v Sports in Kansas: 5A All-State Wrestling - Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 5A All-State Wrestling - Results

Jared Simma of Aquinas finished 50-1 on the year and won the 160 title.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 29, 2020

Share This Story:

2020 State Wrestling Results - 5A

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2020 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send back ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches, all-state athletes can also get the qualifer patch. We also have regional champion avalable 

Team Champs: 1. Goddard 2. BV Southwest 3. Maize 4. Ark City 5. Great Bend

5A - 106 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Nick Treaster of Newton

2nd Place - Nakaylen Shabazz of Maize

3rd Place - Bubba Wright of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

4th Place - Landry Root of Andover

5th Place - Kaden Spragis of Great Bend

6th Place - Isaac Phimvongsa of Salina-Central

1st Place Match

Nick Treaster (Newton) 37-1, Fr. over Nakaylen Shabazz (Maize) 33-12, Fr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

Bubba Wright (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 44-2, So. over Landry Root (Andover) 26-14, Fr. (Dec 8-3)

5th Place Match

Kaden Spragis (Great Bend) 40-14, So. over Isaac Phimvongsa (Salina-Central) 32-17, Fr. (MD 11-2)

5A - 113 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Hayden Mills of OP-Blue Valley Southwest

2nd Place - Samuel Dickey of Arkansas City

3rd Place - Brock Ferguson of Tecumseh-Shawnee Heights

4th Place - A.B. Stokes of Newton

5th Place - Camden Padgett of Maize

6th Place - Bryce Ross of Basehor-Linwood

1st Place Match

Hayden Mills (OP-Blue Valley Southwest) 41-6, So. over Samuel Dickey (Arkansas City) 22-10, Jr. (Fall 1:31)

3rd Place Match

Brock Ferguson (Tecumseh-Shawnee Heights) 40-5, So. over A.B. Stokes (Newton) 33-15, Fr. (Fall 0:15)

5th Place Match

Camden Padgett (Maize) 23-8, Fr. over Bryce Ross (Basehor-Linwood) 24-15, Fr. (Fall 3:45)

5A - 120 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jason Henschel of Goddard

2nd Place - Grant Treaster of Newton

3rd Place - Kael Pappan of Arkansas City

4th Place - Keton Patterson of Maize

5th Place - Wyatt Weber of Great Bend

6th Place - Jordan Habben of OP-St. Thomas Aquinas

1st Place Match

Jason Henschel (Goddard) 35-7, Sr. over Grant Treaster (Newton) 42-4, Sr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

Kael Pappan (Arkansas City) 36-9, Jr. over Keton Patterson (Maize) 31-9, So. (Dec 6-1)

5th Place Match

Wyatt Weber (Great Bend) 34-16, So. over Jordan Habben (OP-St. Thomas Aquinas) 31-9, So. (Dec 6-0)

5A - 126 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Brett Umentum of OP-Blue Valley Southwest

2nd Place - Alyeus Craig of Valley Center

3rd Place - Drew Liles of Great Bend

4th Place - JONAH ANDREWS of KC-F.L. Schlagle

5th Place - Slade Adam of Salina-Central

6th Place - Cassius Vanderpool of Bonner Springs

1st Place Match

Brett Umentum (OP-Blue Valley Southwest) 43-4, So. over Alyeus Craig (Valley Center) 36-5, Jr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

Drew Liles (Great Bend) 40-5, Sr. over JONAH ANDREWS (KC-F.L. Schlagle) 37-5, Sr. (Dec 6-0)

5th Place Match

Slade Adam (Salina-Central) 31-10, Jr. over Cassius Vanderpool (Bonner Springs) 31-12, Jr. (Dec 3-1)

5A - 132 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jerrdon Fisher of Goddard

2nd Place - Hartwell Taylor of Lansing

3rd Place - Xerarch Tungjaroenkul of Emporia

4th Place - Gabe Maki of Andover

5th Place - Cayden Hughbanks of Maize

6th Place - Joe Walter of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

1st Place Match

Jerrdon Fisher (Goddard) 23-1, So. over Hartwell Taylor (Lansing) 40-6, Sr. (MD 9-1)

