Track in Kansas: Girls 6A All-State Track & Field

SM West won the 6A 4x800 relay. (photo: Sean Boston)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jun 2, 2017

Share This Story:

Sports in Kansas/Track In Kansas has released its 6A all-state Track and Field Team 
(Top 8 at State Outdoor are named All-State) 
All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a Sports in Kansas All-State Track and Field Patch ‚Äč 
To order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com
Girls 100 Meter Dash Class 6A
Finals
  1 Davis, Jada               10 Blue Vly West            12.31   0.8 
  2 Williams, Grace           12 Olathe-South             12.47   0.8 
  3 Booker, Amaya             12 Junction City            12.52   0.8 
  4 Holman, Lyric             11 Junction City            12.59   0.8 
  5 Mpwo, Kadisha             10 Olathe-North             12.60   0.8 
  6 Shaffer, Delaney          11 Olathe-NW                12.66   0.8 
  7 Ray, Destiny              10 Sm-East                  12.67   0.8 
  8 Jackson, Andryce           9 Hutchinson               12.71   0.8 
 
Girls 200 Meter Dash Class 6A
Finals
  1 Moseley, Christal         11 Wichita-SE               24.31R  3.2 
  2 Davis, Jada               10 Blue Vly West            25.07   3.2 
  3 Herzberg, Addison         11 Wichita-East             25.55   3.2 
  4 Holman, Lyric             11 Junction City            25.61   3.2 
  5 Ray, Destiny              10 Sm-East                  25.82   3.2 
  6 Booker, Amaya             12 Junction City            25.98   3.2 
  7 Williams, Grace           12 Olathe-South             26.06   3.2 
  8 Reed, Sophie               9 Olathe-South             26.35   3.2 
 
Girls 400 Meter Dash Class 6A
Finals
  1 Moseley, Christal         11 Wichita-SE               55.50  
  2 Wright, Yazmine           12 Hutchinson               55.51  
  3 Holman, Lyric             11 Junction City            58.06  
  4 Seratte, Evann            10 Lawrence                 58.12  
  5 Graham, Lauren            11 Blue Vly North           59.85  
  6 Okoro, Chiamaka           12 Dodge City             1:00.05  
  7 Gurrola, Aileen           12 Garden City            1:01.45  
  8 Birney, Eleecya            9 Hutchinson             1:02.96  
 
Girls 800 Meter Run Class 6A
  1 Scott, Sophie             11 Blue Vly North         2:17.24  
       1:06.217 (1:06.217)        2:17.240 (1:11.023)
  2 Stewart, Hannah           10 Lawrence               2:17.66  
       1:06.321 (1:06.321)        2:17.657 (1:11.337)
  3 Wright, Yazmine           12 Hutchinson             2:19.16  
       1:07.300 (1:07.300)        2:19.153 (1:11.854)
  4 Melgares, Cara            12 Manhattan              2:20.04  
       1:07.711 (1:07.711)        2:20.033 (1:12.322)
  5 Rowatt, Lindsey           11 Sm-West                2:20.18  
       1:07.010 (1:07.010)        2:20.178 (1:13.169)
  6 Gurrola, Aileen           12 Garden City            2:20.57  
       1:07.068 (1:07.068)        2:20.569 (1:13.502)
  7 Kinkade, Kelsey           12 Op-Blue Valley         2:20.87  
       1:07.801 (1:07.801)        2:20.862 (1:13.061)
  8 Bourquin, Mikala           9 Olathe-NW              2:23.18  
       1:07.495 (1:07.495)        2:23.173 (1:15.679)
 
Girls 1600 Meter Run Class 6A
  1 Venters, Emily            12 Law-Free State         4:59.70  
       1:10.114 (1:10.114)        2:24.397 (1:14.283)        3:41.981 (1:17.585)
       4:59.692 (1:17.711)
  2 Scott, Sophie             11 Blue Vly North         5:01.47  
       1:12.904 (1:12.904)        2:31.847 (1:18.943)        3:48.495 (1:16.648)
       5:01.465 (1:12.971)
  3 Melgares, Cara            12 Manhattan              5:03.37  
       1:10.496 (1:10.496)        2:25.959 (1:15.463)        3:44.841 (1:18.882)
       5:03.370 (1:18.530)
  4 Reed, Amber               12 Sm-North               5:05.14  
       1:12.217 (1:12.217)        2:32.118 (1:19.902)        3:48.803 (1:16.685)
       5:05.133 (1:16.331)
  5 Mayfield, Clara           10 Manhattan              5:13.71  
       1:11.957 (1:11.957)        2:32.191 (1:20.234)        3:53.747 (1:21.556)
       5:13.709 (1:19.963)
  6 Call, Sophie               9 Blue Vly West          5:14.18  
       1:12.110 (1:12.110)        2:32.745 (1:20.636)        3:54.401 (1:21.657)
       5:14.179 (1:19.778)
  7 Worth, Ingrid             11 Sm-East                5:16.23  
       1:12.542 (1:12.542)        2:32.514 (1:19.972)        3:53.870 (1:21.357)
       5:16.222 (1:22.352)
  8 Kinkade, Kelsey           12 Op-Blue Valley         5:18.97  
       1:13.821 (1:13.821)        2:35.047 (1:21.226)        4:00.087 (1:25.041)
       5:18.967 (1:18.880)
 
