v Track in Kansas: Girls 3A All-State Track & Field - Sports in Kansas

Track in Kansas: Girls 3A All-State Track & Field

Kingman girls captured the 4x800 relay in 3A. (photo: Molly Kuplen)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jun 1, 2017

Share This Story:

Sports in Kansas/Track In Kansas has released its 2A all-state Track and Field Team 
(Top 8 at State Outdoor are named All-State) 
All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a 
Sports in Kansas All-State Track and Field Patch 
‚ÄčTo order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com

Girls 100 Meter Dash Class 3A
Finals
  1  1346 Ware, Shae          12 Sedgwick                 12.37   1.7 
  2   117 Heidel, Jessica     12 Belle Plaine             12.43   1.7 
  3  1018 Braun, Slayten       9 Norton Community         12.70   1.7 
  4  1196 Coleman, Cali        9 Perry-Lecompton          12.92   1.7 
  5   456 Gassmann, Mercedes  11 Garden Plain             12.94   1.7 
  6  1345 Thompson, Grace      9 Sedgwick                 12.99   1.7 
  7  1529 Kelley, Ashlyn      10 Sterling                 13.02   1.7 
  8   287 Carlson, Lauren     10 Council Grove            13.34   1.7 
 
Girls 200 Meter Dash Class 3A
Finals
  1  1346 Ware, Shae          12 Sedgwick                 25.34   4.0 
  2   117 Heidel, Jessica     12 Belle Plaine             25.61   4.0 
  3  1018 Braun, Slayten       9 Norton Community         26.14   4.0 
  4  1350 Kramer, Alleigh      9 Nemaha Central           26.36   4.0 
  5  1529 Kelley, Ashlyn      10 Sterling                 26.52   4.0 
  6  1698 McDaniel, Paige     10 Wellsville               26.53   4.0 
  7  1196 Coleman, Cali        9 Perry-Lecompton          26.67   4.0 
  8  1355 Rottinghaus, Allis  11 Nemaha Central           26.72   4.0 

Girls 400 Meter Dash Class 3A
Finals
  1  1698 McDaniel, Paige     10 Wellsville               59.05  
  2   458 Tice, Emerson       12 Garden Plain             59.19  
  3  1451 Ferguson, Alexandr  12 Silver Lake              59.68  
  4  1346 Ware, Shae          12 Sedgwick               1:00.40  
  5   325 McGuire, Darby      10 Douglass               1:01.02  
  6  1707 Thiel, Hope         11 Remington              1:01.15  
  7   560 Kaiser, Elise        9 Hesston                1:01.51  
  8  1511 Hurla, Logan        11 St. Marys              1:03.49  
 
Girls 800 Meter Run Class 3A
  1  1698 McDaniel, Paige     10 Wellsville             2:22.80  
       1:10.255 (1:10.255)        2:22.791 (1:12.536)
  2   543 Werth, Julia        10 Tmp-Marian             2:26.15  
       1:10.555 (1:10.555)        2:26.150 (1:15.595)
  3   976 Dawson, Kate         9 Jayhawk Linn           2:26.17  
       1:10.274 (1:10.274)        2:26.170 (1:15.896)
  4  1285 Bittner, Taylor     12 Rossville              2:27.50  
       1:11.507 (1:11.507)        2:27.494 (1:15.987)
  5  1199 Jamison, Lexia      12 Perry-Lecompton        2:28.09  
       1:11.250 (1:11.250)        2:28.089 (1:16.840)
  6   627 Biel, Celia         12 Hutch-Trinity          2:28.32  
       1:11.614 (1:11.614)        2:28.314 (1:16.701)
  7  1152 Wilkins, Britney     9 Osage City             2:28.92  
       1:11.655 (1:11.655)        2:28.911 (1:17.256)
  8  1293 Schulte, Jaclyn     11 Russell                2:29.19  
       1:10.815 (1:10.815)        2:29.183 (1:18.368)
 
