2016 KABC 4A-II All-State Baseball

KABC All-State 4A-II
By: KABC
May 31, 2016

Share This Story:

2016 4A-D2 All-State Selections

Pitchers

1st Team                      School             YR

            YR

 

            2nd Team

School 

1. Connor Van Cleave Holcomb             11

 

1.  Jacob Kurz 

Pratt

              12          

 

2.    Kaid Karnes

            11

Baxter Springs 11

 

2.  Ethan Scheibmeir

Iola

3.  Cole Larson 

            12

Concordia          11

 

3.  Justin Rieschick

Holton

4.  Jarret Dotson

            12

 

Baxter Springs 11

 

4.  Sean Noel     

Pratt

HM- Dalton Rankin

 

Closer

 

Burlington

12

 

 

 

1st Team           

            YR

School 

YR

 

            2nd Team

School 

1. Caleb Rogge

              12

 

 

1st Base

 

Rock Creek

12

 

1. Brad Hesse 

Baxter Springs

1st Team          School             YR

            YR

 

 

2nd Team          

School 

1.Colby Trost    Concordia         12

 

 

1. Zachary Leininger

Hugoton

            11                                  

HM- Dylan Wisdom Parsons      11

 

2nd Base

 

 

 

 

 

1st Team                      School 

            YR

YR

 

            2nd Team

School 

1. Hayden Schrag          Pratt      

            11          

 

12

 

1. Brandon Stegman

Holcomb

HM- Brady Holzmeister Colby 

 

3rd Base

 

12

 

 

 

1st Team          School             YR

 

 

2nd Team          

School              

            YR

1.Travis Theis Pratt                     9

              10

 

HM- Austin Hart Colby                 12

 

 

 

 

Shortstop

 

 

 

1. Kaden Tichenor         Holcomb

1st Team            School             YR

              YR

 

 

2nd Team         School 

1. Jabes Turner Baxter Springs 12

 

HM- Tristian Smith Parsons         12

 

 

Catcher

 

 

 

1. Brady Dinkel Russell/Victoria 12

1st Team                        School 

              YR

YR

 

            2nd Team         School

1. Brian Hawkins             SFT       

                10

 

12

 

1. Tucker Gehrt              Rock Creek

HM- Law Greiner             Hugoton 

 

 

Outfield

 

12

 

 

 

1st Team            School             YR

 

 

2nd Team

School              YR

1.Ben Matchell Colby                  12

 

1. Trevor Tholstrup

Concordia           12

2.Seth Coltrane SFT                    12

 

2. Connor Jeffers

Burlington           10

3.Landen Studer Pratt                 10

 

3. Keishon Brown

Jeff West            12

4.Chase Prester              Russell/Victoria 12

              10

 

HM- Daniel Bustillos Hugoton  11

 

            4. AJ Ortega

            Holcomb

                                                            

              Utility

 

                         

                         

1st Team            School             YR         

            2nd Team

School              YR

1.Carson Zenger            Rock Creek       10                                  1. Tucker Whitworth

            Burlington 10

 

HM- Nate Miller Baxter Springs    12  

 

Designated Hitter

 

1st Team          School 

            YR

YR                                2nd Team         School              

1.Tate Swank Burlington

11

 

 

 

12                                    1. Cooper Schlochtermeier   Rock Creek  

Pitcher of the Year:      

 

Jarret Dotson Baxter Springs

Player of the Year:       

 

Connor Van Cleave Holcomb

Coach of the Year:      

Chris Mercer- Baxter Springs