v Track in Kansas: Girls 1A All-State Track & Field - Sports in Kansas

Track in Kansas: Girls 1A All-State Track & Field

Sara Cramer and Jordan Speer led Dighton to a third place finish.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 31, 2017

Share This Story:

Sports in Kansas/Track In Kansas has released its 1A all-state Track and Field Team
(Top 8 by event at State Outdoor are named All-State)
All-State (Top 8 by Event) are elgible to recieve a Sports in Kansas All-State Track and Field Patch
To order, do so ASAP by email: sportsinkansas@gmail.com

Girls 100 Meter Dash Class 1A
Finals
  1   614 Ibarra, Raelee      12 Hutch-C. Christ.         12.37   1.9
  2  1667 Weber, Kali         10 Victoria                 12.57   1.9
  3  1155 Conway, Afftin      10 Osborne                  12.72   1.9
  4   416 Ebert, Emilee       10 Frankfort                12.76   1.9
  5   746 Oborny, Abbey        9 La Crosse                12.83   1.9
  6   179 Kramer, Morgan       9 Centralia                12.86   1.9
  7   124 Eilert, Clara       12 Beloit-St. Johns         12.92   1.9
  8  1027 Poe, Tori            9 Norwich                  13.21   1.9

Girls 200 Meter Dash Class 1A
Finals
  1   614 Ibarra, Raelee      12 Hutch-C. Christ.         25.72   3.4
  2  1667 Weber, Kali         10 Victoria                 26.05   3.4
  3    13 Baird, Paige        10 Almena-No Vly            26.16   3.4
  4   179 Kramer, Morgan       9 Centralia                26.38   3.4
  5   331 Miller, Rachel      11 Lakeside                 26.61   3.4
  6  1467 Salmans, Emily      11 South Gray               26.81   3.4
  7   854 Ohlde, Shelby       11 Linn                     26.94   3.4
  8  1267 Miller, KayCee      10 Golden Plains            26.95   3.4  

Girls 400 Meter Dash Class 1A
Finals
  1    13 Baird, Paige        10 Almena-No Vly            58.78 
  2  1467 Salmans, Emily      11 South Gray               59.35 
  3  1266 Lugo, Mabel          9 Golden Plains          1:00.86 
  4   309 Cramer, Sara        12 Dighton                1:01.18 
  5   178 Koch, Maegan        10 Centralia              1:01.37 
  6   529 Zarybnicky, Claire  11 Hanover                1:01.65 
  7  1538 Hamilton, Tatum      9 Stockton               1:02.03 
  8   709 Boden, Jaden         9 Thunder Ridge          1:04.41  

Girls 800 Meter Run Class 1A
  1   529 Zarybnicky, Claire  11 Hanover                2:23.33 
       1:07.288 (1:07.288)        2:23.322 (1:16.035)
  2   126 Walter, Elizabeth   12 Beloit-St. Johns       2:28.67 
       1:10.163 (1:10.163)        2:28.666 (1:18.504)
  3   309 Cramer, Sara        12 Dighton                2:29.07 
       1:11.179 (1:11.179)        2:29.063 (1:17.884)
  4  1243 Bird, Sarah         12 Quinter                2:29.73 
       1:11.974 (1:11.974)        2:29.723 (1:17.750)
  5  1548 Princ, Autumn        9 Sylvan-Lucas           2:29.90 
       1:14.352 (1:14.352)        2:29.894 (1:15.542)
  6   494 Hiebert, Brittney   11 Goessel                2:30.57 
       1:11.386 (1:11.386)        2:30.566 (1:19.180)
  7  1289 Carlson, Regan      11 Pawnee Hts             2:31.35 
       1:11.550 (1:11.550)        2:31.344 (1:19.795)
  8   254 Bowser, Jaysie       9 Clifton-Clyde          2:32.16 
       1:09.808 (1:09.808)        2:32.153 (1:22.345)

