v 2020 6A State Cross Country Qualifiers - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2020 6A State Cross Country Qualifiers

Gardner Edgerton took second at their regional in 6A
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 25, 2020

Share This Story:

Order your 2020 State Cross Country Qualifier Patch from Sports in Kansas here. We are the only place with these with our logo on them. Great keepsake to remember your season for a letter jacket or to frame. Also be on the lookout for the Sports in Kansas Cross Country All-State Teams Next Week, we will also have patches for those (Top 10 at state will be all-state, 11-20 will be all-state honorable mention). Everyone who runs in the state meet is eligible for the state qualifer patch (teams or individual qualifiers) that you can order now by emailing sportsinkansas@gmail.com and we will send you an order form.

6A Regional Results

Girls Results

Manhattan Regional

Individual Qualifiers (Top 10  - plus 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Keeley, Jenna 11 Manhattan HS 18:46.30 1 2 Carter, Madeline 10 Topeka-Washb 18:51.10 2 3 Wagner, Keely 12 Topeka-Washb 19:42.30 3 4 Knopp, Amelia 10 Manhattan HS 19:50.20 4 5 Bird, Khloi 11 Topeka-Washb 19:56.60 5 6 Henningson, Haley 9 Manhattan HS 20:14.00 6 7 Laster, Sydney 9 Topeka-Washb 20:19.60 7 8 Inskeep, Chloe 10 Hutchinson HS 20:33.90 8 9 Gaul, Halle 11 Manhattan HS 20:39.60 9 10 Foster, Stella 11 Hutchinson HS 20:43.90 10 14 Rosales, Nayelly 11 Wichita-North HS 21:06.00 14 18 Zimmerman, Avery 9 Topeka HS 22:04.80 18 19 Pierce, Lorna Rae 9 Junction City HS 22:06.00 19

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Manhattan HS 31 1 4 6 9 11 12 13 Total Time: 1:40:16.10 Average: 20:03.22 2 Topeka-Washburn Rural HS 32 2 3 5 7 15 16 17 Total Time: 1:40:16.80 Average: 20:03.36 3 Hutchinson HS 100 8 10 23 29 30 34 38 Total Time: 1:50:34.00 Average: 22:06.80

Olathe North Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – Plus 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Hocker Singh, Anjali 9 Olathe North HS 18:16.60 1 2 Miller, Kathryn 9 Olathe West HS 18:26.10 2 3 Tobaben, Kaylee 11 Olathe North HS 18:27.60 3 4 Newport, Bree 9 Olathe West HS 18:37.60 4 5 Ochana, Melody 12 Olathe East HS 18:38.00 5 6 Blackman, Aubree 10 Olathe West HS 18:52.70 6 7 Robinson, Charis 10 Olathe West HS 19:05.00 7 8 Dockstader, Alexis 11 Olathe North HS 19:06.80 8 9 Johnson, Shea 9 Olathe North HS 19:10.30 9 10 Wardlaw, Ava 11 Olathe West HS 19:19.80 10 – Plus 3 - 16 McGlocklin, Lydia 11 Olathe Northwest HS 19:44.30 16 17 Haney, Joy 11 Gardner-Edgerton HS 19:46.30 17 18 Vandaveer, Emily 10 Olathe South HS 20:03.50 18

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Olathe West HS 29 2 4 6 7 10 11 23 Total Time: 1:34:21.20 Average: 18:52.24 2 Olathe North HS 34 1 3 8 9 13 15 19 Total Time: 1:34:36.30 Average: 18:55.26 3 Olathe East HS 99 5 12 14 32 36 40 44 Total Time: 1:40:25.70 Average: 20:05.14

SM South Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Beach, Riley 12 BV Northwest 18:15.90 1 2 Gibson, Hannah 10 SM South 18:26.00 2 3 Meyer, Grace 11 SM East 18:37.10 3 4 Mullen, Paige 10 SM Northwest 18:39.60 4 5 Wingrove, Victoria 11 Blue Valley HS 18:52.50 5 6 Fisher, Cecilia 11 BV Northwest 19:08.30 6 7 Bakker, Olivia 11 Blue Valley West 19:14.00 7 8 Graham, Ellie 11 Blue Valley HS 19:17.10 8 9 Thurlby, Carolyn 12 BV Northwest 19:17.80 9 10 Soule, Katherine 11 Blue Valley West 19:19.70 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Blue Valley Northwest 48 1 6 9 11 21 28 34 Total Time: 1:36:23.00 Average: 19:16.60 2 Shawnee Mission East HS 77 3 12 14 17 31 33 56 Total Time: 1:38:47.10 Average: 19:45.42 3 Blue Valley West 99 7 10 19 24 39 43 44 Total Time: 1:40:22.30 Average: 20:04.46

Wichita East Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – Plus One) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Mckinzie, Eva 11 Wichita-East 19:14.00 1 2 Sosa, Jocelyn 10 Garden City 19:43.10 2 3 Hazen, Kathryn 9 Derby 19:57.80 3 4 Larson, Serenity 11 Dodge City 20:02.00 4 5 Kalb, Vivian 11 Derby 20:07.30 5 6 Rodriguez, Norma 11 Dodge City 20:12.70 6 7 Cerda, Daniela 9 Liberal 20:14.10 7 8 Orozco, Daisy 11 Dodge City 20:14.60 8 9 Monaghan, Abigail 11 Derby 20:44.30 9 10 McComb, Haley 10 Derby 20:44.70 10  Plus One - 17 Payton, Halle 12 Liberal 21:42.20 17