Girls 1600 Meter Run Class 3A
  1   627 Biel, Celia         12 Hutch-Trinity          5:20.30  
       1:16.825 (1:16.825)        2:37.538 (1:20.713)        3:58.610 (1:21.073)
       5:20.299 (1:21.690)
  2   118 Burks, Hannah        9 Beloit                 5:27.52  
       1:17.267 (1:17.267)        2:40.460 (1:23.194)        4:07.953 (1:27.493)
       5:27.515 (1:19.562)
  3  1023 Kats, Lexi           9 Norton Community       5:28.18  
       1:17.095 (1:17.095)        2:41.146 (1:24.051)        4:08.324 (1:27.178)
       5:28.178 (1:19.855)
  4   218 Reno, Mollie         9 Cheney                 5:30.70  
       1:16.987 (1:16.987)        2:39.178 (1:22.192)        4:07.930 (1:28.753)
       5:30.696 (1:22.766)
  5   713 Bangert, Bailey     11 Kingman                5:35.85  
       1:17.113 (1:17.113)        2:39.404 (1:22.291)        4:07.662 (1:28.259)
       5:35.845 (1:28.184)
  6  1285 Bittner, Taylor     12 Rossville              5:35.88  
       1:17.471 (1:17.471)        2:42.000 (1:24.529)        4:12.812 (1:30.812)
       5:35.876 (1:23.065)
  7   567 Kettler, Elizabeth  10 Hiawatha               5:37.19  
       1:17.431 (1:17.431)        2:41.863 (1:24.432)        4:12.546 (1:30.683)
       5:37.188 (1:24.643)
  8   884 Trejo, Samantha     12 Lyons                  5:38.36  
       1:17.500 (1:17.500)        2:42.559 (1:25.059)        4:12.445 (1:29.887)
       5:38.360 (1:25.915)
Girls 3200 Meter Run Class 3A
  1   567 Kettler, Elizabeth  10 Hiawatha              11:50.45  
       1:18.197 (1:18.197)        2:49.030 (1:30.834)        4:20.265 (1:31.235)
       5:53.937 (1:33.673)        7:27.261 (1:33.324)        9:00.776 (1:33.515)
      10:33.148 (1:32.372)       11:50.450 (1:17.302)
  2   118 Burks, Hannah        9 Beloit                11:52.22  
       1:18.452 (1:18.452)        2:49.307 (1:30.856)        4:20.608 (1:31.302)
       5:56.004 (1:35.396)        7:27.567 (1:31.563)        9:01.070 (1:33.504)
      10:33.441 (1:32.372)       11:52.216 (1:18.775)
  3  1023 Kats, Lexi           9 Norton Community      12:07.38  
       1:19.250 (1:19.250)        2:51.140 (1:31.890)        4:23.863 (1:32.724)
       5:57.735 (1:33.872)        7:33.483 (1:35.749)        9:10.142 (1:36.659)
      10:47.546 (1:37.404)       12:07.373 (1:19.828)
  4   762 White, Sara          9 Lakin                 12:08.72  
       1:20.410 (1:20.410)        2:50.893 (1:30.484)        4:24.138 (1:33.246)
       5:57.615 (1:33.477)        7:33.870 (1:36.255)        9:10.227 (1:36.358)
      10:47.756 (1:37.529)       12:08.715 (1:20.960)
  5   884 Trejo, Samantha     12 Lyons                 12:14.20  
       1:19.346 (1:19.346)        2:51.547 (1:32.201)        4:24.108 (1:32.562)
       5:57.958 (1:33.851)        7:34.262 (1:36.304)        9:10.904 (1:36.642)
      10:48.112 (1:37.209)       12:14.192 (1:26.081)
  6  1705 Rossman, Molly      10 West Franklin         12:17.38  
       1:19.382 (1:19.382)        2:51.475 (1:32.093)        4:24.247 (1:32.773)
       5:57.945 (1:33.698)        7:34.360 (1:36.416)        9:11.824 (1:37.465)
      10:48.887 (1:37.064)       12:17.375 (1:28.488)
  7   594 Heger, Abby         10 Hugoton               12:20.90  
       1:22.521 (1:22.521)        2:52.618 (1:30.098)        4:25.501 (1:32.883)
       5:58.947 (1:33.446)        7:34.043 (1:35.097)        9:11.731 (1:37.688)
      10:50.256 (1:38.525)       12:20.894 (1:30.639)
  8   119 Burks, Hayley        9 Beloit                12:32.01  
       1:14.640 (1:14.640)        2:44.737 (1:30.098)        4:19.876 (1:35.140)
       5:55.716 (1:35.840)        7:35.449 (1:39.733)        9:24.396 (1:48.947)
      11:05.362 (1:40.967)       12:32.006 (1:26.645)
 
