Track in Kansas: Boys 6A All-State Track & Field

Olathe South won the 4x400 relay in 6A. (photo: Sean Boston)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jun 2, 2017

Share This Story:

Top Eight are eligible for 6A All-State Track and Field Patch

To order all-state patch (Top 8 for each event)

Email: sportsinkansas@gmail.com

 


​Boys 100 Meter Dash Class 6A

Finals

  1 Landrum, Phillip          11 Wichita-South            10.65   4.1

  2 Dudley, Deron             10 Wichita-South            10.70   4.1

  3 McGee, Ollie              10 Wichita-SE               10.74   4.1

  4 Vigil, Davian             10 Hutchinson               10.76   4.1

  5 Berry, Jai-Mein           12 Topeka                   10.94   4.1

  6 Sellars, Xavier           10 Wichita-West             11.05   4.1

  7 Brinkley-Allen, Vencent   11 Blue Vly North           11.07   4.1

  8 Newman, Richard           12 Topeka                   11.53   4.1 

Boys 200 Meter Dash Class 6A

Finals

  1 Landrum, Phillip          11 Wichita-South            21.73   3.2

  2 McGee, Ollie              10 Wichita-SE               21.85   3.2

  3 Calloway, Laron           11 Blue Vly North           22.08   3.2

  4 Nelson, Blake             10 Blue Vly West            22.26   3.2

  5 Vigil, Davian             10 Hutchinson               22.28   3.2

  6 Goodpaster, Hayden        11 Sm-Northwest             22.42   3.2

  7 Harvey, Federico          11 Campus                   22.47   3.2

  8 Alcorn, Sae-Vheon         10 Gardner-Edgerton         22.77   3.2

Boys 400 Meter Dash Class 6A

Finals

  1 Lacey, Julian             11 Olathe-NW                48.96 

  2 Goodpaster, Hayden        11 Sm-Northwest             49.00 

  3 Harvey, Federico          11 Campus                   49.57 

  4 Denman, Brandon           12 Sm-North                 50.00 

  5 Waldo, Cameron            12 Olathe-South             50.03 

  6 Baker, Jaydon             11 Hutchinson               50.79 

  7 Phillips, Cole            10 Law-Free State           51.01 

  8 Tenove, Parker            11 Gardner-Edgerton         51.25 

Boys 800 Meter Run Class 6A

  1 Clark, Brandon            11 Olathe-North           1:56.56 

  2 Perrone, Alec             12 Hutchinson             1:57.10 

  3 Brock, Mitchell           12 Sm-South               1:58.33 

  4 Young, Jack               12 Sm-East                1:58.78 

  5 Wilcox, Hunter            10 Op-Blue Valley         1:59.34 

  6 Chun, Levi                12 Olathe-South           1:59.39 

  7 Snyder, Ben               12 Sm-Northwest           1:59.47 

  8 Jacobson, Carter          12 Sm-North               1:59.66 

Boys 1600 Meter Run Class 6A

  1 Owens, Adam               12 Op-Blue Valley         4:25.97 

  2 Flanders, Pierce          12 Washburn Rural         4:26.01 

  3 Doll, Garret              11 Garden City            4:27.12 

  4 Cochran, Trenton          10 Gardner-Edgerton       4:27.19 

  5 Beach, Brian              10 Olathe-North           4:27.57 

  6 Edwards, Avant            11 Law-Free State         4:31.32 

  7 Harrell, Ben              10 Sm-Northwest           4:32.02 

  8 Williams, Carter          12 Blue Vly North         4:32.39 

Boys 3200 Meter Run Class 6A

  1 Owens, Adam               12 Op-Blue Valley         9:44.72 

  2 Cochran, Trenton          10 Gardner-Edgerton       9:45.39 

  3 Schroeder, Cooper         11 Manhattan              9:52.73 

  4 Cruz, Marcelo             12 Dodge City             9:53.22 

  5 Molina, Asher             10 Sm-North               9:53.25 

  6 Chaparro, Erik            12 Garden City            9:54.47 

  7 Arnspiger, John           12 Sm-East                9:54.88 

  8 Flanders, Pierce          12 Washburn Rural        10:02.23 

Boys 110 Meter Hurdles Class 6A

Finals

  1 Saito, KO                 11 Manhattan                14.73   2.3

  2 Richardson, Braden        12 Derby                    14.82   2.3

  3 Bell, Christopher         12 Wichita-South            14.85   2.3

  4 Crough, Tayezhan           9 Hutchinson               15.03   2.3

  5 Unruh, Samuel             12 Dodge City               15.08   2.3

  6 Jacobsen, Brody           12 Op-Blue Valley           15.41   2.3

  7 Lucas, Nathan             12 Olathe-East              15.42   2.3

