Track in Kansas: Girls 2A All-State Track & Field

Halle Johnson of Bennington won four state titles in 2A. (photo: Molly Kuplen)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 31, 2017

Share This Story:

Sports in Kansas/Track In Kansas has released its 2A all-state Track and Field Team 
(Top 8 at State Outdoor are named All-State) 
All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a Sports in Kansas All-State 
Track and Field Patch 
To order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com
Girls 100 Meter Dash Class 2A
Finals
  1  1425 Brownlee, Brooke    12 Maranatha                12.35   4.9 
  2  1541 Greeson, Laiten     10 Sublette                 12.44   4.9 
  3   982 O'Quinn, Jamya      10 Moundridge               12.49   4.9 
  4   295 Wesley, Brittney    11 Decatur Commun           12.83   4.9 
  5   135 Smith, Kayla        11 Valley Heights           12.98   4.9 
  6  1428 Hines, Phoebe       10 Maranatha                13.08   4.9 
  7   734 Powell, Morgan      12 Kiowa County             13.09   4.9 
  8  1275 Gawith, Payton      12 Flinthills               13.17   4.9 
 
Girls 200 Meter Dash Class 2A
Finals
  1  1425 Brownlee, Brooke    12 Maranatha                25.27   1.9 
  2  1541 Greeson, Laiten     10 Sublette                 25.63   1.9 
  3   982 O'Quinn, Jamya      10 Moundridge               25.71   1.9 
  4   721 Gleason, Rylee      10 Kinsley                  26.07   1.9 
  5  1218 Dewey, Aubree        9 Plainville               26.54   1.9 
  6   738 VandenHoek, Brecke  10 Kiowa County             26.84   1.9 
  7  1485 Hartman, Ehlaina     9 Spearville               26.87   1.9 
  8   135 Smith, Kayla        11 Valley Heights           27.02   1.9  
 
Girls 400 Meter Dash Class 2A
Finals
  1   849 Donley, Aubry       10 Lincoln                  58.78  
  2  1218 Dewey, Aubree        9 Plainville             1:00.04  
  3   955 Reimer, Brooke      12 Meade                  1:00.35  
  4   735 Rhodes, Kellie       9 Kiowa County           1:00.79  
  5  1216 VanBecelaere, Marc  11 St. Marys-Colgan       1:01.21  
  6  1458 Frieling, Bree       9 Smith Center           1:01.35  
  7  1460 Webb, Kayla         10 Solomon                1:03.08  
  8   171 Snow, Maddie        11 Canton-Galva           1:05.39  
 
Girls 800 Meter Run Class 2A
  1   129 Johnson, Halle      11 Bennington             2:19.89  
       1:11.682 (1:11.682)        2:19.889 (1:08.207)
  2   136 Vermetten, Samanth   9 Valley Heights         2:20.24  
       1:10.090 (1:10.090)        2:20.232 (1:10.143)
  3   558 Shippy, McKenzie    10 Herington              2:21.15  
       1:10.445 (1:10.445)        2:21.149 (1:10.705)
  4  1644 Riedel, Adell        9 Trego Community        2:21.29  
       1:10.940 (1:10.940)        2:21.286 (1:10.346)
  5   955 Reimer, Brooke      12 Meade                  2:21.55  
       1:10.347 (1:10.347)        2:21.543 (1:11.196)
  6   849 Donley, Aubry       10 Lincoln                2:23.01  
       1:10.528 (1:10.528)        2:23.006 (1:12.478)
  7   649 Little, Faith       10 Jackson Heights        2:23.25  
       1:10.227 (1:10.227)        2:23.241 (1:13.015)
  8   353 Strecker, Joanna    12 Ellinwood              2:28.03  
       1:10.581 (1:10.581)        2:28.029 (1:17.449)
  