Girls 100 Meter Hurdles Class 3A
Finals
  1  1533 Wilson, Taya        11 Sterling                 15.34   4.4 
  2   758 Line, Kaylee        12 Lakin                    15.47   4.4 
  3   388 Aikins, Ashlynn     10 Erie                     15.50   4.4 
  4   217 Ortiz, Miranda      12 Cheney                   15.68   4.4 
  5    53 Bergman, Taylor     12 Chaparral                15.69   4.4 
  6   216 Needham, Layne      10 Cheney                   15.79   4.4 
  7   544 Werth, Kendra       12 Tmp-Marian               15.93   4.4 
  8  1528 Edwards, Alexus     11 Sterling                 16.01   4.4 
 Girls 300 Meter Hurdles Class 3A
Finals
  1   217 Ortiz, Miranda      12 Cheney                   45.47  
  2   216 Needham, Layne      10 Cheney                   46.31  
  3  1533 Wilson, Taya        11 Sterling                 47.35  
  4  1342 Hilliard, Sydney    11 Sedgwick                 47.54  
  5   544 Werth, Kendra       12 Tmp-Marian               48.04  
  6   453 Clark, Claire        9 Garden Plain             48.66  
  7   430 Willard, Ryleigh    10 Galena                   49.04  
  8   288 Good, Abbi           9 Council Grove            50.91              
 
