2015 State Basketball Tournament Teams in Kansas

Koch Arena and Wichita State are the host of the 6A state tournament. (WSU Sports Information)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Mar 7, 2015

Share This Story:

BOYS

6A Boys

Derby 18-4 

Wichtia East 21-1

Wichita South 15-7

Maize 14-8

Olathe East  17-5

Lawrence 21-1

SM North 15-7

Olathe North 17-5

5A Boys

Mill Valley 14-8

Blue Valley West 15-7

Wichita Heights 18-4

Kapaun 16-6

Carroll 16-6

Shawnee Heights 20-2

KC Washington 18-4

Maize South 20-2

4A-I 

McPherson 22-0

Andale 19-3

Chanute 11-11

Basehor-Linwood 22-0

Fort Scott 16-6

Wellington 12-10

Miege 18-4

Ottawa 20-2

4A-II Boys

Rock Creek 21-1

Wichita Trinity 19-3

Thomas More Prep 16-6

Parsons 13-9

Osawatomie 14-8

Atchison 13-9

Girard 20-2

Holcomb 21-1

3A Boys

Collegiate 19-3

Scott City 22-1

Osage City 21-2

Wellsville 18-4

Riverton 18-4

Sabetha 21-1

Hesston 21-2

Cheney 19-4

2A Boys

Olpe 23-0

South Gray 22-1

Jackson Heights 20-2

St. John 22-0

Washington County 20-3

Central Plains 20-3

Ellis 18-5

Colgan 14-7

1A-I Boys

Satanta 14-8

Hanover 20-1

Pratt Skyline 12-10

Stockton 16-6

Doniphan West 16-7

Hartford 14-8

Cedar Vale/Dexter 11-11

Pretty Prairie 11-12

1A-II Boys

St. Johns Tipton 21-1

Wheatland Grinnell 16-6

Central Christian 17-5

Caldwell 18-4

Ashland 17-6

Fowler 11-11

Axtell 11-11

Sharon Springs Wallace County 20-2

GIRLS

6A Girls

SM Northwest 19-3

SM West 14-8

Maize 22-0

Wichita South 20-2

Olathe South 19-3

BV Northwest 13-9

Washburn Rural 16-6

Manhattan 18-4

5A Girls

Kapaun 18-4

Carroll 16-6

Leavenworth 20-2

Seaman 14-8

Newton 14-8

Emporia 14-8

Aquinas 20-2

BV Southwest 16-6

4A-I Girls

Labette County 18-4

Buhler 18-4

Andale 19-3

Paola 22-0

KC Piper 17-5

Hayden 17-5

Miege 22-0

Rose Hill 7-15

4A-II Girls

Baldwin 19-3

Wichita Trinity 18-4

Hugoton 19-2

Girard 14-8

Clay Center 17-5

Concordia 13-7

Jeff West 11-1

Colubus 17-5

3A Girls

Galena 14-9

Beloit  20-3

Cimarron 23-0

Whitewater-Remington 19-4

Hesston 23-0

Wellsville 17-5

Silver Lake 21-1

Sabetha 19-3

2A Girls

Hill City

Central Plains 22-1

Chase County 19-4

Valley Falls 20-2

Meade 19-3

Colgan 20-2

Moundridge 21-1

Alma-Wabaunsee 14-8

1A-I Girls

Centralia 17-4

Thunder Ridge 18-3

Waverly 20-1

La Crosse 17-5

Ingalls 20-2

Centre 18-3

Hoxie  22-0

St. Paul 19-2

1A-II Girls

Sylvan-Lucas 13-9

Sharon Springs Wallace County 17-5

St. Johns Tipton 20-2

Wheatland Grinnell 17-4

Wetmore 16-8

Moscow 20-2

South Barber 17-6

Norwich 18-4