v Sports in Kansas: 2021 Girls All-State Wrestling/Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 2021 Girls All-State Wrestling/Results

Sara Lake of KC Piper is 52-0 the last two years w/ two state titles.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 25, 2021

Share This Story:

2021 State Wrestling Results - Girls Division I (5&6A), Division II (4A-3A-2A-1A)

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2021 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo or all-state teams. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send you back one ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches available (you can order both qualifier & all-state, plus sub-state qualifer patches). Great keepsake to remember the second season of girls wrestling in Kansas.

Team Champion Division I: Wasbhurn Rural Team Champion Division II: Baldwin

101 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Larisa Garcia of Wichita-North

2nd Place - Erin Wetterstrom of Olathe-East

3rd Place - Chloe Sullivan of Garden City

4th Place - Arianna Ortiz of Kansas City-Turner

5th Place - Amara Ehsa of Derby

6th Place - Breckyn Elliott of Great Bend

1st Place Match

Larisa Garcia (Wichita-North) 34-2, So. over Erin Wetterstrom (Olathe-East) 20-1, Sr. (SV-1 8-3)

3rd Place Match

Chloe Sullivan (Garden City) 9-6, Sr. over Arianna Ortiz (Kansas City-Turner) 15-4, So. (Dec 5-4)

5th Place Match

Amara Ehsa (Derby) 13-6, Fr. over Breckyn Elliott (Great Bend) 18-7, Sr. (M. For.)

109 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Dialeen French of Wichita-North

2nd Place - Sarah Zimmerman of Hays

3rd Place - Olivia O`Donnell of Basehor-Linwood

4th Place - Lainie Burkhart of Goddard-Eisenhower

5th Place - Laila Lesher of Junction City

6th Place - Julie Yoder of Spring Hill

1st Place Match

Dialeen French (Wichita-North) 31-5, Sr. over Sarah Zimmerman (Hays) 27-5, So. (Dec 8-5)

3rd Place Match

Olivia O`Donnell (Basehor-Linwood) 24-2, Sr. over Lainie Burkhart (Goddard-Eisenhower) 17-7, So. (Dec 4-0)

5th Place Match

Laila Lesher (Junction City) 21-10, Fr. over Julie Yoder (Spring Hill) 6-13, Fr. (Fall 5:00)

116 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Ryasia McDougle of Wichita-West

2nd Place - Audrie Felkins of Goddard

3rd Place - Alaina Johnston of Shawnee Mission-West

4th Place - Rodah Bengi of Wichita-North

5th Place - Erin Jackson of Haysville-Campus

6th Place - Shayne Miles of Topeka-Washburn Rural

1st Place Match

Ryasia McDougle (Wichita-West) 26-1, Sr. over Audrie Felkins (Goddard) 22-9, Fr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

Alaina Johnston (Shawnee Mission-West) 30-2, Fr. over Rodah Bengi (Wichita-North) 24-4, So. (Dec 7-1)

5th Place Match

Erin Jackson (Haysville-Campus) 20-10, So. over Shayne Miles (Topeka-Washburn Rural) 29-12, Jr. (Dec 7-4)

120 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Nicole Redmond of Olathe-South

2nd Place - Addison Broxterman of Topeka-Washburn Rural

3rd Place - Lily Kepler of Gardner-Edgerton

4th Place - Ariana DeLaRosa of Dodge City

5th Place - Riley Thompson of Tecumseh-Shawnee Heights

6th Place - Kate Jennings of Salina-Central

1st Place Match

Nicole Redmond (Olathe-South) 23-2, Fr. over Addison Broxterman (Topeka-Washburn Rural) 22-7, So. (MD 11-0)

3rd Place Match

Lily Kepler (Gardner-Edgerton) 28-6, So. over Ariana DeLaRosa (Dodge City) 18-4, So. (Fall 4:13)

5th Place Match

Riley Thompson (Tecumseh-Shawnee Heights) 23-13, So. over Kate Jennings (Salina-Central) 26-4, Sr. (M. For.)

