v Sports in Kansas: 6A All-State Wrestling - Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 6A All-State Wrestling - Results

Mill Valley captured the 6A crown. (photo: Mill Valley HS)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 29, 2020

Share This Story:

2020 State Wrestling Results - 6A

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2020 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send back ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches, all-state athletes can also get the qualifer patch. We also have regional champion avalable

6A - 106 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jacob Tangpricha of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Cody Woods of Derby

3rd Place - Eddie Hughart of Mill Valley

4th Place - Cael Alderman of Olathe North

5th Place - Nolan Bradley of Lawrence-Free State

6th Place - Jack Elsten of Lawrence

1st Place Match

Jacob Tangpricha (Topeka-Washburn Rural) 31-10, So. over Cody Woods (Derby) 34-11, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

Eddie Hughart (Mill Valley) 36-11, Fr. over Cael Alderman (Olathe North) 40-19, Fr. (Dec 5-0)

5th Place Match

Nolan Bradley (Lawrence-Free State) 23-13, Fr. over Jack Elsten (Lawrence) 24-20, Fr. (Dec 5-1)

6A - 113 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Bishop Murray of Topeka-Washburn Rural

2nd Place - Damian Mendez of Dodge City

3rd Place - Dylan Sheler of Haysville-Campus

4th Place - Knowlyn Egan of Derby

5th Place - Zachary Trenkamp of Wichita-South

6th Place - Luke Olsen of Blue Valley West

1st Place Match

Bishop Murray (Topeka-Washburn Rural) 34-3, Jr. over Damian Mendez (Dodge City) 27-1, So. (Dec 5-2)

3rd Place Match

Dylan Sheler (Haysville-Campus) 38-7, So. over Knowlyn Egan (Derby) 24-19, Fr. (TF-1.5 4:21 (15-0))

5th Place Match

Zachary Trenkamp (Wichita-South) 38-10, Sr. over Luke Olsen (Blue Valley West) 39-15, So. (Fall 3:14)

6A - 120 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Easton Taylor of Manhattan

2nd Place - Joseph Triscornia of Olathe North

3rd Place - Jahir Contreras of Shawnee Mission East

4th Place - Kevin Honas of Lawrence

5th Place - Caleb Douglas of Topeka-Washburn Rural

6th Place - Cole Moberly of Mill Valley

1st Place Match

Easton Taylor (Manhattan) 43-2, So. over Joseph Triscornia (Olathe North) 36-17, Jr. (MD 12-0)

3rd Place Match

Jahir Contreras (Shawnee Mission East) 44-8, So. over Kevin Honas (Lawrence) 33-10, So. (Fall 3:48)

5th Place Match

Caleb Douglas (Topeka-Washburn Rural) 19-12, Sr. over Cole Moberly (Mill Valley) 32-23, Sr. (Fall 2:59)

6A - 126 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Keegan Slyter of Olathe North

2nd Place - Caden Howard of Olathe Northwest

3rd Place - Tate Sauder of Manhattan

4th Place - Ben Bluel of Olathe South

5th Place - Ryan Heiman of Garden City

6th Place - Alonzo Borjas of Gardner Edgerton

1st Place Match

Keegan Slyter (Olathe North) 56-1, Sr. over Caden Howard (Olathe Northwest) 42-3, Sr. (MD 13-3)

3rd Place Match

Tate Sauder (Manhattan) 42-8, Sr. over Ben Bluel (Olathe South) 36-17, Jr. (Fall 1:44)

5th Place Match

Ryan Heiman (Garden City) 39-16, Fr. over Alonzo Borjas (Gardner Edgerton) 33-19, Fr. (Dec 9-4)

6A - 132 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Zach Keal of Mill Valley

2nd Place - Lou Fincher of Lawrence-Free State

3rd Place - Steven Sellers of Garden City

4th Place - Bowan Murray of Topeka-Washburn Rural

5th Place - Zane Thornton of Junction City

6th Place - Alec Samuelson of Olathe North

1st Place Match

Zach Keal (Mill Valley) 40-5, Sr. over Lou Fincher (Lawrence-Free State) 33-9, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

Steven Sellers (Garden City) 32-14, Jr. over Bowan Murray (Topeka-Washburn Rural) 26-11, Jr. (Dec 6-2)

5th Place Match

Zane Thornton (Junction City) 29-19, Sr. over Alec Samuelson (Olathe North) 33-24, Fr. (Fall 2:15)

6A - 138 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jacob Holt of Garden City

2nd Place - Dallas Koelzer of Olathe South

3rd Place - Gunner Murphy of Olathe North

4th Place - Carson Dulitz of Mill Valley

5th Place - Rudy Hernandez of Dodge City

6th Place - Blaisen Bammes of Manhattan

1st Place Match

Jacob Holt (Garden City) 31-2, Sr. over Dallas Koelzer (Olathe South) 40-3, Sr. (TB-1 2-1)

3rd Place Match

Gunner Murphy (Olathe North) 31-15, Sr. over Carson Dulitz (Mill Valley) 36-15, Jr. (Dec 2-1)

5th Place Match

Rudy Hernandez (Dodge City) 31-21, So. over Blaisen Bammes (Manhattan) 28-15, So. (Dec 8-4)

6A - 145 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Cason Lindsey of Derby

2nd Place - Garrett Edwards of Dodge City

3rd Place - Austin Keal of Mill Valley

4th Place - Erick Dominguez of Garden City

5th Place - Justus Hulse of Shawnee Mission North

6th Place - Trystian Juarez of Liberal

1st Place Match

Cason Lindsey (Derby) 39-5, Jr. over Garrett Edwards (Dodge City) 27-8, Sr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

Austin Keal (Mill Valley) 39-12, Sr. over Erick Dominguez (Garden City) 31-17, So. (Dec 3-2)

