Track in Kansas: Boys 2A All-State Track & Field

Hayden Friend of Plainville had three state titles this year in 2A. (photo: Molly Kuplen)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jun 1, 2017

Share This Story:



Sports in Kansas/Track In Kansas has released its Boys 2A all-state Track and Field Team

(Top 8 at State Outdoor are named All-State)

All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a Sports in Kansas

All-State Track and Field Patch To order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com

Sports in Kansas/Track In Kansas has released its 2A all-state Track and Field Team

(Top 8 at State Outdoor are named All-State)

All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a Sports in Kansas All-State

Track and Field Patch

To order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com

Boys 100 Meter Dash Class 2A

Finals

  1  3158 Friend, Hayden      12 Plainville               11.10   0.5

  2  3474 Berens, Devin       11 Stanton County           11.17   0.5

  3  3364 Webb, Micah         12 Maranatha                11.25   0.5

  4  3159 Kaup, Samuel        12 Plainville               11.32   0.5

  5  3766 Smith, Thayne       10 Yates Center             11.34   0.5

  6  2267 Blake, Drew         11 Ellinwood                11.37   0.5

  7  3169 Miller, Nathan      11 Pleasanton               11.40   0.5

  8  2037 Allen, Javon         9 Bennington               11.54   0.5

Boys 200 Meter Dash Class 2A

Finals

  1  3158 Friend, Hayden      12 Plainville               22.61   1.9  22.602

  2  3229 Faerber, Jacob      11 Salina-Sac Heart         22.61   1.9  22.609

  3  2774 Rein, Jacob         11 Macksville               22.80   1.9

  4  3151 Hayes, Josh         12 St. Marys-Colgan         22.82   1.9

  5  3169 Miller, Nathan      11 Pleasanton               23.05   1.9

  6  3159 Kaup, Samuel        12 Plainville               23.12   1.9

  7  3761 Cooper, Levi        12 Yates Center             23.18   1.9

  8  3465 Kinnamon, Cole      12 St. John                 23.21   1.9 

Boys 400 Meter Dash Class 2A

Finals

  1  3229 Faerber, Jacob      11 Salina-Sac Heart         49.54 

  2  3190 Dyke, Deon          11 Republic County          49.98 

  3  3761 Cooper, Levi        12 Yates Center             51.26 

  4  2736 Hogoboom, Clay      11 Leon-Bluestem            51.30 

  5  3474 Berens, Devin       11 Stanton County           51.32 

  6  3411 Zabel, Logan        10 Smith Center             51.70 

  7  3151 Hayes, Josh         12 St. Marys-Colgan         51.87 

  8  2831 Tullis, Dimitri     12 McLouth                  53.74 

Boys 800 Meter Run Class 2A

  1  3475 Carrasco, Caleb     12 Stanton County         1:57.61 

           56.606 (56.606)        1:57.609 (1:01.004)

  2  3662 Gallegos, Jorge     12 Wichita County         1:59.24 

           57.036 (57.036)        1:59.232 (1:02.196)

  3  2645 Cuevas, Frank       12 Kiowa County           2:00.21 

           58.829 (58.829)        2:00.208 (1:01.379)

  4  3603 Wurtz, Kameron      12 Wabaunsee              2:00.76 

           59.426 (59.426)        2:00.756 (1:01.331)

  5  3767 Splechter, Hadley   10 Yates Center           2:02.03  

           59.321 (59.321)        2:02.022 (1:02.701)

  6  2863 Paraiso, Alonso     12 Moundridge             2:02.08 

           57.975 (57.975)        2:02.071 (1:04.096)

  7  2569 Chartier, Dalton    11 Jackson Heights        2:02.17 

           59.003 (59.003)        2:02.166 (1:03.163)

  8  2846 Thompson, Ethan     10 Meade                  2:02.33 

           58.969 (58.969)        2:02.323 (1:03.355)

