v Kansas Softball Coaches Association All-State Teams 2015 - Sports in Kansas

Kansas Softball Coaches Association All-State Teams 2015

Brittany Finney of Carroll is one of the nations best softball players. (photo: Pete Iseman)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Jun 11, 2015

Share This Story:

6A All State Player Selections

 

 

1st Team

Pitchers

Lexi Storrer Jr. Olathe South Halle Brin Jr. Olathe North Hayley McGhee So. Olathe East

 

 

Catchers

Reagan Hathaway Sr. Olathe Northwest Maddie McCracken Sr. Olathe North Ellena Cott-Laurie Sr. Topeka

 

 

Infield

Mady Young So. Olathe Northwest

Allie Jurgensen Jr. Maize

Abby Weber Jr. Olathe South

Kaity Kukowski Jr. Olathe Northwest

Sophia Taylor Jr. Lawrence

 

 

Outfield

Alyvia Simmons Sr. BVNW Alyssa Bates Sr. Olathe South

Kenzie Young Jr. Derby

Sydney Anderson Jr. Gardner Edgerton

 

 

Utility

Kylie Fox Sr. Wichita SE


2nd Team

Pitchers

Madison Roth So. Washburn Rural

Ashlynn Godown Sr. Derby

Alex Jennings Sr. Wichita NW

 

 

Catchers

Kala Holder Jr. Olathe South

Lindsay Webb Jr. Derby

Infield

Bailey Boxberger Jr. Olathe South

Sydni Hawkins Fr. Wichita SE Rachel Chalupa Sr. BVNW Maura Glatczak So. Maize Morgan Byrn Sr. Lawrence

Outfield

Kylie Cobb Sr. Lawrence Free State

Kayla Peak So. Olathe North

Emily Fox Fr. Wichita SE Kori Tullis Jr. Derby

Utility

Jolana Shield Sr. Lawrence

Kianna Baderdeen Sr. Gardner-Edgerton

 

5A All State Player Selections

1st Team

Pitchers

Brittany Finney Sr. Bishop Carroll Hailey Reed Sr. Topeka Seaman Hunter Middleton Sr. Great Bend

Catchers

Lauren Buchanan Sr. Bishop Carroll

Taylor Nickel So. Topeka Seaman

Infield

Becca Schulte Sr. Andover Central

Miranda Rohleder Jr. Goddard Megan Hansel Sr. Blue Valley West Payton Summers Sr. Topeka Seaman Jordan Schartz Jr. Bishop Carroll