Girls 3200 Meter Run Class 6A
  1 Venters, Emily            12 Law-Free State        10:35.90  
       1:13.131 (1:13.131)        2:28.903 (1:15.772)        3:45.855 (1:16.952)
       5:05.385 (1:19.530)        6:28.455 (1:23.071)        7:52.747 (1:24.292)
       9:15.385 (1:22.639)       10:35.894 (1:20.509)
  2 Melgares, Cara            12 Manhattan             11:04.25  
       1:16.992 (1:16.992)        2:40.082 (1:23.091)        4:05.117 (1:25.035)
       5:27.626 (1:22.510)        6:52.345 (1:24.719)        8:16.914 (1:24.570)
       9:41.352 (1:24.438)       11:04.241 (1:22.889)
  3 Worth, Ingrid             11 Sm-East               11:07.42  
       1:15.921 (1:15.921)        2:39.937 (1:24.016)        4:05.294 (1:25.358)
       5:27.900 (1:22.607)        6:52.669 (1:24.769)        8:17.365 (1:24.697)
       9:42.122 (1:24.757)       11:07.412 (1:25.290)
  4 Cordes, Kiran             12 Law-Free State        11:16.44  
       1:18.046 (1:18.046)        2:42.291 (1:24.246)        4:06.193 (1:23.902)
       5:30.154 (1:23.961)        6:57.496 (1:27.343)        8:24.832 (1:27.336)
       9:52.396 (1:27.565)       11:16.435 (1:24.040)
  5 Fuhlhage, Claire          11 Olathe-North          11:21.50  
       1:16.932 (1:16.932)        2:40.614 (1:23.683)        4:06.037 (1:25.423)
       5:30.105 (1:24.068)        6:57.311 (1:27.206)        8:24.980 (1:27.670)
       9:52.919 (1:27.940)       11:21.499 (1:28.580)
  6 Reed, Amber               12 Sm-North              11:22.26  
       1:16.400 (1:16.400)        2:40.283 (1:23.883)        4:05.622 (1:25.339)
       5:28.862 (1:23.240)        6:57.198 (1:28.337)        8:27.852 (1:30.654)
      10:01.004 (1:33.152)       11:22.255 (1:21.251)
  7 Reyna, Gabriela           12 Wichita-North         11:24.25  
       1:15.642 (1:15.642)        2:39.675 (1:24.034)        4:05.393 (1:25.718)
       5:28.421 (1:23.029)        6:56.961 (1:28.541)        8:27.652 (1:30.691)
      10:00.749 (1:33.098)       11:24.249 (1:23.500)
  8 Strauss, Lily             10 Blue Vly North        11:25.87  
       1:16.703 (1:16.703)        2:40.513 (1:23.811)        4:05.941 (1:25.429)
       5:30.298 (1:24.357)        6:59.629 (1:29.331)        8:30.000 (1:30.371)
      10:02.843 (1:32.844)       11:25.869 (1:23.027) 
 
Girls 100 Meter Hurdles Class 6A
Finals
  1 Newman, Keiana            10 Junction City            14.84   4.7 
  2 Schenk, Lillian           11 Blue Vly North           14.90   4.7 
  3 Wren, Janeia              11 Hutchinson               15.01   4.7 
  4 McKee, Macy               10 Olathe-NW                15.92   4.7 
  5 Okere, Adanna             12 Manhattan                15.94   4.7 
  6 Wilson, Savana            10 Dodge City               16.12   4.7 
  7 Braun, Rachael            11 Olathe-South             16.58   4.7 
  8 Armbrust, Morgan          10 Hutchinson               17.85   4.7 
 
