v Sports in Kansas: 2021 321A All-State Wrestling/Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 2021 321A All-State Wrestling/Results

Hoxie captured the 2021 3-2-1A state title.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 28, 2021

Share This Story:

2021 State Wrestling Results - 3-2-1A Boys State Wrestling

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2021 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo or all-state teams. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send you back an order form ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches available (you can order both qualifier & all-state, plus sub-state qualifer patches). Great keepsake to remember your special season

TEAM RESULTS: 1. Hoxie 154 2. Hill City 84 3. Eureka 6A 4. Norton 54.5 5. Silver Lake 52 6. Beloit 50 

106 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Corbin White of Mound City-Jayhawk Linn

2nd Place - Tate Weimer of Hoxie

3rd Place - Carter Underhill of Hill City

4th Place - Drayton Kennedy of Erie

5th Place - Evan Coble of Howard-West Elk

6th Place - Chase Johnson of Minneapolis

1st Place Match

Corbin White (Mound City-Jayhawk Linn) 31-1, Jr. over Tate Weimer (Hoxie) 36-10, So. (MD 12-3)

3rd Place Match

Carter Underhill (Hill City) 34-4, Jr. over Drayton Kennedy (Erie) 22-7, Jr. (Dec 12-6)

5th Place Match

Evan Coble (Howard-West Elk) 25-8, Fr. over Chase Johnson (Minneapolis) 23-17, Fr. (Fall 3:33)

113 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Gable Fredrickson of Marysville

2nd Place - Jake Stanton of Caney Valley

3rd Place - Kaleb Atkins of Hill City

4th Place - Wayne Shepard of Hoxie

5th Place - Josiah Ball of Hoisington

6th Place - AJ Polansky of Belleville-Republic County

1st Place Match

Gable Fredrickson (Marysville) 26-10, Fr. over Jake Stanton (Caney Valley) 19-3, Sr. (Fall 2:03)

3rd Place Match

Kaleb Atkins (Hill City) 38-10, So. over Wayne Shepard (Hoxie) 38-10, So. (Dec 9-4)

5th Place Match

Josiah Ball (Hoisington) 27-6, Fr. over AJ Polansky (Belleville-Republic County) 34-13, So. (Fall 3:58)

120 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Wyatt Wright of Whitewater-Remington

2nd Place - Tom VanValkenburg of Council Grove

3rd Place - Logan Normandin of Plainville

4th Place - Connor Hughes of Eureka

5th Place - Nate Wilburn of Easton-Pleasant Ridge

6th Place - Carson Ochs of Hoxie

1st Place Match

Wyatt Wright (Whitewater-Remington) 26-1, Sr. over Tom VanValkenburg (Council Grove) 22-1, Sr. (Fall 1:36)

3rd Place Match

Logan Normandin (Plainville) 30-12, Jr. over Connor Hughes (Eureka) 26-7, Sr. (Dec 6-0)

5th Place Match

Nate Wilburn (Easton-Pleasant Ridge) 21-5, Sr. over Carson Ochs (Hoxie) 36-10, Fr. (Dec 5-4)

126 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Kolton Field of Norton Community

2nd Place - Dayton Bell of Hoxie

3rd Place - Kaleb Talkington of Belleville-Republic County

4th Place - JR Thelwell of Riley County

5th Place - Connor Collins of Osage City

6th Place - Trint Rogers of Cottonwood Falls-Chase County

1st Place Match

Kolton Field (Norton Community) 34-2, Jr. over Dayton Bell (Hoxie) 39-5, So. (Fall 4:48)

3rd Place Match

Kaleb Talkington (Belleville-Republic County) 40-9, Sr. over JR Thelwell (Riley County) 27-8, Sr. (Dec 5-4)

5th Place Match

Connor Collins (Osage City) 33-3, So. over Trint Rogers (Cottonwood Falls-Chase County) 25-9, Sr. (Fall 3:07)

