v Sports in Kansas: Girls Basketball All-State - 2021 - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: Girls Basketball All-State - 2021

Payton Verhulst is one of the top players in the country. photo: AJ Hildreth
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Mar 26, 2021

Share This Story:

All-State teams are selected by a statewide media panel (over 25 people who work in sports media across the state) and votes are counted then finalized by Chet Kuplen of Sports in Kansas and Conor Nicholl of Sports in Kansas. Player of the Year selections will be out by Friday 3/26.

Parents/Athletes: Order your all-state  POY, POY Finalist, First Team, Second Team or Honorable Mention All-State patch ASAP, we are the only place with these from Sports in Kansas: email: sportsinkansas@gmail.com) Our free to view coverage is possible with support by SIK patch orders and our sponsors.

Sports in Kansas All-Classes - Top 30 Players 

First Team All-Classes (Order Patch)

Kennedy Taylor, SM Northwest 6-2 Sr.

Kylee Scheer, Cheney 5-8 Sr.

NiJaree Canady, Topeka High 6-0 Jr.

Beatrice Culliton, Aquinas 6-3 Jr.

Brittany Harshaw, Andover Central 6-1 Jr.

Grace Pyle, McPherson 5-10 Sr.

Ava Jones, Nickerson 6-2 Soph. (Sophomore of the Year) 

Payton Verhulst, Miege 6-2 Sr. (All-Classes POY)

Mikyn Hamlin, Hugoton 5-8 Soph.

 Amiah Simmons, Osawatomie 5-8 Sr.

Second Team All-Classes (Order Patch)

Aubrie Kierscht, Salina Central 5-6 Jr.

Bailey Wilborn, Andover Central 5-7 Sr.

Karenna Gerber, Halstead 6-1 Sr.

Taryn Sides, Phillipsburg 5-6 Soph.

Kali Briar, Sterling 5-7 Jr.

Addy Brown, Derby 6-2 Soph.

Emajin McCallop, Miege 5-8 Jr.

Jazzy Klinge, Blue Valley 5-9 Sr.

Laniah Randle, Wichita Heights 5-9 Sr.

Kiki Smith, Topeka High 5-8 Soph.

Third Team All-Classes (Order Patch)

Macy Smith, Olpe 5-4 Sr.

Kisa Unruh, Dodge City 5-9 Sr.

S’Mya Nichols, SM West 5-10 Soph.

Shannon Clarke, Free State 6-0 Sr.

Sydney Holmes, Maize 5-9 Sr.  

Madison Skelton, Aquinas 5-8 Sr.

Ella Anciaux, Kapaun 6-3 Sr.

Clara Edwards, Clay Center 6-0 Sr.

Lauryn Dubbert, St. Johns/Tipton 5-7 Sr.

Morgan Meyers, Cunningham 5-7 Sr.

Sports in Kansas 6A Girls All-State – 2021

First Team (Order Patch)

Addy Brown, Derby 6-2 Soph.

NiJaree Canady, Topeka High 6-0 Jr.

S’Mya Nichols, SM West 5-10 Soph.

Kennedy Taylor, SM Northwest 6-2 Sr. (POY)

Jazzy Klinge,, Blue Valley 5-9 Sr.

Kisa Unruh, Dodge City 5-9 Sr.

Laniah Randle, Wichita Heights 5-9 Sr.

Sania Copeland, Olathe North 5-9 Jr.

Shannon Clarke, Free State 6-0 Sr.

Kiki Smith, Topeka High 5-8 Soph.

Second Team (Order Patch)

Paige Craft, Blue Valley North  Sr.

Brooklyn DeLeye, Washburn Rural Soph.

Natalie Payne, SM South Sr.

Bailey Collar, Olathe West Sr.

Raegan Halliday, Olathe South Jr.

McKenna Simons, BV North, Sr.

Camree Johnson, Dodge City, Jr.

Mackenzie Hart, Olathe West, Sr.

Camryn Smith, SM South, Fr.