Boys 1600 Meter Run Class 2A

  1  3767 Splechter, Hadley   10 Yates Center           4:21.70R

       1:05.113 (1:05.113)        2:14.414 (1:09.301)        3:20.172 (1:05.759)

       4:21.694 (1:01.522)

  2  3475 Carrasco, Caleb     12 Stanton County         4:21.80R

       1:04.746 (1:04.746)        2:13.811 (1:09.066)        3:19.215 (1:05.404)

       4:21.800 (1:02.585)

  3  2645 Cuevas, Frank       12 Kiowa County           4:29.96 

       1:04.635 (1:04.635)        2:14.128 (1:09.494)        3:21.440 (1:07.313)

       4:29.957 (1:08.517)

  4  2846 Thompson, Ethan     10 Meade                  4:37.36 

       1:05.120 (1:05.120)        2:15.909 (1:10.790)        3:29.588 (1:13.679)

       4:37.353 (1:07.766)

  5  3765 Smith, Jordan       11 Yates Center           4:38.82 

       1:05.452 (1:05.452)        2:16.887 (1:11.436)        3:30.343 (1:13.457)

       4:38.813 (1:08.470)

  6  2597 Rovenstine, Luke    12 KC Christian           4:39.03 

       1:07.150 (1:07.150)        2:17.604 (1:10.455)        3:30.644 (1:13.041)

       4:39.025 (1:08.381)

  7  2930 LaGue, Mithell      10 Heritage Christ        4:40.23 

       1:08.386 (1:08.386)        2:19.432 (1:11.046)        3:32.513 (1:13.082)

       4:40.228 (1:07.716)

  8  2476 Hinerman, Jonathan  12 Hillsboro              4:44.35 

       1:07.330 (1:07.330)        2:20.291 (1:12.961)        3:33.459 (1:13.169)

       4:44.341 (1:10.882)

Boys 3200 Meter Run Class 2A

  1  3767 Splechter, Hadley   10 Yates Center           9:46.82 

       1:07.473 (1:07.473)        2:25.601 (1:18.129)        3:42.573 (1:16.973)

       5:00.811 (1:18.238)        6:15.213 (1:14.402)        7:28.760 (1:13.548)

       8:40.941 (1:12.181)        9:46.812 (1:05.872)

  2  2645 Cuevas, Frank       12 Kiowa County           9:58.55 

       1:07.776 (1:07.776)        2:25.286 (1:17.511)        3:42.903 (1:17.618)

       5:00.522 (1:17.619)        6:16.048 (1:15.527)        7:30.579 (1:14.532)

       8:46.330 (1:15.751)        9:58.545 (1:12.216)

  3  3475 Carrasco, Caleb     12 Stanton County        10:07.83 

       1:07.982 (1:07.982)        2:25.850 (1:17.868)        3:43.100 (1:17.251)

       5:01.107 (1:18.008)        6:18.765 (1:17.659)        7:39.762 (1:20.997)

       8:56.231 (1:16.469)       10:07.824 (1:11.594)

  4  2846 Thompson, Ethan     10 Meade                 10:08.19 

       1:08.084 (1:08.084)        2:26.119 (1:18.036)        3:43.277 (1:17.159)

       5:01.390 (1:18.113)        6:18.473 (1:17.084)        7:39.239 (1:20.767)

       8:59.046 (1:19.807)       10:08.184 (1:09.139)

  5  2047 Pishny, Adrian      12 Valley Heights        10:08.49 

       1:09.160 (1:09.160)        2:25.859 (1:16.699)        3:43.732 (1:17.874)

       5:02.037 (1:18.305)        6:20.193 (1:18.157)        7:40.526 (1:20.333)

       8:59.986 (1:19.461)       10:08.481 (1:08.495)

  6  3765 Smith, Jordan       11 Yates Center          10:27.81 

       1:10.392 (1:10.392)        2:29.138 (1:18.747)        3:51.103 (1:21.965)

       5:12.948 (1:21.846)        6:32.470 (1:19.522)        7:52.834 (1:20.364)