 
Girls 1600 Meter Run Class 2A

  1   129 Johnson, Halle      11 Bennington             5:12.18  
       1:16.529 (1:16.529)        2:39.474 (1:22.945)        4:03.680 (1:24.207)
       5:12.176 (1:08.496)
  2   136 Vermetten, Samanth   9 Valley Heights         5:13.93  
       1:16.157 (1:16.157)        2:39.681 (1:23.524)        4:04.020 (1:24.339)
       5:13.930 (1:09.911)
  3   558 Shippy, McKenzie    10 Herington              5:19.72  
       1:16.293 (1:16.293)        2:39.494 (1:23.201)        4:03.942 (1:24.449)
       5:19.716 (1:15.774)
  4  1644 Riedel, Adell        9 Trego Community        5:21.75  
       1:16.744 (1:16.744)        2:39.851 (1:23.107)        4:04.256 (1:24.406)
       5:21.742 (1:17.486)
  5  1669 Hess, Madeline      12 Wabaunsee              5:29.08  
       1:15.600 (1:15.600)        2:38.915 (1:23.315)        4:03.501 (1:24.587)
       5:29.078 (1:25.577)
  6   343 Topham, Erin        10 Berean Academy         5:29.37  
       1:18.374 (1:18.374)        2:41.619 (1:23.245)        4:08.535 (1:26.916)
       5:29.368 (1:20.834)
  7  1526 Avelar, Rebeca      12 Stanton County         5:34.61  
       1:17.572 (1:17.572)        2:42.200 (1:24.628)        4:09.634 (1:27.435)
       5:34.607 (1:24.974)
  8  1639 Giefer, Helen       10 Trego Community        5:34.65  
       1:21.835 (1:21.835)        2:47.355 (1:25.520)        4:13.394 (1:26.040)
       5:34.648 (1:21.254)
  
Girls 3200 Meter Run Class 2A

  1   129 Johnson, Halle      11 Bennington            11:11.06  
       1:18.554 (1:18.554)        2:41.796 (1:23.242)        4:07.444 (1:25.649)
       5:31.073 (1:23.630)        6:59.895 (1:28.823)        8:28.990 (1:29.095)
       9:56.107 (1:27.118)       11:11.053 (1:14.946)
  2   136 Vermetten, Samanth   9 Valley Heights        11:33.58  
       1:17.812 (1:17.812)        2:42.137 (1:24.325)        4:09.230 (1:27.094)
       5:38.119 (1:28.889)        7:08.190 (1:30.071)        8:41.260 (1:33.071)
      10:12.759 (1:31.500)       11:33.574 (1:20.816)
  3  1669 Hess, Madeline      12 Wabaunsee             11:40.77  
       1:15.787 (1:15.787)        2:39.140 (1:23.353)        4:04.908 (1:25.768)
       5:31.298 (1:26.390)        7:01.531 (1:30.234)        8:36.292 (1:34.761)
      10:09.564 (1:33.273)       11:40.766 (1:31.202)
  4   343 Topham, Erin        10 Berean Academy        11:45.59  
       1:21.100 (1:21.100)        2:46.739 (1:25.639)        4:12.017 (1:25.279)
       5:39.105 (1:27.088)        7:08.504 (1:29.400)        8:40.925 (1:32.421)
      10:15.771 (1:34.847)       11:45.588 (1:29.817)
  5  1526 Avelar, Rebeca      12 Stanton County        11:50.32  
       1:18.541 (1:18.541)        2:45.016 (1:26.476)        4:13.101 (1:28.085)
       5:44.164 (1:31.064)        7:16.929 (1:32.765)        8:48.862 (1:31.933)
      10:21.804 (1:32.942)       11:50.311 (1:28.507)
  6  1639 Giefer, Helen       10 Trego Community       11:56.09  
       1:20.553 (1:20.553)        2:47.267 (1:26.715)        4:14.310 (1:27.044)
       5:44.687 (1:30.377)        7:17.618 (1:32.931)        8:49.218 (1:31.600)
      10:24.928 (1:35.711)       11:56.083 (1:31.156)
  7   726 Ballard, Nicole     12 Kiowa County          12:14.66  
       1:20.132 (1:20.132)        2:47.577 (1:27.445)        4:17.404 (1:29.827)
       5:50.902 (1:33.499)        7:26.247 (1:35.345)        9:02.979 (1:36.733)
      10:41.416 (1:38.437)       12:14.652 (1:33.237)
  8  1640 Giefer, Sybil        9 Trego Community       12:28.10  
       1:24.431 (1:24.431)        2:55.424 (1:30.993)        4:27.468 (1:32.044)
       6:02.749 (1:35.282)        7:39.458 (1:36.709)        9:16.316 (1:36.859)
      10:54.155 (1:37.839)       12:28.092 (1:33.937)
 
