v 2020 4A State Cross Country Qualifiers - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2020 4A State Cross Country Qualifiers

Abilene to state for first time as a team in 15 years.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 24, 2020

Share This Story:

Order your 2020 State Cross Country Qualifier Patch from Sports in Kansas here. We are the only place with these with our logo on them. Great keepsake to remember your season for a letter jacket or to frame. Also be on the lookout for the Sports in Kansas Cross Country All-State Teams Next Week, we will also have patches for those (Top 10 at state will be all-state, 11-20 will be all-state honorable mention). Everyone who runs in the state meet is eligible for the state qualifer patch (teams or individual qualifiers) that you can order now by emailing sportsinkansas@gmail.com and we will send you an order form.

4A Regionals

Girls Results

Baldwin Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – plus two additional) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Sydney Owens 9 Eudora HS 19:29.67 1 2 Riley Smith 11 Baldwin HS 19:42.71 2 3 Lola Edwards 9 Louisburg HS 19:49.35 3 4 Madison Rhamy 9 Louisburg HS 20:29.75 4 5 Jana Landreth 11 Baldwin HS 20:34.33 5 6 Kristi Chambers 12 Tonganoxie HS 20:36.45 6 Ind. Qualifier 7 Lauren Russell 12 Baldwin HS 20:42.43 7 8 Bailey Smith 9 Baldwin HS 20:51.30 8 9 Lily Brecheisen 9 Baldwin HS 20:57.67 9 10 Mackenzie Mayer 11 Eudora HS 20:58.26 10 13 Darian Hudgeons 12 Paola HS 21:04.95 13 Ind. Qualifier 15 Alana Bollinger 9 Paola HS 21:10.64 15 Ind. Qualifier

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Baldwin HS 31 2 5 7 8 9 11 16 Total Time: 1:42:48.44 Average: 20:33.69 2 Eudora HS 62 1 10 12 19 20 21 29 Total Time: 1:44:47.67 Average: 20:57.54 3 Louisburg HS 68 3 4 14 23 24 28 46 Total Time: 1:45:11.86 Average: 21:02.38

Buhler Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Briggs, Taylor 12 Chapman HS 18:12.60 2 Bentley, Leah 12 Buhler HS 20:42.60 1 3 Mattison, Amaleigh 12 Buhler HS 21:12.50 2 4 Eickbush, Courtney 12 McPherson HS 21:17.40 3 5 Warner, Lindsay 10 Buhler HS 21:19.90 4 6 Ornelas, Yessenia 12 Ulysses HS 21:28.40 7 Hamby, Krysten 9 Buhler HS 21:34.00 5 8 Horning, Taryn 10 Buhler HS 22:01.50 6 9 Rock, Bailey 12 Abilene HS 22:01.70 7 10 Elder, Evangeline 11 McPherson HS 22:19.00 8

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Buhler HS 18 1 2 4 5 6 13 18 Total Time: 1:46:50.50 Average: 21:22.10 2 Pratt HS 72 9 12 14 17 20 21 27 Total Time: 1:55:58.40 Average: 23:11.68 3 McPherson HS 87 3 8 23 25 28 Total Time: 2:00:08.80 Average: 24:01.76

Chanute Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – Plus one ) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Myers, Kayli 10 Winfield HS 19:39.85 1 2 Benavides, GraceLynn 10 Winfield HS 21:05.62 2 3 Fowler, Addisyn 11 Fort Scott HS 21:24.15 3 4 Baldwin, Kinsey 10 Parsons HS 21:26.62 5 Hardesty, Kenzi 12 Fort Scott HS 21:28.59 4 6 Flower, Skylar 9 Winfield HS 21:31.68 5 7 Bertholf, Elly 12 Winfield HS 21:36.08 6 8 Gatton, Gracie 11 Altamont-Lab 21:43.74 7 9 Sisk, Sophia 12 Winfield HS 21:54.57 8 10 Plumlee, Anna 11 Iola HS 21:59.38 9 11 Hockett, Jerica 12 Chanute HS 22:15.57 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Winfield HS 22 1 2 5 6 8 14 24 Total Time: 1:45:47.80 Average: 21:09.56 2 Fort Scott HS 43 3 4 11 12 13 19 20 Total Time: 1:50:55.80 Average: 22:11.16 3 Iola HS 95 9 15 17 22 32 Total Time: 2:03:50.00 Average: 24:46.00

El Dorado Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Trotter, Hayley 10 Clearwater HS 20:26.10 1 2 Fulmer, Adaline 11 Wamego HS 21:04.44 2 3 Zweifel, Porsha 11 Augusta HS 21:14.90 3 4 Lind, Charlee 11 Wamego HS 21:38.96 4 5 Woods, Briona 12 Clearwater HS 21:41.86 5 6 Williams, Campbell 12 Mulvane HS 21:48.64 7 Meyer, Anastasia 12 Andale HS 21:52.06 6 8 Marshall, Alexa 9 Rose Hill HS 21:59.19 7 9 Lestienne, Alice 12 Towanda-Circle HS 22:04.41 8 10 Otto, Sophia 10 Augusta HS 22:21.32 9

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Augusta HS 62 3 9 11 18 21 37 Total Time: 1:52:34.70 Average: 22:30.94 2 Towanda-Circle HS 79 8 10 17 20 24 26 39 Total Time: 1:54:08.36 Average: 22:49.68 3 Rose Hill HS 83 7 15 16 22 23 29 44 Total Time: 1:54:18.38 Average: 22:51.68

