v 2020 5A State Cross Country Qualifiers - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2020 5A State Cross Country Qualifiers

5A State Qualifiers
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 24, 2020

Share This Story:

Order your 2020 State Cross Country Qualifier Patch from Sports in Kansas here. We are the only place with these with our logo on them. Great keepsake to remember your season for a letter jacket or to frame. Also be on the lookout for the Sports in Kansas Cross Country All-State Teams Next Week, we will also have patches for those (Top 10 at state will be all-state, 11-20 will be all-state honorable mention). Everyone who runs in the state meet is eligible for the state qualifer patch (teams or individual qualifiers) that you can order now by emailing sportsinkansas@gmail.com and we will send you an order form.

5A Regional Results

Girls Regionals

Great Bend Regional

Individual Qualifiers (Top 10 plus one ) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Rios, Alexa 12 Maize South HS 18:57.10 1 2 Grover, Hannah 10 Valley Center HS 19:28.04 2 3 Kelly, Britton 11 Maize South HS 19:29.76 3 4 Sargent, Bowi 10 Maize South HS 19:45.44 4 5 Ecord, Zoie 11 Maize HS 19:48.84 6 Diaz, Emilia 11 Great Bend HS 19:52.20 5 7 Hoddy, Jalea 12 Valley Center HS 20:03.06 6 8 Dingler, Claire 12 Maize South HS 20:13.09 7 9 Maldonado, Arely 9 Hays HS 20:16.59 8 10 Pauly, Sage 11 Maize South HS 20:26.16 9 – plus one - 11 Allen, Grace 11 Salina-South HS 20:30.66 10

Qualifying Teams (Top Three) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Maize South HS 24 1 3 4 7 9 11 24 Total Time: 1:38:51.55 Average: 19:46.31 2 Great Bend HS 68 5 12 14 16 21 23 43 Total Time: 1:43:45.66 Average: 20:45.14 3 Valley Center HS 84 2 6 15 27 34 38 41 Total Time: 1:44:52.42 Average: 20:58.49

KC Turner Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Schwartzkopf, Katie 11 Shawnee-Mill 20:19.80 1 2 Loffredo, Giovanna 12 Overland Par 21:17.10 2 3 Landrum, Sophie 10 De Soto HS 21:20.80 3 4 Roy, Bridget 11 Shawnee-Mill 21:27.40 4 5 Lahner, Vienna 11 Spring Hill HS 21:30.00 5 6 Anderson, Alyssa 11 Spring Hill HS 21:43.90 6 7 Chronister, Cyra 12 Kansas City- 21:45.90 8 Myers, Lily 12 Lenexa-St. J 21:46.90 7 9 Schwarz, Eden 12 Overland Par 21:48.80 8 10 Wilson, Brinn 12 Overland Par 21:51.00 9

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Overland Park-Blue Valley 58 2 8 9 19 20 23 54 Total Time: 1:50:34.20 Average: 22:06.84 2 Shawnee-Mill Valley HS 60 1 4 16 17 22 26 27 Total Time: 1:49:45.50 Average: 21:57.10 3 Overland Park-St. Thomas 77 11 13 14 18 21 35 40 Total Time: 1:51:58.60 Average: 22:23.72

Topeka West Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Hanson, Grace 10 KC Piper 18:59.64 1 2 Druse, Bethany 10 Topeka-Seaman HS 19:18.56 2 3 Havner, Katelyn 12 Leavenworth HS 19:56.55 3 4 Anderson, Anya 9 Lansing HS 20:00.03 4 5 Schultz, Emma 11 Topeka-Seaman HS 20:06.94 5 6 Herlihy, Micayla 9 Leavenworth HS 20:22.83 6 7 Manley, Addison 9 Leavenworth HS 20:23.45 7 8 Grace, Gabriella 11 Topeka-Seaman HS 20:30.15 8 9 Phelps, Anna 11 Topeka West HS 20:31.20 9 10 Allacher, Megan 12 Topeka-Seaman HS 20:38.04 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Topeka-Seaman HS 39 2 5 8 10 14 22 25 Total Time: 1:42:06.25 Average: 20:25.25 2 Basehor-Linwood HS 74 11 12 16 17 18 20 24 Total Time: 1:47:53.18 Average: 21:34.64 3 Leavenworth HS 77 3 6 7 29 32 38 39 Total Time: 1:47:10.58 Average: 21:26.12

Bishop Carroll Regional 

Individual Qualifiers (Top 10 – plus two) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Jackson, Hope 11 Wichita-Bish 17:58.00 1 2 Bruening, Kelsey 11 Wichita-Kapa 18:56.00 2 3 Vetter, Elizabeth 11 Andover HS 19:00.00 3 4 Forbes, Landon 10 Wichita-Bish 19:09.00 4 5 Curtis, Addie 10 Wichita-Kapa 19:19.00 5 6 Pavlik, Jadyn 12 Goddard-Eise 19:33.00 6 7 Pascal, Cameron 12 Wichita-Bish 19:40.00 7 8 Anderson, Sydney 10 Andover HS 19:45.00 8 9 Berends, Julia 9 Wichita-Kapa 19:48.00 9 10 Wendell, Sofia 9 Wichita-Bish 19:58.00 10 12 Sheffy-Harris, Micah 9 Emporia HS 20:01.00 12 15 Robertson, Camille 10 Andover Central HS 20:42.00 15

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Wichita-Bishop Carroll HS 35 1 4 7 10 13 14 23 Total Time: 1:36:59.00 Average: 19:23.80 2 Wichita-Kapaun Mt. Carmel 48 2 5 9 11 21 22 31 Total Time: 1:39:07.00 Average: 19:49.40 3 Andover HS 78 3 8 17 24 26 27 29 Total Time: 1:42:07.00 Average: 20:25.40