Girls 300 Meter Hurdles Class 6A
Finals
  1 Newman, Keiana            10 Junction City            44.26  
  2 Savolt, Taylor            10 Garden City              45.83  
  3 Armbrust, Morgan          10 Hutchinson               46.19  
  4 Wren, Janeia              11 Hutchinson               46.23  
  5 Winslow, Danielle          9 Olathe-South             46.57  
  6 Kramer, Alana             11 Junction City            46.69  
  7 Okere, Adanna             12 Manhattan                48.88  
  8 Phelps, Audrey             9 Dodge City               49.12            
 
Girls 4x100 Meter Relay Class 6A
Finals
  1 Junction City                                         48.38  
     1) Banks, Shamya 12                2) Newman, Keiana 10              
     3) Holman, Lyric 11                4) Booker, Amaya 12               
  2 Olathe-South                                          48.72  
     1) Degner, Riley 10                2) Reed, Sophie 9                 
     3) Pittman, Hailey 10              4) Williams, Grace 12             
  3 Olathe-Northwest                                      49.10  
     1) Mayberry, Rachael 12            2) Barfety, Camille 12            
     3) Geary, Breanne 9                4) Shaffer, Delaney 11            
  4 Shawnee Mission-South                                 49.59  
     1) Lewis, Subreedia 10             2) Reichart, Danielle 11          
     3) Smith, Jadyn 9                  4) Upton, Desirae (Desi) 12       
  5 Shawnee Mission-Northwest                             49.75  
     1) McCullough, Terri 10            2) Clark, Davia 12                
     3) Martin, Tamaya 10               4) Schmidt, Melissa 11            
  6 Manhattan                                             49.84  
     1) Bowyer, Lydia 10                2) Johnson, Temetris 12           
     3) Kelly, Isis 11                  4) Musselman, Bella 10            
  7 Olathe-North                                          49.88  
     1) Oubre, Michaela 10              2) Malone, Madeline 9             
     3) Mpwo, Kadisha 10                4) Turner, Brea 10                
  8 Lawrence                                              55.57  
     1) Harris, Asjah 9                 2) Fritzler, Courtney 10          
     3) Yoder, Myah 12                  4) Wildeman, Ashley 9             
 
Girls 4x400 Meter Relay Class 6A
Finals
  1 Hutchinson                                          3:57.38  
     1) Jackson, Andryce 9              2) Birney, Eleecya 9              
     3) Armbrust, Morgan 10             4) Wright, Yazmine 12             
                     ()        2:01.649 ()  3:00.948 (59.300)  3:57.377 (56.429)
  2 Op-Blue Valley North                                4:00.55  
     1) Graham, Lauren 11               2) Schenk, Lillian 11             
     3) Martin, Anna 10                 4) Scott, Sophie 11               
                        ()                2:00.513 ()        3:01.464 (1:00.951)
         4:00.548 (59.085)
  3 Garden City                                         4:01.48  
     1) Powers, Megan 11                2) Savolt, Taylor 10              
     3) Bellows, Kyra 12                4) Gurrola, Aileen 12             
                        ()                2:01.310 ()        3:01.422 (1:00.112)
       4:01.478 (1:00.057)
  4 Junction City                                       4:03.06  
     1) Smith, Tiara 10                 2) Kramer, Alana 11               
     3) Newman, Keiana 10               4) Nixon, Nashaia 12              
                        ()                2:03.906 ()        3:04.452 (1:00.547)
         4:03.052 (58.601)
  5 Lawrence                                            4:03.13  
     1) Harris, Asjah 9                 2) Stewart, Hannah 10             
     3) Seratte, Evann 10               4) Yoder, Myah 12                 
                        ()                2:02.315 ()          3:00.451 (58.137)
       4:03.130 (1:02.679)
  6 Op-Blue Valley                                      4:03.58  
     1) Kinkade, Kelsey 12              2) Quigley, Abigail 11            
     3) Herrin, Anna 10                 4) Wilcox, Meredith 12            
                        ()                2:03.672 ()        3:04.904 (1:01.232)
         4:03.580 (58.677)
  7 Dodge City                                          4:04.31  
     1) Okoro, Chidera 9                2) Phelps, Audrey 9               
     3) Okoro, Ezinne 10                4) Okoro, Chiamaka 12             
                        ()                2:03.337 ()          3:03.204 (59.868)
       4:04.301 (1:01.097)
  8 Olathe-South                                        4:08.76  
     1) Pittman, Hailey 10              2) Pierce, Isabel 10              
     3) Allen, Brock 9                  4) Winslow, Danielle 9            
                        ()                2:04.403 ()        3:06.589 (1:02.186)
       4:08.753 (1:02.165)
 
