v Sports in Kansas: 2021 6A All-State Wrestling/Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 2021 6A All-State Wrestling/Results

Washburn Rural captured the 6A state title.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 28, 2021

Share This Story:

2021 State Wrestling Results - 6A Boys State Wrestling

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2021 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo or all-state teams. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send you back an order form ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches available (you can order both qualifier & all-state, plus sub-state qualifer patches). Great keepsake to remember your special season

TEAM RESULTS: 1. Wasbhurn Rural 159.5 2. Olathe North 112 3. Dodge City 106 4. Derby 78 5. Olathe South 66 6. Campus 61

106 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Jonathan Morrison of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Cody Woods of Derby

3rd Place - Nolan Bradley of Lawrence-Free State

4th Place - Ezekiel Witt of Junction City

5th Place - Casin Lawrence of Olathe-North

6th Place - Andrew Honas of Lawrence

1st Place Match

Jonathan Morrison (Topeka-Washburn Rural) 29-3, Fr. over Cody Woods (Derby) 34-6, Sr. (Fall 7:21)

3rd Place Match

Nolan Bradley (Lawrence-Free State) 25-4, So. over Ezekiel Witt (Junction City) 30-13, Fr. (MD 12-2)

5th Place Match

Casin Lawrence (Olathe-North) 20-3, So. over Andrew Honas (Lawrence) 15-14, Fr. (MD 9-1)

113 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Jacob Tangpricha of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Cael Alderman of Olathe-North

3rd Place - Eric Streeter of Lawrence-Free State

4th Place - Jack Elsten of Lawrence

5th Place - Ben Darling of Blue Valley West

6th Place - Jantzen Borge of Manhattan

1st Place Match

Jacob Tangpricha (Topeka-Washburn Rural) 33-2, Jr. over Cael Alderman (Olathe-North) 23-3, So. (Dec 3-1)

3rd Place Match

Eric Streeter (Lawrence-Free State) 24-5, . over Jack Elsten (Lawrence) 20-6, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

Ben Darling (Blue Valley West) 30-6, Jr. over Jantzen Borge (Manhattan) 17-10, Jr. (Dec 7-0)

120 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Bishop Murray of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Kevin Honas of Lawrence

3rd Place - Jacob Vasquez of Olathe-North

4th Place - Kayden Blake of Junction City

5th Place - Darius Shields of Lawrence-Free State

6th Place - Sam Perez of Blue Valley North

1st Place Match

Bishop Murray (Topeka-Washburn Rural) 29-1, Sr. over Kevin Honas (Lawrence) 22-4, Jr. (Dec 9-2)

3rd Place Match

Jacob Vasquez (Olathe-North) 18-7, Fr. over Kayden Blake (Junction City) 24-20, So. (Dec 4-0)

5th Place Match

Darius Shields (Lawrence-Free State) 21-4, . over Sam Perez (Blue Valley North) 30-12, Jr. (Inj. 3:00)

126 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Jahir Contreras of Shawnee Mission-East

2nd Place - Joseph Triscornia of Olathe-North

3rd Place - Dylan Sheler of Haysville-Campus

4th Place - Tate Rusher of Derby

5th Place - Ismael Ramirez of Dodge City

6th Place - Henri McGivern of Topeka-Washburn Rural

1st Place Match

Jahir Contreras (Shawnee Mission-East) 39-3, Jr. over Joseph Triscornia (Olathe-North) 25-3, Sr. (TB-1 2-1)

3rd Place Match

Dylan Sheler (Haysville-Campus) 28-12, Jr. over Tate Rusher (Derby) 31-12, So. (Dec 6-4)

5th Place Match

Ismael Ramirez (Dodge City) 28-15, Jr. over Henri McGivern (Topeka-Washburn Rural) 21-15, So. (Dec 6-3)

132 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Damian Mendez of Dodge City

