Sports in Kansas: 2017 Football Offensive Stat Leaders

Ivan Webb (2) of Schlagle finishes as the state of Kansas leader in rushing. (David Brox, photo)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 28, 2017

Share This Story:

Statewide Individual Offensive Stat Leaders (FINAL SEASON STATS)

Send official stats (Submit leaders only and season totals only) to Chet Kuplen at the following email address: sportsinkansas@gmail.com or DM @sportsinkansas on twitter, if you don't have your stats online somewhere or don't send them to us, then we wont have them. 

ATTENTION PARENTS/PLAYERS/COACHES: IF YOU MADE ANY OF THESE LISTS AFTER WEEK NINE OF THE SEASON YOU ARE ELIGIBLE TO RECEIVE A SPORTS IN KANSAS LEADER PATCH. WE ARE THE ONLY PLACE WITH OUR LOGO. To order, email: sportsinkansas@gmail.com 

PASSING YARDS

Name School Passing Yds Games
Graham Mertz BV North (6A) 3684 13
Jack Blumer  Marysville (3A) 3165 14
Braden Howell Bishop Carroll (5A) 3086 13
Brody Flaming Mill Valley (5A) 2935 12
David McFarland TMP (3A) 2913 9
Carter Putz Miege (4A-I) 2844 13
Hooper Schroeder Sedgwick (2-1A) 2601 10
Sam Hardin Wichita Trinity (4A-II) 2532 9
Spencer Stewart SM Northwest (6A) 2507 9
Tucker Kimble Osage City (3A) 2331 12
Trey Gilbert Holcomb (4A-II) 2293 13
Micah Grover Cheney (3A) 2222 12
Sampson Huston Topeka Hayden (4A-II) 2145 12
Federico Harvey Campus (6A) 2144 10
Austin Anderson Wichita NW (6A) 2062 12
Caleb Grill Maize (5A) 2054 11
Easton Dean  Labette County (4A-I) 2028 11
Payton Hartman BV Northwest (6A) 1990 8
Will Eldridge BV Southwest (5A) 1948 8
Kyler Hoppes McPherson (4A-I) 1936 12
Cameron Cox Hesston (3A) 1877 12
Garrett Burden Medicine Lodge (2-1A) 1872 10
Cevin Clark Ark City (5A) 1820 9
Cody McNerney Collegiate (4A-II) 1813 10
Mason Griffin Silver Lake (3A) 1800 12
Quinn Buessing Axtell (8M-II) 1788 10
Jack Caudle Maur Hill (3A) 1701 10
Eli Fahnestock Andover (5A) 1673 9
Luke Bernard Blue Valley (6A) 1656 11
Coy Moran Bluestem (3A) 1643 9
Devin Anderson Sacred Heart (2-1A) 1630 9
Levi Archer Goodland (4A-II) 1630 9
Peyton Brown Frontenac (4A-II) 1597 13
Nate Burdette Maranatha (3A) 1580 9
Daquan Johnson Parsons (4A-II) 1579 9
Ryan Grabman Maize South (4A-I) 1569 11