Girls 4x100 Meter Relay Class 3A
Finals
  1 Sterling                                              50.40  
     1) 1531 Rowland, Grace 10          2) 1532 Spangenberg, Eryn 10      
     3) 1528 Edwards, Alexus 11         4) 1529 Kelley, Ashlyn 10         
  2 Seneca-Nemaha Central                                 50.95  
     1) 1351 Kramer, Shiann 12          2) 1352 Macke, Laura 11           
     3) 1350 Kramer, Alleigh 9          4) 1355 Rottinghaus, Allison 11   
  3 Norton Community                                      51.07  
     1) 1018 Braun, Slayten 9           2) 1024 Miller, Baylee 12         
     3) 1019 Cox, Caitlyn 12            4) 1021 Frack, Kara 11            
  4 Cheney                                                51.29  
     1) 217 Ortiz, Miranda 12           2) 212 Freund, Madison 12         
     3) 211 Black, Kaleigh 12           4) 216 Needham, Layne 10          
  5 Russell                                               51.47  
     1) 1296 Wagner, Jordyn 12          2) 1290 Gfeller, Alaina 12        
     3) 1293 Schulte, Jaclyn 11         4) 1292 Ptacek, Samantha 12       
  6 St. Marys                                             51.95  
     1) 1507 Crosby, Sierra 12          2) 1519 Sack, Briana 9            
     3) 1517 Layton, Madeline 12        4) 1513 Hurla, Reagan 10          
  7 Minneapolis                                           51.96  
     1) 957 Blake, Cailyn 12            2) 964 Smith, Reagan 9            
     3) 965 Vignery, Karisma 10         4) 963 Shupe, Zoie 9              
  8 Council Grove                                         52.19  
     1) 286 Bolen, Maddie 11            2) 287 Carlson, Lauren 10         
     3) 289 Marshall, Payton 12         4) 291 Reddick, Lauren 10         
Girls 4x400 Meter Relay Class 3A
Finals
  1 Silver Lake                                         4:06.66  
     1) 1456 Wagner, Rebecca 10         2) 1449 Bates, Marissa 11         
     3) 1454 North, Grace 9             4) 1451 Ferguson, Alexandra 12    
                        ()                2:04.808 ()        3:08.283 (1:03.476)
         4:06.660 (58.377)
  2 Russell                                             4:10.93  
     1) 1293 Schulte, Jaclyn 11         2) 1295 Steinle, Skylar 10        
     3) 1292 Ptacek, Samantha 12        4) 1290 Gfeller, Alaina 12        
                        ()                2:08.940 ()        3:10.499 (1:01.560)
       4:10.929 (1:00.430)
  3 Cheney                                              4:11.21  
     1) 217 Ortiz, Miranda 12           2) 218 Reno, Mollie 9             
     3) 212 Freund, Madison 12          4) 216 Needham, Layne 10          
                        ()                2:06.844 ()        3:11.562 (1:04.718)
         4:11.203 (59.642)
  4 Sedgwick                                            4:12.89  
     1) 1345 Thompson, Grace 9          2) 1342 Hilliard, Sydney 11       
     3) 1343 Rogers, Emma 9             4) 1346 Ware, Shae 12             
                        ()                2:07.617 ()        3:12.204 (1:04.587)
       4:12.886 (1:00.682)
  5 Garden Plain                                        4:15.03  
     1) 457 Puetz, Nikole 10            2) 451 Bourne, Piper 11           
     3) 453 Clark, Claire 9             4) 458 Tice, Emerson 12           
                        ()                2:09.726 ()        3:12.836 (1:03.110)
       4:15.022 (1:02.186)
  6 St. Marys                                           4:15.25  
     1) 1516 Layton, Ellena 9           2) 1513 Hurla, Reagan 10          
     3) 1511 Hurla, Logan 11            4) 1510 Hurla, Jasmine 11         
                        ()                2:09.413 ()        3:10.595 (1:01.183)
       4:15.241 (1:04.646)
  7 Wellsville                                          4:18.56  
     1) 1692 Cunningham, Natalie 9      2) 1699 Newhouse, Allyson 10      
     3) 1694 Graniewski, Grace 12       4) 1698 McDaniel, Paige 10        
                        ()                2:13.305 ()        3:18.437 (1:05.132)
       4:18.559 (1:00.123)
  8 Kingman                                             4:22.11  
     1) 712 Albin, Josie 10             2) 713 Bangert, Bailey 11         
     3) 714 Birkenbaugh, Audrey 9       4) 717 Neises, Olivia 12          
                        ()                2:10.340 ()        3:17.033 (1:06.694)
       4:22.102 (1:05.070)
 