Boys Results Regionals

Great Bend Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Esfeld, Kaiden 10 Great Bend HS 16:33.12 1 2 Schaeffer, William 11 Maize South HS 16:53.63 2 3 Griffith, William 11 Salina-Central HS 16:57.09 3 4 Dohlman, Kadyn 12 Maize HS 16:57.63 4 5 Clark, Elijah 12 Maize South HS 17:02.54 5 6 Johnson, Zachary 10 Maize HS 17:05.57 6 7 Decker, Vaughn 11 Maize South HS 17:09.51 7 8 Schmidt, Luke 12 Newton HS 17:13.47 8 9 French, Isaac 11 Salina-Central HS 17:15.93 9 10 Schultz, Austin 12 Maize HS 17:16.39 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Maize HS 43 4 6 10 11 12 13 14 Total Time: 1:26:12.83 Average: 17:14.57 2 Maize South HS 46 2 5 7 15 17 20 36 Total Time: 1:26:45.45 Average: 17:21.09 3 Great Bend HS 107 1 22 23 30 31 48 Total Time: 1:30:18.08 Average: 18:03.62

KC Turner Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – plus top qualifiers not on top 3 team) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Seger, Logan 11 Overland Par 16:57.00 1 2 Sturdy, Carson 12 De Soto HS 17:21.20 2 3 Higgerson, Ashton 11 Overland Par 17:21.70 3 4 Moore, Elijah 11 Lenexa-St. J 17:28.40 4 5 Hazen, Thomas 12 Overland Par 17:35.10 5 6 Irvine, Jordan (Terry) 11 Lenexa-St. J 17:56.10 6 7 Mauro, Sam 12 Lenexa-St. J 17:56.50 7 8 Mallot, Darren 11 Overland Par 17:56.60 8 9 Vega, Angesom 9 Shawnee-Mill 17:57.80 9 10 Hartegan, Andrew 10 Lenexa-St. J 17:58.30 10 11 Schieber, Chase 11 Shawnee-Mill 17:58.40 11 12 Huggins, Brady 11 De Soto HS 17:58.50 12 13 Grantham, Aidan 12 Overland Par 18:02.10 13 14 Coad, Cameron 12 Shawnee-Mill 18:03.10 14 15 Scaletty, Aaron 10 Overland Par 18:05.90 15 16 Deichert, Jacob 12 Bonner Springs HS 18:08.00 16 17 Kaestner, Nathan 11 Overland Par 18:11.20 17 18 Newberry, Kyle 11 De Soto HS 18:12.20 18 19 Kneisler, Chas 12 Overland Par 18:13.40 19 20 Turpin, Carsyn 12 Shawnee-Mill 18:24.20 20Qualifying Teams (Top 3)

1 Overland Park-St. Thomas 30 1 3 5 8 13 15 33 Total Time: 1:27:52.50 Average: 17:34.50 2 Lenexa-St. James Academy 52 4 6 7 10 25 31 38 Total Time: 1:30:00.50 Average: 18:00.10 3 Shawnee-Mill Valley HS 76 9 11 14 20 22 23 30 Total Time: 1:30:58.20 Average: 18:11.64

Topeka West Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Njoroge, Lenny 10 Topeka West HS 16:14.45 1 2 Esquibel, Jackson 9 Shawnee Heights 16:19.19 2 3 Howell, Kenneth 11 Lansing HS 16:20.15 3 4 Steger, Jackson 9 Lansing HS 16:23.00 4 5 Sutton, Kory 10 Shawnee Heights 16:30.84 5 6 Atkins, Corbin 12 Topeka-Seaman HS 16:35.64 6 7 Galvan, Anthony 12 Basehor-Linwood HS 17:10.60 7 8 Moore, Jace 11 Topeka-Seaman HS 17:26.21 8 9 Capps, Davis 12 KC Piper 17:27.43 9 10 Lockwood, Grant 11 KC Piper 17:28.38 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Topeka-Seaman HS 50 6 8 11 12 13 15 21 Total Time: 1:26:58.96 Average: 17:23.80 2 Lansing HS 65 3 4 16 19 23 29 33 Total Time: 1:26:53.31 Average: 17:22.67 3 Tecumseh-Shawnee Heights 85 2 5 25 26 27 31 35 Total Time: 1:28:30.36 Average: 17:42.07

Bishop Carroll Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Enriquez, Erik 12 Wichita-Kapa 15:18.00 1 2 McEachern, Carson 11 Wichita-Bish 15:43.00 2 3 Schoenhofer, Brett 12 Andover Central HS 15:50.00 4 True, Treyson 12 Emporia HS 15:54.00 3 5 Fawson, Jacob 12 Goddard-Eise 16:27.00 4 6 Mathews, Chase 11 Arkansas City HS 16:31.00 5 7 Davied, Mark 12 Wichita-Kapa 16:40.00 6 8 Hauck, Kaden 10 Andover HS 16:51.00 7 9 Waymire, Cole 11 Wichita-Bish 16:52.00 8 10 Libel, Logan 10 Goddard-Eise 16:56.00 9

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Wichita-Bishop Carroll HS 50 2 8 11 14 15 21 25 Total Time: 1:23:42.00 Average: 16:44.40 2 Goddard-Eisenhower HS 70 4 9 18 19 20 28 30 Total Time: 1:25:47.00 Average: 17:09.40 3 Andover HS 71 7 12 13 17 22 23 40 Total Time: 1:25:51.00 Average: 17:10.20

 


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141