Sheldon Hulbert Rossville (3A) 1563 9
Reagan Jones Andover Central (4A-I) 1537 11
Garrett Doll Garden City (6A) 1533 11
Jamie Reed Lyndon (2-1A) 1505 9
Tyler Brockhoff Hiawatha (3A) 1456 8
Mitchell Flanagan St. Marys (3A) 1427 10
Jayden Price Mulvane (4A-I) 1425 10
Levi Watts Doniphan West (2-1A) 1391 9
Hunter White SE Saline (3A) 1391 9
Kaleb Shafer Ottawa (4A-I) 1362 9
Zach Vance Wellsville (3A) 1359 11
Michael Schurig Washburn Rural (6A) 1346 9
Blake Sullivan Goddard (5A) 1340 10
Kipp Jasper Troy (2-1A) 1295 8
Dalton Kellum Perry Lecompton (3A) 1295 11
Bryce Mohl De Soto (4A-I) 1289 12
Hunter McDaniel Topeka West (5A) 1274 9
D. Harden Topeka (6A) 1258 10
Chase Curtis Pittsburg (5A) 1252 10
Kody Mead Macksville (8M-I) 1237 10
Jordan Finnesy Plainville (2-1A) 1236 12
Lane Whissenand Elkhart (2-1A) 1231 11
Bo Gooch Belle Plaine (3A) 1230 8
Jace Ruder Norton (3A) 1229 10
Hunter Thomas Olathe East (6A) 1227 9
Cade Miller West Elk (8M-I) 1208 11
Ethan Hamel Hill City (8M-I) 1204 9
Mitchell Henry Nemaha Central (3A) 1198 11
Nick Davenport Ell-Saline (2-1A) 1184 10
Jesse Jones Fort Scott (4A-I) 1164 11
DeVante Hammer Pike Valley (8M-II) 1146 12
Cade Addis Cherryvale (3A) 1141 10
Justin Ebert Wamego (4A-I) 1134 10
Dalton Kraus Halstead (3A) 1107 10
Will Swanson Aquinas (5A) 1093 12
Davante Hammer Pike Valley (8M-II) 1092 11
Devin Hendrix Fredonia (3A) 1079 9
Colton Davis Newton (5A) 1074 9
Keagan Shubert Trego (8M-I) 1072 9
Walker Kinney Blue Valley (6A) 1071 11
Jayden Price Mulvane (4A-I) 1063 9
Mason Beach Tonganoxie (4A-I) 1062 10
Myles Menges Central Plains (8M-I) 1059 11
Corbin Rice Caldwell (8M-II) 1058 10
Ridge Smith Columbus (4A-II) 1049 10
Braden Neilson Solomon (8M-I) 1047 9
Koy Brack Great Bend (5A) 1045 9
Bryce Mohl De Soto (4A-I) 1043 10
Quinton Donahoe Veritas Christian (8M) 1042 9
Kolby Stein Spearville (8M-I) 1036 12
Hunter Morgan La Crosse (2-1A) 1034 10
Braden Neilson Solomon (8M-I) 1031 8
Mason Beach Tonganoxie (4A-I) 1029 9
Luke Heller St. James (5A) 1029 11
Cade Clark Mission Valley (3A) 1019 9
Daiken Stallbaumer Hanover 1018 13
Lane Coulter Circle (4A-I) 1014 9
Dante Jackson Lawrence (6A) 1003 9
Luke Laskowski Baldwin (4A-II) 1002 10