Girls 4x800 Meter Relay Class 3A
  1 Kingman                                            10:15.68  
     1) 712 Albin, Josie 10             2) 713 Bangert, Bailey 11         
     3) 718 Oeding, Makayla 10          4) 717 Neises, Olivia 12          
       1:12.190 (1:12.190)        2:30.214 (1:18.024)        3:43.746 (1:13.533)
       5:02.934 (1:19.188)        6:17.494 (1:14.560)        7:40.554 (1:23.061)
       8:50.639 (1:10.086)       10:15.674 (1:25.035)
  2 Hays-TMP-Marian                                    10:18.54  
     1) 542 Urban, Kiara 10             2) 543 Werth, Julia 10            
     3) 539 Schibi, Alison 12           4) 540 Schippers, Emily 10        
       1:17.449 (1:17.449)        2:41.079 (1:23.630)        3:49.613 (1:08.535)
       5:08.026 (1:18.414)        6:21.544 (1:13.518)        7:47.377 (1:25.834)
       8:58.633 (1:11.256)       10:18.538 (1:19.906)
  3 St. Marys                                          10:18.61  
     1) 1511 Hurla, Logan 11            2) 1514 Hutley, Rachel 10         
     3) 1520 Shults, Erica 10           4) 1518 Perry, Callie 9           
       1:12.051 (1:12.051)        2:31.205 (1:19.155)        3:45.287 (1:14.082)
       5:10.007 (1:24.721)        6:22.336 (1:12.329)        7:44.602 (1:22.266)
       8:58.273 (1:13.671)       10:18.608 (1:20.336)
  4 Atch-Maur Hill Mt Acad                             10:22.70  
     1) 79 Ronnebaum, Heather 11        2) 77 Riley, Caitlin 10           
     3) 78 Ronnebaum, Hana 12           4) 80 Siebert, Grace 12           
       1:12.937 (1:12.937)        2:36.251 (1:23.315)        3:47.388 (1:11.137)
       5:12.253 (1:24.865)        6:28.895 (1:16.642)        7:51.938 (1:23.044)
       9:03.302 (1:11.364)       10:22.697 (1:19.396)
  5 Rossville                                          10:22.75  
     1) 1282 Badura, Kylee 11           2) 1287 Huston, Megan 9           
     3) 1286 Dohrman, Kaytlin 10        4) 1285 Bittner, Taylor 12        
       1:14.438 (1:14.438)        2:36.290 (1:21.853)        3:52.647 (1:16.358)
       5:19.762 (1:27.115)        6:33.242 (1:13.481)        7:53.558 (1:20.316)
       9:05.606 (1:12.048)       10:22.747 (1:17.142)
  6 Hiawatha                                           10:26.33  
     1) 570 Williams, Emma 11           2) 565 Brockhoff, Courtney 12     
     3) 568 Kettler, Molly 12           4) 567 Kettler, Elizabeth 10      
       1:12.473 (1:12.473)        2:35.519 (1:23.046)        3:46.826 (1:11.308)
       5:11.865 (1:25.040)        6:30.105 (1:18.241)        7:55.429 (1:25.324)
       9:06.081 (1:10.653)       10:26.329 (1:20.248)
  7 Beloit                                             10:34.35  
     1) 119 Burks, Hayley 9             2) 120 Hubert, Kalista 10         
     3) 121 Mihm, Khylie 10             4) 118 Burks, Hannah 9            
       1:12.365 (1:12.365)        2:34.556 (1:22.191)        3:49.072 (1:14.517)
       5:21.446 (1:32.374)        6:41.136 (1:19.691)        8:06.038 (1:24.903)
       9:17.092 (1:11.054)       10:34.347 (1:17.255)
  8 Osage City                                         10:34.52  
     1) 1146 Butterfield, Kenna 9       2) 1151 Steele, Joy 10            
     3) 1150 McCue, Miah 10             4) 1152 Wilkins, Britney 9        
       1:14.746 (1:14.746)        2:42.148 (1:27.402)        3:54.166 (1:12.019)
       5:20.224 (1:26.058)        6:37.173 (1:16.950)        8:02.718 (1:25.546)
       9:16.739 (1:14.021)       10:34.519 (1:17.781)
 
Girls High Jump Class 3A
  1   758 Line, Kaylee        12 Lakin                  5-04.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  2   995 Rohling, Sophia     10 Neodesha              J5-04.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 
        O    O    O  XXO   XO  XXX 
  3   569 Kunkel, Cariann     11 Hiawatha               5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O    O  XXX 
  4  1301 Meyer, Megan        10 Sabetha               J5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O   XO   XO  XXX 
  4   455 Flax, Ryann         12 Garden Plain          J5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O   XO   XO  XXX 
  6  3782 Davis, Kolby        11 Ellsworth             J5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O  XXO  XXX 
  7  3781 Schleich, Callie    12 Hutch-Trinity         J5-02.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O  XXO    O  XXO  XXX 
  8  1203 Stone, Talisa       10 Perry-Lecompton        5-00.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXX 
  8  1352 Macke, Laura        11 Nemaha Central         5-00.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXX 
  8  3783 Boxberger, Isabell  10 Russell                5-00.00  
     4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O  XXX 
 