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Mckinzie, Eva 11 Wichita-East 19:14.00 1 2 Sosa, Jocelyn 10 Garden City 19:43.10 2 3 Hazen, Kathryn 9 Derby 19:57.80 3 4 Larson, Serenity 11 Dodge City 20:02.00 4 5 Kalb, Vivian 11 Derby 20:07.30 5 6 Rodriguez, Norma 11 Dodge City 20:12.70 6 7 Cerda, Daniela 9 Liberal 20:14.10 7 8 Orozco, Daisy 11 Dodge City 20:14.60 8 9 Monaghan, Abigail 11 Derby 20:44.30 9 10 McComb, Haley 10 Derby 20:44.70 10

Boys Results

Manhattan Regional

Individual Qualifiers (Top 10 plus one) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Harkin, Daniel 12 Manhattan HS 15:50.70 1 2 White, Arrik 12 Topeka-Washb 16:26.40 2 3 Bowyer, Max 11 Manhattan HS 16:28.30 3 4 Mosier, Ben 11 Manhattan HS 16:34.30 4 5 Anderson, Sean 12 Manhattan HS 16:42.30 5 6 Atkins, Tyler 11 Junction City HS 16:52.60 6 7 Erickson, Gavin 12 Manhattan HS 16:54.50 7 8 Bryant, Ethan 9 Manhattan HS 16:57.90 8 9 Rohr, Brayden 12 Wichita-Nort 17:00.40 9 10 Sigg, Addison 12 Topeka HS 17:18.40 10 – Plus One - 13 Christopher, Michael 10 Topeka HS 17:36.90 13

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Manhattan HS 20 1 3 4 5 7 8 14 Total Time: 1:22:30.10 Average: 16:30.02 2 Topeka-Washburn Rural HS 61 2 11 12 17 19 21 26 Total Time: 1:28:16.80 Average: 17:39.36 3 Junction City HS 87 6 16 18 23 24 25 27 Total Time: 1:31:03.70 Average: 18:12.74

Olathe North Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Walion, Quenton 12 Gardner-Edgerton HS 15:41.10 1 2 Shryock, Benjamin 11 Lawrence-Fre 15:45.80 2 3 Stone, Christopher 12 Lawrence-Fre 15:52.80 3 4 Read, Logan 12 Olathe Northwest HS 15:54.50 4 5 Reyna, Aidan 11 Olathe West HS 16:05.40 5 6 Keathley-Helms, Jack 11 Lawrence-Fre 16:09.30 6 7 Vandaveer, Riley 12 Olathe South HS 16:09.60 7 8 Kosgei, Bramwel 12 Olathe North HS 16:13.20 8 9 Caldwell, Josh 11 Olathe North HS 16:13.50 9 10 Tolman, Matthew 11 Olathe South HS 16:20.90 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Lawrence-Free State HS 38 2 3 6 13 14 38 41 Total Time: 1:20:42.30 Average: 16:08.46 2 Gardner-Edgerton HS 70 1 12 17 19 21 36 43 Total Time: 1:22:17.80 Average: 16:27.56 3 Olathe South HS 74 7 10 16 18 23 26 37 Total Time: 1:22:34.00 Average: 16:30.80

SM South Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Mullen, Shane 12 SM Northwest 16:03.80 1 2 Miller, Graham 12 Blue Valley West 16:08.80 2 3 Maxville, Trevor 12 SM North 16:13.50 3 4 Mason, Andrew 11 BV Northwest 16:27.20 4 5 Mayo, Michael 10 Blue Valley North 16:27.90 5 6 Dodson, Lloyd 11 SM South 16:32.30 6 7 Schopper, Noah 12 Blue Valley HS 16:35.80 7 8 Petrella, Nicholas 12 SM South 16:38.00 8 9 Hurley, Samuel 10 BV Northwest 16:41.10 9 10 Seifert, Cole 11 Blue Valley HS 16:44.20 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Blue Valley West 68 2 12 15 17 22 33 46 Total Time: 1:24:04.60 Average: 16:48.92 2 Shawnee Mission South HS 98 6 8 18 30 36 48 50 Total Time: 1:25:28.40 Average: 17:05.68 3 Blue Valley North 103 5 20 23 27 28 32 56 Total Time: 1:25:52.90 Average: 17:10.58

Wichita East Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Chappel, Devin 10 Garden City 16:19.70 1 2 Hock, Austin 11 Derby 16:39.60 2 3 Beauchap, Jake 10 Wichita-Southeast 16:52.00 3 4 Sevart, Paul 11 Campus HS 16:53.20 4 5 Hoff, Brody 12 Garden City 16:55.20 5 6 Porter, Tavion 11 Wichita-South 16:56.30 6 7 Patton, Raziel 12 Wichita-South 16:57.20 7 8 Zoller, Daniel 11 Wichita-East 16:58.50 8 9 Hallacy, Ronan 12 Wichita-East 17:12.80 9 10 Marquez, Martin 11 Dodge City 17:13.50 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Derby 67 2 11 12 17 25 30 33 Total Time: 1:26:37.20 Average: 17:19.44 2 Wichita-East 90 8 9 16 28 29 31 46 Total Time: 1:27:25.20 Average: 17:29.04 3 Dodge City 90 10 13 14 19 34 39 40 Total Time: 1:27:49.70 Average: 17:33.94


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141