Girls 1600 Meter Run Class 1A

  1  1548 Princ, Autumn        9 Sylvan-Lucas           5:25.64 
       1:14.126 (1:14.126)        2:36.912 (1:22.786)        4:03.506 (1:26.594)
       5:25.634 (1:22.128)
  2   411 Harris, Paige       10 Fowler                 5:37.75 
       1:12.097 (1:12.097)        2:37.561 (1:25.465)        4:09.772 (1:32.212)
       5:37.749 (1:27.977)
  3  1252 Hutson, Kathryn     11 Rand-Blue Valley       5:40.91 
       1:21.265 (1:21.265)        2:51.163 (1:29.898)        4:22.475 (1:31.313)
       5:40.901 (1:18.426)
  4  1289 Carlson, Regan      11 Pawnee Hts             5:41.84 
       1:15.526 (1:15.526)        2:43.734 (1:28.208)        4:17.264 (1:33.530)
       5:41.836 (1:24.573)
  5  1674 Selzer, Robyn       11 Wallace County         5:42.13 
       1:16.437 (1:16.437)        2:44.357 (1:27.920)        4:15.998 (1:31.641)
       5:42.129 (1:26.132)
  6   643 Simon, Kaylee       11 Ingalls                5:43.47 
       1:14.805 (1:14.805)        2:42.846 (1:28.042)        4:15.950 (1:33.105)
       5:43.465 (1:27.515)
  7    93 Kuckelman, Olivia    9 Axtell                 5:49.61 
       1:19.335 (1:19.335)        2:49.058 (1:29.723)        4:22.017 (1:32.959)
       5:49.604 (1:27.588)
  8  1540 Stephens, Jill       9 Stockton               5:52.95 
       1:16.941 (1:16.941)        2:49.369 (1:32.428)        4:27.580 (1:38.212)
       5:52.950 (1:25.371)

Girls 3200 Meter Run Class 1A

  1  1548 Princ, Autumn        9 Sylvan-Lucas          11:39.16 
       1:18.073 (1:18.073)        2:44.773 (1:26.701)        4:12.291 (1:27.518)
       5:42.505 (1:30.215)        7:13.961 (1:31.456)        8:46.919 (1:32.959)
      10:17.060 (1:30.141)       11:39.155 (1:22.096)
  2   411 Harris, Paige       10 Fowler                12:07.00 
       1:18.318 (1:18.318)        2:45.695 (1:27.378)        4:16.993 (1:31.299)
       5:51.747 (1:34.754)        7:27.041 (1:35.295)        9:04.754 (1:37.713)
      10:40.901 (1:36.147)       12:06.999 (1:26.098)
  3  1674 Selzer, Robyn       11 Wallace County        12:08.99 
       1:20.475 (1:20.475)        2:49.546 (1:29.072)        4:21.007 (1:31.461)
       5:54.770 (1:33.763)        7:30.821 (1:36.051)        9:06.762 (1:35.942)
      10:41.776 (1:35.014)       12:08.987 (1:27.212)
  4   643 Simon, Kaylee       11 Ingalls               12:10.08 
       1:18.387 (1:18.387)        2:45.995 (1:27.608)        4:17.407 (1:31.412)
       5:52.135 (1:34.729)        7:27.423 (1:35.288)        9:05.246 (1:37.823)
      10:41.360 (1:36.115)       12:10.072 (1:28.712)
  5   933 Meier, Sarena       12 Rock Hills            12:28.70 
       1:18.846 (1:18.846)        2:47.219 (1:28.373)        4:20.644 (1:33.425)
       5:56.787 (1:36.144)        7:34.292 (1:37.505)        9:12.870 (1:38.579)
      10:51.895 (1:39.025)       12:28.696 (1:36.802)
  6  1098 Smith, Colleen      12 Olpe                  12:33.99 
       1:20.307 (1:20.307)        2:48.601 (1:28.295)        4:22.293 (1:33.692)
       6:00.599 (1:38.307)        7:39.991 (1:39.392)        9:20.866 (1:40.875)
      11:02.249 (1:41.384)       12:33.982 (1:31.734)
  7    93 Kuckelman, Olivia    9 Axtell                12:37.83 
       1:19.889 (1:19.889)        2:48.159 (1:28.271)        4:22.775 (1:34.616)
       6:00.697 (1:37.923)        7:40.323 (1:39.626)        9:20.503 (1:40.181)
      11:02.065 (1:41.562)       12:37.825 (1:35.761)
  8  1289 Carlson, Regan      11 Pawnee Hts            12:41.41 
       1:20.889 (1:20.889)        2:50.775 (1:29.887)        4:28.228 (1:37.453)
       6:08.581 (1:40.354)        7:49.747 (1:41.166)        9:31.007 (1:41.260)
      11:12.463 (1:41.457)       12:41.410 (1:28.947)
 