Girls 100 Meter Hurdles Class 2A
Finals
  1   956 Stapleton, Jaylin   12 Meade                    15.57   2.6 
  2   556 McIntyre, Kloie     10 Herington                15.78   2.6 
  3   721 Gleason, Rylee      10 Kinsley                  15.91   2.6 
  4   573 Nelson, Madalyn     12 Hill City                16.01   2.6 
  5  1221 Kaiser, Jersey       9 Plainville               16.19   2.6 
  6   951 Bachman, Hayden     10 Meade                    16.34   2.6 
  7  1000 Holecek, Baylee     11 Ness City                16.88   2.6 
  8   338 Eldridge, Clara     10 Berean Academy           17.37   2.6 
 
Girls 300 Meter Hurdles Class 2A
Finals
  1   721 Gleason, Rylee      10 Kinsley                  45.76  
  2  1043 Allen, Kate         11 Heritage Christ          46.62  
  3   956 Stapleton, Jaylin   12 Meade                    46.86  
  4  1670 Schultz, Karsen     11 Wabaunsee                46.91  
  5   131 Stanley, Chloe       9 Bennington               47.50  
  6   573 Nelson, Madalyn     12 Hill City                47.77  
  7   984 Ptacek, Ellika      10 Moundridge               48.46  
  8  1221 Kaiser, Jersey       9 Plainville               51.98  
        
 
Girls 4x100 Meter Relay Class 2A
Finals
  1 Shawnee-Maranatha Academy                             50.35  
     1) 1430 Wojcik, Grace 10           2) 1428 Hines, Phoebe 10          
     3) 1426 Buckner, Aaliyah 9         4) 1425 Brownlee, Brooke 12       
  2 Olathe-Heritage Christian Acad                        50.40  
     1) 1044 Benally, Aysa 9            2) 1046 Palodichuk, Mary Jane 12  
     3) 1047 Rolf, Annalee 12           4) 1043 Allen, Kate 11            
  3 Kiowa County                                          50.50  
     1) 730 Hosheit, Allison 12         2) 740 Zenger, Janessa 12         
     3) 738 VandenHoek, Brecken 10      4) 734 Powell, Morgan 12          
  4 Ellis                                                 51.09  
     1) 359 Waldschmidt, Cassie 10      2) 355 Burton, Abby 11            
     3) 358 Milbourne, Raeven 9         4) 357 Mattheyer, Ashley 12       
  5 Moundridge                                            51.18  
     1) 984 Ptacek, Ellika 10           2) 983 O'Quinn, Josalyn 9         
     3) 980 Blair, MaKayla 9            4) 982 O'Quinn, Jamya 10          
  6 Meade                                                 51.37  
     1) 951 Bachman, Hayden 10          2) 952 Carr, Corbyn 9             
     3) 954 Keith, Cali 10              4) 956 Stapleton, Jaylin 12       
  7 Lyndon                                                51.68  
     1) 874 Anderson, Cassidy 10        2) 876 Hughes, Veronica 11        
     3) 879 Martin, Riley 10            4) 877 Hughes, Victoria 11        
  8 Sublette                                              52.20  
     1) 1544 Unruh, Bekah 9             2) 1546 Withers, Lindsay 10       
     3) 1545 Whaler, Payton 12          4) 1541 Greeson, Laiten 10        
 