2nd Place - Easton Taylor of Manhattan

3rd Place - Jacob Rymer of Haysville-Campus

4th Place - Knowlyn Egan of Derby

5th Place - Trevor Vasquez of Olathe-North

6th Place - Jacob Bartlett of Blue Valley Northwest

1st Place Match

Damian Mendez (Dodge City) 35-0, Jr. over Easton Taylor (Manhattan) 28-4, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

Jacob Rymer (Haysville-Campus) 30-11, Sr. over Knowlyn Egan (Derby) 32-12, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

Trevor Vasquez (Olathe-North) 20-7, Fr. over Jacob Bartlett (Blue Valley Northwest) 37-10, Sr. (Fall 4:44)

138 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Erick Dominguez of Garden City

2nd Place - Michael Solomon of Blue Valley

3rd Place - Bowan Murray of Topeka-Washburn Rural

4th Place - Jacob Bragg of Olathe-East

5th Place - Caleb Streeter of Lawrence-Free State

6th Place - Gabe Barron of Olathe-North

1st Place Match

Erick Dominguez (Garden City) 24-2, Jr. over Michael Solomon (Blue Valley) 7-1, Jr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

Bowan Murray (Topeka-Washburn Rural) 31-4, Sr. over Jacob Bragg (Olathe-East) 22-8, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

Caleb Streeter (Lawrence-Free State) 23-6, Sr. over Gabe Barron (Olathe-North) 13-7, Sr. (Fall 3:33)

145 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Nathan Bowen of Haysville-Campus

2nd Place - Trey Medina of Lawrence

3rd Place - Alec Samuelson of Olathe-North

4th Place - Johnny Cash Thomas of Olathe-South

5th Place - CJ Neuman of Junction City

6th Place - Blaisen Bammes of Manhattan

1st Place Match

Nathan Bowen (Haysville-Campus) 39-1, Sr. over Trey Medina (Lawrence) 20-1, Sr. (MD 10-1)

3rd Place Match

Alec Samuelson (Olathe-North) 21-10, So. over Johnny Cash Thomas (Olathe-South) 25-11, Jr. (UTB 1-0)

5th Place Match

CJ Neuman (Junction City) 27-8, Sr. over Blaisen Bammes (Manhattan) 25-7, Jr. (Fall 2:39)

152 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Cason Lindsey of Derby

2nd Place - Luke Barker of Dodge City

3rd Place - Luke Hyland of Blue Valley

4th Place - Nick Vincent of Topeka-Washburn Rural

5th Place - Thomas Knudsen of Olathe-South

6th Place - Keeghan Troutman of Gardner-Edgerton

1st Place Match

Cason Lindsey (Derby) 36-2, Sr. over Luke Barker (Dodge City) 34-4, So. (Dec 4-3)

3rd Place Match

Luke Hyland (Blue Valley) 28-6, Sr. over Nick Vincent (Topeka-Washburn Rural) 27-9, Jr. (Dec 6-1)

5th Place Match

Thomas Knudsen (Olathe-South) 24-13, Sr. over Keeghan Troutman (Gardner-Edgerton) 16-16, Jr. (Dec 3-0)

160 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Marcelino Otero of Dodge City

2nd Place - Landon Wilkes of Olathe-North

3rd Place - Josh Janas of Garden City

4th Place - Bobby Thomas of Olathe-South

5th Place - Aidan Boline of Topeka-Washburn Rural

6th Place - Justin Doebele of Blue Valley

1st Place Match

Marcelino Otero (Dodge City) 37-3, Sr. over Landon Wilkes (Olathe-North) 21-3, Jr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

Josh Janas (Garden City) 25-6, Sr. over Bobby Thomas (Olathe-South) 24-7, Sr. (MD 11-2)

5th Place Match

Aidan Boline (Topeka-Washburn Rural) 7-4, Jr. over Justin Doebele (Blue Valley) 27-11, Sr. (Fall 4:52)

170 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Blake Jouret of Olathe-South

2nd Place - Austin Fager of Topeka-Washburn Rural

3rd Place - Jaxon Avena of Olathe-East

4th Place - Ruben Rayas (Inj. Def) of Dodge City

5th Place - Corbin Williams of Haysville-Campus

6th Place - Noah Sharp of Olathe-Northwest

1st Place Match

Blake Jouret (Olathe-South) 35-0, Jr. over Austin Fager (Topeka-Washburn Rural) 30-4, Jr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

Jaxon Avena (Olathe-East) 26-5, Sr. over Ruben Rayas (Inj. Def) (Dodge City) 24-6, Sr. (For.)

