v Sports in Kansas: 2021 5A All-State Wrestling/Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 2021 5A All-State Wrestling/Results

Caiden Casella of Mill Valley won the 220 5A title.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 26, 2021

Share This Story:

2021 State Wrestling Results - 5A Boys State Wrestling

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2021 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo or all-state teams. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send you back one ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches available (you can order both qualifier & all-state, plus sub-state qualifer patches). Great keepsake to remember the second season of girls wrestling in Kansas.

Team State Champion: Goddard 179, 2. Maize 124.5 3. Mill Valley 109 

106 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Nick Treaster of Newton

2nd Place - Kaden Spragis of Great Bend

3rd Place - Dillon Cooper of Shawnee-Mill Valley

4th Place - Tyler Lincoln of Tecumseh-Shawnee Heights

5th Place - Levi Glover of Goddard

6th Place - Tobius Kriner of Overland Park-St. Thomas Aquinas

1st Place Match

Nick Treaster (Newton) 36-1, So. over Kaden Spragis (Great Bend) 37-4, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

Dillon Cooper (Shawnee-Mill Valley) 18-3, Fr. over Tyler Lincoln (Tecumseh-Shawnee Heights) 37-5, So. (Dec 1-0)

5th Place Match

Levi Glover (Goddard) 26-10, So. over Tobius Kriner (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 29-14, So. (Fall 3:00)

113 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Nakaylen Shabazz of Maize

2nd Place - Eddie Hughart of Shawnee-Mill Valley

3rd Place - Jayden Miller of Goddard

4th Place - Avery Wolf of Great Bend

5th Place - Landry Root of Andover

6th Place - Ethan Cook of Bonner Springs

1st Place Match

Nakaylen Shabazz (Maize) 34-1, So. over Eddie Hughart (Shawnee-Mill Valley) 14-2, . (Fall 0:37)

3rd Place Match

Jayden Miller (Goddard) 27-10, Jr. over Avery Wolf (Great Bend) 38-8, Jr. (Dec 2-0)

5th Place Match

Landry Root (Andover) 26-7, So. over Ethan Cook (Bonner Springs) 23-6, Fr. (Fall 2:57)

120 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Bubba Wright of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

2nd Place - Kael Pappan of Arkansas City

3rd Place - Daniel Gomez of Maize

4th Place - Brock Ferguson of Tecumseh-Shawnee Heights

5th Place - Colin Bybee of Newton

6th Place - Trevor Andrew of Bonner Springs

1st Place Match

Bubba Wright (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 34-1, Jr. over Kael Pappan (Arkansas City) 28-3, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Daniel Gomez (Maize) 30-10, Fr. over Brock Ferguson (Tecumseh-Shawnee Heights) 39-5, Jr. (Dec 11-4)

5th Place Match

Colin Bybee (Newton) 30-7, Jr. over Trevor Andrew (Bonner Springs) 18-7, Sr. (MD 13-2)

126 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Alyeus Craig of Valley Center

2nd Place - Hayden Mills of Overland Park-Blue Valley Southwest

3rd Place - Clayton Bowers of Maize

4th Place - Harley Zimmerman of Hays

5th Place - Elix Hernandez of Salina-Central

6th Place - Angel Miranda of Lenexa-St. James Academy

1st Place Match

Alyeus Craig (Valley Center) 41-0, Sr. over Hayden Mills (Overland Park-Blue Valley Southwest) 38-1, Jr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

Clayton Bowers (Maize) 19-6, So. over Harley Zimmerman (Hays) 20-7, Fr. (Dec 3-2)

5th Place Match

Elix Hernandez (Salina-Central) 9-6, Jr. over Angel Miranda (Lenexa-St. James Academy) 20-11, Jr. (Fall 2:36)

132 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Zachary Wessley of Goddard

2nd Place - Jevin Foust of Arkansas City

3rd Place - Jordan Habben of Overland Park-St. Thomas Aquinas

4th Place - Camden Padgett of Maize

5th Place - Camden Maestas of Lansing

6th Place - Slade Adam (Inj. Def) of Salina-Central

1st Place Match

Zachary Wessley (Goddard) 22-2, Fr. over Jevin Foust (Arkansas City) 27-9, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