126 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Breanna Ridgeway of Great Bend

2nd Place - Belle Hernandez of Garden City

3rd Place - Madelynn Griffin of Emporia

4th Place - Hannah Glynn of Overland Park-Blue Valley Southwest

5th Place - Alexis Fredrickson of Topeka-Washburn Rural

6th Place - Lydia Dong of Salina-Central

1st Place Match

Breanna Ridgeway (Great Bend) 36-0, Jr. over Belle Hernandez (Garden City) 17-7, So. (Dec 6-0)

3rd Place Match

Madelynn Griffin (Emporia) 32-5, . over Hannah Glynn ( Overland Park-Blue Valley Southwest) 22-4, Jr. (Fall 3:39)

5th Place Match

Alexis Fredrickson (Topeka-Washburn Rural) 25-14, So. over Lydia Dong (Salina-Central) 25-10, Fr. (Fall 2:54)

132 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A- order patch here

1st Place - Madyson Gray of Lawrence-Free State

2nd Place - Anjelina Serrano of Garden City

3rd Place - Jadyn Bond of Kansas City - Sumner Academy

4th Place - Elle Fishburn of Olathe West

5th Place - Alexandra LaForge of Wichita-South

6th Place - Leslie Garcia of Dodge City

1st Place Match

Madyson Gray (Lawrence-Free State) 17-0, Jr. over Anjelina Serrano (Garden City) 18-4, Sr. (Fall 2:37)

3rd Place Match

Jadyn Bond (Kansas City - Sumner Academy) 7-2, Sr. over Elle Fishburn (Olathe West) 25-8, Sr. (Fall 0:58)

5th Place Match

Alexandra LaForge (Wichita-South) 19-5, Sr. over Leslie Garcia (Dodge City) 10-11, So. (Fall 1:28)

138 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A- order patch here

1st Place - Sara Lake of Kansas City-Piper

2nd Place - Xara Bacci of Andover-Central

3rd Place - Shelby Davis of Gardner-Edgerton

4th Place - Virginia Munoz of Emporia

5th Place - Bethanie Cruz of Garden City

6th Place - Brooke Swango of Junction City

1st Place Match

Sara Lake (Kansas City-Piper) 25-0, Sr. over Xara Bacci (Andover-Central) 13-4, Jr. (Fall 3:17)

3rd Place Match

Shelby Davis (Gardner-Edgerton) 32-2, So. over Virginia Munoz (Emporia) 24-11, . (Fall 3:17)

5th Place Match

Bethanie Cruz (Garden City) 16-11, So. over Brooke Swango (Junction City) 15-11, Jr. (MD 12-2)

143 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Ashlynn Goodwin of Goddard

2nd Place - Autumn Perez of Dodge City

3rd Place - Cadence Christenson of Basehor-Linwood

4th Place - Dakota Konzem of Gardner-Edgerton

5th Place - Hannah Boa of Emporia

6th Place - Delilah Sherbin of Wichita-South

1st Place Match

Ashlynn Goodwin (Goddard) 24-1, So. over Autumn Perez (Dodge City) 20-5, Sr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

Cadence Christenson (Basehor-Linwood) 21-2, Jr. over Dakota Konzem (Gardner-Edgerton) 19-2, So. (Dec 12-8)

5th Place Match

Hannah Boa (Emporia) 26-7, . over Delilah Sherbin (Wichita-South) 18-6, Jr. (Fall 3:29)

155 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Rebekah Smith of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Ashley Arroyo of Dodge City

3rd Place - Grace Timmons of Valley Center

4th Place - Laney Finazzo of Olathe West

5th Place - Alondra Guzman of Garden City

6th Place - Jaymie Murry of Newton

1st Place Match

Rebekah Smith (Topeka-Washburn Rural) 20-1, Sr. over Ashley Arroyo (Dodge City) 22-2, So. (Fall 1:48)

3rd Place Match

Grace Timmons (Valley Center) 18-6, So. over Laney Finazzo (Olathe West) 14-10, So. (Fall 3:22)

5th Place Match

Alondra Guzman (Garden City) 17-7, Jr. over Jaymie Murry (Newton) 18-10, So. (Fall 4:29)

170 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Olivia Stean of Bonner Springs

