v Sports in Kansas: 2020 Girls All-State Wrestling/Results - Sports in Kansas
Warning: include(../includes/bodytag.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Warning: include(): Failed opening '../includes/bodytag.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 36

Sports in Kansas: 2020 Girls All-State Wrestling/Results

Girls All-State Wrestling from Sports in Kansas.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 27, 2020

Share This Story:

2020 State Wrestling Results - Girls 

PARENTS/ATHLETES: If you finished 1st thru 6th as an individual you're eligible to recieve an All-State Wrestling Patch for 2020 from Sports in Kansas. We are the only place that has these custom patches w/ our logo or all-state teams. To get your order form, email sportsinkansas@gmail.com and will send you back one ASAP. If you were a qualifier and not all-state we also have those patches available (you can order both qualifier and all-state). Great keepsake to remember the inagural season of girls wrestling in Kansas. 

Team Results

1. Washburn Rural 84 2. Great Bend 80 3. Paola 44 4. Nickerson 41, Pratt 6. Abilene 38 

101 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Amanda Newcomb of Osawatomie Hs

2nd - Kassidy Leiszler of Concordia Hs

3rd - Breckyn Elliott of Great Bend Hs

4th - Josiah Ortiz of Lakin Hs

5th - Chloe Gile of Altamont-Labette County Hs

6th - Mana Chanthansone of Liberal Hs

1st Place Match

Amanda Newcomb (Osawatomie Hs) 21-0, Sr. over Kassidy Leiszler (Concordia Hs) 19-4, Sr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

Breckyn Elliott (Great Bend Hs) 36-6, Jr. over Josiah Ortiz (Lakin Hs) 27-6, Fr. (Dec 10-4)

5th Place Match

Chloe Gile (Altamont-Labette County Hs) 20-9, So. over Mana Chanthansone (Liberal Hs) 25-12, Fr. (For.)

109 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Alexis Allen of Independence Hs

2nd  - Anna Cullens of Wellington Hs

3rd  - Isabell Ortiz of Lakin Hs

4th - Skyleigh Pflaster of Abilene Hs

5th - Jadyn Thompson of Pratt Hs

6th - Sarah Zimmerman of Hays Hs

1st Place Match

Alexis Allen (Independence Hs) 30-0, Jr. over Anna Cullens (Wellington Hs) 25-2, Fr. (Fall 4:42)

3rd Place Match

Isabell Ortiz (Lakin Hs) 30-4, So. over Skyleigh Pflaster (Abilene Hs) 14-7, Jr. (For.)

5th Place Match

Jadyn Thompson (Pratt Hs) 30-8, Fr. over Sarah Zimmerman (Hays Hs) 24-10, Fr. (For.)

116 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Nichole Moore of Nickerson Hs

2nd - Kailyn Younger of Paola Hs

3rd - Anayka Besco of Rose Hill Hs

4th - Amelie Jungwirth of Tecumseh-Shawnee Heights Hs

5th - Mikyah Cain of Oakley Hs

6th - Olivia O`Donnell of Basehor-Linwood Hs

1st Place Match

Nichole Moore (Nickerson Hs) 38-7, Sr. over Kailyn Younger (Paola Hs) 27-13, So. (Fall 2:27)

3rd Place Match

Anayka Besco (Rose Hill Hs) 17-9, Sr. over Amelie Jungwirth (Tecumseh-Shawnee Heights Hs) 32-5, Jr. (Fall 3:30)

5th Place Match

Mikyah Cain (Oakley Hs) 27-6, Fr. over Olivia O`Donnell (Basehor-Linwood Hs) 31-10, Jr. (For.)

123 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Jordyn Knecht of Paola Hs

2nd - Elise Rose of Marysville

3rd - Maritza Jimenez of Hutchinson

4th - Hannah Glynn of OP-Blue Valley SW Hs

5th - Raegan Stinemetz of Spring Hill Hs

6th - Mikayla Konrade of Winfield Hs

1st Place Match

Jordyn Knecht (Paola Hs) 30-0, Jr. over Elise Rose (Marysville) 17-1, Jr. (Dec 8-4)

3rd Place Match

Maritza Jimenez (Hutchinson) 31-2, Jr. over Hannah Glynn (OP-Blue Valley SW Hs) 28-5, So. (Fall 4:37)

5th Place Match

Raegan Stinemetz (Spring Hill Hs) 29-7, Sr. over Mikayla Konrade (Winfield Hs) 14-9, So. (For.)

130 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Madyson Gray of Lawrence Free State Hs

2nd  - Brianna Randles of Topeka-West Hs

3rd  - Breanna Ridgeway of Great Bend Hs

4th  - Marissa Porsch of Hoxie

5th  - Anjelina Serrano of Garden City Hs

6th  - Amber Martinek of Silver Lake Hs

1st Place Match

Madyson Gray (Lawrence Free State Hs) 34-0, So. over Brianna Randles (Topeka-West Hs) 26-3, So. (Fall 3:57)

3rd Place Match

Breanna Ridgeway (Great Bend Hs) 35-2, So. over Marissa Porsch (Hoxie) 28-11, So. (For.)

