v 2020 3A State Cross Country Qualifiers - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

2020 3A State Cross Country Qualifiers

Norton captured their 3A regional on Saturday.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 24, 2020

Share This Story:

Order your 2020 State Cross Country Qualifier Patch from Sports in Kansas here. We are the only place with these with our logo on them. Great keepsake to remember your season for a letter jacket or to frame. Also be on the lookout for the Sports in Kansas Cross Country All-State Teams Next Week, we will also have patches for those (Top 10 at state will be all-state, 11-20 will be all-state honorable mention). Everyone who runs in the state meet is eligible for the state qualifer patch (teams or individual qualifiers) that you can order now by emailing sportsinkansas@gmail.com and we will send you an order form.

3A Girls Cross Country Regional Results

Fredonia Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Ohmart, Montana 10 Columbus HS 20:25.79 2 Odell, Campbell 9 Fredonia HS 20:45.66 1 3 Coombes, Kendall 12 Douglass HS 20:49.20 2 4 Payne, Maggie 9 Frontenac HS 22:13.48 3 5 Orender, Hailey 11 Girard HS 22:19.19 4 6 Lacen, Dixee 12 Columbus HS 22:23.17 7 Hibbard, Natalie 12 Fredonia HS 22:34.43 5 8 Wasson, Brianna 11 Douglass HS 22:47.40 6 9 Bracken, Gracyn 10 Fredonia HS 22:53.59 7 10 Lloyd, Sophie 9 Columbus HS 23:15.72

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Fredonia HS 47 1 5 7 15 19 Total Time: 1:55:41.19 Average: 23:08.24 2 Girard HS 53 4 8 11 14 16 17 22 Total Time: 1:58:01.13 Average: 23:36.23

Garnett Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Judd, Lily 11 Pomona-West 21:19.70 2 Gerow, Lillyan 10 Burlington HS 21:32.20 1 3 Bailey, Emma 10 Pomona-West 21:47.10 4 Jasper, Rayna 12 Garnett-Ande 21:59.50 2 5 Fudge, Addie 9 Garnett-Ande 22:03.60 3 6 Rowe, Ashlyn 11 Carbondale-S 22:18.20 4 7 Huff, Marijane 11 Burlington HS 22:29.70 5 8 Schumann, Kassidy 12 Perry-Lecompton HS 22:44.90 6 9 Morgan, Ryleigh 9 Perry-Lecompton HS 22:50.50 7 10 Konitzer, Kelsie 9 LaCygne-Prai 22:52.30 8

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Garnett-Anderson County H 40 2 3 9 10 16 22 24 Total Time: 1:54:33.10 Average: 22:54.62 2 Carbondale-Santa Fe Trail 54 4 11 12 13 14 15 17 Total Time: 1:57:44.70 Average: 23:32.94

SE Saline Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Alderson, Jentrie 11 Gypsum-South 20:03.60 1 2 Lambert, Elizabeth 11 Lindsborg-Sm 20:15.01 2 3 Clark, Elsie 11 Hesston HS 20:19.90 4 Picolet, Jordyn 10 Council Grove HS 20:45.42 5 Elliott, Jenna 12 Wichita-Trin 20:47.60 3 6 Hoskinson, Taylor 11 Haven HS 20:59.85 7 Flamini, Talia 12 Wichita Coll 21:14.98 8 Ramierz, Yamyle 10 Lyons HS 21:30.63 9 Schroeder, Joni 11 Gypsum-South 21:46.13 4 10 Scheufler, Lexie 11 Wichita-Trin 21:47.21 5

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Wichita-Trinity Academy 41 3 5 8 12 13 21 31 Total Time: 1:49:31.46 Average: 21:54.30 2 Gypsum-Southeast of Salin 43 1 4 9 11 18 19 26 Total Time: 1:49:17.78 Average: 21:51.56

Lakin Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Trujillo, Ozia 10 Kismet-South 19:52.88 1 2 Pearce, Mary 9 Kingman HS 21:17.10 3 Hudson, Abbye 10 Cheney HS 21:18.43 2 4 Clinesmith, Courtney 12 Cimarron HS 21:25.79 3 5 Hawkins, Clare 11 Scott Community HS 21:28.90 4 6 Macias, Katrina 10 Holcomb HS 21:36.69 5 7 Wheeler, Emma 9 Scott Community HS 21:39.07 6 8 Berry, Kairae 11 Scott Community HS 21:53.33 7 9 Ortiz, Jordan 10 Lakin HS 21:59.26 8 10 Puentes, Yanely 11 Kismet-South 22:00.66 9

