v 2016 Kansas Shrine Bowl Selections Released - Sports in Kansas

2016 Kansas Shrine Bowl Selections Released

Kansas Shrine Bowl has selected the 2016 teams for East and West.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jan 4, 2016

Share This Story:

Kansas Shrine Bowl - July 30, 2016

Welch Stadium - Emporia Kansas 

Monday, January 04, 2016

 

East

Cole Baird................................... Silver Lake High

Mason Barta...................................... Holton High

Orion Battaglia................. St. Marys-Colgan High

Carson Becker............................ Rock Creek High

Alex Blake....................... Blue Valley North High

Anthony Brown.......................... Mill Valley High

Connor Byers...................... Bonner Springs High

Austin Cook.................................. Fort Scott High

Dawson Downing.................. Bishop Miege High

Grant Elston...................................... Eudora High

Riley England............................ Osawatomie High

Wykeen Gill................................... Atchison High

Jared Green............. Shawnee Mission West High

Jeff Gurley................................. Blue Valley High

Paul Holt.................................... Burlingame High

Tucker Horak................................. Rossville High

Teven Jenkins................................... Topeka High

Will Jones........................... Washburn Rural High

Tom Killilea.................. St. Thomas Aquinas High

Nick Kirmer..................................... Emporia High

Jace McDown.............................. Columbus High

Will Mengarelli............................... Pittsburg High

Ryan Menghini............................. Frontenac High

Winston Meyer.................... Nemaha Central High

Jordan Newby.......................... Topeka West High

Brooks Peavler................................. Hayden High

Zach Schwalm............................ Uniontown High

Patrick Shuler....................... Mission Valley High

Isaiah Simmons........................ Olathe North High

Brady Snider............................... Cherryvale High

Bryce Torneden............ Lawrence Free State High

Anders Vance............................... Louisburg High

Chris Winkel......................................... Troy High

JD Woods..................................... Lawrence High

 

 

Coaches:

Blake Pierce (head).............. Topeka Seaman High

Max Cordova......................... Lawrence Free State

Travis Thurston............ St. Thomas Aquinas High

Dan Grundy................................. Columbus High

Derick Hammes............................. Rossville High

Derek Jasper......................................... Troy High

 

 

Certified Athletic Trainers:

Curt Sudbeck...................................... St. Benedict

Kaylin Voss............................................ Lawrence

West

Jaden Abernathy................................ Buhler High

Jeff Ast.............................................. Andale High

Nathan Burgoyne............. Wichita Collegiate High

Chase Crawford...................... Valley Center High

Alex Deist................................... Great Bend High

Cortland Enriquez................... Salina Central High

Austin Fletcher........................... Hutchinson High

Cooper Griffith............................. Scott City High

Harley Hazlett................................... Abilene High

Brent Huelsmann........ Goddard Eisenhower High

Colter Hulling............... Kapaum Mt. Carmel High

Noah Johnson....................... Bishop Carroll High

Kash Larrabee.................................... Meade High

Gavin Lively.................. Norton Community High

Isaiahh Loudermilk......................... West Elk High

Jeremy Luck............................. Maize South High

Donovan Lumpkin.................... Phillipsburg High

Eli McKee....................................... Halstead High

Rodney Murphy.................. Wichita Heights High

Jonah Nowak........................... Garden Plain High

Darraja Parnell.................... Andover Central High

Konnor Penning............ Washington County High

Nalen Rincones......................... Garden City High

Garrett Roth..................................... Hesston High

Ian Rudzik........................................ Ulysses High

Brady Rust.......................................... Derby High

Noah Schomacker............................. Cheney High

Trey Teeter..................................... Holcomb High

Jake Tiernan................................... Solomon High

Duall Watson.................. Wichita Northwest High

Logan Weakley................................ Augusta High

Blake Wilson.................................. Mulvane High

Raye Wilson............................ Junction City High

Jason Zook.................................... Chapman High

 

 

Coaches:

Randall Zimmerman (head)...... Junction City High

Doug Davis............................. Junction City High

Marc Marinelli............ Goddard Eisenhower High

Kent Teeter..................................... Holcomb High

Jason Grider.................................... Halstead High

J.B. Covington.......................... Phillipsburg High

 

 

Certified Athletic Trainer:

Morgan Sommers.................................... Andover