v Sports in Kansas: 2019 2A All-Senior All-State Team - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 2019 2A All-Senior All-State Team

The 2A list is loaded with quite the cast of players.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Dec 9, 2019

Share This Story:

Input from media members and a media panel across the state helped finalize this team finalized by Chet Kuplen of Sports in Kansas.  This is not a recruiting list it's based off the 2019 high school football season in Kansas only. Players on this list are also eligible for the Sports in Kansas Top 100 Seniors that will be released on Monday 12/9. Players have to be a senior to be on the list, our Non-Senior Team will be out on Monday 12/9.

ATTENTION: All Players on list (first team or hon mention) are elgible for all-state patch for letter jacket, we are the only place with our logo on them: email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com to order. 

2019 Sports in Kansas 2A All-Senior All-State Team (ORDER SIK SENIOR PATCH HERE)

Offense

QB- Kade Melvin, Norton

RB- Wyatt Pedigo, Hoisington

RB- Conor Haviland, Humboldt

RB- Tucker Smith, ACCHS

RB- Ethan Shawver, Riverton

OL- Dawson Martin, Conway Springs

OL- Joshua Hull, Humboldt

OL- Kameron Brown, Riley Co.

OL- Riley Philbern, Hoisington

OL- Trevor Parsons, Riverton

WR- Trey Smith, Garden Plain

WR- Zach Hare, Eureka

WR- Andrew Leonard, Nemaha Central

TE/FB- Abe Sibenmorgen, Maur Hill

ATH- Matt Pauly, Garden Plain

ATH- Cody Hay, Silver Lake

RET- Cooper Jaro, Humboldt

K- Luke Wahlmeier, Norton

Defense (ORDER SIK SENIOR PATCH HERE)

DL- Judson Wiltfong, Norton

DL-Kody Davoren, Rossville

DL- Brad Schmitz, Nemaha Central

DL- Hadley Panzer, Lakin

DL- Dante Smith, Norton

LB- Gideon Remer, Silver Lake

LB- Kaleb Badura, Rossville

LB- Bryce Uphaus, Nemaha Central

LB- Brandon Vacura, Norton

LB- Brady Myers, Sterling

DB- Avery Brokenicky, Riley County

DB- Payton Marshall, Cimarron

DB- Jack Caudle, Maur Hill

DB- Kyler Kaniper, Silver Lake  

ATH- Gavin Duryea, Nemaha Central

P- Garrett Harmison, Riley County

2A All-Senior All-State Honorable Mention: (ORDER SIK SENIOR PATCH HERE)

Brodey King – Council Grove, Zaine Lantz – Cherryvale, Kaden Griffen – Minneopolis, Gage Berry – Chaparral, David Hermon – Cimarron, Sam Headrick - Douglass, Caype Johston -Erie, Logan Matzke – Sivler Lake Tyler Walford – Ellsoworth, Trey Gipson – West Franklin, Caden Cromer – Silver Lake, Peyton Winter – Conway Springs, Terik Crisswell – Eureka, Kayden Christiansen – Lakin, Deon Barnes – Riley Co., Blake Long – Garden Plain, Mautt Pauly – Garden Plain, Avery Brewer – Hoisington, Collin Koester – Conway Springs, BJohn Nowak – Garden Plain, Kameron Schnewies – Hoisington, Speed Hoepker – Humboldt, Demtrio Flores – SW Heights, Colby Dreiling TMP, Seth Nahurin – Cherryvale, Tristin Meyers – Atchison County, Iverson Bello – Chaparral, Cade Larcom – Eureka, John Nowak – Garden Plain, Abe Siebenmorgen – Maur Hill, Jacob Tavernero – Southeast, Brance Ware - Jayhawk Linn, Taylor Folsom – Maur Hill, Brian Escobar – Chaparral, Jacobi Barnett- Cherryvale, David Hermon – Cimarron, Taylor Lassman – Humboldt, Raef Boley – SE Saline, Carter Jones-  Norton, Dylan Schultejans – Nemaha Central, Cade Larcom – Eureka, Caden Hurla – St. Marys, Derek Freel – Minneapolis, Bryce Petersen – Southeast, Morgan Kelley – Ellsworth, Blake Long – Garden Plain, Charles King – St. Marys, Austin Ahlquist – Nemaha Central, Gavin Hopper – Cherryvale, Logan Matzke – Silver Lake, Tucker Pfannenstiel – Norton, Crew Martin – Minneapolis, Trey Marshall – Council Grove, Hunter Jackson – NE Arma, Briar Orth – Humboldt, Kooper Kastens – Chaparral, Devon Gasper – Norton, Kash Tavichek – Ellsworth, Gunner Elder – Humboldt, Reece Jacobs – Southeast, Nathan Wymore – Silver Lake, Isaac Webb – Riverside, Bradley Libel – Riverside, Easton Emmons – Nemaha Central, Brad Schmitz – Nemaha Central, Brian Escobar - Chaparral, Beau Horn – Riverside, Trenton Schmitz – Nemaha Central, Austin Miller – Phillipsburg, Conner Alexander – Norton, Parker Dibble – Phillipsburg, Tyler Walford – Ellsworth, Brendan Tripp – Ellsworth, Blake Long – Garden Plain, Joshua Koester – Conway Springs, Tanner Rockers – Garden Plain, Gage Berry – Chaparral, Gavin Dalbom – Conway Springs, Sam Headrick – Douglass, Blake Long – Garden Plain, John Nowak – Garden Plain, Avery Brewer – Hoisington, Kameron Schhneweis – Hoisington, Bryce Johnson – Riverton, Robert Gwartney – Pleasant Ridge, Taylor Folsom – Maur Hill, Tristin Myers – ACCHS, Dawson Schwarz – Silver Lake, Brandon Brase – St. Mary’s, Caden Hurla – St. Mary’s, David Harman - Cimarron, Lance Thompson - Jayhawk Linn, Trent Preisner - Northern Heights, Sterling Harp - SE Saline, Trey Gibson - West Franklin, Caye Johnston - Erie