Jaila Harding, Wichita Southeast, Sr.

Sports in Kansas 6A All-State Honorable Mention (Order Patch)

Ashley Carrillo – Liberal, Becca Unruh– Dodge City, Amaya Gallegos, Keyhana Turner – Garden City, Bree Horyna – Liberal, Aubrey Warden – Liberal, Laruen Gleason – Dodge City, Amaya Perez – Dodge City, Asia Downing – Wichita East, Cayanaa Stanley – Wichita Heights, Amunique Davitt – Wichita North, Isis Sanders – Wichita East, Katelyn Kennedy – Wichita Southeast, Tatum Boettjer – Derby, Ziya Simms – Hutchinson, Tya Tindall – Campus, Harlie Wilson – Hutchinson, Reese Althouse – SM East, Tamara Harris-Wester – SMNW, Aiden Moxness – SM West, Sofia Semon – Gardner Edgerton, Saniya Simmons – Olathe North, Ashlynn Alloway – Olathe North, Kylie Dunn – SMNW, Saige Gramsas -SMNW, Taedyn Gray – SM West, Izzy Joyce – SM West, Y’Barria Nwidadah – Olathe North, Aubrey Rogers – Olathe East, Jadyn Wooten – Blue Valley, Lila Ba – BV West, Lainie Douglass – Blue Valley NW, Megan Edwards – Blue Valley NW, Emma Krueger – Washburn Rural, Lilly Smith – Topeka, Zoe Canfield – Washburn Rural, Taylor Claussen – Manhattan, Tae Thomas – Topeka, JaeMya Lyons – Topeka

Sports in Kansas 5A Girls All-State – 2021

First Team (Order Patch)

Brittany Harshaw, Andover Central 6-1 Jr.

Aubrie Kierscht, Salina Central 5-6 Jr.

Bailey Wilborn, Andover Central 5-7 Sr.

Kamryn Farris, Lansing 5-11 Jr.

Beatrice Culliton, Aquinas 6-3 Jr. (POY)

Gracie Gilpin, Emporia 5-6 Jr.

Maycee James Goddard 5-9 Jr.

Sydney Holmes, Maize 5-9 Sr.  

Madison Skelton, Aquinas 5-8 Sr.

Evelyn Vasquez, KC Piper 5-6 Sr.

Ella Anciaux, Kapaun 6-3 Sr.

Second Team (Order Patch)

Alli Frank, Spring Hill  Sr.

Madden Petty, Pittsburg Sr.

Jordan Rowe, Sumner Academy Sr.

Kennedy Nicholson, Eisenhower Sr.

Khloe Schuckman, Carroll Sr.

Faith Hawthorne, St. James Academy Sr.

Charlotte O’Keefe, St. Thomas Aquinas Sr.

Avery Lowe, Maize South, Soph.

MyKayla Cunningham, Salina Central Soph.

Kyla Frenchers, Maize, Jr.

Katelynn Ostronic, DeSoto Sr.

Aleshia Jones, Leavenworth Sr.

Ellie Stearns, Andover Central, Jr.

Jaden Newfarmer, Andover Central, Sr.

Sports in Kansas 5A All-State Honorable Mention (Order Patch)

Sydney Unruh – Great Bend, Kendall Forbes – Bishop Carroll, Sophia Gimino – Kapaun, Jennifer Jacobs – Kapaun, Avery Lowe – Maize South, Kyla Frenchers – Maize, Acacia Weis – Salina South, DeKeira Clay – Maize South, Baylee Miller – Maize, Maycee James - Goddard, Brooke Walker – Andover, Mallory Woolston – Andover, Maddi Amekporfor – Andover Central, Jaden Newfarmer – Andover Central, Hampton Williams – Salina Central, Emree Zars – Mill Valley, Claire Worthington – St. James Academy, Riley Bruggeman – St. James Academy, Raigan Kramer – Seaman, Taylin Staullbaumer – Seaman, Ela Hendrickson – Pittsburg, Adell Gore – Basehor Linwood, Mackenzie Manthe – Lansing, Adysen Burghart – Shawnee Heights, Addison Penegar – Basehor Linwood, Kadey Waite – De Soto, Isabel Sibert – Basehor Linwood, Caitlin Bishop – Lansing, McKenzie Moburg – Lansing, Taylor Hawkins – Shawnee Heights, Mariyah Noel – Bonner Springs, Jessica Thomas – Piper, Wren VanCleave – Bonner Springs, Sydney Unruh – Great Bend