  8 Legato, Dominic           12 Op-Blue Valley           15.48   2.3

Boys 300 Meter Hurdles Class 6A

Finals

  1 Brown, Adrian             11 Derby                    38.59 

  2 Saito, KO                 11 Manhattan                38.71 

  3 Okwuone, Emmanuel         11 Olathe-South             39.26 

  4 Unruh, Samuel             12 Dodge City               39.32 

  5 Bell, Christopher         12 Wichita-South            39.45 

  6 Johnson, Martavius        12 Hutchinson               39.50 

  7 Richardson, Braden        12 Derby                    40.51 

  8 Lansdowne, Maxwell        10 Manhattan                40.82             

Boys 4x100 Meter Relay Class 6A

Finals

  1 Wichita-South                                         42.21 

     1) Ross, Shapel 12                 2) Dudley, Deron 10              

     3) Bell, Christopher 12            4) Landrum, Phillip 11           

  2 Wichita-East                                          42.26 

     1) Bell, Carlton 11                2) Snell, Chance 12              

     3) Snell, Blazer 11                4) Couey, Samuelle 12            

  3 Topeka High                                           42.37 

     1) Thomas, Corey 12                2) Newman, Richard 12            

     3) Carter, Stephaun 12             4) Berry, Jai-Mein 12            

  4 Hutchinson                                            42.40 

     1) Johnson, Martavius 12           2) Galindo, Joesiah 11           

     3) Pendergrass, Peyton 12          4) Vigil, Davian 10              

  5 Olathe-South                                          42.79 

     1) Okwuone, Emmanuel 11            2) Waldo, Cameron 12             

     3) Phelps, Jamison 11              4) Adger, Robert III (Tre) 12    

  6 Shawnee Mission-North                                 42.91 

     1) Bradley Jr., Danny 12           2) Denman, Brandon 12            

     3) Pittman, Zachary 12             4) Laird, Noah 10                

  7 Gardner-Edgerton                                      42.98 

     1) Renaud, Jakob 9                 2) Summerlin, Matthew 12         

     3) Alcorn, Tae-Vheon 10            4) Alcorn, Sae-Vheon 10          

Boys 4x400 Meter Relay Class 6A

Finals

  1 Olathe-South                                        3:21.65 

     1) Adger, Robert III (Tre) 12      2) McKay, Nolan 11               

     3) Okwuone, Emmanuel 11            4) Waldo, Cameron 12             

  2 Op-Blue Valley                                      3:24.17 

     1) Wood, Thomas 11                 2) Ventre, Jonthan 10            

     3) Legato, Dominic 12              4) Morris, Matthew 12            

  3 Wichita-East                                        3:25.52 

     1) Snell, Blazer 11                2) Couey, Samuelle 12            

     3) Bell, Carlton 11                4) Snell, Chance 12               

  4 Haysville-Campus                                    3:25.95 

     1) Howell, David 11                2) Harbour, Alex 12              

     3) Harvey, Cameron 10              4) Harvey, Federico 11           

  5 Shawnee Mission-North                               3:26.43 

     1) Pittman, Zachary 12             2) Jacobson, Carter 12           

     3) Hernandez, Carlitos 12          4) Denman, Brandon 12            

  6 Lawrence Free State                                 3:27.08 

     1) Thomas, Nathan 12               2) Phillips, Cole 10             

     3) Cobb, Tanner 11                 4) Starr, Malachi 10             

  7 Shawnee Mission-Northwest                           3:27.09 

     1) Snyder, Ben 12                  2) Gutierrez, Julian 11          

     3) Carder, Peyton 10               4) Goodpaster, Hayden 11         

  8 Shawnee Mission-West                                3:31.33 

     1) Patterson, Michael 11           2) Patterson, Bill 12            

     3) Grigsby, Kirby 11               4) Winter, Matthew 12            

Boys 4x800 Meter Relay Class 6A

  1 Hutchinson                                          8:06.02 

     1) Ramirez, Eduardo 12             2) Perrone, Alec 12              

     3) Ramirez, Seth 12                4) Baker, Jaydon 11              

           59.316 (59.316)        2:02.983 (1:03.667)          2:56.844 (53.861)