Girls 4x800 Meter Relay Class 6A
  1 Shawnee Mission-West                                9:38.90  
     1) Humphreys, Mary 9               2) Williams, Dara 11              
     3) Kaiser, Riley 12                4) Rowatt, Lindsey 11             
       1:09.756 (1:09.756)        2:24.874 (1:15.118)        3:34.904 (1:10.030)
       4:49.630 (1:14.727)        6:00.420 (1:10.791)        7:18.908 (1:18.488)
       8:25.590 (1:06.682)        9:38.893 (1:13.304)
  2 Shawnee Mission-North                               9:52.78  
     1) Kasunic, Kathryn 10             2) Raines, Cassie 11              
     3) Ryan, Molly 11                  4) Reed, Amber 12                 
       1:10.360 (1:10.360)        2:27.274 (1:16.915)        3:39.434 (1:12.161)
       4:59.084 (1:19.650)        6:11.352 (1:12.269)        7:28.724 (1:17.372)
       8:38.548 (1:09.825)        9:52.773 (1:14.225)
  3 Shawnee Mission-East                                9:55.54  
     1) Dietrich, Devon 12              2) Hlobek, Madeline 11            
     3) Hlobek, Eleanor 9               4) Worth, Ingrid 11               
       1:11.658 (1:11.658)        2:28.914 (1:17.257)        3:38.362 (1:09.448)
       4:57.459 (1:19.097)        6:11.078 (1:13.620)        7:29.613 (1:18.536)
       8:39.489 (1:09.877)        9:55.534 (1:16.045)
  4 Garden City                                        10:00.29  
     1) Gurrola, Aileen 12              2) Hogan, Lexi 12                 
     3) Hanigan, Chloe 10               4) Schultz, Hannah 12             
       1:10.072 (1:10.072)        2:26.831 (1:16.760)        3:39.164 (1:12.333)
       4:53.250 (1:14.087)        6:05.632 (1:12.383)        7:18.908 (1:13.276)
       8:35.364 (1:16.457)       10:00.290 (1:24.926)
  5 Olathe-Northwest                                   10:03.16  
     1) Bourquin, Mikala 9              2) Wellman, Leah 10               
     3) Dain, Ashton 9                  4) Geary, Breanne 9               
       1:11.026 (1:11.026)        2:28.738 (1:17.712)        3:39.349 (1:10.612)
       4:52.167 (1:12.818)        6:05.591 (1:13.424)        7:25.771 (1:20.181)
       8:40.307 (1:14.537)       10:03.153 (1:22.846)
  6 Olathe-North                                       10:04.90  
     1) Fuhlhage, Claire 11             2) Whitaker, Sarah 9              
     3) Rodina, Hannah 11               4) Schillinger, Zoey 9            
       1:09.879 (1:09.879)        2:27.981 (1:18.103)        3:38.730 (1:10.749)
       4:58.151 (1:19.421)        6:11.715 (1:13.565)        7:35.651 (1:23.936)
       8:44.941 (1:09.291)       10:04.898 (1:19.958)
  7 Shawnee Mission-South                              10:12.03  
     1) Underwood, Hannah 12            2) Shatz, Grace 10                
     3) Bontrager, Colleen 12           4) Carroll, Karynn 12             
       1:09.805 (1:09.805)        2:24.924 (1:15.120)        3:35.851 (1:10.927)
       4:59.647 (1:23.796)        6:15.281 (1:15.634)        7:41.471 (1:26.191)
       8:51.113 (1:09.642)       10:12.028 (1:20.916)
  8 Topeka-Washburn Rural                              10:13.72  
     1) Shufelberger, Jaybe 10          2) Sales, Sydney 10               
     3) Issitt, Lillian 9               4) Kessler, Grace 9               
       1:10.180 (1:10.180)        2:27.480 (1:17.301)        3:40.170 (1:12.691)
       5:04.796 (1:24.626)        6:17.716 (1:12.921)        7:42.623 (1:24.907)
       8:51.375 (1:08.753)       10:13.718 (1:22.343)
 