Sports in Kansas 4A Girls All-State – 2021

First Team (Order Patch)

Clara Edwards, Clay Center 6-0 Sr.

Grace Pyle, McPherson 5-10 Sr.

Ava Jones, Nickerson 6-2 Soph.

Harper Schreiner, Eudora 5-7 Jr.

Kimmalee Cook, Circle 5-5 Sr.

Kassidy Beam, McPherson 5-7 Sr.

Payton Verhulst, Miege 6-2 Sr. (POY)

Katelyn Fairchild, Andale 5-9 Sr.

Kori Babcock, Chanute 5-7 Sr.

Emajin McCallop, Miege 5-8 Jr.

Katy Harris, Atchison, 6-1 Jr.

Madilyn Melton, Louisburg 5-10 Sr.

Second Team (Order Patch)

Elizabeth Tjaden, Clearwater Fr.

Paige Donnelly, Wamego Jr.

Abby Veile, Independence So.

Madison Brannin, Labette County Jr.

Gabi Henderson-Artis, Bishop Miege, Sr.

Saydee Tanking, Holton Sr.

Riley Smith, Baldwin Jr.

Josie McClean, Nickerson, Soph.

Carli Carlson, Clearwater, Soph.

McKenzie Fairchild, Andale, Soph.

Ali Zeka, Wellington, Sr.

Sports in Kansas 4A Girls All-State Honorable Mention (Order Patch)

Maycee Anderson – Augusta, Aleah Moree – Winfield, Lanna Chase – Circle, Peyton Howard – McPherson, Madi Michaelis – Circle, Lauren Specht – Buhler, Bailey Camien – El Dorado, Avery Williams – Aubusta, Emma Malm – McPherson, Lauren Labertew – McPherson, Brook Berlin - Clearwater, Airalyn Frame – Wellington, Brooklyn Diederich – Louisburg, Alyse Moore – Louisburg, Brooke Berlin – Clearwater, Lexie Rose – Rose Hill, Haley Thrush – Rose Hill, Rylee Rusk – Wellington, Carly Stuke – Hayden, Rhen Calhoon – Hayden, Becca Sprague – Iola, Ella Beth – Fort Scott, Mattilyn Cranor – Chanute, Anna Dean – Labette County, Elsie Sorrell – Labette Co., Sydney Schibi – Parsons, Inya Hinman – Parsons, Adyson Peck – Coffeyville, Riley Smith – Baldwin, Megan Foote – Louisburg, Jordan Mynsted – Louisburg, Jenna Harvey – Baldwin, Reeaghan Henry – Clay Center, Shelby Siebold – Clay Center, Abi Lillard – Abilene, Kendall Reynolds – Concordia, Ashten Pierson – Wamego, Trista Hooper – Wamego,

Sports in Kansas 3A Girls All-State – 2021

First Team (Order Patch)

Karenna Gerber, Halstead 6-1 Sr.

Taryn Sides, Phillipsburg 5-6 Soph.

Mikyn Hamlin, Hugoton 5-8 Soph.

Kylee Scheer, Cheney 5-8 Sr. (POY)

 Amiah Simmons, Osawatomie 5-8 Sr.

Austin Broadie, Wichita Trinity 6-0 Sr.

Mahpiya Irving, Royal Valley 5-7 Sr.

Kaleigh O’Brien, Halstead 5-10 Soph.

Leah Renyer, Sabetha 5-10 Sr.