2nd Place - Hannah Jackson of Leavenworth

3rd Place - Jaliah Johnson of Topeka-Washburn Rural

4th Place - Jolette Almaraz of Dodge City

5th Place - Trinity Williams of Wichita-South

6th Place - Mercedes Angeles of Pittsburg

1st Place Match

Olivia Stean (Bonner Springs) 24-3, Fr. over Hannah Jackson (Leavenworth) 17-3, So. (Fall 2:22)

3rd Place Match

Jaliah Johnson (Topeka-Washburn Rural) 32-6, Jr. over Jolette Almaraz (Dodge City) 16-5, So. (Dec 4-2)

5th Place Match

Trinity Williams (Wichita-South) 19-12, Fr. over Mercedes Angeles (Pittsburg) 11-10, Sr. (Fall 2:34)

191 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A- order patch here

1st Place - Dajia Anderson of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Meya Howell of Wichita-North

3rd Place - Maranda Bell of Tecumseh-Shawnee Heights

4th Place - Elizabeth Ruggles of Olathe-North

5th Place - Trinity Ervin of Emporia

6th Place - Ashley Martinez of Dodge City

1st Place Match

Dajia Anderson (Topeka-Washburn Rural) 30-4, Sr. over Meya Howell (Wichita-North) 26-4, Fr. (Fall 2:44)

3rd Place Match

Maranda Bell (Tecumseh-Shawnee Heights) 31-5, Jr. over Elizabeth Ruggles (Olathe-North) 8-4, Jr. (Fall 1:36)

5th Place Match

Trinity Ervin (Emporia) 15-7, . over Ashley Martinez (Dodge City) 7-7, Fr. (Dec 5-4)

235 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 5A/6A - order patch here

1st Place - Makayla Rivera of Olathe West

2nd Place - Dru Johnson of Wichita-West

3rd Place - Rebekah Franklin of Salina-Central

4th Place - Akaiya Tinsley of Olathe-East

5th Place - Hailey Conley of Olathe-North

6th Place - Megan Olson of Emporia

1st Place Match

Makayla Rivera (Olathe West) 27-0, So. over Dru Johnson (Wichita-West) 20-1, . (Fall 4:00)

3rd Place Match

Rebekah Franklin (Salina-Central) 19-5, Sr. over Akaiya Tinsley (Olathe-East) 14-11, . (Fall 4:31)

5th Place Match

Hailey Conley (Olathe-North) 6-7, Fr. over Megan Olson (Emporia) 17-5, . (Dec 2-0)

--

Team Champion Division I: Wasbhurn Rural Team Champion Division II: Baldwin

DIVISION II RESULTS

101 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4-1A - order patch here

1st Place - Citori Bosserman of Oakley

2nd Place - Nicole Montojo of Fort Scott

3rd Place - M.J. Huff of Burlington

4th Place - Sheena Gocela of Hoisington

5th Place - Maliyah Lopez of Burlingame

6th Place - Veronica Greene of Cimarron

1st Place Match

Citori Bosserman (Oakley) 27-1, So. over Nicole Montojo (Fort Scott) 18-7, Sr. (Dec 5-3)

3rd Place Match

M.J. Huff (Burlington) 27-5, Jr. over Sheena Gocela (Hoisington) 22-9, Fr. (Fall 3:26)

5th Place Match

Maliyah Lopez (Burlingame) 8-8, Fr. over Veronica Greene (Cimarron) 7-21, Fr. (Fall 1:25)

109 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Anna Cullens of Wellington

2nd Place - Skyleigh Pflaster of Abilene

3rd Place - Addison Saporito of Columbus

4th Place - Ryelee Cagle of Fort Scott

5th Place - Josiah Ortiz of Lakin

6th Place - Reese Clements of Chanute

1st Place Match

Anna Cullens (Wellington) 31-1, So. over Skyleigh Pflaster (Abilene) 13-3, Sr. (SV-1 6-4)

3rd Place Match

Addison Saporito (Columbus) 29-7, So. over Ryelee Cagle (Fort Scott) 18-8, Sr. (Fall 4:17)