       9:12.635 (1:19.802)       10:27.803 (1:15.169)

  7  3473 Barrera, Isaiah      9 Stanton County        10:30.72 

       1:11.631 (1:11.631)        2:29.972 (1:18.341)        3:50.869 (1:20.897)

       5:12.145 (1:21.276)        6:32.998 (1:20.854)        7:54.115 (1:21.117)

       9:14.607 (1:20.492)       10:30.714 (1:16.108)

  8  3228 Brown, Stratton     12 Salina-Sac Heart      10:33.86 

       1:12.539 (1:12.539)        2:30.891 (1:18.353)        3:52.047 (1:21.157)

       5:13.622 (1:21.575)        6:34.111 (1:20.490)        7:58.152 (1:24.042)

       9:20.552 (1:22.401)       10:33.859 (1:13.307)

Boys 110 Meter Hurdles Class 2A

Finals

  1  3405 Meitler, Kaden      12 Smith Center             15.18   1.7

  2  3231 Gaskill, Zach       12 Salina-Sac Heart         15.19   1.7

  3  3154 Smith, Connor       12 St. Marys-Colgan         15.54   1.7

  4  3620 Hoover, Jerrod      12 Washington Cnty          15.97   1.7

  5  2847 Waters, Devon       11 Meade                    16.35   1.7

  6  3155 Buresh, Ryan        12 Plainville               16.42   1.7

  7  2587 Tweed, Knox         11 Jeff Co North            16.99   1.7 

Boys 300 Meter Hurdles Class 2A

Finals

  1  3405 Meitler, Kaden      12 Smith Center             40.06 

  2  2262 Penner, Toby        11 Berean Academy           40.20 

  3  2847 Waters, Devon       11 Meade                    40.75 

  4  3152 Marietta, Kash      10 St. Marys-Colgan         42.06 

  5  2568 Ramey, Matt          9 Inman                    42.32 

  6  3155 Buresh, Ryan        12 Plainville               42.66 

  7  3413 Harmon, Jacob       11 Solomon                  42.86 

  8  3231 Gaskill, Zach       12 Salina-Sac Heart         44.01    

Boys 4x100 Meter Relay Class 2A

Finals

  1 Plainville                                            43.57 

     1) 3159 Kaup, Samuel 12            2) 3162 Ventura, Anthony 11      

     3) 3156 Cellmer, Chase 11          4) 3158 Friend, Hayden 12        

  2 Ellis                                                 43.99 

     1) 2271 Hudson, Trey 10            2) 2270 Eck, Joseph 11           

     3) 2273 Shaw, Logan 10             4) 2272 Jones, Auntonio 10       

  3 Stanton County                                        44.39 

     1) 3486 Summers, Trey 10           2) 3472 Aleman, Miguel 10        

     3) 3478 Garcia, Edgar 11           4) 3474 Berens, Devin 11         

  4 Salina-Sacred Heart                                   44.48 

     1) 3234 Prendergast, Mark 9        2) 3231 Gaskill, Zach 12         

     3) 3233 Power, Landon 9            4) 3229 Faerber, Jacob 11        

  5 Republic County                                       44.78 

     1) 3193 Stindt, Justyn 12          2) 3187 Allen, Justin 12         

     3) 3188 Allsman, Nicholas 11       4) 3190 Dyke, Deon 11            

  6 Pittsburg-St. Marys-Colgan                            45.01 

     1) 3153 Ngo, Brandon 12            2) 3151 Hayes, Josh 12           

     3) 3150 Dickey, Billy 12           4) 3154 Smith, Connor 12         

  7 Jefferson County North                                45.60 

     1) 2576 Abel, Joel 12              2) 2582 Robertson, Ridge 11      

     3) 2578 Budy, Logan 9              4) 2577 Budy, Kyle 10            

  8 Yates Center                                          45.62 

     1) 3764 Lowder, Quin 10            2) 3766 Smith, Thayne 10         

     3) 3763 Forsyth, Kobe 11           4) 3761 Cooper, Levi 12          

Boys 4x400 Meter Relay Class 2A

Finals

  1 Smith Center                                        3:27.30 

     1) 3411 Zabel, Logan 10            2) 3405 Meitler, Kaden 12        

     3) 3401 Hileman, David 12          4) 3408 Staples, Jesse 11        

                     ()        1:45.227 ()  2:37.204 (51.978)  3:27.292 (50.088)

