v Sports in Kansas: 4A Boys All-State XC - 2019 - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 4A Boys All-State XC - 2019

Tongie had a strong showing in 4A.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 2, 2019

Share This Story:

Lists are based off the 2019 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2019 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers listed below in 2019 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

4A Boys Team Results

1 Buhler 95
2 Wamego 107
3 Tonganoxie 108*
4 Winfield HS 108*
5 Towanda-Circle 133
6 Clearwater 151
7 Girard 158
8 Clay Center Community 176
9 Shawnee Mission-Miege 195
10 Iola 213
11 Eudora 236
12 Fort Scott 275

2019 4A Boys 1st Team All-State Top 10 State XC (ORDER PATCH HERE)

1 CORMICK LOGUE 11 Girard 16:13.3
2 TANNER NEWKIRK 10 Topeka-Hayden 16:26.1
3 TANNER LINDAHL 10 Buhler 16:45.8
4 CRAIG LABRUE 11 Winfield HS 16:51.4
5 ELI GILMORE 9 Tonganoxie 16:54.7
6 OWEN ROELLCHEN 12 Kc-Piper 16:54.7
7 HUNTER ULBRICH 12 Girard 16:55.9
8 JARET PFIZENMAIER 12 Clay Center Community 17:00.4
9 COLE BIXLER-LARGE 12 Clearwater 17:08.0
10 BRICE HELTON 12 Augusta 17:08.2

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11 CAMILO LEOS-TARIN 11 Winfield HS 17:09.5
12 JACK ADAMS 11 Iola 17:12.4
13 RYAN DERRY 12 Towanda-Circle 17:15.1
14 DAWSON ADAMS JR Topeka-Hayden 17:20.2
15 ZACH TROTTER 11 Clearwater 17:24.7
16 CHARLIE HILL 11 Shawnee Mission-Miege 17:26.7
17 ALEX MEISTER 10 Labette County 17:28.2
18 TYLEN ASHIHI 10 El Dorado 17:30.6
19 ZACHARY WINTER 10 Andale 17:30.7
20 JACOB WHITE 11 Wamego 17:31.2

The REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS (ORDER PATCH HERE)