5th Place Match

Josiah Ortiz (Lakin) 26-2, So. over Reese Clements (Chanute) 25-9, Fr. (Dec 8-2)

115 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Isabell Ortiz of Lakin

2nd Place - Alexis Allen of Independence

3rd Place - Jadyn Thompson of Pratt

4th Place - Keera Lacock of Rossville

5th Place - E`owynn Codney of Burlington

6th Place - Tyelor Rozell of Douglass

1st Place Match

Isabell Ortiz (Lakin) 29-4, Jr. over Alexis Allen (Independence) 22-2, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

Jadyn Thompson (Pratt) 36-2, So. over Keera Lacock (Rossville) 20-7, Fr. (Dec 5-1)

5th Place Match

E`owynn Codney (Burlington) 31-7, Jr. over Tyelor Rozell (Douglass) 28-11, So. (Fall 1:58)

120 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Kendra Hurla of Rossville

2nd Place - Kailyn Younger of Paola

3rd Place - Mikyah Cain of Oakley

4th Place - Emily Lovett of Hoisington

5th Place - Alisa Reck of Coffeyville-Field Kindley

6th Place - Amanda Jaeger of Colby

1st Place Match

Kendra Hurla (Rossville) 23-2, Fr. over Kailyn Younger (Paola) 26-2, Jr. (Fall 3:47)

3rd Place Match

Mikyah Cain (Oakley) 25-5, So. over Emily Lovett (Hoisington) 22-10, Jr. (Dec 2-1)

5th Place Match

Alisa Reck (Coffeyville-Field Kindley) 19-10, Sr. over Amanda Jaeger (Colby) 14-19, Fr. (Dec 6-5)

126 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Jordyn Knecht of Paola

2nd Place - Mikayla Konrade of Winfield

3rd Place - Layla Tindle of Fredonia

4th Place - Macey Gross of Holton

5th Place - Haley Cranwell of Ellis

6th Place - Gabby Rusk of Fort Scott

1st Place Match

Jordyn Knecht (Paola) 36-0, Sr. over Mikayla Konrade (Winfield) 22-1, Jr. (Fall 0:17)

3rd Place Match

Layla Tindle (Fredonia) 21-4, Fr. over Macey Gross (Holton) 20-8, Jr. (UTB 3-2)

5th Place Match

Haley Cranwell (Ellis) 24-6, Jr. over Gabby Rusk (Fort Scott) 23-9, Fr. (Dec 9-7)

132 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Hope Blake of Eskridge-Mission Valley

2nd Place - Elise Rose of Marysville

3rd Place - Marissa Porsch of Hoxie

4th Place - Ellington Hogle of Silver Lake

5th Place - Jill High of Augusta

6th Place - Kaitlyn Hain of Wellington

1st Place Match

Hope Blake (Eskridge-Mission Valley) 19-2, Fr. over Elise Rose (Marysville) 15-1, Sr. (Dec 2-1)

3rd Place Match

Marissa Porsch (Hoxie) 43-2, Jr. over Ellington Hogle (Silver Lake) 36-6, Sr. (Fall 2:33)

5th Place Match

Jill High (Augusta) 21-5, Fr. over Kaitlyn Hain (Wellington) 33-7, Jr. (Dec 6-4)

138 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Kammie Schanz of Mulvane

2nd Place - Courtney Holt of Towanda-Circle

3rd Place - Audrey Darnell of Baldwin

4th Place - Belle Peters of Lindsborg-Smoky Valley

5th Place - Kaileigh Morrison of Atwood-Rawlins County

6th Place - Maya Ogden of Hoyt-Royal Valley

1st Place Match

Kammie Schanz (Mulvane) 19-0, So. over Courtney Holt (Towanda-Circle) 12-13, Sr. (Fall 3:55)

3rd Place Match

Audrey Darnell (Baldwin) 29-7, So. over Belle Peters (Lindsborg-Smoky Valley) 20-6, Sr. (Fall 3:54)

5th Place Match

Kaileigh Morrison (Atwood-Rawlins County) 11-8, Sr. over Maya Ogden (Hoyt-Royal Valley) 23-3, Sr. (Dec 4-2)