Girls 4x400 Meter Relay Class 2A
Finals
  1 Olathe-Heritage Christian Acad                      4:11.13  
     1) 1043 Allen, Kate 11             2) 1047 Rolf, Annalee 12          
     3) 1046 Palodichuk, Mary Jane 12   4) 1044 Benally, Aysa 9           
                        ()                2:06.882 ()        3:10.730 (1:03.848)
       4:11.128 (1:00.398)
  2 Meade                                               4:11.56  
     1) 952 Carr, Corbyn 9              2) 951 Bachman, Hayden 10         
     3) 956 Stapleton, Jaylin 12        4) 955 Reimer, Brooke 12          
                        ()                2:08.198 ()        3:11.068 (1:02.871)
       4:11.559 (1:00.492)
  3 Bennington                                          4:13.58  
     1) 131 Stanley, Chloe 9            2) 128 Hilbert, Karis 11          
     3) 133 Trout, Claudia 10           4) 130 Johnson, Kya 10            
                        ()                2:06.168 ()        3:12.077 (1:05.909)
       4:13.575 (1:01.498)
  4 Kiowa County                                        4:14.23  
     1) 735 Rhodes, Kellie 9            2) 740 Zenger, Janessa 12         
     3) 728 Davis, Alisyn 11            4) 734 Powell, Morgan 12          
                        ()                2:06.619 ()        3:10.646 (1:04.028)
       4:14.221 (1:03.576)
  5 Kinsley                                             4:15.60  
     1) 723 Holguin, Gisel 12           2) 722 Hattrup, Shelby 11         
     3) 720 Frame, Scout 12             4) 721 Gleason, Rylee 10          
                        ()                2:07.758 ()        3:14.647 (1:06.890)
       4:15.591 (1:00.944)
  6 Pittsburg-St. Marys-Colgan                          4:17.66  
     1) 1211 Farmer, Catherine 10       2) 1215 Thomas, Madison 11        
     3) 1214 Piccini, Aubri 10          4) 1216 VanBecelaere, Marci 11    
                        ()                2:09.256 ()        3:16.424 (1:07.169)
       4:17.655 (1:01.231)
  7 Jackson Heights                                     4:17.72  
     1) 655 Williams, Abigale 11        2) 647 Dohl, Kylie 9              
     3) 654 White, Jodi 9               4) 649 Little, Faith 10           
                        ()                2:10.475 ()        3:15.198 (1:04.724)
       4:17.714 (1:02.516)
  8 Oakley                                              4:17.73  
     1) 1031 Lowrie, Jordyn 9           2) 1030 Corbett, Elise 11         
     3) 1028 Allison, Danielle 9        4) 1032 Zimmerman, Jenna 12       
                        ()                2:10.658 ()        3:16.035 (1:05.378)
       4:17.728 (1:01.693)
 