Girls 100 Meter Hurdles Class 1A

Finals
  1   331 Miller, Rachel      11 Lakeside                 14.78   3.9
  2  1251 Hatesohl, Georgia   12 Rand-Blue Valley         15.20   3.9
  3  1155 Conway, Afftin      10 Osborne                  15.41   3.9
  4    13 Baird, Paige        10 Almena-No Vly            15.50   3.9
  5   141 Hokanson, Patricia  10 Bucklin                  16.15   3.9
  6   610 Casey, Summer       11 Hutch-C. Christ.         16.27   3.9
  7  1673 Pletcher, Hannah    12 Wallace County           16.46   3.9
  8  1274 Hart, Alexandra      9 Rolla                    16.62   3.9
         

Girls 4x100 Meter Relay Class 1A


Finals
  1 Hutch-Central Christian                               51.64 
     1) 615 Jaye, Paisley 11            2) 608 Bartlett, Kylee 9         
     3) 613 Ibarra, Josie 9             4) 614 Ibarra, Raelee 12         
  2 Hanover                                               52.20 
     1) 524 Jueneman, MaKenna 9         2) 523 Doebele, Riley 12         
     3) 528 Zabokrtsky, Taeghan 9       4) 522 Doebele, Macy 10          
  3 Natoma                                                52.79 
     1) 988 Chambray, Hannah 11         2) 986 Buzzell, Adrian 12        
     3) 989 Chrisler, Kayley 12         4) 987 Buzzell, Audrey 10        
  4 Victoria                                              52.83 
     1) 1663 Dinkel, Ally 10            2) 1664 Oberle, Karly 12         
     3) 1668 Windholz, Ashlyn 10        4) 1667 Weber, Kali 10           
  5 Centralia                                             52.84 
     1) 172 Becker, Kennedy 9           2) 177 Jones, Tamra 10           
     3) 176 Hueske, Regan 12            4) 179 Kramer, Morgan 9          
  6 Linn                                                  53.06 
     1) 856 Smith, Karsyn 12            2) 853 Diederich, Brooke 12      
     3) 857 Wohler, Jalee 9             4) 854 Ohlde, Shelby 11          
  7 Randolph-Blue Valley                                  53.16 
     1) 1251 Hatesohl, Georgia 12       2) 1254 Speicher, Elsa 9         
     3) 1250 Duncan, Katherine 11       4) 1256 Zoeller, Brooklynn 9     
  8 La Crosse                                             53.48 
     1) 745 Klozenbucher, Kacee 11      2) 746 Oborny, Abbey 9           
     3) 742 Anderson, Alexandra 11      4) 747 Rues, Emma 11             
 