132 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Drew Bell of Hoxie

2nd Place - Mason Scholz of Effingham-Atchison County Community

3rd Place - Aidan Hockman of Hill City

4th Place - Justin Rakestraw of Silver Lake

5th Place - Tarrant Young of Stafford

6th Place - Quinten Heady of Erie

1st Place Match

Drew Bell (Hoxie) 44-0, Jr. over Mason Scholz (Effingham-Atchison County Community) 25-5, Jr. (Fall 0:05)

3rd Place Match

Aidan Hockman (Hill City) 24-12, Jr. over Justin Rakestraw (Silver Lake) 18-7, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

Tarrant Young (Stafford) 22-6, . over Quinten Heady (Erie) 29-5, Jr. (Fall 1:45)

138 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Drew Bretz of Hoxie

2nd Place - Eric Cain of Oakley

3rd Place - Kai Allen of Silver Lake

4th Place - Matthew Reynolds of Douglass

5th Place - Reece Grafel of Oberlin-Decatur Community

6th Place - Ethan Elliott of Wellsville

1st Place Match

Drew Bretz (Hoxie) 43-3, So. over Eric Cain (Oakley) 34-4, So. (Dec 6-4)

3rd Place Match

Kai Allen (Silver Lake) 40-4, Sr. over Matthew Reynolds (Douglass) 39-7, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

Reece Grafel (Oberlin-Decatur Community) 33-11, Jr. over Ethan Elliott (Wellsville) 23-9, Jr. (Dec 14-12)

145 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Derek Johnson of Hoxie

2nd Place - Layne Hurla of Rossville

3rd Place - Colby Schreiner of Kingman

4th Place - Elijah Collins of Osage City

5th Place - Brody Harrison of Eureka

6th Place - Jordan Bachman of Hillsboro

1st Place Match

Derek Johnson (Hoxie) 43-0, So. over Layne Hurla (Rossville) 29-4, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

Colby Schreiner (Kingman) 27-2, Jr. over Elijah Collins (Osage City) 28-9, Sr. (SV-1 7-5)

5th Place Match

Brody Harrison (Eureka) 27-4, Jr. over Jordan Bachman (Hillsboro) 28-9, Sr. (SV-1 5-3)

152 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Bryce Eck of Uniontown

2nd Place - Brent Escareno of Eureka

3rd Place - Aiden Amrein of Hill City

4th Place - Sam Twombly of Rossville

5th Place - Garrett Urban of Norton Community

6th Place - Eli Mumpower of Wabaunsee

1st Place Match

Bryce Eck (Uniontown) 37-2, Jr. over Brent Escareno (Eureka) 21-3, Sr. (Fall 2:55)

3rd Place Match

Aiden Amrein (Hill City) 41-2, Fr. over Sam Twombly (Rossville) 19-5, Jr. (Fall 3:10)

5th Place Match

Garrett Urban (Norton Community) 37-9, So. over Eli Mumpower (Wabaunsee) 31-16, Sr. (Fall 2:01)

160 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Brennan Lowe of Eureka

2nd Place - Aidan Baalman of Hoxie

3rd Place - Tate Kadel of Beloit

4th Place - Andrew Hubert of Belleville-Republic County

5th Place - Derek Wallin of Wabaunsee

6th Place - Wyatt Bird of Wellsville

1st Place Match

Brennan Lowe (Eureka) 32-1, Sr. over Aidan Baalman (Hoxie) 45-1, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

Tate Kadel (Beloit) 23-11, Jr. over Andrew Hubert (Belleville-Republic County) 34-7, Jr. (Dec 4-3)

5th Place Match

Derek Wallin (Wabaunsee) 33-8, Sr. over Wyatt Bird (Wellsville) 24-7, Jr. (Fall 3:24)

170 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Hunter Prochaska of Beloit