Girls 4x800 Meter Relay Class 2A
  1 Bennington                                         10:06.78  
     1) 130 Johnson, Kya 10             2) 131 Stanley, Chloe 9           
     3) 128 Hilbert, Karis 11           4) 129 Johnson, Halle 11          
       1:12.342 (1:12.342)        2:31.371 (1:19.029)        3:42.994 (1:11.623)
       5:03.632 (1:20.638)        6:14.229 (1:10.598)        7:43.202 (1:28.973)
       8:53.680 (1:10.479)       10:06.776 (1:13.096)
  2 Elbing-Berean Academy                              10:11.93  
     1) 343 Topham, Erin 10             2) 336 Claassen, Kami 12          
     3) 342 Topham, Allison 12          4) 345 Wiebe, Brooke 9            
       1:12.734 (1:12.734)        2:29.788 (1:17.055)        3:43.329 (1:13.542)
       5:07.278 (1:23.949)        6:20.268 (1:12.991)        7:41.495 (1:21.227)
       8:54.430 (1:12.936)       10:11.925 (1:17.496)
  3 Trego Community                                    10:18.62  
     1) 1638 Frost, Libby 9             2) 1642 Howard, Jenna 10          
     3) 1639 Giefer, Helen 10           4) 1644 Riedel, Adell 9           
       1:13.125 (1:13.125)        2:30.382 (1:17.257)        3:45.188 (1:14.806)
       5:09.718 (1:24.531)        6:23.822 (1:14.105)        7:50.113 (1:26.292)
       9:00.021 (1:09.908)       10:18.614 (1:18.594)
  4 Jackson Heights                                    10:26.73  
     1) 648 Kennedy, MaKenzie 9         2) 646 Dieckmann, Karley 10       
     3) 647 Dohl, Kylie 9               4) 649 Little, Faith 10           
       1:13.276 (1:13.276)        2:32.197 (1:18.921)        3:46.991 (1:14.795)
       5:13.676 (1:26.685)        6:34.147 (1:20.472)        7:56.600 (1:22.453)
       9:08.788 (1:12.189)       10:26.722 (1:17.935)
  5 Kinsley                                            10:30.68  
     1) 723 Holguin, Gisel 12           2) 722 Hattrup, Shelby 11         
     3) 720 Frame, Scout 12             4) 719 Frame, Josena 9            
       1:13.638 (1:13.638)        2:35.726 (1:22.088)        3:54.104 (1:18.379)
       5:16.299 (1:22.195)        6:35.025 (1:18.726)        8:00.808 (1:25.783)
       9:11.065 (1:10.258)       10:30.672 (1:19.607)
  6 Pittsburg-St. Marys-Colgan                         10:35.55  
     1) 1216 VanBecelaere, Marci 11     2) 1211 Farmer, Catherine 10      
     3) 1213 Paterni, Emily 12          4) 1214 Piccini, Aubri 10         
       1:14.206 (1:14.206)        2:33.570 (1:19.364)        3:50.473 (1:16.904)
       5:16.879 (1:26.406)        6:34.345 (1:17.467)        8:03.090 (1:28.745)
       9:18.031 (1:14.942)       10:35.542 (1:17.511)
  7 Jefferson County North                             10:36.16  
     1) 662 Schneider, Kaitlyn 10       2) 665 Vaught, Annabelle 11       
     3) 660 Page, Kaylee 12             4) 663 Schrick, Julie 12          
       1:13.375 (1:13.375)        2:32.659 (1:19.284)        3:50.764 (1:18.106)
       5:13.531 (1:22.767)        6:34.641 (1:21.111)        8:00.609 (1:25.968)
       9:14.849 (1:14.240)       10:36.156 (1:21.308)
  8 Lyndon                                             10:39.61  
     1) 879 Martin, Riley 10            2) 878 Martin, Regan 10           
     3) 874 Anderson, Cassidy 10        4) 880 Montgomery, Madelyn 10     
       1:13.432 (1:13.432)        2:34.669 (1:21.238)        3:50.151 (1:15.483)
       5:20.851 (1:30.701)        6:40.594 (1:19.743)        8:05.023 (1:24.430)
       9:17.926 (1:12.903)       10:39.610 (1:21.685)
  
 
Girls High Jump Class 2A

  1   134 Saunders, Skyler    11 Valley Heights         5-08.50R 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-07 5-08.50 5-09 
      PPP    O    O    O    O  XXO   XO    O    XO    XXX 
  2   233 Ryan, Emily          9 Central Plains         5-02.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O   XO   XO    O  XXX 
  3   357 Mattheyer, Ashley   12 Ellis                 J5-02.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  4  1646 Stock, Amanda       10 Troy                  J5-02.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 
      PPP   XO    O   XO  XXO  XXX 
  5  1460 Webb, Kayla         10 Solomon                5-00.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O    O  XXX 
  5  1319 Ivey, Grace         12 Salina-Sac Heart       5-00.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O    O  XXX 
  7   972 Drake, Kyla         12 Moran-Marmaton        J5-00.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O    O    O   XO  XXX 
  8   666 Weishaar, Josie      9 Jeff Co North         J5-00.00  
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        O   XO    O   XO  XXX 
 