       4:02.519 (1:05.675)          4:58.571 (56.053)        6:06.671 (1:08.100)

         7:02.946 (56.275)        8:06.011 (1:03.066)

  2 Olathe-South                                        8:06.52 

     1) Shryock, Lucas 11               2) Willison, Lucas III 12        

     3) Tesfaye, Jeremiah 11            4) Chun, Levi 12                 

           58.685 (58.685)        2:04.367 (1:05.682)          3:01.929 (57.562)

       4:05.674 (1:03.746)          5:04.585 (58.911)        6:07.431 (1:02.847)

         7:05.535 (58.104)        8:06.517 (1:00.983)

  3 Shawnee Mission-North                               8:08.17 

     1) Molina, Asher 10                2) Coddington, Joseph 11         

     3) Kasunic, Luke 12                4) Jacobson, Carter 12           

           59.399 (59.399)        2:03.852 (1:04.453)          3:03.158 (59.307)

       4:07.123 (1:03.965)          5:05.375 (58.252)        6:10.986 (1:05.611)

         7:07.927 (56.942)        8:08.170 (1:00.243)

  4 Shawnee Mission-East                                8:09.52 

     1) Nelson, Thomas 11               2) Arnspiger, John 12            

     3) Clough, William 12              4) Young, Jack 12                

           59.077 (59.077)        2:03.315 (1:04.239)          2:59.768 (56.453)

       4:06.424 (1:06.656)          5:04.269 (57.846)        6:10.175 (1:05.907)

         7:07.999 (57.825)        8:09.512 (1:01.513)

  5 Olathe-Northwest                                    8:11.85 

     1) Lacey, Julian 11                2) Morris, Cole 10               

     3) Seaba, Trey 12                  4) Tracy, Andrew 10              

           58.476 (58.476)        2:00.102 (1:01.626)          2:57.103 (57.001)

       4:01.753 (1:04.650)          4:59.125 (57.373)        6:07.382 (1:08.257)

         7:05.382 (58.001)        8:11.848 (1:06.466)

  6 Garden City                                         8:13.00 

     1) Wildeman, Kameron 11            2) Cervantes, Javier 11          

     3) Fisher, Ethan 9                 4) Doll, Garret 11               

           59.792 (59.792)        2:04.869 (1:05.078)          3:04.666 (59.797)

       4:10.130 (1:05.465)          5:08.818 (58.688)        6:15.509 (1:06.691)

         7:13.048 (57.539)          8:12.999 (59.952)

  7 Olathe-East                                         8:13.68 

     1) Kirk, Alex 11                   2) Vermillion, Jacob 10           

     3) Young, Connor 10                4) Breon, Jacob 11               

           59.170 (59.170)        2:02.233 (1:03.064)          3:00.055 (57.822)

       4:05.886 (1:05.832)          5:04.286 (58.400)        6:10.386 (1:06.101)

         7:09.613 (59.227)        8:13.675 (1:04.062)

  8 Dodge City                                          8:13.76 

     1) Luft, Jason 12                  2) Montoya, Brandon 12           

     3) Rodriguez Millan, Jose 12       4) Cruz, Marcelo 12              

           58.468 (58.468)        2:01.009 (1:02.541)          2:58.046 (57.038)

       4:08.045 (1:09.999)          5:06.217 (58.173)        6:12.494 (1:06.278)

         7:10.993 (58.499)        8:13.757 (1:02.765)

 

Boys High Jump Class 6A

  1 Newman, Richard           12 Topeka                 6-08.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-08 6-10

      PPP    O    O    O   XO    O    O  XXX

  2 Durst, Jackson            11 Sm-West                6-06.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-08

      PPP  PPP  PPP    O   XO  XXO  XXX

  3 Haug, Thomas              12 Manhattan              6-04.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06

      PPP  PPP    O  XXO    O  XXX

  4 Norman, Dijimon           12 Hutchinson            J6-04.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06

        O   XO    O    O   XO  XXX

  5 Oleson, Alex              12 Sm-Northwest          J6-04.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06

      PPP  PPP   XO   XO  XXO  XXX

  6 Crawford, Andrew          11 Sm-South               6-02.00  

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04

        O    O    O    O  XXX

  7 Haug, John                12 Manhattan             J6-02.00 

     5-08 5-10 6-00 6-02 6-04

       XO    O    O  XXO  XXX

  8 Readman, Elijah           12 Olathe-North           6-00.00  

     5-08 5-10 6-00 6-02

        O    O    O  XXX

 