Girls High Jump Class 6A
  1 Righter, Madeline         10 Olathe-NW              5-08.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 
      PPP    O    O    O    O   XO    O  XXX 
  2 Kragel, Summer            12 Olathe-South          J5-08.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-10 
      PPP    O    O   XO    O   XO    O  XXX 
  3 Moseley, Christal         11 Wichita-SE             5-06.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 
      PPP    O    O    O    O    O  XXX 
  4 Linenberger, Raegan       11 Garden City           J5-06.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 
      PPP   XO    O    O  XXO  XXO  XXX 
  5 Arnold, Dejanae           11 Wichita-NW             5-04.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 
      PPP    O    O    O    O  XXX 
  6 Stindt, Jessie            11 Sm-East               J5-04.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  7 Dotson, Ayi-lissa         11 Junction City         J5-04.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
  8 Barbosa, Olivia           11 Olathe-South           5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O   XO    O    O  XXX 
 
Girls Pole Vault Class 6A
  1 Mayberry, Rachael         12 Olathe-NW             12-00.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 
      PPP  PPP  PPP     O     O     O     O     O   XXX 
  2 Kelly-Salo, Abigail       11 Sm-Northwest         J12-00.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 12-06 
      PPP  PPP  PPP   PPP    XO     O     O     O   XXX 
  3 Lanman, Natalie           12 Sm-North              11-06.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 
      PPP  PPP  PPP   PPP     O     O    XO   XXX 
  4 Six, Riley                11 Washburn Rural        10-06.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
      PPP    O    O    XO    XO   XXX 
  5 Bond, Samantha            12 Olathe-East          J10-06.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        O   XO   XO     O   XXO   XXX 
  6 Gerber, Annie             11 Garden City           10-00.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        O   XO    O     O   XXX 
  7 McIntire, Morgan           9 Gardner-Edgerton       9-06.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 
        O    O    O   XXX 
  8 Mitchell, Becca           10 Gardner-Edgerton      J9-06.00  
     8-06 9-00 9-06 10-00 
        O   XO    O   XXX 
 
Girls Long Jump Class 6A
  1 Turner, Bailey            11 Olathe-East           19-01.50   1.0 
     18-09.50(1.8) 18-03(0.7) PASS      18-09(0.7) 18-10(1.5) 19-01.50(1.0)
  2 Fisher, Audrey            12 Olathe-NW             18-01.00   1.3 
     17-10.50(3.0) 18-01(1.3) FOUL      16-08.50(+0.0) 18-00.50(1.4) FOUL     
  3 Righter, Madeline         10 Olathe-NW             17-11.00   2.2 
     17-06.50(1.4) 17-01(1.2) 17-07(4.0) 16-06(2.5) 17-11(2.2) 17-06.50(2.4)
  4 Stindt, Jessie            11 Sm-East               17-06.50   1.5 
     15-05.50(3.1) 16-07(0.4) FOUL      13-09.50(0.8) 17-06.50(1.5) 17-06.50(1.4)
  5 Savolt, Taylor            10 Garden City           17-05.00   2.9 
     17-00(0.6) 16-09.50(1.2) 17-05(2.9) 16-11.50(1.8) 16-05(1.4) 16-05(0.9)
  6 Thomas, Cameryn           11 Law-Free State        17-02.00   1.8 
     17-02(1.8) 17-02(1.6) 16-07(1.9) 17-01(1.0) 17-01(1.4) 16-06(1.3)
  7 Armbrust, Morgan          10 Hutchinson            17-00.50   2.2 
     16-02.50(1.5) FOUL      17-00.50(2.2) 17-00(+0.0) FOUL      16-04(2.0)
  8 Wilcox, Meredith          12 Op-Blue Valley        16-11.00   0.8 
     16-04.50(3.4) 16-03.50(0.9) 16-11(0.8) 16-02.50(3.3) 16-10.50(2.1) 16-06.50(1.6)         
 