5th Place Match

Anjelina Serrano (Garden City Hs) 34-8, Jr. over Amber Martinek (Silver Lake Hs) 21-11, Sr. (Fall 0:58)

136 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st  - Sara Lake of KC-Piper Hs

2nd  - Xara Bacci of Andover Central

3rd  - Gianna Culbert of Burlingame Hs

4th  - Cassidy Anderson of Caney Valley Hs

5th  - Cheyenne Blackwood of Valley Center Hs

6th - Maya Ogdan of Hoyt-Royal Valley Hs

1st Place Match

Sara Lake (KC-Piper Hs) 27-0, Jr. over Xara Bacci (Andover Central) 29-4, So. (Fall 3:37)

3rd Place Match

Gianna Culbert (Burlingame Hs) 31-3, Jr. over Cassidy Anderson (Caney Valley Hs) 28-4, Sr. (Dec 4-0)

5th Place Match

Cheyenne Blackwood (Valley Center Hs) 30-9, So. over Maya Ogdan (Hoyt-Royal Valley Hs) 18-6, Jr. (For.)

143 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st  - Livia Swift of Pratt Hs

2nd  - Kammie Schanz of Mulvane Hs

3rd  - Abbie Jones of Altamont-Labette County Hs

4th  - Olivia Crutchley of Leavenworth Hs

5th  - Sydney Boyle of Wakeeney-Trego Community Hs

6th  - Autumn Perez of Dodge City Hs

1st Place Match

Livia Swift (Pratt Hs) 33-3, So. over Kammie Schanz (Mulvane Hs) 30-3, Fr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

Abbie Jones (Altamont-Labette County Hs) 32-4, Sr. over Olivia Crutchley (Leavenworth Hs) 33-5, So. (Fall 3:59)

5th Place Match

Sydney Boyle (Wakeeney-Trego Community Hs) 35-6, Jr. over Autumn Perez (Dodge City Hs) 13-9, So. (Dec 6-5)

155 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Morgan Mayginnes of Onaga Hs

2nd - Darby Weidl of Ottawa Hs

3rd - Briana Perez of Great Bend Hs

4th  - Bailey Sanders of Hoisington Hs

5th - Halley Robinett of Topeka-Washburn Rural Hs

6th - Copenhagen Browning of LaCygne-Prairie View Hs

1st Place Match

Morgan Mayginnes (Onaga Hs) 13-0, Sr. over Darby Weidl (Ottawa Hs) 32-2, . (Fall 0:44)

3rd Place Match

Briana Perez (Great Bend Hs) 31-12, Jr. over Bailey Sanders (Hoisington Hs) 25-5, Sr. (For.)

5th Place Match

Halley Robinett (Topeka-Washburn Rural Hs) 29-8, Sr. over Copenhagen Browning (LaCygne-Prairie View Hs) 27-10, Jr. (Fall 3:45)

170 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Jolie Ziegler of Council Grove

2nd - Lyndsey Buechman of Abilene Hs

3rd - Rebekah Smith of Topeka-Washburn Rural Hs

4th - Mandy Wilson of Basehor-Linwood Hs

5th - Kianna Skinner of Olathe-South Hs

6th - Grace Timmons of Valley Center Hs

1st Place Match

Jolie Ziegler (Council Grove) 27-0, Fr. over Lyndsey Buechman (Abilene Hs) 16-2, So. (Fall 0:31)

3rd Place Match

Rebekah Smith (Topeka-Washburn Rural Hs) 28-3, Jr. over Mandy Wilson (Basehor-Linwood Hs) 23-10, So. (Fall 2:07)

5th Place Match

Kianna Skinner (Olathe-South Hs) 21-6, Sr. over Grace Timmons (Valley Center Hs) 17-8, Fr. (Fall 4:50)

191 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st  - Elisa Robinson of Junction City Hs

2nd - Hannah Jackson of Leavenworth Hs

3rd - Jaliah Johnson of Topeka-Washburn Rural Hs

4th  - Holly Colvert of Tonganoxie Hs

5th - Tannah Forbes of Effingham-ACCHS

6th - Alicia Martin of Olathe-North Hs

1st Place Match

Elisa Robinson (Junction City Hs) 30-0, Sr. over Hannah Jackson (Leavenworth Hs) 28-6, Fr. (Fall 1:15)

3rd Place Match

Jaliah Johnson (Topeka-Washburn Rural Hs) 23-6, So. over Holly Colvert (Tonganoxie Hs) 29-9, Fr. (For.)

5th Place Match

Tannah Forbes (Effingham-ACCHS) 8-7, Jr. over Alicia Martin (Olathe-North Hs) 22-4, Jr. (Fall 3:50)

235 Sports in Kansas All-State Team (Top 6) - order patch here

1st - Dajia Anderson of Topeka-Washburn Rural Hs

2nd - Makayla Rivera of Olathe-West Hs

3rd - Rebekah Franklin of Salina-Central Hs

4th - Kyeal Mogbo of Great Bend Hs

5th - Maddi Miller of Nickerson Hs

6th - Chelsey Armbruster of Chapman

1st Place Match

Dajia Anderson (Topeka-Washburn Rural Hs) 29-1, Jr. over Makayla Rivera (Olathe-West Hs) 19-2, Fr. (Fall 3:07)

3rd Place Match

Rebekah Franklin (Salina-Central Hs) 16-3, Jr. over Kyeal Mogbo (Great Bend Hs) 19-13, Jr. (For.)

5th Place Match

Maddi Miller (Nickerson Hs) 18-3, Fr. over Chelsey Armbruster (Chapman) 15-10, So. (For.)

--

Wrestling Results from KSHSAA are from TrackWrestling. 


Warning: include(../includes/module_comments.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_comments.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 115

Warning: include(../includes/module_right-col.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141

Warning: include(): Failed opening '../includes/module_right-col.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /home/kansass/public_html/ks/news/index.php on line 141