Sports in Kansas: 2017 Football Defensive Stat Leaders

Nick Allen is one of the leading tacklers in Kansas for BV Southwest.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 29, 2017

Share This Story:

ATTENTION PARENTS/PLAYERS/COACHES: IF YOU MADE ANY OF THESE LISTS AFTER WEEK NINE OF THE SEASON YOU ARE ELIGIBLE TO RECEIVE A SPORTS IN KANSAS LEADER PATCH. WE ARE THE ONLY PLACE WITH OUR LOGO. To order, email: sportsinkansas@gmail.com 

Send leaders only (season totals) to Chet Kuplen at the following email: sportsinkansas@gmail.com or DM on twitter @sportsinkansas. Leaders updated after 2017 season. If your stats arent on here thats because they arent being submitted.

11-Man Tackles 

Name School Tackles Games
Brent Peavler Hayden (4A-II) 167 12
Eric Dooley Olathe North (6A) 163 11
Peyton Lane Clay Center (4A-II) 152 11
Rogan Bruce  Labette Co. (4A-I) 152 11
Nick Allen  BV Southwest (5A) 151 9
Kaleb Hagans TMP (3A) 148 9
Storm Slupianek Marysville (3A) 148 14
Josh Carter Wichita Northwest (6A) 143 12
Alex Totta Blue Valley (6A) 143 12
Mason Slusher Lyndon (2-1A) 142 10
Dylan Downing Bishop Miege (4A-I) 142 13
Dylan Aeschilman Holton (4A-II) 140 11
Kaden Kraus Halstead (3A) 135 10
Matt Buster Doniphan West (2-1A) 132 10
Bryson Meinhardt Marysville (3A) 130 14
Derek Bollinger Fort Scott (4A-I) 129 11
Brandt Huckaby Clearwater (4A-II) 128 9
Sage Spieperda Mill Valley (5A) 128 12
Andrew Schmidtlein Hayden (4A-II) 127 12
Grant Roush Perry Lecompton (3A) 126 11
Josh Boyd Silver Lake (3A) 126 12
Gabe Garber Sabetha (3A) 123 14
Derek Roever  Marysville (3A) 123 14
Sage Sieperda Mill Valley (5A) 121 11
John Gower Philipsburg (3A) 119 13
Riggs Robben Bishop Carroll (5A) 119 13
Dalton Miller Great Bend (5A) 117 9
Journey Schule Clearwater (4A-II) 117 9
Kaleb Shaffer Ottawa (4A-I) 116 9
Misael Monarrez Liberal (5A) 115 9
Tre Ranier Topeka (6A) 115 10
Jack Behrndt Blue Valley (6A) 115 12
Hunter Jones Nickerson (4A-II) 114 10
Joel Guess Perry Lecompton (3A) 114 11
Dylan Marks  SE Saline (3A) 113 9
Hayden Robb Perry Lecompton (3A) 113 11
Jake Wilbert Frontenac (4A-II) 113 13
Cade Schoenhofer Andover Central (4A-I) 113 11
Jacob Blindt Topeka West (5A) 112 9
Sam Thomas Andover Central (4A-I) 112 10
Paden Cornelsen Holcomb (4A-II) 112 13
Jerek Butcher Pittsburg (5A) 111 11
Scott Urban Perry Lecompton (3A) 110 11
Kyle McCormick Maize South (4A-I) 108 11
Will Boyd Silver Lake (3A) 108 12
Jayse Alexander McPherson (4A-I) 108 12
Trenton Chisham Norton (3A) 107 10
Reece Morss Holcomb (4A-II) 107 11
Luke Orender Colgan (2-1A) 107 13
Austin Hibler Emporia (5A) 106 9
Josh Seabolt Cimarron (3A) 106 10
Cauy Rokey Sabetha (3A) 106 10
Rustin Joeckel Osawatomie (4A-II) 105 9
Hunter Armijo El Dorado (4A-I) 105 9
Tucker Whitworth Burlington (4A-II) 105 10
Payton Webb Salina South (5A) 105 10
Corbin Ingrim Circle (4A-I) 104 9
Tucker Whitworth Burlington (4A-II) 104 11
Jack Wagner Maize South (4A-I) 104 11
Mitchell Heiman Nemaha Central (3A) 104 11
Mycah Ritchie Osage City (3A) 103 12
Avery Hawkins Smith Center (2-1A) 102 13
Chase Johnson Pittsburg (5A) 101 11
John Moses Maize South (4A-I) 101 11
Colton Hutchinson Smith Center (2-1A) 101 13
Angelo Plakio Highland Park (5A) 100 9
Zeb Speer Doniphan West (2-1A) 100 10
Gavin Siebold Clay Center (4A-II) 100 10
Matt Lindhorst Marysville (3A) 100 14
Coy Moran Bluestem (3A) 99 9
Stratton Stamp Andover Central (4A-II) 99 10
Chase Shyrock Mill Valley (5A) 99 12
Andrew Mays Frontenac (4A-II) 97 13
Miles Emery BV North (6A) 97 13
Sam Payne Seaman (5A) 96 8
Owen Olson Blue Valley (6A) 96 12
Daegen Goodner Humboldt (3A) 95 9
Isaac Guzman Russell (3A) 95 9
Trevor Acker St. Mary's (3A) 95 10
Darin Robertson BV North (6A) 95 13
Kyler Siebert Girard (4A-II) 95 10
Trenton Plinsky Osage City (3A) 95 12
Dalton Kuhn Smith Center (2-1A) 95 13
David Johnson Free State (6A) 95 12
Brooks Nichols Russell (3A) 94 8
Wyatt Peterson Wamego (4A-I) 94 8
Drake Thomas Osawtomie (4A-II) 94 9
Matt Sabine Girard (4A-II) 93 10
Max Wilson Colgan (2-1A) 93 13
Dawsen Shalberg Lakin (3A) 91 9
Trevor Acker St. Mary's (3A) 91 9
Will Herren Santa Fe Trail (4A-II) 91 8
Dalton Harvey Chapman (4A-II) 91 9
Eric Olson Blue Valley (6A) 91 13
Tanner Moore Mill Valley (5A) 91 12
Justin Amaro Goddard (5A) 91 12
Kasen Keeten Philipsburg (3A) 91 13
Grant Roush Perry Lecompton (3A) 90 8
Cody Wallis Rose Hill (4A-I) 90 9
Brice Nittler Ark City (5A) 90 9
Thatcher Robertson BV North (6A) 90 13
Ryan Smith  Blue Valley (6A) 90 12
Jalen Williams Bishop Miege (4A-I) 90 13

