v Sports in Kansas: 4A Girls All-State XC - 2019 - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 4A Girls All-State XC - 2019

Buhler earned state champs on boys and girls. (photo: Buhler HS)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 2, 2019

Share This Story:

Lists are based off the 2019 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2019 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers listed below in 2019 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

4A Girls Team Results

1. Buhler 60

2. Baldwin 74

3. Eudora 76

4. Fort Scott 161

5. Louisburg 165

6. Augusta 180

7. Pratt 182

8. Mulvane 199

9. Paola 203

10. Circle 210

11. Andale 223

12. Iola 271

2019 4A Girls 1st Team All-State Top 10 State XC (ORDER PATCH HERE)

  1. Briggs, Taylor            11 Chapman               19:00.05
  2. Hanson, Grace              9 Kc-Piper              19:31.00
  3. Moore, Trinity            12 Louisburg             19:39.86    
  4. McClure, Macayla          12 Fort Scott            19:46.05    
  5. Hiebert, Riley            12 Eudora                19:46.11    
  6. Smith, Riley              10 Baldwin               19:49.90    
  7. Meyer, Grace              10 Bishop Miege          19:51.37
  8. Collins, Adalynn          12 Atchison              20:07.25
  9. Hoeme, Addie              10 Pratt                 20:07.27    
  10. Hiebert, Reagan           12 Eudora                20:09.16    

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11. Willison, Emma            12 Buhler                20:12.43    

12. Trotter, Hayley            9 Clearwater            20:23.42

13. Bentley, Leah             11 Buhler                20:33.22    

14. Fulmer, Adaline           10 Wamego                20:35.56

15. Trout, Renee              12 Independence          20:36.31

16. Jones, Chloe              10 Paola                 20:36.58    

17. Chambers, Kristi          11 Tonganoxie            20:39.29

18. Fletcher, Phoebe           9 Eudora                20:39.51   

19. Zweifel, Porsha           10 Augusta               20:41.94   

20. Mattison, Amaleigh        11 Buhler                20:45.39   

REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS (ORDER PATCH HERE)

Landreth, Jana            10 Baldwin               20:51.53   13

DeWindt, Daycee           12 Buhler                20:56.63   14

Lucent, Kyrsten            9 Rose Hill             20:57.89

Willour, Emma             12 Towanda-Circle        20:58.90   15

Stewart, Ambrynn          11 Baldwin               21:07.54   16

Myers, Kayli               9 Winfield HS           21:08.04

Helfrich, Sian            11 Pratt                 21:14.35   17

Boyle, Josephine          12 Baldwin               21:18.86   18

Warner, Lindsay            9 Buhler                21:28.68   19

Farrington, Emily         11 Fort Scott            21:29.75   20

Simpson, Lexie             9 Kc-Piper              21:32.31

Williams, Campbell        11 Mulvane               21:32.66   21

Moon, Anna                11 Mulvane               21:33.74   22

Rasmussen, Angeleena       9 Coff-Fld Kindley      21:39.34

Patterson, Abigail        10 Baldwin               21:39.65   23

Taylor, Alyssa            10 Augusta               21:40.61   24

Rees, Iris                12 Buhler                21:44.80   25

Trout, Leann              12 Independence          21:52.36

Bycroft, Rachel           12 Iola                  21:56.26   26

Johnson, Reece            10 Louisburg             21:57.75   27

Martin, Melia             11 Eudora                22:01.89   28

Erpelding, Kate           11 Eudora                22:01.90   29

Fowler, Addisyn           10 Fort Scott            22:03.69   30

Meyer, Anastasia          11 Andale                22:08.00   31

Shireman, Megan           11 Girard                22:13.05

McAllister, Sara          10 Augusta               22:15.49   32

Hankins, Emily            12 Mulvane               22:17.41   33

Webb, Katie               12 Towanda-Circle        22:18.94   34

Russell, Lauren           11 Baldwin               22:22.08   35

Brown, Claire              9 Louisburg             22:22.74   36

Hermes, Lily              12 Paola                 22:28.08   37

Stevens, Sophie           12 Augusta               22:29.94   38

Knoblauch, Maggie         12 Andale                22:36.07   39

Lind, Charlee             10 Wamego                22:36.17

Herod, Elliot              9 Rose Hill             22:36.95

Smith, Abigail            10 Chanute               22:39.52

Gage, Michele             11 Andale                22:42.21   40

Bobo, Brityn              11 Buhler                22:44.00   41

Toot, Karly                9 Baldwin               22:46.24   42

Choriego, Rebekah         10 Towanda-Circle        22:46.63   43

Gassman, Carlee           12 Louisburg             23:01.07   44

Mayer, Mackenzie          10 Eudora                23:01.38   45

Moreno, Mary              11 Paola                 23:03.03   46

James, Casey              10 Pratt                 23:15.06   47

Pattison, Maya            10 Eudora                23:15.91   48

Choriego, Bethany         12 Towanda-Circle        23:17.82   49

Burkholder, Makenna        9 Pratt                 23:18.62   50

Haddock, Tristen          12 Paola                 23:19.64   51

Sharon, Averie            11 Iola                  23:22.81   52

Stewart, Mya              12 Fort Scott            23:27.44   53

Yung, Jurney              12 Andale                23:27.50   54

Morrison, Kelsey          12 Iola                  23:31.38   55

Hardesty, Kenzi           11 Fort Scott            23:32.43   56

Minster, Ruth             10 Louisburg             23:32.64   57

Worthing, Tarra           10 Fort Scott            23:32.69   58

Maxwell, Natalie           9 Andale                23:39.17   59

Igert, Kelsey             10 Paola                 23:39.52   60

Russell, Josie            12 Mulvane               23:43.57   61

Frieden, Kaitlyn          10 Mulvane               23:43.83   62

Bare, Shawndra            12 Pratt                 23:44.83   63

Hudiburg, Dawna           11 Fort Scott            23:45.31   64

Gilpin, Emma               9 Pratt                 23:46.52   65

Doster, Grace             10 Clay Center Comm      23:48.89

Taylor, Ella              12 Iola                  23:49.18   66

Bishop, Ashton            12 Paola                 23:51.09   67

Cooper, Ryan               9 Andale                23:51.40   68

Hawkins, Noel             12 Towanda-Circle        23:53.74   69

Freeman, Abbey             9 Clearwater            23:56.53

Alvarez, Autumn           12 Towanda-Circle        24:01.04   70

Haas, Jenna                9 Pratt                 24:01.64   71

Sturgeon, Elanie          10 Iola                  24:11.54   72

Coltrane, Audrey          11 Iola                  24:17.04   73

Hudgeons, Darian          11 Paola                 24:27.69   74

Lindner, Jamie            10 Augusta               24:29.10   75

Hanes, Ava                10 Clearwater            24:31.70

Otto, Sophia               9 Augusta               24:43.74   76

Nolan, Kamryn             10 Mulvane               24:58.95   77

Gassman, Bree              9 Louisburg             25:05.23   78

Wilkerson, Kennady        11 Louisburg             25:09.55   79

Devine, Georgia            9 Towanda-Circle        25:18.63   80

Reichenberger, Lily       10 Andale                25:38.95   81

Nolan, Karstyn            12 Mulvane               26:21.22   82