21 EMERY WOLFE 9 Wamego 17:32.3
22 GRANT SMITH 9 Clay Center Community 17:32.9
23 JAKOB EDHOLM 12 Tonganoxie 17:33.2
24 MASON SEITER 10 Clearwater 17:39.6
25 LARSON HOGGATT 12 Cfyville-Field Kindley 17:39.8
26 AARON MAXWELL 12 Paola 17:44.3
27 JONATHAN CUTTING 9 Wamego 17:44.4
28 CORDEL HENDRICKSON 11 Buhler 17:47.6
29 CODY LOGANBILL 10 Eudora 17:48.5
30 PETER STOUT 12 Winfield HS 17:48.5
31 DYLAN GRAHAM 12 Tonganoxie 17:50.2
32 SPENCER HINES 9 Buhler 17:50.4
33 WYATT BUNCE 9 Buhler 17:50.6
34 ELI JACOBSON 12 Towanda-Circle 17:50.9
35 HUDSON ALLEN 11 Baldwin 17:52.3
36 JONAH STEPHEN 11 Tonganoxie 17:53.0
37 AARON GEISSINGER 12 Abilene 17:54.2
38 BRAYDEN DRESSMAN 10 Buhler 17:54.4
39 SIMEON KELLER 11 Towanda-Circle 17:55.9
40 BRYCEN SCHOENHOFER 12 Towanda-Circle 17:56.5
41 CALEB SHEA 11 Wamego 17:57.3
42 ZORAN RODRIGUEZ 10 Shawnee Mission-Miege 17:57.6
43 BRADY STEGMAN 9 Wamego 17:58.4
44 DRYDEN COSENS 10 Fort Scott 18:02.1
45 CALEB CARR 9 Baldwin 18:03.4
46 CORBAN PRIEST 9 Winfield HS 18:04.4
47 GRANT WAITE 9 Abilene 18:06.0
48 COLIN BATLINER 10 Shawnee Mission-Miege 18:06.1
49 CONNOR MASON 12 Fort Scott 18:08.3
50 ELI ARTZER 11 Wamego 18:10.7
51 JERRATT BRADLEY 12 Eudora 18:10.9
52 RILEY JAY 11 Iola 18:12.8
53 CHARLES GILMORE 11 Tonganoxie 18:13.0
54 IAN HUNTER 10 Towanda-Circle 18:13.1
55 JAMES GILLIN 12 Topeka-Hayden 18:14.0
56 TORRANCE ANDRU OWENS 9 Winfield HS 18:15.8
57 TYLER BIXEMAN 10 Towanda-Circle 18:18.5
58 ETHAN HILL 11 Clay Center Community 18:23.6
59 COLTON LOHRENTZ 11 Buhler 18:26.0
60 BRYCE BINGHAM 10 Chanute 18:26.2
61 DAVIS CAPPS 11 Kc-Piper 18:26.4
62 BENJAMIN FARRAR 9 Tonganoxie 18:27.0
63 GARRET WINNER 12 Ulysses 18:27.6
64 KASTER TRABUC 9 Iola 18:28.1
65 TANNER ULBRICH 9 Girard 18:28.8
66 COLE RICE 12 Clay Center Community 18:29.9
67 NATHAN LOUK 11 Iola 18:31.7
68 GRANT LOCKWOOD 10 Kc-Piper 18:32.1
69 LOGAN BARNES 9 Andale 18:32.3
70 GAVIN DOUBRAVA 9 Girard 18:33.0
71 BRETT BALDWIN 12 Parsons 18:34.2
72 ALEC HUPE 9 Wamego 18:38.8
73 TRENTON SMITH 10 Girard 18:40.4
74 ETHAN WARNER 11 Girard 18:44.5
75 TRAEGER RADER 10 Eudora 18:46.0
76 LOGAN PATRICK 11 Clearwater 18:52.3
77 JONAS STAPLES 9 Eudora 18:54.8
78 HAYDEN CLEMENTS 11 Shawnee Mission-Miege 18:55.5
79 ZEPHAN RODRIGUEZ 11 Shawnee Mission-Miege 18:56.7
80 COLTON OHLDE 10 Clearwater 18:59.2
81 BRANDON WILSON 9 Tonganoxie 19:02.9
82 CARSON FLOERSCH 10 Clay Center Community 19:10.1
83 NICHOLAS KING 12 Fort Scott 19:12.9
84 GRANT WAITE 10 Towanda-Circle 19:15.0
85 HAYDEN KELLER 10 Buhler 19:18.2
86 CONOR DUNBACK 9 Eudora 19:20.1
87 HAYDEN MILLER 12 Eudora 19:20.7
88 ELIJAH FAWSON 11 Iola 19:21.6
89 GRANT FEAGINS 10 Fort Scott 19:22.9
90 ALEK TIPSWORD 10 Clay Center Community 19:24.9
91 JESSE TAYLOR 9 Iola 19:24.9
92 CLINTON LAMBERT 11 Clearwater 19:35.0
93 CADE SMITH 11 Clearwater 19:37.0
94 GREGG TUCKER 10 Fort Scott 19:40.0
95 DANIEL FONTAINE 11 Shawnee Mission-Miege 19:43.0
96 BRETT MORRISON 10 Iola 19:46.6
97 KOLBE BENES 11 Shawnee Mission-Miege 19:54.1
98 CALEB ALLEN 11 Fort Scott 20:00.7
99 JOSEPH BOWLBY 11 Winfield HS 20:01.4
100 JORDAN ENTGELMEIER 9 Clay Center Community 20:21.7
101 MARK THOMPSON 9 Winfield HS 20:35.8
102 CONNOR GORMAN 11 Fort Scott 20:48.2
103 COLBY MCMANIS 12 Girard 21:19.3
104 KURTIS MCCORMICK 10 Eudora 22:01.9