 

8-Man Tackles

 

Name School Tackles Games
Treyton Coats Hodegman Co. 141 13
Tristan Lee Burlingame 141 12
Caleb Hildebrand Stafford 140 9
Alex Markus Pretty Prairie 126 10
Caden Kinderknecht Northern Valley 122 10
Brody Carlgren Pike Valley 120 12
Ty Brummer SJ/Tipton 118 9
Joel Hutfles Wetmore 115 9
Kyler Vance Wetmore 113 9
Drew Cunningham Lakeside 113 9
Masen McDaniel A&A 111 9
Caden Bach Northern Valley 110 10
Daniel Scott Otis-Bison 110 12
Tanner Marten Onaga 109 8
Keller Snesrud Burlingame 109 12
Zane Colson Rock Hills 108 10
Eli Salmans Hodegman Co. 108 13
Caleb Lindsay South Central 107 10
Andrew Hurt West Elk 106 11
Tanner Spence Linn 105 9
Cole Strickler Pike Valley 105 12
Isaac Salmans Hodegman Co. 104 13
Nate Buessing Axtell 102 10
Kail Dubbert SJ/Tipton 101 8
Garret Dailinghaus Frankfort 100 9
Peyton Harvey Little River 100 10
Jalen Kruep Rawlins Co. 99 8
Bevan Gradig Otis-Bison 99 12
Peyton Johnson Lakeside 95 9
Chevy Mohler Rock Hills 94 10
Dylan Lemieux Central Plains  94 10
Alex Barton Central Plains  94 11
Isaac Patteson Udall 93 8
Ronald Michel Wichita Co 92 8
Brayden Sears Little River 92 8
Justin Turley Trego 91 9
Roxton Brown Osborne 91 10