Cassidy Corby, Nemaha Central 5-8 Sr.

Melinna Schumann, Sabetha 5-8 Sr.

Emilee Lane, TMP 6-0 Jr.

Jordyn Beard, Hugoton, 6-1 Sr.

Second Team (Order Patch)

Brooklyn Wewe, Cheney Jr.

Talexa Weeter, Goodland Soph.

Heather Arnett, Frontenac, Jr.

Brooklyn Jones, Colby Sr.

Makayla Miller, Cimarron Sr.

Faith Poland, Girard, Jr.

Mia Sarwinski, Galena, Soph.

Jessi Brummett, Riley County Sr.

Tessa Hauser, Norton, Sr.

Rayna Jasper, Anderson County Sr.

Hayden Serna, Osage City Sr.

Jaya Esquibel, Lakin, Sr.

Brynn McCormick, Cheney Jr.

Sports in Kansas 3A All-State Honorable Mention (Order Patch)

Maddie Mars – Collegiate, Hattie Pyle – Frontenac, Ellie Munds – Collegiate, Ashlyn Bigelow – Trinity, Sophie Francis – Chaparral, Lexi Cline – Cheney, Rebecca Hajdukovich – Douglass, Parker Schroeder – Halstead, Caryn Yoder – Hesston, Reese Roper – Haven, Anna Humphreys – Hesston, Macy Hanzlick – Hoisington, Ellie Brumbaugh – Smoky Valley, Clara Lindstrom – Hiawatha, Kristin Biltoft – Jefferson West, Riley Rottinghaus – Nemaha Central, Wakiyan Irving – Royal Valley, Mellany Roenne – Jefferson West, Hannah Macke – Nemaha Central, Kennedy Bryan – Royal Valley, Gianna Vos – Hugoton, Kennedy Stanley – Colby, Nicol Ruda – Holcomb, Summya Adigun – Hugoton, Amber Latta – Scott City, Emily Acton – Cimmaron, Lindsey Cure – Goodland, Emma Lehman – Goodland, Katlyn Hurla – St. Marys, Ames Burton – Riley County, CJ Rignell – Riley County, McKinley Kruger – Silver Lake, Evie Gill – Rock Creek, Grace Gehl – Rock Creek, Gabriellea Watkins – Pleasant Ridge, Reagan Curry – Oskaloosa, Cali Foltz – Anderson County, Jadyn Troutman – Wellsville, Harlee Young – Burlington, Amy Smith – Neodesha, Caydence Doebele – Burlington, Myka Watkins – Burlington, Allie Lagasse – Osawatomie, Courtney Stone – Santa Fe Trail, Sydney Frankenberry – Frontenac, Jacy Thomasson – Riverton, Emma Mitchell – Rossville, Kinsey Perine – Rossville, Olivia Cullen – Girard, Reagen Hipfl – Frontenac, Addysin Scarrow – Galena, Mariah Monroy – Cherryvale, Chazni Ptacek – Eureka, Ashley Singhateh – Eureka, Abby Singhateh – Eureka, Saige Scott – Caney Valley, Taylin Kirkpatrick – Osage City, Porsche Cooper – Beloit, Cameron Cleveland – Minneapolis, Courtney Forte – Minneapolis, Karsyn Schlesner – SE Saline, Mallorie Pearson – SE Saline, Alaina Yiankapoulas – SE Saline, Maddie Harris – SE Saline, Eva Pieschl – Marysville, Madison Ronnebaum – Marysville,

Sports in Kansas 2A Girls All-State - 2021

First Team (Order Patch)

Kali Briar, Sterling 5-7 Jr. (POY)

Lili Shubert, WaKeeney 5-8 Sr.

Kate Eichelberger, Moundridge 6-1 Jr.

Lauren Torrance, Colgan 6-1 Soph.

Grace Eck, Ellis 5-4 Sr.

Emma Yungeberg, Valley Heights 5-11 Jr.

Bennie Horsch, Sterling 5-10 Jr.