143 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Livia Swift of Pratt

2nd Place - Kaydawn Haag of Ellis

3rd Place - Sydney Boyle of WaKeeney-Trego Community

4th Place - Emma Grossoehme of Baldwin

5th Place - Katelyn Schmidt of Towanda-Circle

6th Place - Lyndsey Escareno of Eureka

1st Place Match

Livia Swift (Pratt) 32-2, Jr. over Kaydawn Haag (Ellis) 29-4, Fr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

Sydney Boyle (WaKeeney-Trego Community) 28-7, Sr. over Emma Grossoehme (Baldwin) 36-6, Sr. (Fall 1:29)

5th Place Match

Katelyn Schmidt (Towanda-Circle) 17-8, So. over Lyndsey Escareno (Eureka) 20-8, Fr. (MD 14-5)

155 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Darby Weidl of Ottawa

2nd Place - Allison King of Oskaloosa

3rd Place - Holli Giddings of McPherson

4th Place - Hailey Horton of Silver Lake

5th Place - Keimarla Thompson of Pratt

6th Place - Lauren Kinsey of Nickerson

1st Place Match

Darby Weidl (Ottawa) 26-2, Sr. over Allison King (Oskaloosa) 20-2, So. (MD 13-5)

3rd Place Match

Holli Giddings (McPherson) 33-2, Jr. over Hailey Horton (Silver Lake) 36-13, Fr. (Fall 0:45)

5th Place Match

Keimarla Thompson (Pratt) 28-13, Fr. over Lauren Kinsey (Nickerson) 25-14, So. (Fall 2:55)

170 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Jolie Ziegler of Council Grove

2nd Place - Ava Mull of Larned

3rd Place - Lyndsey Buechman of Abilene

4th Place - Jewella Cokeley of Douglass

5th Place - Hayleigh Wempe of Baldwin

6th Place - Bryleigh Isch of Burlington

1st Place Match

Jolie Ziegler (Council Grove) 14-1, . over Ava Mull (Larned) 29-2, Jr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

Lyndsey Buechman (Abilene) 20-6, Jr. over Jewella Cokeley (Douglass) 22-5, Jr. (Dec 6-3)

5th Place Match

Hayleigh Wempe (Baldwin) 33-6, Fr. over Bryleigh Isch (Burlington) 22-15, So. (Fall 1:46)

191 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Tannah Forbes of Effingham-Atchison County Community

2nd Place - Holly Colvert of Tonganoxie

3rd Place - Madi Tolle of Lindsborg-Smoky Valley

4th Place - Sierra Lanning of Smith Center

5th Place - Maddi Miller of Nickerson

6th Place - Payton Sholander of Douglass

1st Place Match

Tannah Forbes (Effingham-Atchison County Community) 9-3, Sr. over Holly Colvert (Tonganoxie) 16-4, So. (Fall 5:37)

3rd Place Match

Madi Tolle (Lindsborg-Smoky Valley) 17-1, Jr. over Sierra Lanning (Smith Center) 18-8, So. (SV-1 7-5)

5th Place Match

Maddi Miller (Nickerson) 20-7, So. over Payton Sholander (Douglass) 19-12, So. (Fall 2:18)

235 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) 4A-1A - order patch here

1st Place - Emilie Schweizer of Buhler

2nd Place - Chelsey Armbruster of Chapman

3rd Place - Madi Hargett of Baldwin

4th Place - Averie Burns of Wellington

5th Place - Kylie Meredith of Sabetha

6th Place - Whitley Cox-Halliburton of LaCygne-Prairie View

1st Place Match

Emilie Schweizer (Buhler) 15-1, So. over Chelsey Armbruster (Chapman) 11-2, Jr. (Fall 3:04)

3rd Place Match

Madi Hargett (Baldwin) 21-13, So. over Averie Burns (Wellington) 6-12, Jr. (Fall 2:03)

5th Place Match

Kylie Meredith (Sabetha) 13-6, Sr. over Whitley Cox-Halliburton (LaCygne-Prairie View) 7-10, Fr. (Fall 2:24)


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141