Interceptions (All-Classes)

 

Name School INTS Games
Parker Bruce Andale (4A-I) 10 13
Samuel Livingston Pretty Praire (8M) 9 10
Tayte Halmderman Sedan (8M-I) 9 9
Neal Bever  Sedgwick (2-1A) 9 10
Anton Reeves Pike Valley (8M-II) 8 12
Brendan Ishiumura Frontenac (4A-II) 8 13
Kwinton Lassiter Free State (6A) 8 12
Treyton Peterson Ell-Saline (2-1A) 7 11
Troyal Burris Hoxie (8M-I) 7 13
Dalton Cross Valley Center (5A) 7 9
Trey Thompson Phillipsburg (3A) 7 10
Tristen Knoblach Maize South 7 11
Taylor Burris Hoxie (8M-I) 7 13
Colton Noonan Burlingame (8M-I) 7 12
Wyatt Beyer Sabetha (3A) 7 14
Gabe Pieschl Marysville 7 14
Jesse Staples Smith Center (2-1A) 7 12
Nick Lawrence Fort Scott 6 11
Zach Vance Wellsville (3A) 6 11
Kyle Alcanter Basehor Linwood (4A-II) 6 10
Austin Hunt SE Cherokee (3A) 6 7
Peyton Johnson Lakeside (8M) 6 9
Kreed Parr Macksville (8M-I) 6 9
TaJahn Thomas Coffeyville (4A-I) 6 9
Kade Melvin Norton (3A) 6 10
Carlos Acosta Garden City (6A) 6 10
Kreed Parr Macksville (8M-I) 6 10
Jesse Staples Smith Center (2-1A) 6 10
Ian McSwain Goddard (5A) 6 12
Braden Leitner Rawlins Co. (8M-I) 5 9
Kaden Evert Pratt (4A-II) 5 9
Caden Bach Northern Valley (8M) 5 9
Braden Leitner Rawlins Co. (8M-I) 5 9
Federico Harvey Campus (6A) 5 10
Dawson Raymer Goodland (4A-II) 5 9
Nicholas Gift Stafford 5 9
Trevor Pierce  A&A (8M-II) 5 9
Caden Williams Trinity Academy (4A-I) 5 9
Nasun Wasson Madison (8M-I) 5 9
John Gower Phillipsburg (3A) 5 12
Tanner Schrag Nickerson (4A-II) 5 8
Corbin Rice Caldwell (8M-II) 5 8
Tycen Hilger Rock Hills (8M-II) 5 9
Dalton Vail Cherryvale (3A) 5 9
Trevor Pierce  Argonia/Attica (8M-II) 5 9
Ty Packard Perry Lecompton (3A) 5 9
Trae Rathgeber South Barber (8M) 5 9
Cole Colggins South Barber (8M) 5 8
Gage Girk South Central (8M-I) 5 11
Nicholas Gift Stafford (8M) 5 9
Kaleb Hammeke Hutch Trinity (2-1A) 5 9
Kaden Evert Pratt (4A-II) 5 9
Caden Williams Trinity Academy (4A-I) 5 9
Trevor Pierce  Argonia/Attica (8M-II) 5 9
John Gower Phillipsburg (3A) 5 13
Tanner Schrag Nickerson (4A-II) 5 10
KeShaun Anderson Labette County (4A-I) 5 11
Trae Rathgeber South Barber (8M) 5 10
Dalton Vail Cherryvale (3A) 5 10
Corbin Rice Caldwell (8M-II) 5 10
Tycen Hilger Rock Hills (8M-II) 5 10
Caden Bach Northern Valley (8M) 5 10
Lane Harvey Chanute (4A-I) 5 10
Brannon Nordstedt Burlington (4A-II) 5 11
Cade Miller West Elk (8M-II) 5 11
Ty Packard Perry Lecompton (3A) 5 11
A. Porter  Junction City (6A) 5 8
Cade Cohorst Hanover (8M-II) 5 13
Trenton Plinsky Osage City (3A) 5 12
Anton Foust Otis Bison (8M-II) 5 12
Chase Cellmer Plainville (2-1A) 5 12
Colby Benoit Smith Center (2-1A) 5 12
Carter Blackburn Holcomb (2-1A) 5 12
Trent Byers Silver Lake (3A) 5 12
Bailey Sites Spearville (8M-I) 5 12
Trevor Morgan Hodgeman Co (8M-II) 5 12