  2 Republic County                                     3:27.63 

     1) 3190 Dyke, Deon 11              2) 3193 Stindt, Justyn 12        

     3) 3188 Allsman, Nicholas 11       4) 3191 Gleue, Jama 10           

                     ()        1:43.499 ()  2:36.431 (52.932)  3:27.626 (51.195)

  3 Plainville                                          3:28.64 

     1) 3158 Friend, Hayden 12          2) 3156 Cellmer, Chase 11        

     3) 3155 Buresh, Ryan 12            4) 3159 Kaup, Samuel 12          

                     ()        1:43.411 ()  2:38.048 (54.637)  3:28.631 (50.584)

  4 Stanton County                                      3:29.40 

     1) 3474 Berens, Devin 11           2) 3472 Aleman, Miguel 10        

     3) 3486 Summers, Trey 10           4) 3475 Carrasco, Caleb 12       

                     ()        1:46.127 ()  2:37.916 (51.789)  3:29.393 (51.478)

  5 Ellis                                               3:31.58 

     1) 2270 Eck, Joseph 11             2) 2275 Younger, Bryce 11        

     3) 2273 Shaw, Logan 10             4) 2272 Jones, Auntonio 10       

                     ()        1:46.652 ()  2:40.071 (53.419)  3:31.577 (51.506)

  6 Jefferson County North                              3:31.76 

     1) 2585 Sharp, Alvin 12            2) 2586 Summers, Brayden 11      

     3) 2577 Budy, Kyle 10              4) 2582 Robertson, Ridge 11      

                     ()        1:48.371 ()  2:40.440 (52.069)  3:31.752 (51.312)

  7 Pittsburg-St. Marys-Colgan                          3:33.02 

     1) 3148 Brown, Alex 12             2) 3152 Marietta, Kash 10        

     3) 3151 Hayes, Josh 12             4) 3150 Dickey, Billy 12         

                     ()        1:47.926 ()  2:40.891 (52.966)  3:33.013 (52.122)

  8 Wabaunsee                                           3:37.49 

     1) 3599 Ohnmacht, Tim 11           2) 3601 Stuhlsatz, Luke 9        

     3) 3598 McCall, Travis 10          4) 3602 Swicegood, Luke 12       

                     ()        1:48.673 ()  2:44.686 (56.014)  3:37.489 (52.803)

Boys 4x800 Meter Relay Class 2A

  1 Yates Center                                        8:19.61 

     1) 3765 Smith, Jordan 11           2) 3760 Bedell, Colin 11         

     3) 3763 Forsyth, Kobe 11           4) 3767 Splechter, Hadley 10     

           59.732 (59.732)        2:06.767 (1:07.036)        3:07.305 (1:00.538)

       4:14.257 (1:06.953)          5:13.813 (59.557)        6:18.599 (1:04.787)

         7:17.397 (58.799)        8:19.606 (1:02.209)

  2 St. John                                            8:24.25 

     1) 3468 Smith, Quincy 11           2) 3466 Long, Triston 12         

     3) 3463 Fisher, Trey 9             4) 3461 Calleros, Jorge 12       

           59.314 (59.314)        2:02.751 (1:03.437)        3:03.408 (1:00.657)

       4:11.135 (1:07.728)          5:08.669 (57.535)        6:15.800 (1:07.131)

       7:19.044 (1:03.244)        8:24.241 (1:05.198)