Girls 4x400 Meter Relay Class 1A

Finals
  1 Hanover                                             4:13.91 
     1) 523 Doebele, Riley 12           2) 529 Zarybnicky, Claire 11     
     3) 525 Klipp, Taylor 11            4) 522 Doebele, Macy 10          
                        ()                2:06.048 ()        3:12.729 (1:06.682)
       4:13.904 (1:01.175)
  2 Centralia                                           4:14.03 
     1) 177 Jones, Tamra 10             2) 172 Becker, Kennedy 9         
     3) 179 Kramer, Morgan 9            4) 178 Koch, Maegan 10           
                        ()                2:10.440 ()        3:12.452 (1:02.013)
       4:14.024 (1:01.572)
  3 Logan                                               4:14.88 
     1) 861 Braun, Karlee 12            2) 862 Braun, Kelcee 9           
     3) 860 Bliss, Crystal 12           4) 866 Kats, Ryann 11            
                        ()                2:10.192 ()        3:12.877 (1:02.685)
       4:14.878 (1:02.002)
  4 Coldwater-So Cntrl                                  4:16.38 
     1) 263 Harris, Kassadee 11         2) 267 Snyder, Tyra 10           
     3) 264 Jellison, Jordyn 10         4) 266 Snyder, Ashton 12         
                        ()                2:09.037 ()        3:13.097 (1:04.060)
       4:16.375 (1:03.279)
  5 South Gray                                          4:18.15 
     1) 1468 Tarn, Sarah 9              2) 1471 Wiebe, Christy 9         
     3) 1465 Jantz, Emma 9              4) 1467 Salmans, Emily 11        
                        ()                2:12.105 ()        3:16.894 (1:04.790)
       4:18.142 (1:01.248)
  6 Hodgeman County                                     4:18.71 
     1) 583 Brown, Emilie 11            2) 582 Bradshaw, Camille 11      
     3) 585 Seiler, Sailor-Anne 10      4) 584 Lee, Carmen 11            
                        ()                2:11.207 ()        3:16.127 (1:04.920)
       4:18.704 (1:02.577)
  7 Stockton                                            4:19.44 
     1) 1535 Billinger, Madalyn 11      2) 1537 Hamilton, Haven 11       
     3) 1540 Stephens, Jill 9           4) 1538 Hamilton, Tatum 9        
                        ()                2:13.256 ()        3:16.989 (1:03.733)
       4:19.440 (1:02.451)
  8 Downs-Lakeside                                      4:20.85 
     1) 326 Berkley, Avery 9            2) 330 Larocque, Megan 10        
     3) 328 Grady, Grace 9              4) 333 Schweitzer, Shayla 12     
                        ()                2:13.000 ()        3:17.374 (1:04.375)
       4:20.845 (1:03.471)