3rd Place Match

Xerarch Tungjaroenkul (Emporia) 36-5, Fr. over Gabe Maki (Andover) 37-6, So. (Dec 5-3)

5th Place Match

Cayden Hughbanks (Maize) 32-10, Jr. over Joe Walter (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 36-16, Sr. (Dec 7-1)

5A - 138 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Johnny Akin of OP-St. Thomas Aquinas

2nd Place - George Weber of Great Bend

3rd Place - Ethan Cronk of OP-Blue Valley Southwest

4th Place - Matthew Gottschalk of Bishop Carroll Catholic

5th Place - Sawyer Mock of Newton

6th Place - Byron Kirkwood of KC-Turner

1st Place Match

Johnny Akin (OP-St. Thomas Aquinas) 42-6, Jr. over George Weber (Great Bend) 33-5, Sr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

Ethan Cronk (OP-Blue Valley Southwest) 42-12, So. over Matthew Gottschalk (Bishop Carroll Catholic) 40-8, Sr. (Inj. 4:40)

5th Place Match

Sawyer Mock (Newton) 31-17, Sr. over Byron Kirkwood (KC-Turner) 38-9, Jr. (Fall 2:31)

5A - 145 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Trig Tennant of Arkansas City

2nd Place - Brandon Madden of OP-Blue Valley Southwest

3rd Place - Gage Fritz of Great Bend

4th Place - Rhett Edmonson of McPherson

5th Place - Logan Davidson of Goddard

6th Place - Caden Walker of Tecumseh-Shawnee Heights

1st Place Match

Trig Tennant (Arkansas City) 47-6, Jr. over Brandon Madden (OP-Blue Valley Southwest) 41-4, Sr. (Dec 4-3)

3rd Place Match

Gage Fritz (Great Bend) 45-3, Sr. over Rhett Edmonson (McPherson) 33-8, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

Logan Davidson (Goddard) 20-13, Jr. over Caden Walker (Tecumseh-Shawnee Heights) 41-7, So. (Dec 7-0)

5A - 152 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Devin Gomez of Maize

2nd Place - Jacob McLain of Lansing

3rd Place - Jace Fisher of Goddard

4th Place - Daniel McMullen of OP-Blue Valley Southwest

5th Place - Kaden Jacobson of Basehor-Linwood

6th Place - Wyatt Dickie of Spring Hill

1st Place Match

Devin Gomez (Maize) 26-0, Sr. over Jacob McLain (Lansing) 37-2, Jr. (MD 11-3)

3rd Place Match

Jace Fisher (Goddard) 42-11, Jr. over Daniel McMullen (OP-Blue Valley Southwest) 21-10, Sr. (Dec 1-0)

5th Place Match

Kaden Jacobson (Basehor-Linwood) 23-8, Sr. over Wyatt Dickie (Spring Hill) 32-12, Sr. (Dec 4-3)

5A - 160 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Jared Simma of OP-St. Thomas Aquinas

2nd Place - Cayleb Atkins of Goddard

3rd Place - Carson Wheeler of Maize

4th Place - Hunter Trail of Bishop Carroll Catholic

5th Place - Dylan Williams of Topeka-Seaman

6th Place - Jakob Stovall of Spring Hill

1st Place Match

Jared Simma (OP-St. Thomas Aquinas) 50-1, Jr. over Cayleb Atkins (Goddard) 45-3, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

Carson Wheeler (Maize) 34-4, Sr. over Hunter Trail (Bishop Carroll Catholic) 37-14, Jr. (Dec 5-1)

5th Place Match

Dylan Williams (Topeka-Seaman) 34-5, Sr. over Jakob Stovall (Spring Hill) 36-11, Sr. (Dec 5-3)

5A - 170 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Duwayne Villalpando of Maize