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Scott Community HS 41 4 6 7 10 14 21 27 Total Time: 1:49:16.17 Average: 21:51.24 2 Cimarron HS 54 3 11 12 13 15 22 25 Total Time: 1:50:13.94 Average: 22:02.79

Norton Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Murdock, Lara 12 Colby HS 19:47.09 2 Krueger, Maddy 9 Minneapolis HS 20:14.68 3 Cossaart, Alayna 10 Minneapolis HS 20:15.93 4 Chavez, Kathie 9 Colby HS 20:43.53 5 Rumback, Jaelyn 10 Norton Community HS 21:06.83 1 6 Metcalf, Seanna 11 Colby HS 21:20.46 7 Allen, Sophia 10 Hays-Thomas 21:26.24 2 8 Clydesdale, Mackenzie 9 Norton Community HS 21:42.54 3 9 Rueschhoff, Abby 12 Hays-Thomas 21:47.02 4 10 Armstrong, Arianna 10 Beloit HS 21:57.29

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Hays-Thomas More Prep-Mar 26 2 4 5 6 9 13 14 Total Time: 1:50:43.97 Average: 22:08.80 2 Norton Community HS 29 1 3 7 8 10 11 12 Total Time: 1:50:50.98 Average: 22:10.20

Riley County Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Lukert, Mary 10 Sabetha HS 20:46.26 1 2 Bahner, Aubrey 12 Silver Lake HS 20:48.17 2 3 Farmer, Mariah 10 Silver Lake HS 21:04.98 3 4 Madsen, Katherine 12 Hiawatha HS 21:16.25 4 5 Nippert, Kyra 9 St. George-R 21:23.67 5 6 Lukert, Leah 9 Sabetha HS 21:24.21 6 7 Streit, Julia 12 Rossville HS 21:34.42 7 8 Beard, Christina 12 Riley County HS 21:36.45 8 9 Ruby, Anna 12 Silver Lake HS 21:44.16 9 10 Sharp, Hailey 11 Riley County HS 21:51.15 10

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Silver Lake HS 54 2 3 9 16 24 33 Total Time: 1:50:17.32 Average: 22:03.47 2 Sabetha HS 75 1 6 15 22 31 47 Total Time: 1:52:58.64 Average: 22:35.73

Boys 3A Regional Results

Fredonia Regional 

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Logue, Cormick 12 Girard HS 16:13.86 1 2 Doubrava, Gavin 10 Girard HS 17:49.17 2 3 Oglesby, Ethan 12 Galena HS 17:49.31 4 Ulbrich, Tanner 10 Girard HS 18:06.14 3 5 Laurance, Treyton 11 Columbus HS 18:23.09 4 6 Warner, Ethan 12 Girard HS 18:37.80 5 7 Laurance, Gunnar 12 Columbus HS 18:42.69 6 8 Smith, Taylor 12 Fredonia HS 18:45.32 7 9 King, Easton 12 Frontenac HS 18:48.37 8 10 Gantt, Jaxon 9 Riverton HS 19:01.50

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Girard HS 27 1 2 3 5 16 23 25 Total Time: 1:30:27.61 Average: 18:05.53 2 Fredonia HS 61 7 9 13 14 18 27 30 Total Time: 1:36:47.29 Average: 19:21.46

Garnett Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Jarvis, Seth 12 Burlington HS 17:04.40 1 2 Hedges, Riley 12 Garnett-Ande 17:17.90 2 3 Haner, Kyle 10 Pomona-West 17:42.90 3 4 Bartlett, James 12 Perry-Lecompton HS 17:55.70 4 5 Kraft, Landon 9 Garnett-Ande 17:59.20 5 6 Roberts, Parker 12 Carbondale-S 18:23.00 6 7 Payer, Brian 12 Burlington HS 18:27.30 7 8 Hassler, Lucas 9 Pomona-West 18:31.90 8 9 Fudge, Kasen 11 Garnett-Ande 18:32.70 9 10 Beying, Logan 11 Easton-Pleas 18:42.00

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Garnett-Anderson County H 48 2 5 9 11 21 30 32 Total Time: 1:32:23.40 Average: 18:28.68 2 Perry-Lecompton HS 57 4 10 12 14 17 19 28 Total Time: 1:34:18.30 Average: 18:51.66