Girls 4x800 Meter Relay Class 1A

  1 Olpe                                               10:19.78 
     1) 1093 Davis, Frankie 12          2) 1098 Smith, Colleen 12        
     3) 1095 Duncan, Jenna 11           4) 1099 Vogts, Brianna 11        
       1:11.765 (1:11.765)        2:34.736 (1:22.972)        3:45.165 (1:10.430)
       5:08.871 (1:23.706)        6:23.384 (1:14.513)        7:46.829 (1:23.445)
       9:02.015 (1:15.186)       10:19.774 (1:17.760)
  2 Hanover                                            10:20.01 
     1) 529 Zarybnicky, Claire 11       2) 525 Klipp, Taylor 11          
     3) 524 Jueneman, MaKenna 9         4) 527 Lohse, Tianna 9           
       1:06.271 (1:06.271)        2:25.129 (1:18.859)        3:44.155 (1:19.026)
       5:08.275 (1:24.120)        6:23.088 (1:14.814)        7:44.657 (1:21.570)
       9:02.682 (1:18.025)       10:20.004 (1:17.322)
  3 Downs-Lakeside                                     10:24.89 
     1) 329 Larocque, Jessica 12        2) 333 Schweitzer, Shayla 12     
     3) 326 Berkley, Avery 9            4) 330 Larocque, Megan 10        
       1:12.663 (1:12.663)        2:36.439 (1:23.776)        3:47.887 (1:11.449)
       5:12.259 (1:24.372)        6:30.674 (1:18.416)        7:51.403 (1:20.729)
       9:04.595 (1:13.193)       10:24.883 (1:20.288)
  4 Coldwater-So Cntrl                                 10:40.96 
     1) 261 Alexander, Rylee 11         2) 268 Turley, Britney 10        
     3) 266 Snyder, Ashton 12           4) 263 Harris, Kassadee 11       
       1:14.081 (1:14.081)        2:43.557 (1:29.476)        3:58.956 (1:15.399)
       5:27.004 (1:28.048)        6:41.893 (1:14.890)        8:04.435 (1:22.543)
       9:18.471 (1:14.036)       10:40.957 (1:22.486)
  5 Quinter                                            10:41.15 
     1) 1244 Blackwill, Brooke 12       2) 1245 Gruenbacher, Evie 10     
     3) 1246 Kitch, Rebekah 11          4) 1243 Bird, Sarah 12           
       1:12.080 (1:12.080)        2:37.596 (1:25.516)        3:52.388 (1:14.792)
       5:20.797 (1:28.410)        6:39.516 (1:18.719)        8:15.380 (1:35.865)
       9:24.313 (1:08.933)       10:41.149 (1:16.837)
  6 Ingalls                                            10:42.12 
     1) 643 Simon, Kaylee 11            2) 642 Minet, Hailey 9           
     3) 640 Beach, Britlyn 9            4) 641 Cure, Ashlyn 10           
       1:09.064 (1:09.064)        2:31.567 (1:22.503)        3:49.733 (1:18.167)
       5:22.331 (1:32.599)        6:37.930 (1:15.599)        8:01.754 (1:23.824)
       9:17.971 (1:16.218)       10:42.118 (1:24.147)
  7 Axtell                                             10:49.53 
     1) 96 Smith, Chelsea 11            2) 92 Feldkamp, Kinsey 9         
     3) 90 Buessing, Maryna 11          4) 93 Kuckelman, Olivia 9        
       1:10.758 (1:10.758)        2:34.626 (1:23.868)        3:48.794 (1:14.169)
       5:18.053 (1:29.260)        6:39.959 (1:21.907)        8:10.703 (1:30.744)
       9:25.408 (1:14.705)       10:49.530 (1:24.123)
  8 Goessel                                            10:50.59 
     1) 498 Rymill, Lauren 12           2) 495 Manis, Katherine 9        
     3) 497 Nightengale, Julia 11       4) 494 Hiebert, Brittney 11      
       1:19.642 (1:19.642)        2:42.736 (1:23.095)        4:00.225 (1:17.489)
       5:29.845 (1:29.620)        6:50.112 (1:20.268)        8:18.249 (1:28.137)
       9:28.638 (1:10.390)       10:50.585 (1:21.947)

Girls High Jump Class 1A

  1   854 Ohlde, Shelby       11 Linn                   5-06.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
      PPP  PPP    O    O    O   XO    O  XXX
  2  1274 Hart, Alexandra      9 Rolla                 J5-06.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
      PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX
  3   711 Stauffer, Mariah    10 Thunder Ridge          5-04.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
      PPP  XXO    O    O    O   XO  XXX
  4    91 Deters, Mariah      11 Axtell                J5-04.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
      PPP  PPP    O    O    O  XXO  XXX
  5   296 Rodriguez, Sherida  11 Deerfield              5-02.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
      PPP    O    O   XO   XO  XXX
  6   124 Eilert, Clara       12 Beloit-St. Johns      J5-02.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
        O    O    O  XXO  XXO  XXX
  7  1540 Stephens, Jill       9 Stockton               5-00.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02
        O    O    O    O  XXX
  7   493 Duerksen, Olivia    12 Goessel                5-00.00 
     4-06 4-08 4-10 5-00 5-02
        O    O    O    O  XXX 

Girls Pole Vault Class 1A

  1   125 Gates, Avery        11 Beloit-St. Johns      11-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-07.50
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O     O   XXP     O    XXX  
  2   181 Schmitz, Breanna    10 Centralia             10-06.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
      PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO     O     O   XXX
  3  1702 See, Jenna          10 Weskan                 9-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX
  3   174 Hasenkamp, Breanna  12 Centralia              9-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
        O    O    O    O    O  XXX
  5  1092 Cole, Hayley        11 Olpe                  J9-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
      PPP    O    O  XXO   XO  XXX
  6   414 Brandt, Kennen       9 Frankfort             J9-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
        O    O   XO   XO  XXO  XXX
  7   967 Harrington, Halie   11 Minneola              J9-00.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
      PPP  PPP  XXO   XO  XXO  XXX
  8   610 Casey, Summer       11 Hutch-C. Christ.       8-06.00 
     7-00 7-06 8-00 8-06 9-00
        O    O    O    O  XXX 

