v 2021 Track in Kansas Leaderboard: Boys Field Events - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2021 Track in Kansas Leaderboard: Boys Field Events

Track in Kansas Field Event Leaders
By: Carol Swenson for Sports in Kansas
Apr 15, 2021

Share This Story:

2021 Sports in Kansas Leaderboard from Carol Swenson 

Track & Field

(UP-DATED 4/14/21)

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu

Coaches, please send your complete meet results, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

 

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

 

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

 

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

*****  7th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

HIGH JUMP

(7-04.5/7-02)

Tyus Wilson, Sterling (2A)                           7-02

   (=#5 A-T KS HS)

Devin Loudermilk, West Elk (2A)                6-10.5

Nathan Hawk, Valley Falls (2A)                   6-06

Hadyn Bieling, Council Grove (3A)              6-05

**Tyler Jones, Olathe West (6A)                 6-04

**Tyson Ruud, Basehor-Linwood (5A)          6-04

**Jace Peerman, Russell (3A)                      6-04

*Gage Davenport, Girard (3A)                    6-04

Emmitt Jueneman, Hanover (1A)                 6-04

Andrew Orr, BV North (6A)                      6-03

*Jordan Dale, Hays (5A)                            6-03

Carl Clark, Lyons (3A)                              6-03

Quinn Heather, Olathe NW (6A)                6-02

Paul Rowden, Olathe North (6A)                6-02

Tayton Klein, Andover (5A)                       6-02

*Trevor McBride, Basehor-Linwood (5A)      6-02

Avery Gates, Newton (5A)                        6-02

**Jaiden Bender, Eudora (4A)                     6-02

Seth Madron, McPherson (4A)                    6-02

Blake Poje, Tonganoxie (4A)                      6-02

Cunnar Fort, Osage City (3A)                    6-02

Gabe Muia, Girard (3A)                            6-02

Ty Gates, Frontenac (3A)                          6-02

Trey Rogers, West Franklin (3A)                 6-02

Cameron Wise, West Franklin (3A)             6-02

*Carl Clark, Lyons (3A)                            6-02

Israel Rios, Lyons (3A)                              6-02

Jonathan Wright, Conway Springs (2A)         6-02

***Isaac Kane, Jeff County North (2A)          6-02

*Brock Steadman, Pretty Prairie (1A)            6-02

Kelton Buettner, Madison (1A)                   6-02

Vance Shewey, Meade (1A)                        6-02

 

POLE VAULT

(17-06/16-04)

Ty McPhail, Andale (4A)                          15-00

*Evan Schmidt, BV West (6A)                   14-07

Loren Faurot, Scott Community (3A)          14-06

Dylan Arnold, Blue Valley-OP (6A)             14-00

Max Neely, Dighton (1A)                         14-00

Brady Deges, South Gray (1A)                  13-07

Storm Frazier, Gardner-Edgerton (6A)        13-06

Garrett Beashore, Mill Valley (5A)              13-06

Kyle Mayfield, Mill Valley (5A)                   13-06

Gabe Ungles, Andale (4A)                        13-06

*James Earlywine, Paola (4A)                    13-06

Noah Meyer, Andale (4A)                        13-06

Andrew Kirby, Olathe East (6A)                13-00

Tucker Veach, Hays (5A)                         13-00

*Andrew Lathem, Bishop Carroll (5A)         13-00

Luke Faulkner, Louisburg (4A)                   13-00

Luke Boyden, Royal Valley (3A)                 13-00

Carson Hein, Lebo (1A)                          13-00

Josh Stout, Bucklin (1A)                           13-00

*Tristen Porter, Wichita County (2A)         12-06

 

LONG JUMP

(25-08.5/24-08.25)

Malik Benson, Lansing (5A)                       24-05.25

   (#15 A-T KS HS)

Charles Jones, Manhattan (6A)                  23-07.5

Adrian Dimond, Mill Valley (5A)                23-01

Matt O’Malley, Kapaun-Mt Carmel (5A)       23-00.5

Javion Lee, Topeka West (5A)                   22-07.5

Nathan Seck, Andale (4A)                        22-07.5

Tayton Klein, Andover (5A)                     22-05.5

*Jaren Kanak, Hays (5A)                          22-05.25

Gabe Valentine, Eureka (3A)                     22-04

**Kelvin Acheampong, SM Northwest (6A)  22-03.25

*Preston May, St Thomas-Aquinas (5A)       22-03

Carson Key, Bishop Miege (4A)                 22-01.25

Zsamar Sipple, Washburn Rural (6A)          22-01

Brock Stupka, Andover Central (5A)          21-11.5

Mikael Glenn, Topeka West (5A)               21-11.5

Darell Evans, Salina South (5A)                  21-11.5

Tyus Wilson, Sterling (2A)                       21-11

Jayce Kohls, Otis-Bison (1A)                     21-03.5

Bryson Turner, Madison (1A)                    21-03.5

 