Jordan Habben (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 27-5, Jr. over Camden Padgett (Maize) 27-9, So. (Fall 3:58)

5th Place Match

Camden Maestas (Lansing) 32-3, Sr. over Slade Adam (Inj. Def) (Salina-Central) 23-7, Sr. (Inj. 0:00)

138 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Wyatt Weber of Great Bend

2nd Place - Cruz Lara of Bonner Springs

3rd Place - Cayden Hughbanks of Maize

4th Place - Carson Dulitz of Shawnee-Mill Valley

5th Place - Gabe Maki of Andover

6th Place - Isaiah Holmes of Goddard

1st Place Match

Wyatt Weber (Great Bend) 32-3, Jr. over Cruz Lara (Bonner Springs) 28-1, Sr. (Fall 1:20)

3rd Place Match

Cayden Hughbanks (Maize) 35-4, Sr. over Carson Dulitz (Shawnee-Mill Valley) 13-4, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

Gabe Maki (Andover) 31-5, Jr. over Isaiah Holmes (Goddard) 17-10, Sr. (Dec 7-5)

145 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Jerrdon Fisher of Goddard

2nd Place - Brett Umentum of Overland Park-Blue Valley Southwest

3rd Place - Ayden Flores of Maize

4th Place - Johnny Akin of Overland Park-St. Thomas Aquinas

5th Place - Cassius Vanderpool of Bonner Springs

6th Place - Xerarch Tungjaroenkul of Emporia

1st Place Match

Jerrdon Fisher (Goddard) 23-1, Jr. over Brett Umentum (Overland Park-Blue Valley Southwest) 37-3, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

Ayden Flores (Maize) 33-6, Fr. over Johnny Akin (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 21-6, Sr. (Dec 2-1)

5th Place Match

Cassius Vanderpool (Bonner Springs) 21-4, Sr. over Xerarch Tungjaroenkul (Emporia) 24-6, So. (TB-1 3-2)

152 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Jace Fisher of Goddard

2nd Place - Dylan Elmore of Overland Park-St. Thomas Aquinas

3rd Place - Byron Kirkwood of Kansas City-Turner

4th Place - Haydar Touffaha of Andover

5th Place - Wyatt Bahm of Arkansas City

6th Place - Cameron Bowyer of Valley Center

1st Place Match

Jace Fisher (Goddard) 30-3, Sr. over Dylan Elmore (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 37-2, So. (Dec 7-2)

3rd Place Match

Byron Kirkwood (Kansas City-Turner) 35-4, Sr. over Haydar Touffaha (Andover) 23-17, Sr. (Fall 4:36)

5th Place Match

Wyatt Bahm (Arkansas City) 27-12, So. over Cameron Bowyer (Valley Center) 23-18, So. (Dec 9-5)

160 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Trig Tennant of Arkansas City

2nd Place - Cayleb Atkins of Goddard

3rd Place - Connor Padgett of Maize

4th Place - Caden Walker of Tecumseh-Shawnee Heights

5th Place - Matthew Morrell of Wichita-Bishop Carroll

6th Place - Tristan Mercado of Leavenworth

1st Place Match

Trig Tennant (Arkansas City) 36-0, Jr. over Cayleb Atkins (Goddard) 6-2, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Connor Padgett (Maize) 35-4, So. over Caden Walker (Tecumseh-Shawnee Heights) 37-2, Jr. (MD 16-3)

5th Place Match

Matthew Morrell (Wichita-Bishop Carroll) 26-10, Sr. over Tristan Mercado (Leavenworth) 27-14, Sr. (Dec 5-1)

170 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Nolan Craine of Goddard

2nd Place - Nathan Fury of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

3rd Place - Jacob McLain of Lansing

4th Place - Andrew Husband of Wichita-Bishop Carroll

5th Place - Mason Levin of Goddard-Eisenhower

6th Place - Cole Manrose of Tecumseh-Shawnee Heights

1st Place Match

Nolan Craine (Goddard) 33-0, Sr. over Nathan Fury (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 39-3, So. (Dec 6-1)

