TRACK IN KS: 2017 GIRLS STATE LEADERBOARD (FIELD EVENTS)

Field Event Leaders for girls T&F 2017
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 15, 2017

Share This Story:

to submit chetkuplen@kansas-sports.com or Tweet/DM @trackinkansas. Last updated 05/015/17

 

Shot Put      
Name School Distance Class-Regional
Speer Dighton 46-09.50 1A South Gray
Same Wichita East 45-03.00 6A Free State
Hopkins Mill Valley 44-04.00 5A DeSoto
Latimer Valley Center 44-04.00 5A Goddard
K. Dalinghaus Nemaha Central 42-09.75 3A Silver Lake
Hilton Hill City 42-02.75 2A Plainville
Johnson Beloit 42-02.25 3A Russell
Hubert Beloit 42-00.00 3A Russell
Brummet Lakeside 41-10.75 1A FHSU
Androff Gardner Edg. 41-08.00 6A Olathe North
Lachenmyer Newton 41-06.75 5A Emporia
Batchman Sylvan-Lucas 41-05.25 1A FHSU
Bynum Hutchinson 40-11.75 6A Dodge City
Muff Pittsburg 40-09.00 5A DeSoto
Upton SM South 40-05.50 6A SMNW
Loesch Lyons 40-04.75 3A Russell
Commons Andale 40-02.25 4A Winfield
Baldeh Olathe South 39-09.50 6A Olathe North
Dietz Smith Center 39-05.00 2A Plainville
Ball Santa Fe Trail 39-05.00 4A Baldwin
Soukup Ellsworth 39-03.00 3A Russell
Chitty SE of Saline 39-02.75 3A Russell
J. Dalinghaus Nemaha Central 39-01.00 3A Silver Lake
Siwft Chase County 39-00.00 2A Herington
Wiebe Berean 38-11.00 2A Herington
Parks Goddard 38-09.75 5A Goddard
Swanagan Leavenworth 38-09.75 5A Shawnee Hts
Rhodes Augusta 38-09.75 4A Winfield
Peterson SMNW 38-07.75 6A SMNW
Kurtz Baldwin 38-07.00 4A Baldwin
Lies Kapaun 38-07.00 5A Emporia
Pedigo Hoisington 38-05.50 3A Cheney
Swift Chase County 38-05.00 2A Herington
Kluesner Valley Center 38-04.75 5A Goddard
Simons Emporia 38-01.75 5A Emporia
Lay Caney Valley 38-01.50 3A Fredonia
Martinez Sublette 38-00.25 2A Stanton Co.
Discus      
Name School Distance Class-Regional
Miller Hill City 153-09.00 2A Plainville
Latimer Valley Center 152-07.50 5A Goddard
Johnson Beloit 141-03.75 3A Russell
Warren Great Bend 136-10.00 5A Goddard
Muff Pittsburg 136-08.00 5A DeSoto
Haley Washburn Rural 136-01.00 6A Free State
Swanagan Leavenworth 132-04.00 5A Shawnee Hts
Simons Emporia 132-03.00 5A Emporia
Vermetten Valley Heights 131-01.50 2A Jeff North
K. Dalinghaus Nemaha Central 129-06.00 3A Silver Lake
Chaney Spring Hill 127-02.00 4A Baldwin
Hopkins Mill Valley 126-11.00 5A DeSoto
Heer DeSoto 126-03.00 5A DeSoto
Brown Ark City 125-09.50 5A Goddard
J. Dalinghaus Nemaha Central 122-10.75 3A Silver Lake
Kluesner Valley Center 122-08.50 5A Goddard
Speer Dighton 120-01.00 1A South Gray
Reed Garden City 119-06.75 6A Dodge City
Foster Colgan 119-04.75 2A Jeff North
Irving Free State 119-00.00 6A Free State
Ortiz Piper 118-10.00 4A Baldwin
Upton SM South 116-11.00 6A SMNW
Anderson Andale 116-08.00 4A Winfield
Reynolds Junction City 116-06.00 6A Free State
Foster Ellis 116-05.00 2A Plainville
Androff Gardner Edg. 116-00.00 6A Olathe North
Jirak Thunder Ridge 115-08.00 1A FHSU
Brummet Lakeside 115-07.00 1A FHSU
Soukup Ellsowrth 115-02.75 3A Russell
Parks Goddard 115-02.25 5A Goddard
Javelin      
Name School Distance Class-Regional