SE Saline Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Heline, Ryan 12 Lindsborg-Sm 16:12.57 1 2 Downes, LaKoddah 9 Council Grove HS 16:12.93 2 3 Gleason, Luke 12 Gypsum-South 16:19.36 3 4 Meyer, C.J. 10 Wichita Coll 16:29.08 4 5 Jackson, Dominic 12 Gypsum-South 16:50.56 5 6 Carroll, Ian 10 Wichita-Trin 16:56.66 6 7 Porch, Thomas 12 Halstead HS 17:00.09 7 8 Jackson, Damion 10 Gypsum-South 17:04.34 8 9 Ferguson, Samuel 9 Wichita-Trin 17:14.76 9 10 Apel, Lukas 11 Lindsborg-Sm 17:21.11 10

Team Qualifiers (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Gypsum-Southeast of Salin 45 3 5 8 13 16 19 23 Total Time: 1:25:20.26 Average: 17:04.06 2 Lindsborg-Smoky Valley HS 62 1 10 12 18 21 22 35 Total Time: 1:26:36.07 Average: 17:19.22

Lakin Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Weilert-Beymer, Lawson 10 Lakin HS 17:21.03 1 2 Garcia, Edwin 12 Lakin HS 17:22.57 2 3 VanPelt, Daegan 11 Holcomb HS 17:45.39 3 4 Kough, Jaxson 11 Scott Community HS 17:50.13 4 5 Santisteven, Damion 12 Cimarron HS 17:53.45 5 6 Smith, Ethan 10 Kingman HS 17:55.47 7 Sizemore, Braxton 11 Holcomb HS 17:56.09 6 8 Stanfield, Branden 11 Kismet-South 17:57.32 7 9 Daniels, Dominick 12 Lakin HS 17:58.73 8 10 Albers, Ethan 12 Cheney HS 17:59.52 9

Team Qualifiers (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Scott Community HS 60 4 12 13 15 16 21 32 Total Time: 1:31:06.43 Average: 18:13.29 2 Lakin HS 63 1 2 8 17 35 36 40 Total Time: 1:31:41.66 Average: 18:20.34

Norton Regional

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Lance, Lundine 9 Beloit HS 17:48.85 2 Doss, Ian 11 Hoisington HS 18:00.28 3 Wolf, Karter 10 Hoisington HS 18:04.18 4 Porter, Jacob 12 Beloit HS 18:12.70 5 Wildeman, Rylan 10 Norton Community HS 18:20.53 1 6 Hipp, Gabriel 11 Hoisington HS 18:41.86 7 Abell, Joel 9 Minneapolis HS 18:46.84 2 8 Urban, Mason 12 Norton Community HS 18:50.55 3 9 Willour, Matthew 11 Norton Community HS 18:51.81 4 10 Schears, Noah 10 Goodland HS 18:56.58

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Norton Community HS 23 1 3 4 7 8 13 16 Total Time: 1:34:35.38 Average: 18:55.08 2 Minneapolis HS 34 2 5 6 10 11 17 Total Time: 1:36:08.30 Average: 19:13.66

Riley County Regional 

Individual Qualifiers (Top 10) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 TenEyck, Cameron 11 Silver Lake HS 17:09.26 1 2 Miller, Silas 9 Marysville HS 17:37.19 2 3 Hodge, Justin 12 Hiawatha HS 17:40.49 3 4 Greemore-Hopkins, Antoni 11 Hoyt-Royal V 17:47.67 4 5 Kaniper, Kamryn 10 Silver Lake HS 17:53.44 5 6 Brokaw, Mason 10 Silver Lake HS 17:55.82 6 7 Evans, Kalvin 9 Sabetha HS 17:57.38 7 8 Bishop, Tyrese 11 Sabetha HS 17:57.39 8 9 Langill, John 9 Seneca-Nemah 18:03.69 9 10 Harrell, Cameron 11 Sabetha HS 18:16.55 10

Qualifying Teams (Top 2) (ORDER STATE QUALIFER PATCH HERE)

1 Sabetha HS 66 7 8 10 18 23 25 27 Total Time: 1:32:14.52 Average: 18:26.91 2 Marysville HS 78 2 12 14 22 28 31 47 Total Time: 1:33:05.20 Average: 18:37.04


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141