Boys Pole Vault Class 6A

  1 Huerta, Ruben             11 Garden City           15-00.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06 15-00 15-06

       PPP   PPP   PPP   PPP   PPP     O   XXO    XO   XXX

  2 Wood, Kristopher          12 Derby                J15-00.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06 15-00 15-06

       PPP   PPP   PPP   PPP   PPP    XO    XO   XXO   XXX

  3 Rodriguez, Brian          12 Garden City           14-06.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06 15-00

       PPP   PPP   PPP   PPP   PPP    XO     O   XXX

  4 Chandler, Zachary         11 Washburn Rural        14-00.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00 14-06

       PPP   PPP   PPP   XXO     O     O   XXX

  5 Winter, Gage              12 Wichita-NW            13-06.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00

       PPP     O     O     O     O   XXX

  6 Davis, Jazz               12 Gardner-Edgerton     J13-06.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06 14-00

       PPP   PPP    XO   XXO    XO   XXX

  7 Mosburg, Seth             11 Sm-Northwest          13-00.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06

       PPP   PPP   PPP     O   XXX

  8 Kinkade, Connor           12 Op-Blue Valley       J13-00.00 

     11-06 12-00 12-06 13-00 13-06

       PPP     O    XO    XO   XXX

Boys Long Jump Class 6A

  1 Newman, Richard           12 Topeka                22-04.00   NWI

     21-00(-0.0) 21-00(-0.0) PASS      22-00.50(-0.0) 22-04(-0.0) 21-09.25(-0.0)

  2 Winter, Matthew           12 Sm-West               22-02.75   NWI

     22-00.75(-0.0) 22-02.75(-0.0) FOUL      21-06.25(-0.0) FOUL      FOUL    

  3 Gustafson, Cadin          12 Derby                 22-00.00   NWI

     21-09.25(-0.0) 22-00(-0.0) 21-08.50(-0.0) 21-11(-0.0) 20-08.50(-0.0) 21-11(-0.0)

  4 Roland, Elijah            12 Olathe-NW             21-07.00   NWI

     FOUL      21-07(-0.0) 20-06.75(-0.0) 19-09.50(-0.0) 19-06(-0.0) 20-07(-0.0)

  5 Ukoefreso, Ekebo          12 Wichita-East          21-01.50   NWI

     20-01.50(-0.0) 19-04(-0.0) 20-10.25(-0.0) 21-01.50(-0.0) 19-08.50(-0.0) 19-02.75(-0.0)

  6 Edwards, Reginald         11 Sm-West               21-00.00   NWI

     19-11.25(-0.0) 18-01.75(-0.0) 21-00(-0.0) 20-04.50(-0.0) 19-09(-0.0) 20-03.25(-0.0)

  7 Lewis, Ty Juan            11 Olathe-East           20-09.25   NWI

     19-09(-0.0) 20-09.25(-0.0) 19-09(-0.0) FOUL      19-09.25(-0.0) 20-04.25(-0.0)

  8 Newman, Hezekiah           9 Olathe-East           20-05.25   NWI

     19-08.50(-0.0) 20-05(-0.0) 20-05.25(-0.0) 18-01(-0.0) 20-01.50(-0.0) 19-11.75(-0.0)               

Boys Triple Jump Class 6A

  1 Harvey, Federico          11 Campus                46-05.50   2.9

     45-10.75(1.1) 46-05.50(2.9) 45-10.50(3.2)          

  2 Brime, Jaylene            12 Junction City         45-11.25   2.0

     43-10.50(2.9) 45-11.25(2.0) FOUL      45-00(2.4) 41-09.50(1.5) 44-05.25(1.9)

  3 Otiankouya, Jumel         12 Olathe-North          45-08.75   1.9

     45-08.75(1.9) 43-06.50(2.3) 43-05(+0.0) FOUL      41-08(2.3) 44-08.75(+0.0)