Baker Olathe North 164-02.00 6A Olathe North
Hubert Beloit 148-00.00 3A Russell
Dailinghaus Nemaha Central 145-09.00 3A Silver Lake
Brown Ark City 144-11.75 5A Goddard
Commons Andale 144-00.00 4A Winfield
Diedrich Sacred Heart 142-00.00 2A Plainville
Kurtz Baldwin 141-01.00 4A Baldwin
Smith Cheney 138-06.00 3A Cheney
Pomatto Paola 138-04.00 4A Paola
Swift Chase County 138-03.00 2A Herington
Archer Andale 138-00.75 4A Winfield
Edwards Riverton 137-10.00 3A Fredonia
Comstock Gardner Edg. 137-07.00 6A Olathe North
Conway Shawnee Hts 136-07.00 5A Shawnee Hts
Speer Dighton 135-03.00 1A South Gray
Callaway Clay Center 133-08.00 4A Buhler
Latimer Valley Center 133-02.00 5A Goddard
Lueger Centralia 132-09.00 1A Frankfort
Whiterock Central Plains 131-02.50 2A Plainville
Kuehl Paola 131-02.00 4A Paola
Hayes Ellinwood 129-06.00 2A Stanton Co.
Keller Palco 128-11.75 1A FHSU
Nelson Rock Creek 128-11.00 4A Baldwin
Jackson SE-Cherokee 128-07.00 3A Fredonia
Thaxton SE of Saline 128-03.75 3A Russell
Miller Bishop Carroll 127-09.75 5A Goddard
Unrush Lawrence 126-11.00 6A SMNW
Long Jump      
Name  School Distance Class-Regional
Bolden Andover Central 19-04.00 4A Winfield
Turner Olathe East 18-06.50 6A Olathe North
Damon Eisenhower 18-05.25 5A Goddard
Crosby Wichita SE 18-02.00 6A Free State
Fisher Olathe NW 18-02.00 6A Olathe North
Remsberg Newton 18-01.00 5A Emporia
Little Chapman 17-11.50 4A Buhler
Thomas Free State 17-11.50 6A Free State
Savolt Garden City 17-09.00 6A Dodge City
Mahan Wichita East 17-08.25 6A Free State
Eck Andale 17-08.25 4A Winfield
F. Turner Pittsburg 17-07.50 5A DeSoto
Stindt SM East 17-07.00 6A SMNW
Meyers Miege 17-07.00 4A Baldwin
Okoro Dodge City 17-06.75 6A Dodge City
Cole Andover Central 17-06.75 4A Winfield
Wesley Decatur Co. 17-06.50 2A Plainville
Hopkins Maize 17-06.00 5A Goddard
Ebert Frankfort 17-05.76 1A Frankfort
Nunnery Hays 17-05.00 4A Buhler
Nelson Hill City 17-04.75 2A Plainville
Regan Otis-Bison 17-04.50 1A FHSU
Barret McPherson 17-04.00 4A Buhler
Smith Valley Heights 17-03.75 2A Jeff North
Jackson Eisenhower 17-03.50 5A Goddard
Grasser Gardner Edg. 17-03.50 6A Olathe North
Gfeller Russell 17-03.50 3A Russell
Kelly Manhattan 17-03.00 6A Free State
Turner Olathe North 17-02.75 6A Olathe North
Braun Norton 17-02.75 3A Russell
Heidel Belle Plaine 17-02.25 3A Cheney
Ward Campus 17-01.75 6A Dodge City
Coleman Perry Lecompton 17-01.50 3A Silver Lake
McWashginton Olathe NW 17-01.50 6A Olathe North
Stewart Maize 17-01.00 5A Goddard
Allen Heritage Christian 17-01.00 2A Jeff North
Thomas Mill Valley 17-01.00 5A DeSoto
Wilson Dodge City 17-01.00 6A Dodge City
Whetstone Bonner Springs 17-01.00 4A Baldwin
Bird Quinter 17-01.00 1A FHSU
Henderson Wichita Heights 17-00.75 5A Emporia
Schwerdtfefer Emporia 17-00.50 5A Emporia
Wilcox Blue Valley 17-00.50 6A Olathe North
Doebele Burlington 17-00.25 4A Paola
Goering McPherson 17-00.25 4A Buhler
Triple Jump      
Name School Distance Class-Regional
Fisher Olathe NW 39-00.50 6A Olathe North
Stindt SM East 38-03.50 6A SMNW
Smith Valley Heights 38-01.50 2A Jeff North