5th Place Match

Justus Hulse (Shawnee Mission North) 31-15, Jr. over Trystian Juarez (Liberal) 25-16, Fr. (Fall 1:32)

6A - 152 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Luke Barker of Dodge City

2nd Place - Izaiah DelValle of Hutchinson

3rd Place - Josh Janas of Garden City

4th Place - Nathan Bowen of Haysville-Campus

5th Place - Landon Wilkes of Olathe North

6th Place - CJ Neuman of Junction City

1st Place Match

Luke Barker (Dodge City) 28-6, Fr. over Izaiah DelValle (Hutchinson) 35-7, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Josh Janas (Garden City) 39-11, Jr. over Nathan Bowen (Haysville-Campus) 39-10, Jr. (SV-1 3-1)

5th Place Match

Landon Wilkes (Olathe North) 39-12, So. over CJ Neuman (Junction City) 29-16, . (MD 8-0)

6A - 160 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Gavin Brown of Olathe South

2nd Place - AJ Rodriguez of Gardner Edgerton

3rd Place - Jared Arellano of Garden City

4th Place - Marcelino Otero of Dodge City

5th Place - Noah Sharp of Olathe Northwest

6th Place - Treyton Rusher of Derby

1st Place Match

Gavin Brown (Olathe South) 28-5, Sr. over AJ Rodriguez (Gardner Edgerton) 43-8, Sr. (UTB 3-2)

3rd Place Match

Jared Arellano (Garden City) 21-10, Sr. over Marcelino Otero (Dodge City) 31-7, Jr. (Dec 9-4)

5th Place Match

Noah Sharp (Olathe Northwest) 24-16, So. over Treyton Rusher (Derby) 22-21, Jr. (Dec 5-3)

6A - 170 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Malachi Karibo of Wichita-South

2nd Place - Brodie Scott of Mill Valley

3rd Place - Alexavier Rodriguez of Garden City

4th Place - Samuel Rushin of Wichita-West

5th Place - Jacob Porritt of Shawnee Mission West

6th Place - Ruben Rayas of Dodge City

1st Place Match

Malachi Karibo (Wichita-South) 42-1, Sr. over Brodie Scott (Mill Valley) 38-6, Jr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

Alexavier Rodriguez (Garden City) 25-8, Sr. over Samuel Rushin (Wichita-West) 30-10, Jr. (Fall 1:57)

5th Place Match

Jacob Porritt (Shawnee Mission West) 32-9, Sr. over Ruben Rayas (Dodge City) 10-5, Jr. (Dec 7-5)

6A - 182 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Quentin Saunders of Wichita-West

2nd Place - Taidon Wills of Derby

3rd Place - Matt Lancaster of Blue Valley West

4th Place - Levi Allen of Hutchinson

5th Place - Blake Jouret of Olathe South

6th Place - Ryan Parga of Dodge City

1st Place Match

Quentin Saunders (Wichita-West) 32-0, So. over Taidon Wills (Derby) 19-3, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

Matt Lancaster (Blue Valley West) 50-3, So. over Levi Allen (Hutchinson) 35-9, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

Blake Jouret (Olathe South) 37-10, So. over Ryan Parga (Dodge City) 37-14, Sr. (Dec 8-1)

6A - 195 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Tyler Green of Mill Valley

2nd Place - Gavin Carter of Topeka-Washburn Rural

3rd Place - Caiden Casella of Blue Valley Northwest

4th Place - Tyler Allen of Derby

5th Place - Gus Davis of Gardner Edgerton

6th Place - Ammean Soureshjani of Wichita-Southeast

1st Place Match

Tyler Green (Mill Valley) 21-6, Sr. over Gavin Carter (Topeka-Washburn Rural) 40-1, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

Caiden Casella (Blue Valley Northwest) 47-7, Jr. over Tyler Allen (Derby) 31-9, Sr. (Dec 5-1)

5th Place Match

Gus Davis (Gardner Edgerton) 42-9, Jr. over Ammean Soureshjani (Wichita-Southeast) 38-8, Sr. (Fall 4:44)

6A - 220 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jackson Stroud of Wichita-North

2nd Place - Trevor Lister of Blue Valley

3rd Place - Alec Younggren of Olathe South

4th Place - Mario Perez of Wichita-West

5th Place - Andrew Davis of Topeka-Washburn Rural

6th Place - Jaime Arenivas of Liberal

1st Place Match

Jackson Stroud (Wichita-North) 34-1, Sr. over Trevor Lister (Blue Valley) 39-4, Sr. (SV-1 9-7)

3rd Place Match

Alec Younggren (Olathe South) 37-9, Jr. over Mario Perez (Wichita-West) 29-12, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

Andrew Davis (Topeka-Washburn Rural) 29-6, Sr. over Jaime Arenivas (Liberal) 33-14, Sr. (Fall 4:38)

6A - 285 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Ethan Kremer of Mill Valley

2nd Place - Damion Ilalio of Manhattan

3rd Place - Evan Taylor of Blue Valley

4th Place - Zeth Mansell of Liberal

5th Place - Caylen Lowery of Wichita-Heights

6th Place - Danny Robinson of Blue Valley Northwest

1st Place Match

Ethan Kremer (Mill Valley) 28-2, Jr. over Damion Ilalio (Manhattan) 37-4, Jr. (Fall 5:14)

3rd Place Match

Evan Taylor (Blue Valley) 34-13, Sr. over Zeth Mansell (Liberal) 21-8, Sr. (TB-1 5-4)

5th Place Match

Caylen Lowery (Wichita-Heights) 39-7, Sr. over Danny Robinson (Blue Valley Northwest) 45-9, Sr. (Fall 2:50)


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141