Girls Long Jump Class 1A

  1   853 Diederich, Brooke   12 Linn                  17-02.25   NWI
     16-06.25(-0.0) 17-01.25(-0.0) 16-03.25(-0.0) 16-11.75(-0.0) 16-11(-0.0) 17-02.25(-0.0)
  2   416 Ebert, Emilee       10 Frankfort             17-01.00   NWI
     16-01.50(-0.0) 17-00.25(-0.0) 16-09.75(-0.0) 17-00.25(-0.0) FOUL      17-01(-0.0)
  3    91 Deters, Mariah      11 Axtell                16-09.25   NWI
     FOUL      FOUL      16-04.75(-0.0) 16-09.25(-0.0) 16-05.50(-0.0) 16-03.50(-0.0)
  4  1162 Regan, Taylor       12 Otis-Bison            16-06.00   NWI
     16-00.75(-0.0) 16-06(-0.0) 16-04(-0.0) 16-05.75(-0.0) 15-07.50(-0.0) 16-03(-0.0)
  5   934 Whelchel, Emilee    11 Rock Hills            16-05.50   NWI
     FOUL      16-05.50(-0.0) 15-08(-0.0) FOUL      15-11.50(-0.0) FOUL    
  6   763 Schwertfeger, Elli  11 Fairfield             16-05.00   NWI
     FOUL      16-01.25(-0.0) 16-05(-0.0) 16-00.50(-0.0) FOUL      16-02.75(-0.0)
  7  1267 Miller, KayCee      10 Golden Plains         16-02.00   NWI
     14-10(-0.0) 15-07(-0.0) 15-07(-0.0) 15-10.25(-0.0) 15-05(-0.0) 16-02(-0.0)
  8  1099 Vogts, Brianna      11 Olpe                  15-11.00   NWI
     15-03(-0.0) 15-03.50(-0.0) 15-11(-0.0) 15-01.25(-0.0) 14-11.50(-0.0) 15-05(-0.0)
             

Girls Triple Jump Class 1A

  1  1099 Vogts, Brianna      11 Olpe                  36-00.00   3.1
     35-08(2.1) 36-00(3.1) 34-08(0.9) 35-04.75(2.6) 35-09(1.5) 35-10.50(2.5)
  2   934 Whelchel, Emilee    11 Rock Hills            35-08.25   3.0
     FOUL      35-08.25(3.0) 34-05.50(1.9) 35-04.25(2.4) 33-11(2.3)  
  3  1162 Regan, Taylor       12 Otis-Bison           J35-08.25   1.8
     35-08.25(1.8) 35-00(2.6) 34-10.25(0.7) 32-09.75(3.1) 34-05.50(2.5) 35-01.75(2.0)
  4   522 Doebele, Macy       10 Hanover               35-03.25   1.7
     FOUL      33-08(2.6) 35-03.25(1.7) 34-01.75(2.2) 34-06.75(3.2) 34-02.50(2.8)
  5    91 Deters, Mariah      11 Axtell                34-11.75   2.2
     33-07(2.2) 34-11.75(2.2) 34-05.50(1.3) 34-06.75(0.7) 34-07.50(3.2) 34-10.25(2.1)
  6  1274 Hart, Alexandra      9 Rolla                 34-08.00   2.9
     34-02.25(3.7) 34-08(2.9) 33-07(1.6) 33-03.75(2.4) 32-07.75(2.3) 32-09(4.0)
  7   496 Meyer, Stephany     10 Goessel               34-07.75   3.3
     FOUL      FOUL      34-00.50(0.6) 34-05.25(2.2) 34-07.50(2.3) 34-07.75(3.3)
  8  1537 Hamilton, Haven     11 Stockton              34-02.25   3.2
     31-10.25(1.5) 33-02(2.9) 33-11.75(2.7) 32-06.25(0.7) 31-08.25(3.0) 34-02.25(3.2)