RUSHING YARDS

 

Name School Rushing Yds Games
Ivan Webb Schlagle (5A) 2842 10
Trenton Jones Conway Springs (3A) 2137 11
Breece Hall Wichita NW (6A) 2082 12
Lane Whisennand Elkhart (2-1A) 2054 11
Conner Jeffers Burlington (4A-II) 2031 11
Zarek Fewell Fort Scott (4A-I) 1960 11
Parker Roth Hesston (3A) 1895 12
Kade Scott Pawnee Heights (6M) 1827 8
Brody Kooser Derby (6A) 1802 13
Ky Thomas Topeka (6A) 1771 10
Latham Schwarz Hoxie (8M-I) 1718 13
Travis Theis Pratt (4A-II) 1691 9
Milton Braasch SM East (6A) 1646 11
Josh Seabolt Cimarron (3A) 1592 10
Ridge Robertson Jeff County North (2-1A) 1574 11
Dalton Kellum Perry Lecompton (3A) 1555 11
Peyton Kuhns Nickerson (4A-II) 1554 10
Jax Dineen Free State (6A) 1525 12
Zane Colson Rock Hills (8M-II) 1502 10
Caden Kinderknecht Northern Valley (8M) 1495 10
Hunter White SE Saline (3A) 1481 9
Eli Salmans Hodgeman Co. (8M-II) 1460 13
Jack Petz St. James (5A) 1454 11
Sean Urban Hoisington (3A) 1452 9
Brady Holiday Jackson Heights (2-1A) 1447 11
Dalton Bock Tonganoxie (4A-I) 1441 9
Anthony McConnell Larned (3A) 1431 10
Colton Terhune Conway Springs (3A) 1402 11
Tyler Trudo Eisenhower (5A) 1402 10
Jesse Staples Smith Center (2-1A) 1402 12
Dalton Silhan Oxford (8M-I) 1397 9
Manuel Castillo Cheylin (6M) 1395 7
Cameron Jackson Aquinas (5A) 1390 12
Gabriel Salas Satanta (8M) 1363 9
Keenan Stanley Columbus (4A-II) 1362 9
David Thompson Logan Palco (8M-I) 1347 9
JJ Allen Bennington (8M-I) 1345 9
Kirk Coomes Phillipsburg (3A) 1342 13
Max Domnick Maize South (4A-I) 1324 11
Kyle Anderson Smoky Valley (4A-II) 1317 10
Nick Channel Kapaun (5A) 1305 9
Dex Swinehwart Lyndon (2-1A) 1302 10
Cade  Miller West Elk (8M-I) 1300 11
Brison Cobbins Miege (4A-I) 1294 13
Jordan Finnesy Plainville (2-1A) 1291 12
Dalton Brown Buhler (4A-I) 1290 8
C. Coggins Valley Heights (2-1A) 1288 8
Jaylin Richardson Turner (5A) 1284 9
Tevin Petrie Norton (3A) 1282 10
Trevor Wilson Marmaton Valley (8M-I) 1269 9
Denton Schurr Osborne (8M-I) 1266 10
Eli Salmans Hodgeman Co. (8M-II) 1263 11
Samuel Livingston Pretty Prairie (8M) 1256 10
Cameron Cox Hesston (3A) 1232 12
Dante Jackson Lawrence (6A) 1228 9
Joe Gruber Sabetha (3A) 1213 14
Jake Wilbert Frontenac (4A-II) 1205 13
K'Vonte Baker Wichita Heights (5A) 1183 7
Eli Salmans Hodgeman Co. (8M-II) 1173 10
Logan Allen Anderson Co. (4A-II) 1172 9
Anton Foust Otis-Bison (8M-II) 1171 12
Kash Parmes Eureka (3A) 1139 9
Bailey Sites Spearville (8M-I) 1135 12
Austin Moore Louisburg (4A-I) 1132 8
Treylan Gross Phillipsburg (3A) 1131 13
Jacob Barker Humboldt (3A) 1123 10
David McMahon Fairfield (8M-II) 1118 9
Will Herren Santa Fe Trail (4A-II) 1116 8
Mason Jones Silver Lake 1103 12
Daymonn Sanchez Olathe North (6A) 1094 11
Max Wilson Colgan (2-1A) 1088 13
J. Yungeberg Valley Heights (2-1A) 1055 7
Tanner Marten Onaga (8M-I) 1051 8
T.J. Mayhue Labette Co. (4A-I) 1050 11
Tyler Halstead Riley County (3A) 1045 10
Blair Hoffman Dighton (8M-II) 1035 9
Blake Bahr Otis-Bison (8M-II) 1035 12
Jace Ruder Norton (3A) 1032 10
Riley Petz Cheney (3A) 1031 9
Roy Johnson Wichita Northwest (6A) 1030 12
Ben Bannister Goddard (5A) 1029 12
Seth Greenwood Burlingame (8M-I) 1025 12
Jace Kinnamon McPherson 1019 11
Cody Joslin Sedan (8M-I) 1013 9
Mikey Waggoner Riley County (3A) 1003 9
RECEIVING YARDS
Name School Receiving Yds Games
Deshawn Hanika Topeka Hayden (4A-II) 1284 12
Daniel Jackson Bishop Miege (4A-I) 1270 13
Gabe Pieschl Marysville (3A) 1269 14