 Sacks (All-Classes)

 

Name School Sacks Games
Caleb Korte Golden Plains (6M) 17 9
Willy Garcia Satanta (8M-II) 15.5 8
Caleb Lindsay South Central (8M-I) 15 10
Wyatt Seidl McPherson (4A-I) 15 11
Chris Cox Hoxie (8M-I) 13.5 13
Jack Govert Kingman (3A) 13 10
Joey Foster Basehor Linwood (4A-I) 12.5 10
Seth Nelson Topeka (6A) 12.5 10
Miles Davis  Schlagle (5A) 12 10
Jasper Partin Garden City (6A) 11 10
Hunter Huck South Central (8M-I) 11 10
John Molitor Kingman (3A) 11 10
Xavier Slaven Colby (4A-II) 11 10
Caleb Haggard Labette Co. (4A-I) 11 10
John Moses Maize South (4A-I) 11 11
Jalen Williams Bishop Miege (4A-I) 11 13
Cade Schoenefer Andover Central (4A-I) 10.5 10
Caleb Haggard Labette Co. (4A-I) 10 9
Marcus Hicks Wichita NW (6A) 10 11
Nick Withington Rawlins Co. (8M-I) 10 9
Dylan Lemieux Central Plains (8M-I) 10 10
Ander Johnson BV North (6A) 10 13
Nathan Ohlde Clifton Clyde (8M-II) 9.5 9
Ike Valencia Mill Valley (5A) 9.5 11
Colton Heskett Hoxie (8M-I) 9.5 12
Jack Neal Hutch Trinity 9 8
Jack Neal Trinity (3A) 9 9
Luke Higgason Otis-Bison (8M-II) 9 12
Jalen Kruep Rawlins Co. (8M-I) 8 8
Hadley Panzer Lakin (3A) 8 9
Jarrod Dible Hoxie (8M-I) 8 13
Broc Ginavan Frontenac 8 13
Austin Kinderknect Trego (8M-I) 7.5 9
Lee Letourneau Central Plains (8M-I) 7.5 10
Jake Thompson Burlingame (8M-I) 7.5 12
Willy Garcia Satanta (8M-II) 7 9
Lee Roi Johnson Tonganoxie 7 10
Austin Eilert Rock Hills (8M-II) 7 9
Keifer Brewer  Sedan (8M-I) 7 9
Kadin Tower La Crosse (2-1A) 7 9
Austin Eilert Rock Hills (8M-II) 7 9
Nick Grubbs Manhattan (6A) 7 10
Kyle Snyder Tonganoxie (4A-I) 7 10
Larry Jones Wyandotte (6A) 7 9
Will Crouse Rawlins Co. (8M-I) 7 9
Caleb Schwarz Silver Lake (3A) 7 11
Cole Harris Maur Hill (3A) 7 9
Kiefer Brewer Sedan (8M-I) 7 9
Cooper Beebe KC Piper (4A-I) 7 9
Austin Eilert Rock Hills (8M-II) 7 10
Lee Roi Johnson Tonganoxie 7 10
Gabe Howerton Silver Lake (3A) 7 10
Jarrod Dible Hoxie (8M-I) 7 11
Kamron Gonzalez Goddard (5A) 7 11
Holden Heigele Clay Center (4A-II) 7 11
Gabe Howerton Silver Lake (3A) 7 12
Kamron Gonzalez Goddard (5A) 7 12
Austin Kinderknect Trego (8M-I) 6.5 9
Cordell Durhart BV Southwest (5A) 6.5 9
Christian Roth Mill Valley (5A) 6.5 12