TRIPLE JUMP

(51-07.75/49-09.75)

Landon Gray, Trinity-Hutch (2A)               47-00

*Divante Herrig-Brittian, KC Piper (5A)      45-00.5

Malachi Mullens, Goddard (5A)                 44-04

Brogen Renfro, Silver Lake (3A)                44-00.25

Arden Rex, Garden Plain (2A)                   43-11.25

*Emmitt Jueneman, Hanover (1A)              43-10

**Kelvin Acheampong, SM Northwest (6A)  43-09

Zsamar Sipple, Washburn Rural (6A)          43-08

Carson Key, Bishop Miege (4A)                 43-07

**Yanci Spiller, Rock Creek (3A)               43-07

Rhett Williams, Marysville (3A)                 43-06

Jason Moran, Manhattan (6A)                    43-03.5

Carter Copes, Salina South (5A)                43-02

Carson Linnens, Hillsboro (2A)                 43-01.5

Avion Nelson, Lawrence (6A)                   43-01

Cam’ron Moses, Goddard (5A)                 43-01

 

SHOT PUT

(70-02.5/63-03)

Darius O’Connell, Manhattan (6A)             60-05

Ben McAlister, Blue Valley-OP (6A)            54-08

Nathan Deters, Nemaha Central (3A)         54-07

Jack Haukap, Garden Plain (2A)                 54-02

Casey Helm, Madison (1A)                       54-01

Doug Grider, Halstead (3A)                     53-07

Dane Whalen, Osage City (3A)                 53-02.25

Armando Delatorre, Olathe East (6A)         52-07

Taylor Wamego, Jackson Heights (1A)        51-10

Ridge Estes, Bucklin (1A)                         51-06

Michael Harris, Leavenworth (5A)              52-10

*Ian Rosales, Colby (3A)                          51-07

Maxwell Close, SM South (6A)                  51-03.75

Christien Hawks, Norton Community (3A)  51-03

Justin Pettis, Leavenworth (5A)                 50-00

Kenny Fehrman, Wellington (4A)               49-07

 

HAMMER (12#)

(200-03)

*Beau Kerschen, Andale (4A)                  143-01

Jack Haukap, Garden Plain (2A)               139-02

**Luke Hillman, Garden Plain (2A)            112-06

**Jackson Kraus, Andale (4A)                  110-05

 

DISCUS

(213-06/198-10)

Ben McAlister, Blue Valley-OP (6A)          180-05

*Brett Schwartz, Santa Fe Trail (3A)          176-07

Trey Adams, Hays (5A)                         174-06

Casey Helm, Madison (1A)                     168-03

Aiden Kendall, Newton (5A)                   157-08

Jaden Magana, Manhattan (6A)                 155-02

Ridge Estes, Bucklin (1A)                        154-04

Zach Sulzen-Watson, Washburn Rural (6A) 153-02

Lance Blubaugh, Arkansas City (5A)          153-00

Harlan Obioha, Hoxie (2A)                     152-06

Weston VanCamp, Cornerstone (x)         151-01

Landon Boss, Osage City (3A)                 151-00

Michael Wieber, Olathe South (6A)          148-07

Isaac Schmitz, Kapaun-Mt Carmel (5A)      147-07

Ethan Gruber, Manhattan (6A)                 147-01

*Cadin Rhamy, Paola (4A)                      136-08

 

JAVELIN

(238-04/217-02)

Max Blaufuss, Olpe (1A)                        198-08

Landon Boss, Osage City (3A)                 190-10

Arden Rex, Garden Plain (2A)                 187-11

Bo Robison, Paola (4A)                          187-05

*Brennan Walker, Beloit (3A)                 182-00

Jason Moran, Manhattan (6A)                  174-04

*Philip Doebele, Hanover (1A)                170-11

Sylas Stone, Columbus (3A)                    169-09

Ben Gutekunst, Olathe NW (6A)             169-01

Jakob Casper, Mill Valley (5A)                 169-00

*Henry Martin, BV North (6A)                167-11

Aidan Hicks, Shawnee Heights (5A)          167-00

Mitchel Loe, SM West (6A)                    166-06

Kendall Diller, Andover Central (5A)        166-04

Dawson Harrington, Olathe South (6A)     165-08

 

JAVELIN

(IAAF 700g Youth implement)

 

 

PENTATHLON

 

 

DECATHLON

(HS implements)

 

 

Wheelchair 100m

(

 

Wheelchair 400m

 

Marks have been gathered from available official meet results with special thanks to Heartland Timing and Black Squirrel Timing, regional descending order lists and yearly lists as compiled by the state’s news agencies.

 

Marks include those achieved in USATF sanctioned meets prior to 8/31/21.  Any corrections or additions would be appreciated.

 

This 2021 Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas

at along with the Kansas All-Time Prep List. 

 

Up-Date as of 4/14/21

Carol R. Swenson

Phone: (620) 480-9914

Email:   swensonc@mcpherson.edu


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141