2nd Place - Seth Nitzel of OP-Blue Valley Southwest

3rd Place - Nolan Craine of Goddard

4th Place - Nathan Fury of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

5th Place - Jonah Clarke of McPherson

6th Place - Nicholas Bahm of Arkansas City

1st Place Match

Duwayne Villalpando (Maize) 33-1, Sr. over Seth Nitzel (OP-Blue Valley Southwest) 42-1, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

Nolan Craine (Goddard) 36-10, Jr. over Nathan Fury (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 41-7, Fr. (Dec 7-2)

5th Place Match

Jonah Clarke (McPherson) 37-9, Sr. over Nicholas Bahm (Arkansas City) 32-20, Sr. (Dec 11-7)

5A - 182 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Trevor Dopps of Goddard

2nd Place - Jackson McCall of OP-Blue Valley Southwest

3rd Place - Gavin Lough of Arkansas City

4th Place - Lynauz Cox of Maize-South

5th Place - Charlie Frisch of Wichita-Kapaun Mt. Carmel

6th Place - Davontai Robinson of Hays

1st Place Match

Trevor Dopps (Goddard) 44-5, Sr. over Jackson McCall (OP-Blue Valley Southwest) 43-9, Sr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

Gavin Lough (Arkansas City) 36-13, Sr. over Lynauz Cox (Maize-South) 34-9, Sr. (Dec 10-3)

5th Place Match

Charlie Frisch (Wichita-Kapaun Mt. Carmel) 35-9, Sr. over Davontai Robinson (Hays) 27-13, Sr. (Fall 3:42)

5A - 195 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Landon Frantz of McPherson

2nd Place - Kaden Glass of Goddard

3rd Place - Deston Miller of Arkansas City

4th Place - Tyler Robinson of Leavenworth

5th Place - Isaac Stean of Lenexa-St. James Academy

6th Place - Josh Willcutt of Basehor-Linwood

1st Place Match

Landon Frantz (McPherson) 37-4, Sr. over Kaden Glass (Goddard) 31-5, So. (Dec 6-2)

3rd Place Match

Deston Miller (Arkansas City) 33-9, Sr. over Tyler Robinson (Leavenworth) 31-16, Sr. (Dec 8-3)

5th Place Match

Isaac Stean (Lenexa-St. James Academy) 41-10, Sr. over Josh Willcutt (Basehor-Linwood) 42-9, Sr. (Fall 2:47)

5A - 220 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Cade Lautt of Lenexa-St. James Academy

2nd Place - Kyle Haas of Maize

3rd Place - Mason Thrash of McPherson

4th Place - John Hubbel of OP-Blue Valley Southwest

5th Place - Gavin Nutting of Hays

6th Place - Mason Ross of Wichita-Northwest

1st Place Match

Cade Lautt (Lenexa-St. James Academy) 43-1, Sr. over Kyle Haas (Maize) 27-1, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

Mason Thrash (McPherson) 35-8, Sr. over John Hubbel (OP-Blue Valley Southwest) 34-6, Jr. (Fall 4:28)

5th Place Match

Gavin Nutting (Hays) 36-11, So. over Mason Ross (Wichita-Northwest) 36-9, Jr. (Dec 9-8)

5A - 285 All-State (Top 6) - Order patch 

1st Place - Tony Caldwell of Valley Center

2nd Place - Maximus Shannon of Arkansas City

3rd Place - Devon Dawson of Goddard

4th Place - Danny Carroll of OP-St. Thomas Aquinas

5th Place - Harry Spencer of Lenexa-St. James Academy

6th Place - Joseph Castle of KC-Turner

1st Place Match

Tony Caldwell (Valley Center) 40-4, Sr. over Maximus Shannon (Arkansas City) 39-13, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

Devon Dawson (Goddard) 40-5, Sr. over Danny Carroll (OP-St. Thomas Aquinas) 30-6, Jr. (Dec 5-3)

5th Place Match

Harry Spencer (Lenexa-St. James Academy) 36-16, Jr. over Joseph Castle (KC-Turner) 37-10, Sr. (Dec 8-4)


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141