Girls Pole Vault Class 2A

  1  1264 Scott, Madison      12 Republic County       10-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-01 
      PPP    O    O    O     O     O   XXX 
  2  1458 Frieling, Bree       9 Smith Center          10-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 
      PPP    O   XO    O     O   XXX 
  3   134 Saunders, Skyler    11 Valley Heights         9-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 
        O    O    O   XO   XXX 
  4   576 Kaufman, Sienna     11 Hillsboro             J9-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 
      PPP    O   XO   XO   XXX 
  5  1502 Burns, Bailey       12 St. John              J9-06.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 
        O    O  XXO   XO   XXX 
  6   131 Stanley, Chloe       9 Bennington             9-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 
        O    O    O  XXX 
  6  1643 Nickelson, Cheyenn  12 Trego Community        9-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 
        O    O    O  XXX 
  8   731 Melton, Hannah      10 Kiowa County          J9-00.00  
     8-00 8-06 9-00 9-06 
        O    O   XO  XXX 
 
Girls Long Jump Class 2A
  1   135 Smith, Kayla        11 Valley Heights        17-00.50   NWI 
     16-02.50(-0.0) 16-01(-0.0) 17-00.50(-0.0) 16-10(-0.0) 16-06.50(-0.0) 16-07(-0.0)
  2   973 Griffith, Bailey     9 Moran-Marmaton        17-00.00   NWI 
     15-07(-0.0) 16-10.50(-0.0) 16-02(-0.0) 15-01.50(-0.0) 17-00(-0.0) 16-01.50(-0.0)
  3  1043 Allen, Kate         11 Heritage Christ       16-09.50   NWI 
     16-08(-0.0) 16-01(-0.0) 16-04(-0.0) 15-11(-0.0) 16-09.50(-0.0) 16-06.50(-0.0)
  4   557 Schrader, Jordyn    12 Herington             16-09.00   NWI 
     16-00.50(-0.0) 16-02(-0.0) 16-06(-0.0) 15-09(-0.0) 16-05(-0.0) 16-09(-0.0)
  5  1645 Masters, Morgan      9 Troy                 J16-09.00   NWI 
     15-03.50(-0.0) 15-04.50(-0.0) 16-03.50(-0.0) 15-11.50(-0.0) 15-10.50(-0.0) 16-09(-0.0)
  6   295 Wesley, Brittney    11 Decatur Commun        16-08.00   NWI 
     16-05.50(-0.0) 16-00(-0.0) FOUL      FOUL      FOUL      16-08(-0.0)
  7   573 Nelson, Madalyn     12 Hill City             16-05.50   NWI 
     16-05.50(-0.0) 15-02.50(-0.0) 15-10(-0.0) 15-09.50(-0.0) 15-11(-0.0) 15-06.50(-0.0)
  8   728 Davis, Alisyn       11 Kiowa County          16-02.00   NWI 
     15-10(-0.0) 16-01(-0.0) 16-02(-0.0) 15-03.50(-0.0) 15-11.50(-0.0) 13-06(-0.0)       
 
Girls Triple Jump Class 2A
  1   135 Smith, Kayla        11 Valley Heights        38-00.75   2.8 
     37-01.50(2.0) 38-00.75(2.8) 35-08.25(+0.0) FOUL      37-01.25(2.8) 37-11.75(1.4)
  2   355 Burton, Abby        11 Ellis                 37-07.25   3.0 
     FOUL      36-04.75(2.8) 36-04.50(2.7) 36-02.75(2.3) 37-03.25(1.5) 37-07.25(3.0)
  3   973 Griffith, Bailey     9 Moran-Marmaton        36-06.00   3.4 
     36-06(3.4) 33-05.25(0.3) 34-10(3.7) 35-09.50(2.1) 35-11(1.9) FOUL     
  4   557 Schrader, Jordyn    12 Herington             36-04.00   3.0 
     33-11(1.2) 35-04.75(1.6) 35-06.75(2.8) 35-00.25(2.6) 36-04(3.0) 35-10.25(0.5)
  5   728 Davis, Alisyn       11 Kiowa County          35-07.25   1.9 
     35-07.25(1.9) FOUL      34-02.75(-0.4) 35-06.25(3.0) 35-03.25(2.5) 34-04.50(1.2)
  6   134 Saunders, Skyler    11 Valley Heights        35-03.25   4.0 
     34-09.75(0.9) 35-03.25(4.0) 34-10.25(2.1) 34-05.50(1.5) FOUL      FOUL     
  7  1703 Cookson, Ashley      9 West Elk              35-02.25   1.7 
     34-05.75(1.4) 35-00(1.4) 34-05.75(4.4) 34-01.75(2.5) 34-02.75(1.7) 35-02.25(1.7)
  8  1646 Stock, Amanda       10 Troy                  34-09.50   2.5 
     FOUL      34-04(3.1) 34-09.50(2.5) 33-03(2.2) FOUL      FOUL                
 
