Boys 2015 State Basketball All-Tournament Team

Artwork by Joe Wachter, Kpreps.com
By: Kpreps.com & Sports In Kansas
Mar 18, 2015

Share This Story:

BOYS STATE BASKETBALL ALL-TOURNAMENT TEAM – 2015

(Players listed in alphabetical order by last name.  Statistics may not be complete for some players.)
 

CLASS 6A

Javion Blake, 6-3, Sr – Olathe East                                         55 points, 13 rebounds, 7 assists, 2 steals
Anthony Bonner, 6-2, Sr – Lawrence                                       57 points, 14 rebounds, 5 assists, steal
Zach Jackson, 6-5, Sr – Wichita East                                     51 points, 19 rebounds, 10 assists, 2 steals
Xavier Kelly, 6-5, Jr – Wichita East                                           46 points, 21 rebounds, 6 blocks, 2 assists
Justin Roberts, 5-9, Jr – Lawrence                                         69 points, 6 rebounds, 6 assists
Marcus Weathers, 6-3, Jr – SM North                                     67 points, 29 rebounds, 4 assists, 3 steals
Michael Weathers, 6-2, Jr – SM North                                    75 points, 18 rebounds, 8 assists, steal

MOST OUTSTANDING PLAYER
Zach Jackson – Wichita East
 

CLASS 5A

Connor Evans, 6-5, Sr – Bishop Carroll                                     63 points
Blaise Gammon, 6-8, Sr – Blue Valley West                             42 points
Semaj Hervey, 5-11, Sr – Wichita Heights                                 48 points
Connor Kaiser, 6-4, Sr – Blue Valley West                                57 points
Chris Lowe, 5-8, Sr – Wichita Heights                                       42 points
Payten Ricks, 6-0, Jr – Maize South                                            51 points

MOST OUTSTANDING PLAYER
Semaj Hervey – Wichita Heights


CLASS 4A-I

Alston Jones, 6-0, Sr – Bishop Miege                                      49 points, 7 rebounds, 21 assists, 6 steals
Kyler Kinnamon, 5-11, Sr – McPherson                                   43 points, 10 rebounds, 12 assists, 7 steals
Jahron McPherson, 6-1, Jr – Basehor-Linwood                    54 points, 8 rebounds, 7 assists, 6 steals
Drew Pyle, 6-3, Jr – McPherson                                                45 points, 13 rebounds, 5 assists, 3 steals
Semaj Ray, 6-2, So – Bishop Miege                                         40 points, 9 rebounds, 7 assists, 5 steals
Payton Stephens, 6-4, Sr – McPherson                                   57 points, 18 rebounds, 3 assists, 4 steals

MOST OUTSTANDING PLAYER
Payton Stephens -- McPherson


CLASS 4A-II

Nate Beard, 6-1, Sr – Rock Creek                                             56 points, 12 rebounds, 2 assists, 3 steals
Carson Becker, 6-5, Jr – Rock Creek                                       60 points, 18 rebounds, 6 assists, 4 steals
Dalton Gottschalk, 6-4, Sr – Holcomb                                      45 points, 27 rebounds, 7 assists, 2 steals
Matt Jones, 6-2, Sr – Wichita Trinity                                          55 points, 8 rebounds, 6 assists
Trey Sleep, 6-4, Sr – Holcomb                                                   51 points, 10 rebounds, assist, steal
Morgan Soucie, 6-5, Sr – Osawatomie                                    60 points, 27 rebounds, assist, 2 steals
Conner VanCleave, 6-6, So – Holcomb                                   47 points, 36 rebounds, 7 assists, steal  

MOST OUTSTANDING PLAYER
Conner VanCleave – Holcomb
 

CLASS 3A

Sloan Baker, 6-2, Sr – Scott City                                   39 points, 25 rebounds, 6 assists, 4 steals, 5 blocks
Brett Meyer, 6-3, Sr – Scott City                                     37 points, 11 rebounds, 6 assists, steal, block
Trey O’Neil, 6-2, Sr – Scott City                                     58 points, 14 rebounds, 12 assists, 2 steals, block
Cole Silsby, 6-1, Sr – Wellsville                                    42 points, 2 rebounds, 15 assists, 5 steals
Dalton Verhulst, 6-3, Sr – Wellsville                             68 points, 13 rebounds, 5 assists, 4 steals, block
Austin Waddell, 6-4, Jr -- Wichita Collegiate              44 points, 29 rebounds, 6 assists, steal, block

MOST OUTSTANDING PLAYER
Trey O’Neil – Scott City


CLASS 2A

Layne Bieberle, 6-3, Sr – Central Plains                                   49 points
Cole Kinnamon, 5-11, So – St. John                                          44 points
Konnor Penning, 6-1, Jr – Washington County                        54 points
Joe Redeker, 6-3, Sr – Olpe                                                         55 points
Michael Ryan, 6-0, Jr – Central Plains                                       47 points
Dean Wade, 6-7, Sr – St. John                                                     73 points

MOST OUTSTANDING PLAYER
Dean Wade – St. John


CLASS 1A-I

Will Bruna, 6-0, So – Hanover                                      52 points, 7 rebounds, 13 assists, 3 steals
Clayton Fowler, 5-8, So – Hartford                               44 points, 7 rebounds, 9 assists, 5 steals
Cooper Leach, 6-4, Jr – Doniphan West                    49 points, 33 rebounds, 4 assists, 4 steals, 7 blocks
Hunter Nicholson, 6-1, Sr – Hanover                          26 points, 19 rebounds, 9 assists, 5 steals, block
Jaden Williams, 6-5, Sr – Stockton                             41 points, 27 rebounds, 7 assists, steal, 3 blocks
Justin Wiltfong, 6-4, Sr – Stockton                               36 points, 28 rebounds, 6 assists, steal, 7 blocks

MOST OUTSTANDING PLAYER
Cooper Leach – Doniphan West
 

CLASS 1A-II

Davis Dubbert, 6-2, So – Beloit St. John’s-Tipton                               49 points
Trey Dubbert, 6-0, Sr – Beloit St. John’s-Tipton                                   78 points
Nate Klinge, 6-0, Sr – Sharon Springs-Wallace Co.                           60 points
Luke Schemm, 6-2, Jr – Sharon Springs-Wallace Co.                      38 points
Noah Starkey, 6-10, Sr – Central Christian                                           84 points, 47 rebounds 
Colten Ward, 5-10, So – Caldwell                                                          67 points

MOST OUTSTANDING PLAYER
Noah Starkey – Central Christian