Girls Pole Vault Class 3A
  1  3796 Stohs, Grace        11 Marysville            11-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 
      PPP  PPP  PPP  PPP     O     O     O     O   XXX 
  2  3794 Hewitt, Caleigh      9 Beloit                10-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
      PPP    O    O    O     O     O   XXX 
  3  1271 Laird, Kinsey       12 Rich-Central Hts     J10-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
      PPP   XO    O   XO    XO     O   XXX 
  4   561 Klassen, Kylie      11 Hesston              J10-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
      PPP  PPP    O    O     O    XO   XXX 
  5  3795 Schmidt, Maleigha   10 Hoisington            10-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
      PPP    O    O    O     O   XXX 
  6   757 Jones, Aaliyah      11 Lakin                J10-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
        O    O    O  XXO   XXO   XXX 
  7   168 Rogers, Elizabeth   10 Caney Valley           9-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 
        O    O    O    O   XXX 
  8   715 Huhman, Madelyn     10 Kingman                9-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 
       XO    O    O  XXX 
  8   220 Jackson, Sailor     10 Cherokee-SE            9-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 
       XO    O    O  XXX 
Girls Long Jump Class 3A
  1   117 Heidel, Jessica     12 Belle Plaine          17-06.50   NWI 
     16-11.50(-0.0) 15-05.25(-0.0) FOUL      FOUL      FOUL      17-06.50(-0.0)
  2  1290 Gfeller, Alaina     12 Russell               17-04.00   NWI 
     16-00(-0.0) 16-10.50(-0.0) 16-09.25(-0.0) 16-05(-0.0) 17-04(-0.0) 17-00(-0.0)
  3   935 Jacobson, Marissa   12 Marion                17-00.00   NWI 
     16-01.75(-0.0) FOUL      16-06(-0.0) 15-08(-0.0) 17-00(-0.0) 16-05(-0.0)
  4  1531 Rowland, Grace      10 Sterling              16-06.50   NWI 
     16-05.50(-0.0) 16-05.50(-0.0) 16-06.50(-0.0) 16-00(-0.0) FOUL      FOUL     
  5  1355 Rottinghaus, Allis  11 Nemaha Central        16-06.00   NWI 
     15-05.50(-0.0) 16-06(-0.0) FOUL      15-01.50(-0.0) FOUL      15-08.50(-0.0)
  6  1350 Kramer, Alleigh      9 Nemaha Central        16-03.00   NWI 
     15-05(-0.0) 16-02.50(-0.0) FOUL      15-05(-0.0) 16-00.50(-0.0) 16-03(-0.0)
  7  1529 Kelley, Ashlyn      10 Sterling              15-11.25   NWI 
     15-07.50(-0.0) 15-03.50(-0.0) 14-10.50(-0.0) 15-09.75(-0.0) 15-11.25(-0.0) 15-08.25(-0.0)
  8  1517 Layton, Madeline    12 St. Marys             15-10.00   NWI 
     15-07(-0.0) 15-00.75(-0.0) 15-02.50(-0.0) 15-10(-0.0) 15-03.25(-0.0) 15-06.75(-0.0)             
 
Girls Triple Jump Class 3A
  1  1290 Gfeller, Alaina     12 Russell               38-06.00   NWI 
     35-08.50(NWI) FOUL      36-04.50(3.5) 35-03.75(1.8) 37-10.25(3.4) 38-06(NWI)
  2   117 Heidel, Jessica     12 Belle Plaine          38-04.50   NWI 
     FOUL      37-10.25(NWI) FOUL(2.0) FOUL(2.2) FOUL(3.0) 38-04.50(NWI)
  3  1355 Rottinghaus, Allis  11 Nemaha Central        37-05.50   NWI 
     36-08(NWI) 37-05.50(NWI) 36-05(2.3) 35-02.25(1.8) 36-08(3.1) 36-08(NWI)
  4  1531 Rowland, Grace      10 Sterling              36-03.75   NWI 
     35-00.25(NWI) 35-10(NWI) FOUL(2.8) 35-04(2.0) 35-07.75(1.2) 36-03.75(NWI)
  5  1533 Wilson, Taya        11 Sterling              36-01.75   2.3 
     34-09.25(NWI) 35-08.75(NWI) 36-01(1.8) 36-01.75(2.3) 34-09.25(1.6)   
  6  1197 Folks, Abbigayle    12 Perry-Lecompton       35-09.25   NWI 
     34-01.25(NWI) 35-09.25(NWI) FOUL                 
  7  3791 Wolf, Paris         10 Tmp-Marian            35-01.25   NWI 
     FOUL      35-01.25(NWI) 34-04(2.4) 33-02.50(2.8) FOUL      34-07(NWI)
  8   393 Halupa, Rachel      11 Mission Valley        34-05.00   1.6 
     33-04.50(NWI) FOUL      34-05(1.6) FOUL(2.8) 33-05.75(1.8)               
 