Outfield

Faith Rottinghaus So. Shawnee Heights

Briana Hogan Jr. Bishop Carroll

Katherine Lane So. St. Thomas Aquinas

Peyton Moeder Fr. Mill Valley

Wylie Glover So. Valley Center

Utility

Brynn Minor Sr. Eisenhower

DP

Andrea Crimins Jr. Shawnee Heights

2nd Team

Pitchers

Julisa Ortega Jr. Goddard

Lexi Lesperance So. Andover

Perri Downey Sr. Blue Valley West

Sammy Knoblach Jr Bishop Carroll

Catchers

Rachel Kauss So. Blue Valley West

Kaleigh Bayless Fr Shawnee Heights

Infield

Casey Campbell Sr. St. Thomas Aquinas

Jayden Gonzales Sr. Shawnee Heights

Kat Frakes Jr. Topeka Seaman

Payton Reynolds Jr. Shawnee Heights

Shelby Mansfield Sr. Maize South

Outfield

Libby Johnson Sr. Blue Valley West

Briana Fuchs Jr. Goddard

Shayna Byers Jr. Blue Valley Southwest

Utility

Nichole Gaboian Jr. Maize South

DP

Alex Larson Jr. Blue Valley West

4A All State Player Selections

1st Team

Pitchers

Olivia Brees Sr. Jefferson West

Megan Hayes Sr. Augusta

Abby Henry Sr. KC Piper

Catchers

Savanah Buntemeyer Sr. Pratt

Brie Murray So. Abilene

Infield

Macey Langvardt Jr. Chapman

Brooke Eberhardt Sr. Augusta

Katie Gorman Jr. Fort Scott

Hayley Reibenspies Jr. Clearwater

Kaileigh Wright So. Jefferson West

Breann Becker Jr. Pratt

Outfield

Sarah Salvini Sr. DeSoto

Carley Phillips Jr. Augusta

Emma Chambers So. Mulvane

Winter Henry Jr. Rock Creek

Utility

Madison McDowell Sr. Basehor-Linwood

2nd Team

Pitchers

Ashley Hoffman So. Basehor-Linwood

Alissa Schroeder Sr. Girard

Paige Huber So. Pratt

Catchers

Maggie Schuetz So. Royal Valley

Sierra Sanderson So. Spring Hill

Infield

Morgan Stonestreet Sr. DeSoto

Bree Schmidt Sr. Topeka Hayden

Kaitlyn Gemmill Sr. Bishop Meige

Ryleigh Buck Jr. Wellington

Jacey Murphy So. Girard

Matti Morgan So. Paola

Outfield

Morgan Laudan Jr. Paola

Lorren Williams Sr. Clay Center

Abbie Plummer Sr. Rock Creek

Emily Merando Jr. Frontenac

Utility

Elise Oberlechner Jr. Clearwater

 

3A All State Player Selections

 

1st Team                                                                   2nd Team

Pitchers                                                                    Pitchers

Taylor Compton - Riverton                                         Taylor Frazier - Galena

Haidyn Bassett - Oskaloosa                                       Courtney Richey - Humbolt

Megan Dieter – Silver lake                                          Julie Sinclair - Hillsboro

Catchers                                                                  Catchers

Katelynn Stucky - Haven                                         Sam Greninger – Riverton

Maddie Wegner – Silver lake                                   Abby Shelton - Galena

Infielders                                                                 Infielders

Madison Klein – Hillsboro                                       Karis Calahan – SE Saline

Breanna Kline – Humboldt                                      Sydney Dent – Jayhawk Linn/Pleas

Madison Miller - Oskaloosa                                     Brenna McClure - Lyons Heidi Nitsch – Rossville                                          Chelsea Miller – Silver lake Jordan Stringfield – Wellsville                                Autumn Walker – NE Arma

Macy Williams – Riverton

 

 

Outfielders                                                              Outfielders

Addison Berry – Riverton                                        Taylor Brecheisen - Rossville

Taylor Kirk - Rossville                                            Kennedy Hamilton – Silverlake

Ashley Sparks - Wellsville                                       Emily Jost - Hillsboro

Samantha Stallbaumer – Haven                               Mallory Roush - Humboldt

Delanay Umholtz – Humboldt

Utility                                                                       Utility

Allison Christy – Silver lake                                    Allie Weber - Hillsboro

DP                                                                            DP

Bradli Nowak – Hillsboro                                        Morgan Michaelis - Lyons

   

2-1A    All-­‐State    Team    

1st Team

Pitchers

*Brianna Potter Sr. Chase Co. Shannon Greene Jr. McClouth

Morgan Myers Sr. Medicine Lodge

Catchers

*Cassidy Kelsheimer Sr. Chase Co. Ann Flach Sr. Wabaunsee

Infield

Kadie Dobbs Sr. Udall

Molly Miller Sr. Medicine Lodge

Derby Wikoff Sr. Ell Saline

Rayann Johnson Soph. Wabaunsee

Molly Soyez Soph. Chase Co.

Outfield

*Mikala Potts Sr. Chase Co.

MeCate Thomas Fr. Medicine Lodge

Megan Jirak Sr. Chase Co. Angela Dailey Sr. McLouth

Utility

Tori Burkhart Sr. Chase Co.

DP

Kelsie Hoffman Jr. Udall

2nd Team

Pitchers

Madison Schuman So. Ell Saline

Aimee Wimp Jr. Oswego

Aubrey Smith Sr. Yates Center

Catchers

Sydney Omli Sr. Ell-Saline

Shayna Karmann Sr. Yates Center

Infield

Baleigh Griffin Soph. Ell Saline

Anna Coleman Sr. Valley Falls

Allison Kearney Fr. Valley Falls

Rylee Liebau Jr. Central Burden

Outfield

 

 

Utility

Braydee Holmes-Jr. - Udall

 

 

 

DP

Saydi Loewer Jr. Central Burden