Logan Talley Mill Valley (5A) 1254 12
Caden Williams Trinity Academy (4A-II) 1220 9
Brayden Francis  Sedgwick (2-1A) 1208 10
Dylan Freberg BV North (6A) 1177 13
Nigel Roberts BV North (6A) 1085 13
Reese Nebel Hesston (3A) 1065 12
Hunter Koch Axtell (8M-II) 1058 10
Drew Honas Medicine Lodge (2-1A) 1049 10
Thomas Helten Bishop Carroll (5A) 1044 13
Owen Beason Goddard (5A) 1006 12
Brock West Maranatha (3A) 976 9
Billy Bartlett BV Southwest (5A) 974 8
Jacob Backus Marysville (3A) 962 14
Jaxson Reynolds Wichita NW (6A) 921 12
Dawson Raymer Goodland (4A-II) 917 9
Benjamin DeZube Blue Valley (6A) 888 12
Jackson Heath BV Northwest (6A) 880 9
Dex Swineheart Lyndon (2-1A) 854 10
Luke Blevins Doniphan (2-1A) 847 10
Evan Rice Mill Valley (5A) 836 12
Creighton Renz TMP (3A) 827 9
Trent Byers Silver Lake (3A) 806 12
Chance Rodriguez Holcomb (4A-II) 801 13
Drew Ellis Mulvane (4A-I) 779 10
Jalen Risley Caldwell (8M-II) 763 10
Tate Busse St. Francis (8M-I) 756 11
Joseph Holthusen Bishop Carroll (5A) 743 13
Trey Huslig Veritas Christian (8M) 737 9
Peyton Baldwin Lebo (8M) 723 9
Patch Loadholtz Parsons (4A-II) 722 8
Trent Byers Silver Lake (3A) 719 10
Kale Schroeder Sedgwick (2-1A) 715 10
Trenton Plinsky Osage City (3A) 712 12
Trenton Plinsky Osage City (3A) 707 11
Peyton Johnson Lakeside (8M) 703 9
Evan Rice Mill Valley (5A) 695 10
Dylan White Pittsburg (5A) 695 11
Trevor Morgan Hodgeman Co. (8M-II) 685 13
Michael Moreno Hiawatha (3A) 675 8
Andrew Brautman Ark City (5A) 668 7
Cameron Green Blue Valley (6A) 661 12
Luke Ruder TMP (3A) 660 9
Hunter Clift Bluestem (2A) 649 8
Clayton Richter Pleasant Ridge (3A) 647 10
Remington Cravens Ellsworth (3A) 642 9
Zack True Goddard (5A) 634 12
Elijah Daughty Rossville (3A) 630 9
Tanner Russell Labette Co. (4A-I) 628 11
TaJahn Thomas Coffeyville (4A-I) 621 9
Austin Rieschick St. Mary's (3A) 617 10
Tate Garcia TMP (3A) 615 9
Broc Ginavan Frontenac (4A-II) 614 13
Tyler Kahmann Campus (6A) 613 9
Joe Reyes Fredonia (3A) 611 9
Garrett Hall Galena (3A) 604 11
Hillard Cozine Trinity Academy (4A-II) 595 9
Garret Handley Hill City (8M-I) 592 6
Brett Herrman La Crosse (2-1A) 590 10
Quinton Pfaff Chaparral (3A) 590 9
Zach Hare Eureka (3A) 589 9
Dalton Bieker Great Bend (5A) 588 9
Jacob Funk Hillsboro (3A) 587 8
Tye Davis Garden City (6A) 562 9
Blake Hevan Bluestem (2A) 560 9
Reid Jasper Troy (2-1A) 553 8
Jaxson Reynolds Wichita NW (6A) 550 6
Chase Cellmer Plainville 543 12
Noah Eicehlberger Moundridge (2-1A) 539 6
Caiden Musick Burlingame (8M-I) 539 12
Jack Beckley BV Northwest (6A) 538 8
Caleb Addington SM Northwest (6A) 537 8
Tye Davis Garden City (6A) 537 7
Zeb Speer Doniphan (2-1A) 536 10
Trevor Watts De Soto (4A-I) 527 12
Tyjuan Lewis Olathe East (6A) 526 8
Keenan Baird Silver Lake (3A) 526 12
William Silvey West Elk (8M-I) 525 11
Deandre Washington Wellington (4A-I) 519 9
Jacob Rein Macksville (8M-I) 518 8
Preston Williams Washburn Rural (6A) 517 7
Hayden Goodpaster SM Northwest (6A) 514 8
Trent Scheer Cheney (3A) 513 8
Cole Strickler Pike Valley (8M-II) 513 12
Charlie Skidmore Sacred Heart (2-1A) 512 8
Michael Swanson Axtell (8M-II) 511 9
Owyn Back Labette Co. (4A-I) 511 10
KJ Savage Ottawa (4A-I) 509 9
Cameron Harvey Campus (6A) 508 9
Andrew Ative Leavenworth (5A) 506 9
Alex Barton Central Plains (8M-I) 506 11
Ben Smith Andover (5A) 501 9
Matt Campbell Fort Scott (4A-I) 500 11
Jeremiah Buche Colgan (2-1A) 500 13