Girls Shot Put Class 1A

  1   310 Speer, Jordan       12 Dighton               45-08.75R
      41-10.25  42-10  45-08.75  42-10  44-08  43-07
  2   327 Brummet, BayLee     11 Lakeside              39-01.00 
      38-10.50  38-07.50  37-09.50  FOUL  39-01  36-10.25
  3  1547 Batchman, Logan     11 Sylvan-Lucas          37-08.00 
      37-08  FOUL  35-05  FOUL  36-01  37-00.50
  4   294 Wegerer, Madalene   12 Cunningham            36-01.50 
      31-10.50  31-00  33-09.50  32-01.50  36-01.50  31-09.50
  5   607 Bartlett, Krysten    9 Hutch-C. Christ.      36-00.00 
      35-09.25  36-00  35-02.25  35-05.25  33-07  33-01.50
  6   590 Brockmeier, Holly    9 Hope                  34-02.00 
      34-02  32-04  32-00.50  31-02.50  33-10  32-04.50
  7  1026 Coykendall, Kelly   12 Norwich               34-01.00 
      30-04  32-02.25  34-01  32-04  FOUL   
  8   253 Bowser, Baylie      12 Clifton-Clyde         33-07.00 
      33-07  33-07  33-01  FOUL  FOUL  33-03.75      

Girls Discus Throw Class 1A

  1   310 Speer, Jordan       12 Dighton                 122-02 
      118-01  116-00  FOUL  FOUL  FOUL  122-02
  2   710 Jirak, Monica       12 Thunder Ridge           119-03 
      107-03  119-03  117-01  FOUL  118-02  FOUL
  3  1672 Hennick, Haylee      9 Wallace County          117-09 
      FOUL  108-07  117-08  117-09  110-08  117-07
  4   327 Brummet, BayLee     11 Lakeside                116-02 
      112-00  FOUL  FOUL  FOUL  116-02  102-00
  5  1547 Batchman, Logan     11 Sylvan-Lucas            110-04 
      108-06  107-05  FOUL  103-09  FOUL  110-04
  6   159 Simoneau, Samantha  11 Burrton                 109-03 
      102-07  101-07  109-03  103-03  96-01  109-03
  7   253 Bowser, Baylie      12 Clifton-Clyde           101-00 
      97-03  FOUL  99-05  101-00  FOUL  96-08
  8   897 Wolgram, Ashley     11 Madison                  99-08 
      99-00  99-08  96-04  96-05  97-02  97-05
     

Girls Javelin Throw Class 1A

  1   180 Lueger, Madison     10 Centralia               142-04R
      142-04  125-04  113-03  134-08  130-06  138-03
  2   310 Speer, Jordan       12 Dighton                 137-06 
      137-06  128-10  130-04  122-09  125-00  136-00
  3   867 Basore, Katrina     11 Lost Sprg-Centre        128-03 
      123-06  115-04  104-00  116-06  113-04  128-03
  4  1469 Torres, Shade       10 South Gray              124-11 
      117-07  124-11  114-08  114-06  114-00  110-00
  5  1482 Lyons, Erikah       11 So. Coffey Cnty         122-00 
      106-10  110-05  120-10  116-06  122-00  115-05
  6   327 Brummet, BayLee     11 Lakeside                120-02 
      120-02  115-09  115-10  FOUL  102-07  107-08
  7   744 Garcia, Emma        11 La Crosse               114-05 
      114-05  110-00  96-09  94-05  101-05  103-06
  8  1461 Hughbanks, Sabrina  12 South Barber            112-06 
      111-05  111-07  111-10  104-11  95-05  112-06