2nd Place - Matthew Rodriguez of Gypsum-Southeast Of Saline

3rd Place - Daigan Kruger of Silver Lake

4th Place - Ben Hansen of Plainville

5th Place - Konnor Pfeifer of Ellis

6th Place - Josh Herrmann of Sabetha

1st Place Match

Hunter Prochaska (Beloit) 31-6, Sr. over Matthew Rodriguez (Gypsum-Southeast Of Saline) 34-2, Jr. (MD 17-9)

3rd Place Match

Daigan Kruger (Silver Lake) 50-2, Jr. over Ben Hansen (Plainville) 36-7, Jr. (Dec 9-4)

5th Place Match

Konnor Pfeifer (Ellis) 39-7, Sr. over Josh Herrmann (Sabetha) 30-6, So. (Dec 5-0)

182 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Joshua Ball of Hoisington

2nd Place - Jayce Hamel of Hill City

3rd Place - Gavon Uehlin of Oberlin-Decatur Community

4th Place - Brennan Walker of Beloit

5th Place - Tristan VandeVelde of Silver Lake

6th Place - Buddy Claibourn of Fredonia

1st Place Match

Joshua Ball (Hoisington) 37-0, Sr. over Jayce Hamel (Hill City) 30-4, Sr. (Fall 1:49)

3rd Place Match

Gavon Uehlin (Oberlin-Decatur Community) 35-7, Sr. over Brennan Walker (Beloit) 33-10, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match

Tristan VandeVelde (Silver Lake) 43-7, Jr. over Buddy Claibourn (Fredonia) 21-3, Sr. (Dec 4-2)

195 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Tate Seabolt of Cimarron

2nd Place - Todd Palic of Marion

3rd Place - Cyrus Green of Atwood-Rawlins County

4th Place - Keyon Baccus of Minneapolis

5th Place - Jonathan Temaat of Oakley

6th Place - Preston Gillen of Silver Lake

1st Place Match

Tate Seabolt (Cimarron) 18-0, Sr. over Todd Palic (Marion) 28-5, Sr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

Cyrus Green (Atwood-Rawlins County) 32-8, Sr. over Keyon Baccus (Minneapolis) 30-8, Sr. (Fall 1:40)

5th Place Match

Jonathan Temaat (Oakley) 24-15, Jr. over Preston Gillen (Silver Lake) 40-10, Jr. (Dec 6-0)

220 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Gavin Sproul of Norton Community

2nd Place - Jack Lott of Marysville

3rd Place - Quintin Beeson of Belleville-Republic County

4th Place - Christian Koch of Oakley

5th Place - Gavin Girty of Rosalia-Flint Hills

6th Place - Brock Buresh of Phillipsburg

1st Place Match

Gavin Sproul (Norton Community) 36-2, Sr. over Jack Lott (Marysville) 35-2, Sr. (Dec 9-3)

3rd Place Match

Quintin Beeson (Belleville-Republic County) 43-4, Sr. over Christian Koch (Oakley) 26-17, Jr. (Fall 3:14)

5th Place Match

Gavin Girty (Rosalia-Flint Hills) 35-6, Jr. over Brock Buresh (Phillipsburg) 22-17, Jr. (Fall 2:43)

285 3-2-1A Sports in Kansas All-State Team (Top 6)  - order patch here

1st Place - Dane Whalen of Osage City

2nd Place - Nolan Parker of Eskridge-Mission Valley

3rd Place - Colby Stephens of Wellsville

4th Place - Andrew Watts of Humboldt

5th Place - Thayn Walt of Hill City

6th Place - Brandon Baker of Hoxie

1st Place Match

Dane Whalen (Osage City) 33-0, Sr. over Nolan Parker (Eskridge-Mission Valley) 15-4, Sr. (Fall 2:17)

3rd Place Match

Colby Stephens (Wellsville) 21-3, Sr. over Andrew Watts (Humboldt) 16-6, Jr. (Fall 3:56)

5th Place Match

Thayn Walt (Hill City) 25-14, Jr. over Brandon Baker (Hoxie) 30-8, Jr. (Fall 2:55)


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141