  3 Bennington                                          8:25.66 

     1) 2042 Reed, Zachary 12           2) 2040 Dawson, Jaden 11         

     3) 2039 Conklin, Sean 11           4) 2043 Stanley, Ryan 11         

           59.102 (59.102)        2:04.154 (1:05.053)          3:02.282 (58.129)

       4:07.411 (1:05.129)        5:08.089 (1:00.679)        6:17.727 (1:09.638)

       7:18.733 (1:01.007)        8:25.653 (1:06.921)

  4 Claflin-Central Plains                              8:28.66 

     1) 2150 Barton, Alex 11            2) 2154 McAtee, Jacob 11         

     3) 2152 Heldstab, Grant 10         4) 2155 Oberle, Anthony 11       

       1:00.163 (1:00.163)        2:06.707 (1:06.544)        3:08.068 (1:01.362)

       4:14.689 (1:06.622)        5:16.047 (1:01.358)        6:25.071 (1:09.024)

         7:24.902 (59.831)        8:28.653 (1:03.752)

  5 Inman                                               8:29.31 

     1) 2564 Gordon, Tyler 12           2) 2566 Martisko, Nicholas 9     

     3) 2567 Pankratz, Ben 12           4) 2561 Barlow, Lucas 12         

           59.577 (59.577)        2:08.013 (1:08.437)        3:10.426 (1:02.414)

       4:18.674 (1:08.248)        5:19.694 (1:01.021)        6:24.125 (1:04.431)

       7:24.143 (1:00.018)        8:29.302 (1:05.160)

  6 Stanton County                                      8:30.91 

     1) 3479 Gum, Jeff 11               2) 3481 Mendoza, Jose 12         

     3) 3477 Corrales, Francisco 10     4) 3473 Barrera, Isaiah 9        

           59.792 (59.792)        2:05.791 (1:06.000)        3:07.415 (1:01.624)

       4:16.127 (1:08.713)        5:18.865 (1:02.739)        6:26.727 (1:07.862)

       7:27.759 (1:01.032)        8:30.905 (1:03.146)

  7 Oakley                                              8:30.93 

     1) 2911 Engel, Jace 11             2) 2912 Hemmert, Kade 10         

     3) 2913 Kuhlman, Jacob 12          4) 2910 Abell, Wyatt 10          

       1:00.640 (1:00.640)        2:05.902 (1:05.262)        3:08.446 (1:02.545)

       4:17.879 (1:09.433)        5:18.411 (1:00.533)        6:28.197 (1:09.786)

         7:27.286 (59.090)        8:30.926 (1:03.640)

  8 KC Christian                                        8:31.44 

     1) 2592 Browning, Wyatt 10         2) 2593 Connealy, Joel 12        

     3) 2595 Mumford, Cooper 11         4) 2597 Rovenstine, Luke 12      

       1:04.893 (1:04.893)        2:12.219 (1:07.326)        3:12.356 (1:00.137)

       4:25.098 (1:12.742)          5:24.993 (59.895)        6:28.508 (1:03.516)

         7:25.977 (57.469)        8:31.439 (1:05.462)

