.8h

Abby Reid, Anderson County (3A)             15.8h

 

300 M HURDLES

(42.45/43.76/43.6)

Abby Reid, Anderson County (3A)             45.41

Annalisa Cullens, Wellington (4A)              45.85

*Quincy Hubert, Mill Valley (5A)               46.39

Lauren Heck, Blue Valley SW (5A)             46.57

Allison Carlin, Garden Plain (2A)               46.77

Sophie Francis, Chaparral (3A)         (47.24) 46.7h

Emily Jensik, Republic County (2A)             46.84

Sian Helfrich, Pratt (4A)                          46.85

Danielle Howard, Uniontown (2A)             46.93

*Olivia Pixton, SM Northwest (6A)            47.10

Emree Zars, Mill Valley (5A)                     47.35

Megan Boeding, Kapaun-Mt Carmel (5A)     47.49

Makenzie Premer, Great Bend (5A)            47.74

Amiah Simmons, Osawatomie (3A)            47.85

*Stella Whalen, Eudora (4A)                     47.86

**Ceegan Atkins, Hanover (1A)                 48.30

Lauryn Dubbert, St John’s-Beloit (1A)         48.3h

 

400 M HURDLES

(1:01.1/1:01.28)

 

 

2,000 M STEEPLECHASE                

(7:28.43/7:52.96)

Claire Dingler, Maize South (5A)                 7:54.34

   (#13 A-T KS HS)

Sydney Puetz, Garden Plain (2A)                  7:58.45

   (#17 A-T KS HS)

Jana Landreth, Baldwin (4A)                       7:59.83

   (#19 A-T KS HS)

Courtney Clinesmith, Cimarron (3A)           8:04.58

Megan Baker, Kapaun-Mt Carmel (5A)          8:08.07

Phoebe Fletcher, Eudora (4A)                     8:09.87

Ellie VanZelfden, Remington (2A)                8:11.43

Abbye Hudson, Cheney (3A)                      8:40.53

Micah Shefy Harris, Emporia (5A)                8:48.54

Avery Bergan, Baldwin (4A)                       8:57.03

Marks have been gathered from available official meet results with special thanks to Heartland Timing and Black Squirrel Timing, regional descending order lists and yearly lists as compiled by the state’s news agencies.

Marks include those achieved in USATF sanctioned meets prior to 8/31/21.  Any corrections or additions would be appreciated.

This 2021 Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas

at along with the Kansas All-Time Prep List. 

Up-Date as of 5/2/21

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141