5th Place Match

Corbin Williams (Haysville-Campus) 25-10, Sr. over Noah Sharp (Olathe-Northwest) 17-10, Jr. (Dec 8-3)

182 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Quentin Saunders of Wichita-West

2nd Place - Zack Leskovac of Olathe-South

3rd Place - Tony Rivero of Liberal

4th Place - Miles Wash of Derby

5th Place - Remington Stiles of Topeka-Washburn Rural

6th Place - Malique Washington of Olathe-East

1st Place Match

Quentin Saunders (Wichita-West) 18-0, Jr. over Zack Leskovac (Olathe-South) 32-2, Sr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

Tony Rivero (Liberal) 21-4, Sr. over Miles Wash (Derby) 28-9, So. (Dec 3-1)

5th Place Match

Remington Stiles (Topeka-Washburn Rural) 26-11, Sr. over Malique Washington (Olathe-East) 20-10, Sr. (Dec 8-2)

195 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Gus Davis of Gardner-Edgerton

2nd Place - Caden Ross of Wichita-Northwest

3rd Place - Ty Farrington of Blue Valley North

4th Place - Lucas Conover of Olathe-Northwest

5th Place - Roman Loya of Dodge City

6th Place - Alex Allison of Lawrence-Free State

1st Place Match

Gus Davis (Gardner-Edgerton) 29-0, Sr. over Caden Ross (Wichita-Northwest) 27-4, So. (Dec 11-4)

3rd Place Match

Ty Farrington (Blue Valley North) 36-5, Jr. over Lucas Conover (Olathe-Northwest) 25-6, So. (MD 14-5)

5th Place Match

Roman Loya (Dodge City) 29-11, So. over Alex Allison (Lawrence-Free State) 16-10, Sr. (Fall 4:25)

220 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Mason Ross of Wichita-Northwest

2nd Place - Brooks Lowe of Blue Valley West

3rd Place - Turner Lennard of Olathe-East

4th Place - Santonio Turner of Dodge City

5th Place - Alvin Horner-Luettel of Shawnee Mission-Northwest

6th Place - Carter Lahmeyer of Olathe-North

1st Place Match

Mason Ross (Wichita-Northwest) 29-1, Sr. over Brooks Lowe (Blue Valley West) 24-1, Jr. (Dec 13-8)

3rd Place Match

Turner Lennard (Olathe-East) 26-6, Jr. over Santonio Turner (Dodge City) 24-15, Jr. (Dec 2-1)

5th Place Match

Alvin Horner-Luettel (Shawnee Mission-Northwest) 27-8, Sr. over Carter Lahmeyer (Olathe-North) 17-7, Sr. (Dec 5-2)

285 6A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Damion Ilalio of Manhattan

2nd Place - David Huckstep of Topeka-Washburn Rural

3rd Place - Sebastian Lopez of Garden City

4th Place - Brett Carroll of Olathe-East

5th Place - Nicholas Herzog of Blue Valley

6th Place - Jorge Gallegos of Olathe-North

1st Place Match

Damion Ilalio (Manhattan) 32-2, Sr. over David Huckstep (Topeka-Washburn Rural) 27-5, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

Sebastian Lopez (Garden City) 25-5, Fr. over Brett Carroll (Olathe-East) 22-10, Fr. (Fall 3:50)

5th Place Match

Nicholas Herzog (Blue Valley) 24-12, Jr. over Jorge Gallegos (Olathe-North) 10-8, Jr. (SV-1 3-1)

 


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141