Boys Regional Results

Baldwin Regional

Individual Qualifiers (Top 10 plus one) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Micah Blomker 9 Shawnee Miss 16:01.73 1 2 Eli Gilmore 10 Tonganoxie HS 16:34.47 2 Ind. Qualifier 3 Zoran Rodriguez 11 Shawnee Miss 17:03.92 3 4 Zachary Arnold 9 Eudora HS 17:06.29 4 5 Colin Batliner 11 Shawnee Miss 17:18.30 5 6 Charles Hill 12 Shawnee Miss 17:29.99 6 7 Zephan Rodriguez 12 Shawnee Miss 17:33.41 7 8 Cody Loganbill 11 Eudora HS 17:42.25 8 9 Caleb Carr 10 Baldwin HS 17:44.41 9 Ind. Qualifier 10 Carson Houchen 12 Louisburg HS 17:45.94 10 12 Baldwin HS 17:58.10 12 Ind. Qualifier

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Shawnee Mission-Bishop Mi 22 1 3 5 6 7 14 24 Total Time: 1:25:27.35 Average: 17:05.47 2 Eudora HS 57 4 8 11 13 21 26 32 Total Time: 1:29:29.53 Average: 17:53.91 3 Louisburg HS 91 10 16 20 22 23 25 38 Total Time: 1:32:33.24 Average: 18:30.65

Buhler Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – plus two) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Lindahl, Tanner 11 Buhler HS 16:55.10 1 2 Keller, Hayden 11 Buhler HS 17:07.90 2 3 Lohrentz, Kaden 9 Buhler HS 17:30.80 3 4 Achilles, Cody 12 McPherson HS 17:38.20 4 5 Smith, Grant 10 Clay Center 17:40.20 5 6 Hines, Spencer 10 Buhler HS 17:59.50 6 7 Lohrentz, Colton 12 Buhler HS 18:04.70 7 8 Bunce, Wyatt 10 Buhler HS 18:10.80 8 9 Yutzy, Cameron 9 Buhler HS 18:11.30 9 10 Waite, Grant 10 Abilene HS 18:19.70 10 plus two qualifiers --11 Krug, Cole 9 Ulysses HS 18:25.40 11 15 Mendez, Roberto 10 McPherson HS 18:44.00 15

Team Qualifiers (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Buhler HS 19 1 2 3 6 7 8 9 Total Time: 1:27:38.00 Average: 17:31.60 2 Clay Center Community HS 69 5 12 14 16 22 23 25 Total Time: 1:32:46.50 Average: 18:33.30 3 Abilene HS 96 10 13 20 26 27 28 37 Total Time: 1:34:57.90 Average: 18:59.58

Chanute Regional

Individual Qualifiers (Top 10 – plus two ) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Priest, Corban 10 Winfield HS 16:29.15 1 2 Leos-Tarin, Camilo 12 Winfield HS 16:32.28 2 3 Adams, Jack 12 Iola HS 16:40.06 3 4 LaBrue, Craig 12 Winfield HS 16:40.65 4 5 Cosens, Dryden 11 Fort Scott HS 17:22.71 5 6 Owens, Torrance (Andru) 10 Winfield HS 17:26.25 6 7 Alex, Meister 11 Altamont-Lab 17:29.15 7 8 Fess, Gibson 11 Fort Scott HS 17:29.38 8 9 Taylor, Jesse 10 Iola HS 17:29.88 9 10 Thompson, Mark 10 Winfield HS 17:52.44 10 – plus two -13 Parkey, Camden 11 Wellington HS 18:18.89 13 21 Lazo-Barahona, Josept 9 Coffeyville- 19:17.08 21

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Winfield HS 23 1 2 4 6 10 17 31 Total Time: 1:25:00.77 Average: 17:00.16 2 Iola HS 49 3 9 11 12 14 20 24 Total Time: 1:28:49.53 Average: 17:45.91 3 Fort Scott HS 62 5 8 15 16 18 19 30 Total Time: 1:30:52.33 Average: 18:10.47

El Dorado Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Newkirk, Tanner 11 Topeka-Hayden HS 16:18.01 1 2 Schmidt, Sawyer 11 Augusta HS 16:48.22 2 3 Hunter, Ian 11 Towanda-Circle HS 17:04.13 3 4 Adams, Dawson 12 Topeka-Hayden HS 17:08.49 4 5 Wolfe, Emery 10 Wamego HS 17:09.92 5 6 Barnes, Logan 10 Andale HS 17:17.58 6 7 Stegman, Brady 10 Wamego HS 17:19.22 7 8 White, Jacob 12 Wamego HS 17:38.61 8 9 Cutting, Harrison 9 Wamego HS 17:41.20 9 10 Dietrich, Christopher 10 Mulvane HS 17:44.18 10

Qualifying Teams (Top 3) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Wamego HS 40 5 7 8 9 11 12 15 Total Time: 1:27:42.48 Average: 17:32.50 2 Topeka-Hayden HS 57 1 4 14 17 21 24 30 Total Time: 1:28:13.79 Average: 17:38.76 3 Augusta HS 92 2 16 18 25 31 32 33 Total Time: 1:30:56.19 Average: 18:11.24


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141