Girls Triple Jump Class 6A
  1 Stindt, Jessie            11 Sm-East               39-07.00   1.1 
     FOUL      38-07(0.8) 39-04.50(1.0) 39-03(2.4) 39-07(1.1) 39-06(0.8)
  2 Fisher, Audrey            12 Olathe-NW             38-07.75   1.5 
     38-07.75(1.5) 38-06.75(2.3) 38-00.50(1.4) 37-09.50(1.3) 36-11.25(1.5) 37-08.50(1.2)
  3 Turner, Bailey            11 Olathe-East           38-05.75   1.6 
     37-05.75(1.4) 38-05.75(1.6) 35-04(2.1) 37-01.50(+0.0) 37-06.75(1.4)   
  4 McWashington, Jaleesa     10 Olathe-NW             37-07.50   1.8 
     37-07(0.6) 37-02.75(1.9) 37-02(1.2) 37-03.75(0.3) 37-07.50(1.8) 35-05.50(0.6)
  5 Brown, Reygan             11 Olathe-East           36-06.75  +0.0 
     36-06.75(+0.0) 36-04.75(1.3) 36-03(+0.0) 35-11.50(0.3) 35-11.50(-0.5) 36-06.50(0.6)
  6 Savolt, Taylor            10 Garden City           36-04.50  +0.0 
     35-06.50(1.4) FOUL      35-10.25(+0.0) 36-04.50(+0.0) 35-06(0.9)   
  7 Childress, Arieauna        9 Law-Free State        35-11.00   1.0 
     35-11(1.0) 35-04.75(0.9) FOUL      34-11.50(-0.1) 35-07.25(2.3)   
  8 Okoro, Ezinne             10 Dodge City            35-04.75  +0.0 
     35-04.25(1.9) 35-04.75(+0.0) 34-11.75(1.3) FOUL      35-04.25(1.7)           
 
Girls Shot Put Class 6A
  1 Same, Astrid              12 Wichita-East          44-05.00  
      43-02.75  42-08.50  44-05  42-00.50  42-09.75  44-02
  2 Androff, Cassidy          12 Gardner-Edgerton      42-01.50  
      38-01.50  40-05.25  42-01.50  39-04.50  39-09.25  FOUL
  3 Bynum, Jayla              10 Hutchinson            40-08.00  
      38-06  40-08  39-08.75  38-10.50  FOUL  38-08.50
  4 Upton, Desirae (Desi)     12 Sm-South              39-04.50  
      FOUL  FOUL  39-01  39-04.50  33-01.25  38-02.50
  5 Baldeh, Simone            12 Olathe-South          39-03.00  
      38-04  38-11  FOUL  FOUL  39-03  FOUL
  6 Love, Jamila              10 Wichita-East          37-07.25  
      35-07  37-07.25  37-01  35-03  36-05.50  FOUL
  7 Adams, Savannah            9 Junction City         37-00.00  
      36-05  37-00  34-02  35-08.50  35-09.50  33-09
  8 Petersen, Sarah           11 Sm-Northwest          36-06.00  
      36-06  32-01  30-10  34-07  36-05  33-11          
 
Girls Discus Throw Class 6A
  1 Haley, Laurel             12 Washburn Rural          127-05  
      110-08  124-06  127-05  120-05  117-11  121-02
  2 Cartwright, Deonne        11 Blue Vly NW             118-00  
      111-05  FOUL  FOUL  114-02  FOUL  118-00
  3 Martin, Rakeya            12 Sm-South                114-06  
      97-04  114-06  113-09  110-09  110-00  104-03
  4 Irving, Caylee            12 Law-Free State          114-05  
      FOUL  108-03  111-00  FOUL  114-01  114-05
  5 Upton, Desirae (Desi)     12 Sm-South                113-05  
      95-02  107-08  101-08  113-05  109-04  105-11
  6 Baker, Dana               11 Olathe-North            113-03  
      113-03  109-08  107-08  107-06  108-03  113-02
  7 Androff, Cassidy          12 Gardner-Edgerton        112-03  
      FOUL  112-03  FOUL  108-10  105-10  110-06
  8 Reynolds, Hannah          11 Junction City           109-10  
      FOUL  FOUL  107-06  FOUL  FOUL  109-10           
 
Girls Javelin Throw Class 6A
  1 Baker, Dana               11 Olathe-North            149-06  
      142-03  140-07  125-11  139-05  149-06  141-09
  2 Huggans, Camryn           10 Campus                  130-06  
      116-11  117-03  126-11  109-05  125-06  130-06
  3 Comstock, Kennedy         10 Gardner-Edgerton        126-10  
      126-10  120-03  113-10  119-09  108-01  113-00
  4 Bynum, Jayla              10 Hutchinson              125-11  
      125-11  124-02  112-03  FOUL  110-08  FOUL
  5 Rosas, Madison            10 Sm-North                121-10  
      121-10  119-01  119-07  121-05  118-10  118-07
  6 Unruh, Baylee             10 Lawrence                121-09  
      105-11  121-09  115-07  105-09  110-07  FOUL
  7 Hazen, Addison            10 Washburn Rural          119-07  
      109-05  113-09  107-08  119-07  FOUL  116-05
  8 Davidson, Brenna          10 Gardner-Edgerton        119-01  
      107-00  111-04  119-01  115-04  114-10  116-07