3rd Place Match

Jacob McLain (Lansing) 36-2, Sr. over Andrew Husband (Wichita-Bishop Carroll) 34-10, Sr. (Dec 8-5)

5th Place Match

Mason Levin (Goddard-Eisenhower) 17-5, Jr. over Cole Manrose (Tecumseh-Shawnee Heights) 31-15, Jr. (MD 13-0)

182 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Jared Simma of Overland Park-St. Thomas Aquinas

2nd Place - Logan Davidson of Goddard

3rd Place - Hunter Trail of Wichita-Bishop Carroll

4th Place - Preston Hartman of Tecumseh-Shawnee Heights

5th Place - Brandon Jeffries of Salina-South

6th Place - Cameron Robinson of Kansas City-Turner

1st Place Match

Jared Simma (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 37-0, Sr. over Logan Davidson (Goddard) 33-2, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

Hunter Trail (Wichita-Bishop Carroll) 34-6, Sr. over Preston Hartman (Tecumseh-Shawnee Heights) 37-8, Jr. (Fall 2:14)

5th Place Match

Brandon Jeffries (Salina-South) 40-9, Sr. over Cameron Robinson (Kansas City-Turner) 29-12, Sr. (Fall 0:42)

195 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Brodie Scott of Shawnee-Mill Valley

2nd Place - Kaden Glass of Goddard

3rd Place - John Hubbel of Overland Park-Blue Valley Southwest

4th Place - Broc Eastman of Wichita-Bishop Carroll

5th Place - Sean Carroll of Overland Park-St. Thomas Aquinas

6th Place - Logan Buchanan of Newton

1st Place Match

Brodie Scott (Shawnee-Mill Valley) 22-0, Sr. over Kaden Glass (Goddard) 8-1, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

John Hubbel (Overland Park-Blue Valley Southwest) 37-5, Sr. over Broc Eastman (Wichita-Bishop Carroll) 27-13, So. (Fall 1:43)

5th Place Match

Sean Carroll (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 31-9, So. over Logan Buchanan (Newton) 29-10, Fr. (Fall 1:36)

220 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Caiden Casella of Shawnee-Mill Valley

2nd Place - Mitchael Casement of Maize

3rd Place - Dylan Ward of Lansing

4th Place - Bronx Wood of Andover-Central

5th Place - Garrett Peery of Tecumseh-Shawnee Heights

6th Place - Gavin Meyers (Inj. Def) of Hays

1st Place Match

Caiden Casella (Shawnee-Mill Valley) 20-1, Sr. over Mitchael Casement (Maize) 32-7, Sr. (Dec 10-3)

3rd Place Match

Dylan Ward (Lansing) 20-1, . over Bronx Wood (Andover-Central) 21-7, So. (Dec 7-3)

5th Place Match

Garrett Peery (Tecumseh-Shawnee Heights) 36-8, Jr. over Gavin Meyers (Inj. Def) (Hays) 24-3, Jr. (Inj. 0:00)

285 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A - order patch here

1st Place - Ethan Kremer of Shawnee-Mill Valley

2nd Place - Tony Caballero of Bonner Springs

3rd Place - Danny Carroll of Overland Park-St. Thomas Aquinas

4th Place - Rio Gomez of Newton

5th Place - Harry Spencer of Lenexa-St. James Academy

6th Place - Kayson Dietz of Salina-South

1st Place Match

Ethan Kremer (Shawnee-Mill Valley) 20-1, Sr. over Tony Caballero (Bonner Springs) 25-5, Jr. (Fall 4:41)

3rd Place Match

Danny Carroll (Overland Park-St. Thomas Aquinas) 29-4, Sr. over Rio Gomez (Newton) 35-7, So. (Fall 0:22)

5th Place Match

Harry Spencer (Lenexa-St. James Academy) 23-6, Sr. over Kayson Dietz (Salina-South) 27-9, Jr. (Dec 2-1)


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141