Danielle Howard, Uniontown 5-8 Jr.

Carrie Roe, Herington 5-10 Sr.

Makenna Linden, Sterling Jr.

Hayley Hughes, Hutchinson Trinity 5-10 Sr.

Alli Puetz, Garden Plain 5-8 Sr.

Tallon Rentschler, Smith Center 6-0 Jr.

Second Team (Order Patch)

Alissa Heskamp, Spearville Sr.

Kaitlyn Crossland, St. Marys Colgan Sr.

Lauren Yaghmour, St. Marys Colgan Jr.

Lauren Schutter, Wabaunsee Jr.

Teegan Werth, Hillsboro Sr.

Lillie Veer, Berean Academy Sr.

Molly McClendon, West Elk Sr.

Chevelle Ralstin, Elkhart Sr.

Emma Toerber, Valley Heights Sr.

Kourtney Kaufman, Moundridge Sr.

Sports in Kansas 2A All-State Honorable Mention (Order Patch)

Cheyenne Cooper – Belle Plaine, Madysen Zoglman – Garden Plain, Rachel Fischer – Medicine Lodge, Malgosia Byckowska – Independent, Jessica Saunders – Hillsboro, Lily Brown – Colgan, Riley Root – Colgan, Sally Wine – Berean Academy, Kyla Kind – Bennington, Logan Stucky – Swedgwick, Sadie Beagley – Sterling, Becca Hammersmith – Hutch Trinity, Erin Durst – Moundridge, Reagan Neufeld – Inman, Kate Rowland – Sterling, Landrea Sears – Sedan, Caitlin Williams – Sedan, Josie Ware – West Elk, Jacie Cummins – Sedan, Maliya Soto – Horton, Kinsey Schneider – Jeff County North, Addison Schletzbaum – ACCHS, Malia Dulac – Maur Hill, Karleigh Schoenberger – Uniontown, Railey Robertson – Southeast, Rachel Fox – Northeast, Emma Sabine – Pleasanton, Kirstyn Cooper – Bluestem, Torrance Lovesee – Bluestem, Skylar Clevenger – Erie, Jada Dangerfield – Humboldt, Jessica Myers – Humboldt, Tristyn Kremeier – Herington, Brittany Simpson – Ellinwood, Mya Maxwell – Ellinwood, Britney Shroer – Chase County, Kaylee Simpson – Chase County, Abby Criqui – Lyndon, Megan Deters – Mission Valley, Carrie Runkle – Elkhart, Jordyn Tucker – Stanton County, Kate Riley – Syracuse, Emily Jensik – Republic Co., Ellie Woodall – Sacred Heart, Emilee Everett – Sacred Heart, Amelia Koehn – Wichita County, Talyn Beltran – Lakin, Maddy Vermetten – Valley Heights, Taylor Weishaar – Riverside, Breckan Born – Hill City

Sports in Kansas 1A-I Girls All-State - 2021

First Team (Order Patch)

Lily Boughfman, Little River 6-1 Jr.

Marley Heins, Olpe 5-7 Sr.

Macy Smith, Olpe 5-4 Sr. (POY)

Brittany Gosch, Norwich 5-9 Sr.

Catherine Bowman, Bucklin 5-7 Sr.

Maya Bishop, Olpe 5-7 Sr.

Avery Rosenhagen, Norwich Sr.

Mariah Broxterman, Frankfort 5-11 Sr.

Chloe Clevenger, Doniphan West 5-6 Soph.

Trinity Lutters, Osborne 5-4 So.

Second Team (Order Patch)

Brooklyn Jones, Lebo Soph.

Amaya Marlatt, Jackson Heights Sr.

Darby Smith, St. John Jr.

Alexa Bell, Canton-Galva Sr.

Kaylin Noonan, Burlingame Fr.

Daelyn Winters, Burlingame Jr.

Colette Pelton, Hodgeman County Sr.

Lauren Whelchel, Rock Hills, Soph.

Avery Deters, Centralia Jr.  