Boys High Jump Class 2A

  1  3620 Hoover, Jerrod      12 Washington Cnty        6-06.00 

  2  3406 Meyer, Brett        11 Smith Center           6-04.00 

  3  2885 Stiawalt, Chandler  12 Ness City             J6-04.00 

  4  3412 Burdine, Jacob      11 Solomon               J6-04.00 

  5  2150 Barton, Alex        11 Central Plains         6-02.00 

  6  2481 Ward, Kaden         11 Hillsboro              6-00.00 

  7  3434 Strecker, Waylon    11 Spearville            J6-00.00 

  8  3462 Fisher, Chase       11 St. John              J6-00.00 

Boys Pole Vault Class 2A

  1  3405 Meitler, Kaden      12 Smith Center          14-00.00 

  2  3619 Gauby, Levi         12 Washington Cnty      J14-00.00 

  3  2043 Stanley, Ryan       11 Bennington            13-06.00 

  4  2474 Brandyberry, Evere  12 Hill City             13-00.00 

  5  2859 Calderon, Damian    11 Moundridge            12-06.00 

  5  3486 Summers, Trey       10 Stanton County        12-06.00 

  7  2481 Ward, Kaden         11 Hillsboro            J12-06.00 

  8  2594 Ko, Ian             11 KC Christian          11-06.00 

  8  2133 Lee, Quintin        12 Chase County          11-06.00 

Boys Long Jump Class 2A

  1  2457 Lollar, Jonathan    12 Herington             22-01.50   NWI

     21-02.50(-0.0) 19-10.50(-0.0) 19-06.75(-0.0) 21-00(-0.0) 21-07.75(-0.0) 22-01.50(-0.0)

  2  2885 Stiawalt, Chandler  12 Ness City             21-04.75   NWI

     20-06.75(-0.0) 20-10.25(-0.0) 21-04.75(-0.0) 20-05.50(-0.0) 20-08.50(-0.0) 20-07(-0.0)

  3  3483 Puyear, Creed       10 Stanton County        21-04.50   NWI

     21-01.25(-0.0) 21-04.50(-0.0) 21-00.50(-0.0) 20-03(-0.0) 21-01.75(-0.0) 20-11.50(-0.0)

  4  3190 Dyke, Deon          11 Republic County       20-08.50   NWI

     FOUL      19-09(-0.0) 20-08.50(-0.0) 20-06.75(-0.0) FOUL      FOUL    

  5  2774 Rein, Jacob         11 Macksville            20-08.25   NWI

     20-03(-0.0) 19-09.25(-0.0) 20-08.25(-0.0) FOUL      19-08.50(-0.0) 18-08.75(-0.0)

  6  3406 Meyer, Brett        11 Smith Center          20-06.25   NWI

     20-06.25(-0.0) 19-01.25(-0.0) FOUL      14-09(-0.0) 20-05(-0.0) FOUL    

  7  2831 Tullis, Dimitri     12 McLouth               20-04.00   NWI

     20-03.75(-0.0) 20-04(-0.0) 19-07.50(-0.0) 18-10(-0.0) 12-00(-0.0) 19-10(-0.0)

  8  3499 Menzie, Bradon      12 Sublette              19-09.25   NWI

     19-09.25(-0.0) 19-00(-0.0) 17-06.25(-0.0) 18-00.50(-0.0) 17-07.75(-0.0) 18-07.50(-0.0)

Boys Triple Jump Class 2A

  1  2885 Stiawalt, Chandler  12 Ness City             45-05.75   2.8

     44-02.50(2.0) 43-03.50(1.3) 43-05.50(1.1) 43-02.25(2.1) 44-06.25(3.1) 45-05.75(2.8)

  2  2457 Lollar, Jonathan    12 Herington             44-05.00   3.0

     42-03(2.2) FOUL      FOUL      FOUL      44-05(3.0) 43-11.50(3.0)

  3  2831 Tullis, Dimitri     12 McLouth               43-03.75   2.6

     41-06(1.4) 42-07.75(2.6) 40-11.75(+0.0) 42-06.50(3.7) 40-04.25(1.3) 43-03.75(2.6)

  4  2774 Rein, Jacob         11 Macksville            43-01.00   3.4

     FOUL      41-06.50(2.9) 43-01(3.4) 41-07.50(3.0) 43-00(1.3) 43-00.25(2.4)

  5  3483 Puyear, Creed       10 Stanton County        42-10.25   2.9

     41-09.50(1.1) 42-03.25(3.6) 42-10.25(2.9) 41-07.25(1.7) 42-10(2.0) 42-03.50(3.8)

  6  2574 Olberding, Wyatt    12 Jackson Heights       42-06.25   2.6

     40-10.75(1.4) FOUL      41-00.75(2.5) 41-02.50(3.8) 41-10.50(2.3) 42-06.25(2.6)