  4 Vil, ZhanArden            11 Sm-Northwest          45-04.75  +0.0

     43-06(1.7) 45-04.75(+0.0) 44-05.25(1.0) 42-06(1.1) 44-09(2.1) FOUL    

  5 Jones, Tre Vaughn         11 Hutchinson            44-10.00   1.4

     44-10(1.4) 43-11.25(2.0) 44-05.50(2.4) 43-10(+0.0) FOUL      FOUL    

  6 Edwards, Reginald         11 Sm-West               44-07.00   0.2

     43-02.25(0.8) 44-03(+0.0) 42-04.25(1.5) 43-03.50(2.5) 44-07(0.2) 41-10(2.0)

  7 Ukoefreso, Ekebo          12 Wichita-East          44-04.00   1.3

     41-09.75(1.3) 43-03.25(1.8) 44-04(1.3) 41-11(0.3) 43-01.25(0.6) FOUL    

  8 Bolton, Malik             12 Wichita-SE            43-10.00   1.8

     FOUL      43-04.50(0.4) 43-10(1.8) 43-00.50(-0.3) FOUL      FOUL            

Boys Shot Put Class 6A

  1 Elliott, Demarcus         11 Garden City           52-06.50 

      FOUL  FOUL  48-09.50  47-09  52-06.50  FOUL

  2 Morrison, Travis          11 Sm-Northwest          52-00.00 

      49-02.50  51-02.25  49-11.50  52-00  FOUL  FOUL

  3 Carter, Joshua            10 Wichita-NW            51-05.00 

      50-02  FOUL  51-05  50-09  50-03.50  51-00

  4 Degarmo, Hunter           11 Hutchinson            51-01.50 

      51-01.50  FOUL  FOUL  FOUL  48-11  FOUL

  5 Hicks, Marcus             10 Wichita-NW            50-08.00 

      49-11.50  49-10.50  49-09.25  49-07  50-08   

  6 Richey, Tucker            11 Topeka                50-07.00 

      47-06.25  FOUL  49-02  48-03  50-07  47-07

  7 Brewer, Parker            12 Olathe-East           50-01.50 

      47-05.50  49-07.50  49-02.50  FOUL  FOUL  50-01.50

  8 Thompson, Patrick         12 Washburn Rural        48-05.50 

      FOUL  47-06  48-05.50  44-06  44-11  46-07           

 

Boys Discus Throw Class 6A

  1 Villa-Valverde, Erick     12 Dodge City              158-05 

      158-05  149-03  FOUL  129-03  134-10  139-09

  2 Degarmo, Hunter           11 Hutchinson              151-07 

      134-08  FOUL  146-07  145-04  149-02  151-07

  3 Hicks, Marcus             10 Wichita-NW              148-07 

      FOUL  143-00  146-10  148-07  FOUL  141-04

  4 Higgs, James              10 Manhattan               148-01 

      142-10  FOUL  FOUL  FOUL  148-01  FOUL

  5 Orr, Nicholas             11 Blue Vly North          144-09 

      138-06  140-07  132-09  144-09  136-08  FOUL

  6 Fischer, Quincie          12 Sm-South                143-10 

      138-01  138-04  143-10  140-05  133-08  133-08

  7 Cook, Brandon             12 Manhattan               140-11 

      134-03  FOUL  139-06  FOUL  FOUL  140-11

  8 Cain, Riley               12 Derby                   138-11 

      138-11  131-10  135-02  132-10  128-08  FOUL         

 

Boys Javelin Throw Class 6A

  1 Hankins, Samuel            9 Manhattan               204-10 

      192-03  195-05  194-02  196-10  199-11  204-10

  2 Krom, Hunter              11 Lawrence                204-02 

      192-04  187-04  204-02  FOUL  168-08  191-02

  3 Wolford, Dylan            12 Gardner-Edgerton        179-08 

      179-08  170-02  FOUL  158-00  159-06  161-00

  4 Oswalt, Nathan            12 Olathe-NW               179-05 

      172-06  179-05  160-06  172-02  161-00  151-00

  5 Frank, Ryan               12 Gardner-Edgerton        172-00 

      172-00  167-08  FOUL  144-05  166-08  162-05

  6 King, Harrison            11 Lawrence                170-06 

      166-04  163-03  164-01  170-06  156-10  142-00

  7 Winsor, Tyler             12 Law-Free State          170-05 

      144-04  166-03  158-08  160-06  153-05  170-05

  8 Simbeck, Noah             12 Sm-Northwest            168-09 

      168-09  168-09  164-06  168-07  147-10  167-05