Girls Shot Put Class 2A
  1   208 Swift, Bailee       12 Chase County          40-04.50  
      36-11  37-01.50  35-10.50  36-07  37-01.50  40-04.50
  2   572 Miller, Allyssa     12 Hill City             39-03.00  
      36-09.75  34-11  36-04.50  39-03  35-06  37-04.25
  3   571 Hilton, Takyra      12 Hill City             39-02.25  
      33-10  37-02  39-02.25  38-09  39-01  38-08.25
  4   346 Wiebe, Mallory      10 Berean Academy        38-06.50  
      FOUL  36-11.75  38-06.50  36-05  34-01  35-04
  5  1684 Hennerberg, Jenna   12 Washington Cnty       37-09.50  
      36-11  36-02.50  37-09.50  33-10.50  36-08.50  37-08.50
  6  1542 Kells, Mia          10 Sublette              36-10.75  
      36-06.75  36-06  35-11  35-06  36-10.75  33-10
  7  1457 Dietz, Mikayla      12 Smith Center          36-09.00  
      35-05.50  35-11  FOUL  FOUL  FOUL  36-09
  8   937 Dailey, Sarah       10 McLouth               36-00.00  
      34-07.25  34-07.50  35-08  35-00.50  33-03  36-00            
 
Girls Discus Throw Class 2A
  1   572 Miller, Allyssa     12 Hill City               141-04  
      FOUL  127-09  139-05  135-07  141-04  134-09
  2   137 Vermetten, Shelby   12 Valley Heights          130-06  
      121-02  128-01  125-09  129-10  130-06  124-08
  3   737 Thomas, Sabrina      9 Kiowa County            115-04  
      FOUL  108-09  100-10  115-04  FOUL  104-03
  4   356 Foster, Kaylyn      11 Ellis                   114-04  
      FOUL  114-04  98-04  FOUL  FOUL  FOUL
  5   208 Swift, Bailee       12 Chase County            110-10  
      110-10  87-00  FOUL  97-03  FOUL  FOUL
  6  1685 Linenberger, Brenn  12 Washington Cnty         106-08  
      102-05  104-04  105-11  103-11  103-11  106-08
  7   337 Dunn, Meghan        12 Berean Academy          104-10  
      104-10  99-07  FOUL  98-02  83-04  84-09
  8   739 West, Tierra        11 Kiowa County            104-09  
      103-04  104-09  91-02  FOUL  FOUL  93-04          
 
Girls Javelin Throw Class 2A
  1   208 Swift, Bailee       12 Chase County            141-08  
      135-11  127-00  FOUL  128-08  133-01  141-08
  2   999 Epperson, Tiana     10 Ness City               139-01  
      122-10  125-03  89-10  98-09  139-01  114-02
  3  1315 Diederch, Gabriell  12 Salina-Sac Heart        138-00  
      123-01  133-00  133-09  120-05  125-00  138-00
  4   356 Foster, Kaylyn      11 Ellis                   131-07  
      129-00  131-07  125-09  129-10  128-05  FOUL
  5  1459 Hutchinson, Gracen  10 Smith Center            125-03  
      FOUL  112-07  125-03  112-00  110-04  109-09
  6   344 Wiebe, Ashtyn       11 Berean Academy          123-08  
      98-09  111-07  112-11  119-05  118-06  123-08
  7   651 Raborn, Sydney      10 Jackson Heights         123-00  
      103-07  111-10  123-00  101-03  112-07  117-11
  8  1658 Harper, Shalina     12 Uniontown               119-03  
      119-03  112-07  100-06  103-09  105-07  111-04