2016 KABC 2-1A All-State Baseball

KABC All-State 2-1A
By: KABC
May 31, 2016

Share This Story:

2016 2-1A  All-State Selections

Pitchers

 

 

 

1st Team          School             YR         

 

2nd Team         School 

YR

1. Alex Perez     Sedan               12          

 

1. Noah Tuscan Inman 

12

2. Andrew Stewart St. Mary’s Colgan 12 

 

2. Camren Clements Oxford

10

3. Chase VanBecelaere St. Mary’s Colgan 12

 

3. Wyatt Huss  Troy        

11

4. Easton Smith  Ellis                11          

(Honorable Mention-)  

Jacob Berkley, Cedar Vale/Dexter (11)

 

4. Kordell Strain  Spearville

12

Danzy Martinez, Elkhart (11)

Dawson Smylie, Sedan (12)

Nathan Coon, Wabaunsee (12)

 

Closer

 

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1. Brody Winder Troy                 11

 

1st Base

 

 

1. Kyle Stucky Moundridge

12

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1. Luke Smith   Troy                  12

             

(Honorable Mention- )

Heath Hier,  Wabaunsee (11)

Tyler Brynds, St. Mary’s Colgan (11)

 

2nd Base

 

 

1. Dawson Smylie  Sedan 

12

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1. Braydn Bittel Ellis                  11

 

 

1.Dakota Parkhurst Inman 

10          

(Honorable Mention-)                  

Chris Winkle, Troy (12)

 

3rd Base

 

 

 

 

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1. Wil Smith      Troy                  11

(Honorable Mention-)

Zach Broz, Spearville (12)

Jake Mills, Sedan (11)

 

 

1.Grant Smith    Oxford 

11

Mitchell Wertzberger, Wabaunsee (11)

Garrett VanBecelaere, St. Mary’s Colgan (11)

 

Shortstop

1st Team          School             YR         

 

2nd Team         School 

YR

1.Billy Barnett  Sedan                12          

(Honorable Mention-)

 

1.Blake Thurmond Oxford

11

Cooper Imthurn, Wabaunsee (11)             

 

Drew Honas, Medicine Lodge (10)

Andrew Schutte, KC-Christian (12)           

 

Jason Wegner, Udall (12)

Nick Leddy, Moundridge (12)                  

 

Javen Killman, Cedar Vale/Dexter, (10)

Catcher

1st Team          School             YR                                2nd Team         School              YR

1. Ryan Cedeno St. Mary’s Colgan 12                             1. Jason Hefton Flinthills             12

(Honorable Mention- )

Cody Berger, Minneola (12)

Anthony Otte, Moundridge (11)

Gage Axline, Medicine Lodge (12)

Reid Greaser, Troy (11)

Riley Tubbs, Wabaunsee (10)

Bailey Sites, Spearville (10)

Outfield

1st Team          School             YR                                2nd Team         School              YR

1. Tucker Morris Troy                 12                                 1.Noah Eichelberger Moundridge 10 2.Ben Call   Cedar Vale/Dexter 12                         2.Huntur Cummings Sedan         12

3.Jayden Simmons Flinthills       12          

 

3.Dakota Mitchell Oxford

10

4.Landon Walker Minneola         12          

(Honorable Mention-)

Thomas Parsons, Cedar Vale/Dexter (11)

 

4.Cuttar Huss Troy          

11

                                                 

            Utility

 

 

                                     

 

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1.Trevor Kemp  Flinthills            12

(Honorable Mention- )

Parker Fleming, Elkhart (12)

Jeb Sauer, Little River (11)

Dalton Hensley, Ellis (11)

Ruendi Moreno, Elkhart (11)

Louis Vopata, Wabaunsee (11)

Designated Hitter

 

 

 

1.Nolan Williams Udall 

12

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team         School 

YR

1. Noah Rhodd Cedar Vale/Dexter 11

(Honorable Mention- )

Dakota Halderman, Sedan (10)

Justin Bugner, Flinthills (11)

 

 

1.Jesse Stuckey Moscow

12

 

Pitcher of the Year:  Alex Perez (Sr.) Sedan)

 

Player of the Year: Ryan Cedeno (Sr.) (St. Mary’s Colgan)

 

Coach of the Year: Rick Chrisman (Sr.) (Sedan)