1A-I Sports in Kansas All-State Honorable Mention (Order Patch)

Riggin Carney – Flinthills, Kira Kelly – Norwich, Aubrey Olander – Little River, Chancy Johnson – Rural Vista, Alyssa Espinoza – Cetnre, Kelly Flickinger – Wakefield, Melany Huser – Victoria, Lydia Sander – Victoria, Brooke Herrman – La Crosse, Macye Russell – Macksville, Zoe Seib – Ness City, Hattie Fisher – Olpe, Yolaine Luthi – Madison, Abby Peek – Lebo, Audrey Peek – Lebo, Emmy Punches – Burlingame, Madelyn Davis – Thunder Ridge, Keeli Knobbe – Sylvan Lucas, Kylia Geisler – Lakeside, Gracie Riner – Osborne, Raini Hrabe – Thunder Ridge, Regan Ast – Ingalls, Kodie Herd – South Central, Megan Tarn – South Gray, Kyra Shewey – Meade, Sierra Jellison – South Central, Malynn Beil – Hodgeman County, Alexa Lightner – Ingalls, Attison Clark – South Gray, Mariah Broxterman – Frankfort, Alyssa Kern – Washington County, Shea Wurtz – Clifton Clyde, Avery Weathersbee – Doniphan West, Kayler Getz – Quinter, Anna Briggs – Quinter, Ava Gillispie – Quinter

Sports in Kansas 1A-II Girls All-State – 2021

First Team (Order Patch)

Josey Harris, St. Paul 5-7 So.

Brynna Hammeke, Central Plains 5-7So.

Morgan Meyers, Cunningham 5-7 Sr. (POY)

Ashley Stoll, Golden Plains 5-8 Sr.

Lauryn Dubbert, St. Johns/Tipton 5-7 Sr.

JC Allen, Weskan 5-6 Sr.

Emily Green, Stafford 5-4 Sr.

Sara McWilliams, Waverly 5-10 Sr.

McKenzie Walker, Ashland 5-5 So.

Kassidy Nixon, Central Plains 5-8 Jr.

Second Team

Aubreigh Haxton, Argonia Sr.

Maddison Panek – Cunningham Jr.

Traci Cramer, Dighton Jr.

Macy Pond, South Haven Jr.

Ceegan Atkins, Hanover So.

Kenzie Strathman, Wetmore Jr.

Brooke Stoll, Golden Plains Sr.

Kassie Miller, Golden Plains Jr.

Khloee Braun, Logan Palco Sr.

Lexi Oeser, Central Plains Sr.

1A-II Sports in Kansas All-State Honorable Mention

Chelsea Coleman – Argonia, , Alyssa Bridges – South Haven, McKenna Vogl – Pretty Prairie, Jorah Harbaugh – Pretty Prairie, Emily Lozoya - Attica, Tamara Lozoya – Attica,  Kaylee Kaufman – Central Christian, Madie McGuire – Cunningham, Emerald Struthers – St. Paul, Breligh Conard – Chetopa, Allie Stone – Elyria Christian, Kylee Penner – Elyria Christian, Jennah Jeffery – Central Plains, Macy Fairchild – Waverly, Leah Brummer – St. Johns Tipton, Shaelynn McMillian – Southern Cloud, Jaden Carlson – Pawnee Heights, Madi Denison – Minneola, Reagan Osterhaus – Wetmore, Alyssa Bloom – Wetmore, Jordyn Falkender – St. Francis, Emily Wilms – Dighton, Brie Allen – Weskan, Soledad Burmudez – Cheylin, Anna Godek – Wheatland/Grinnell, Lora Peterson – Triplains/Brewster, Breanna Rath – Golden Plains, Livia Schultz – Wheatland/Grinnell, Grace Wright – Cheylin, Alayna McGuire – Cunningham, Reese McGuire – Cunningham, Olivia Hands – Pawnee Heights, Josh Benisch – Wallace Co., Breanna Young – Blue Valley Randolph


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141