Girls Shot Put Class 3A
  1  1348 Dalinghaus, Kaley   12 Nemaha Central        43-02.00  
      41-00.50  40-11  43-02  38-06  42-03  42-00
  2  3768 Hubert, Kourtni     12 Beloit                41-11.25  
      37-08.50  38-11.50  38-04  38-09  38-08.50  41-11.25
  3  1347 Dalinghaus, Jacy    10 Nemaha Central        40-05.25  
      37-04.50  39-08.50  40-05.25  39-07.25  FOUL  39-06.50
  4  3771 Chitty, Molly       10 SE of Saline          39-06.50  
      37-01.50  38-10  39-06.50  38-06  34-08.75  39-06.50
  5  3769 Johnson, Sydney     11 Beloit                39-03.75  
      35-11  37-02.50  38-10.50  37-10  39-03.75  37-10
  6   219 Smith, Kadie        11 Cheney                38-04.50  
      34-06.50  34-07  36-09.25  FOUL  37-03  38-04.50
  7  1700 Newhouse, Grace     11 Wellsville            38-03.00  
      38-03  36-02.50  35-10  33-06.25  36-08.25  33-10.25
  8  3770 Morgenstern, Valar  12 Russell               37-05.50  
      37-00.50  37-05.50  33-03.25  33-05  36-07  36-11
 
Girls Discus Throw Class 3A
  1  1347 Dalinghaus, Jacy    10 Nemaha Central          127-03  
      127-03  126-03  116-09  124-02  115-05  FOUL
  2  1345 Thompson, Grace      9 Sedgwick                125-00  
      117-01  FOUL  124-07  125-00  111-01  108-09
  3  1348 Dalinghaus, Kaley   12 Nemaha Central          123-00  
      122-02  112-11  122-02  111-11  114-00  123-00
  4  3769 Johnson, Sydney     11 Beloit                 J123-00  
      117-07  101-06  117-06  123-00  100-07  FOUL
  5   209 Albers, Haley       12 Cheney                  115-01  
      115-01  113-07  108-03  FOUL  FOUL  104-05
  6  1450 Clark, Macey        10 Silver Lake             111-08  
      FOUL  107-04  110-03  111-08  111-07  107-01
  7  3777 Pedigo, Jocelynn    11 Hoisington             J111-08  
      111-05  106-07  111-08  FOUL  105-02  108-09
  8   219 Smith, Kadie        11 Cheney                  105-00  
      101-04  105-00  99-05  89-00  85-09  102-06     
 
Girls Javelin Throw Class 3A
  1  3768 Hubert, Kourtni     12 Beloit                  147-10  
      146-09  144-01  FOUL  129-08  FOUL  147-10
  2  1348 Dalinghaus, Kaley   12 Nemaha Central          142-00  
      127-00  130-04  142-00  137-10  FOUL  134-01
  3   169 Rogers, Sydney      11 Caney Valley            137-09  
      115-07  FOUL  119-07  137-09  95-05  132-01
  4  1272 Edwards, Shelby     12 Riverton                134-07  
      134-07  118-01  125-06  123-08  FOUL  FOUL
  5  1347 Dalinghaus, Jacy    10 Nemaha Central          133-08  
      129-06  124-11  133-08  112-09  113-03  125-00
  6   167 McIntosh, Kyndal    12 Caney Valley            128-00  
      123-05  111-08  121-08  FOUL  128-00  117-01
  7   392 Bond, Sarah         11 Mission Valley          126-05  
      126-05  125-00  FOUL  120-07  FOUL  FOUL
  8   220 Jackson, Sailor     10 Cherokee-SE             126-02  
      112-05  119-04  119-05  126-02  105-09  116-02