  7  3156 Cellmer, Chase      11 Plainville           J42-06.25   2.9

     39-02.50(1.7) 40-10.50(2.1) FOUL      42-06.25(2.9) 40-07(1.7) 39-09.25(0.6)

  8  3412 Burdine, Jacob      11 Solomon               42-05.25   2.4

     42-05.25(2.4) 41-03.75(1.5) 38-06.25(1.2) 40-03.25(1.5) 42-00.75(1.3) 41-08.50(3.7)

Boys Shot Put Class 2A

  1  2879 Armon, Levi         12 Ness City             59-01.25R

      52-07  FOUL  56-04  FOUL  51-05.50  59-01.25

  2  3160 Nyp, Riley          12 Plainville            53-03.00 

      53-02  53-03  50-10  FOUL  49-09.50  51-06.25

  3  2480 Shaw, Wes           10 Hillsboro             52-11.75 

      FOUL  52-05  52-11.75  50-08  FOUL  50-11.50

  4  3618 Eaton, Jae          12 Washington Cnty       49-07.50 

      46-09.75  49-07.50  48-01.75  FOUL  FOUL  48-04.50

  5  3161 Pierson, Zachary    11 Plainville            49-03.50 

      41-00.50  46-00  46-06.75  49-03.50  48-01   

  6  3236 Slagle, Tristan     12 Salina-Sac Heart      48-01.00 

      47-00.50  FOUL  48-01  FOUL  FOUL  46-03.50

  7  3400 Hawkins, Avery      11 Smith Center          46-11.00 

      46-11  43-00  44-11  FOUL  45-03.50  43-10

  8  2647 Holguin, Franko     12 Kiowa County          46-07.50 

      46-07.50  FOUL  44-02.25  45-08  45-05   

Boys Discus Throw Class 2A

  1  3161 Pierson, Zachary    11 Plainville              157-08 

      142-08  FOUL  139-06  157-08  155-05  154-04

  2  3621 Kier, Hunter        12 Washington Cnty         156-07 

      156-02  140-10  FOUL  156-07  155-05  FOUL

  3  3163 Wilkerson, Willie   12 Plainville              151-00 

      146-01  151-00  FOUL  149-10  140-09  150-03

  4  3482 Molina, Jesus       12 Stanton County          147-02 

      130-01  128-02  147-02  FOUL  140-11  139-10

  5  3160 Nyp, Riley          12 Plainville              146-04 

      146-04  133-08  141-04  140-10  140-11  130-11

  6  3472 Aleman, Miguel      10 Stanton County          143-03 

      FOUL  126-04  143-03  FOUL  FOUL  FOUL

  7  2480 Shaw, Wes           10 Hillsboro               143-00 

      140-08  138-04  143-00  134-01  FOUL  130-11

  8  2879 Armon, Levi         12 Ness City               137-02 

      130-08  FOUL  137-02  FOUL  FOUL  FOUL

Boys Javelin Throw Class 2A

  1  3620 Hoover, Jerrod      12 Washington Cnty         184-04 

      184-04  175-01  171-08  FOUL  164-02  169-00

  2  3622 Miller, Dawson      12 Washington Cnty         183-00 

      183-00  174-05  166-00  180-11  177-06  180-03

  3  3404 Maxwell, Hesston    10 Smith Center            175-04 

      147-00  166-05  169-10  146-04  143-01  175-04

  4  3402 Hutchinson, Colton  11 Smith Center            170-11 

      170-11  149-05  FOUL  153-10  FOUL  164-09

  5  3160 Nyp, Riley          12 Plainville              170-05 

      156-05  159-00  158-00  156-11  148-05  170-05

  6  2860 Dyck, Mason         11 Moundridge              168-06 

      158-04  150-05  141-01  154-08  140-08  168-06

  7  2646 Cuevas, Henry       12 Kiowa County            164-01 

      151-03  164-01  146-04  123-07  141-05  143-00