Turner Olathe East 37-11.75 6A Olathe North
Gfeller Russell 37-10.75 3A Russell
Savolt Garden City 37-08.25 6A Dodge City
Barret McPherson 37-07.00 4A Buhler
Murdie Jeff West 37-06.50 4A Baldwin
Damon Eisenhower 37-04.75 5A Goddard
Donnici Blue Valley 37-03.00 6A Olathe North
Rottinghaus Nemaha Central 37-02.75 3A Silver Lake
D. Turner Pittsburg 37-01.00 5A DeSoto
Brown Olathe East 36-11.25 6A Olathe North
Gfeller Russell 36-08.50 3A Russell
Gordon Emporia 36-07.50 5A Emporia
Folks Perry Lecompton 36-07.25 3A Silver Lake
Burton Ellis 36-06.75 2A Plainville
Hammond Pittsburg 36-04.25 5A DeSoto
Gordon Emporia 36-03.50 5A Emporia
Olson Salina South 36-03.00 5A Emporia
Crosby Wichita SE 36-02.75 6A Free State
Vogts Olpe 36-02.50 1A Leroy
Childress Free State 36-01.50 6A Free State
Hurla St. Marys 36-00.00 3A Silver Lake
Regan Otis-Bison 35-10.25 1A FHSU
Jacobson Marion 35-09.50 3A Russell
Harris Newton 35-09.25 5A Emporia
Wilson Sterling 35-08.75 3A Russell
Heidel Belle Plaine 35-08.00 3A Cheney
McWashginton Olathe NW 35-08.00 6A Olathe North
Whelchel Rock Hills 35-06.75 1A Frankfort
Vandehoek Kiowa Co. 35-06.75 2A Stanton Co.
Vogts Olpe 35-06.75 1A Leroy
High Jump      
Name School Height Class-Regional
Righter Olathe NW 5-09.00 6A Olathe North
Elliott Trinity Academy 5-07.75 4A Winfield
Ohlde Linn 5-07.00 1A Frankfort
Kragel Olathe South 5-06.50 6A Olathe North
Hart Rolla 5-06.00 1A South Gray
Thomas Mill Valley 5-06.00 5A DeSoto
Eckman Mill Valley 5-06.00 5A DeSoto
Winslow Olathe South 5-06.00 6A Olathe North
Eilert St. Johns Beloit 5-05.75 1A Frankfort
Mosley Wichita SE 5-05.75 6A Free State
Arnold Wichita NW 5-05.00 6A Dodge City
Kunkel Hiawatha 5-05.00 3A Silver Lake
Dotson Junction City 5-05.00 6A Free State
Fisher Olathe NW 5-04.00 6A Olathe North
Saunders Valley Hts 5-04.00 2A Jeff North
Line Lakin 5-04.00 3A Cheney
Deters Axtell 5-04.00 1A Frankfort
Stauffer Thunder Ridge 5-04.00 1A FHSU
Cantu Augusta 5-04.00 4A Winfield
Linengerger Garden City 5-03.75 6A Dodge City
Rohling Neodesha 5-03.75 3A Fredonia
Ivey Sacred Heart 5-03.75 2A Plainville
Drake Marmaton Valley 5-03.25 1A Leroy
Runnion Valley Center 5-03.00 5A Goddard
Walther Andale 5-03.00 4A Winfield
Long Paola 5-03.00 4A Paola
Linengerger Lakin 5-03.00 3A Cheney
Young Emporia 5-03.00 5A Emporia
Pettay Wamego 5-03.00 4A Baldwin
Stindt SM East 5-03.00 6A SMNW
Pole Vault      
Name School Height Class-Regional
Salo SM Northwest 12-06.00 6A SMNW
Mayberry Olathe NW 12-00.00 6A Olathe North
Lanman SM Northwest 12-00.00 6A SMNW
Vanhoecke Paola 12-00.00 4A Paola
Eck Andale 11-11.75 4A Winfield
Williams Concordia 11-09.75 4A Buhler
Wheeler Kapaun 11-09.75 5A Emporia
Stohs Marysville 11-06.00 3A Russell
Eck Andale 11-05.75 4A Winfield
Buller Goddard 11-03.75 5A Goddard
Magby Maize 11-02.75 5A Goddard
Jackson Eisenhower 11-00.00 5A Goddard
Laird Central Heights 11-00.00 3A Fredonia
Reichenberger Pratt 11-00.00 4A Buhler
Fowles Clay Center 11-00.00 4A Buhler
Gates St. Johns Beloit 11-00.00 1A Frankfort
Smith Andale 11-00.00 4A Winfield
Goza Aquinas 10-09.00 5A DeSoto