v Sports in Kansas: 5A Boys All-State XC - 2019 - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 5A Boys All-State XC - 2019

Aquinas captures the 5A crown.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 2, 2019

Share This Story:

Lists are based off the 2019 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2019 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers listed below in 2019 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

5A Boys Team Results

1 ST. THOMAS AQUINAS 59
2 MAIZE SOUTH 99
3 ANDOVER 129
4 ST. JAMES ACADEMY 133
5 BV SOUTHWEST 135
6 DESOTO 169*
7 EMPORIA 169*
8 LANSING 171
9 BISHOP CARROLL 185
10 GREAT BEND 193
11 TOPEKA-SEAMAN 225
12 NEWTON 267

2019 5A Boys 1st Team All-State Top 10 State XC (ORDER PATCH HERE)

1 Kinnane, Ryan SR ANDOVER 15:48.4
2 TRUE, Treyson JR EMPORIA 16:08.7
3 Higgerson, Aiden SR ST. THOMAS AQUINAS 16:11.8
4 McEachern, Carson SO BISHOP CARROLL 16:13.2
5 Rios, Trey SR MAIZE SOUTH 16:17.0
6 Fullerton, Austin SR GODDARD-EISENHOWER 16:17.3
7 Higgerson, Ashton SO ST. THOMAS AQUINAS 16:22.8
8 Neidig, Liam SR LANSING 16:23.0
9 Seger, Logan SO ST. THOMAS AQUINAS 16:30.7
10 Sturdy, Carson JR DESOTO 16:33.8

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11 Kneisler, CJ JR BV SOUTHWEST 16:35.4
12 Njoroge, Lenny FR TOPEKA-WEST 16:41.9
13 Schoenhofer, Brett JR ANDOVER-CENTRAL 16:42.3
14 Enriquez, Erik JR KAPAUN MOUNT CARMEL 16:44.5
15 Loy, Taegan SR TOPEKA-SEAMAN 16:47.4
16 Dohlman, Kadyn JR MAIZE 16:48.7
17 Moore, Elijah SO ST. JAMES ACADEMY 16:49.1
18 Robinson, Terry SR LANSING 16:50.8
19 Buehler, Christian SR BV SOUTHWEST 16:51.3
20 Sutton, Kory FR SHAWNEE HEIGHTS 16:51.9

The REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS (ORDER PATCH HERE)

21 Claar, Matthew JR BV SOUTHWEST 16:55.0
22 Clark, Elijah JR MAIZE SOUTH 16:57.1
23 Streit, Levi SR BISHOP CARROLL 16:59.0
24 McDavitt, Samuel JR ANDOVER 17:00.4
25 Irvine, Jordan (Terry) SO ST. JAMES ACADEMY 17:01.7
26 Klocke, Connor SO ST. THOMAS AQUINAS 17:01.9
27 Maki, Gabriel SO ANDOVER 17:03.0
28 Mauk, Nolan SR ST. THOMAS AQUINAS 17:03.2
29 Wedge, Jackson SR MAIZE SOUTH 17:04.8
30 Loomis, Jack SR DESOTO 17:05.1
31 Esfeld, Kaiden FR GREAT BEND 17:05.2
32 Cauley, Sage SR GREAT BEND 17:05.2
33 Bartel, Isaiah SR KAPAUN MOUNT CARMEL 17:09.3
34 Rohr, Brayden JR WICHITA-NORTHWEST 17:11.1
35 Meyer, Jayce SR MAIZE SOUTH 17:13.4
36 Decker, Vaughn SO MAIZE SOUTH 17:13.5
37 Ward, Brett SR ST. JAMES ACADEMY 17:14.5
38 Schaeffer, William SO MAIZE SOUTH 17:15.7
39 Newberry, Kyle SO DESOTO 17:18.9
40 Laudie, Jonathan FR EMPORIA 17:19.2
41 Underwood, Collin SR TOPEKA-SEAMAN 17:19.4
42 Howell, Kenneth SO LANSING 17:20.0
43 Grantham, Aidan JR ST. THOMAS AQUINAS 17:20.7
44 Torres, Tristan SO ST. JAMES ACADEMY 17:22.4
45 Schermerhorn, Daniel SR ST. JAMES ACADEMY 17:24.3
46 Proehl, Zachary SR EMPORIA 17:25.1
47 Nocenti, Widly SR NEWTON 17:26.1
48 Gillen, Samuel JR EMPORIA 17:26.3
49 Hauck, Kaden FR ANDOVER 17:26.9
50 Phelps-Roper, Luke SR TOPEKA-WEST 17:28.3
51 Smith, Alex SR GREAT BEND 17:28.4
52 Werner, Aiden SO MAIZE 17:29.7
53 Johnson, Zachary FR MAIZE 17:29.8
54 Schmidt, Luke JR NEWTON 17:30.5
55 Huggins, Brady SO DESOTO 17:30.8
56 Johnson, Caden JR MAIZE SOUTH 17:34.6
57 Dombrosky, Drew SO BV SOUTHWEST 17:34.6
58 Waymire, Cole SO BISHOP CARROLL 17:35.4
59 Spencer, Cole SR ANDOVER 17:37.3
60 Hammond, Evan SR GREAT BEND 17:37.5
61 Dixon, Braxton SR SPRING HILL 17:37.5
62 Knittel, Oliver (Kael) SO SPRING HILL 17:37.6
63 Marshall, Adam JR BV SOUTHWEST 17:40.1
64 Hammond, Collin SR GREAT BEND 17:41.6
65 Hippisley, John SO ANDOVER 17:42.0
66 Hall, Brady SR ST. THOMAS AQUINAS 17:42.9
67 Townsend, Ethan SO BISHOP CARROLL 17:43.6
68 Leonard, Izaac SO SALINA-SOUTH 17:45.4
69 Howell, Austin FR LANSING 17:46.0
70 Cina, Titan JR TOPEKA-SEAMAN 17:46.5
71 Hollenbeck, Caleb SR EMPORIA 17:47.3
72 Jantz, Erik SR NEWTON 17:49.0
73 Horacek, Jackson JR TOPEKA-SEAMAN 17:52.3
74 Blaufuss, Eli SR NEWTON 17:55.6
75 Gier, Owen SO DESOTO 17:57.2
76 Brueckner, Caleb FR SPRING HILL 17:57.6
77 Mack, Alexander SR LANSING 17:57.8
78 Ayers, Cohen SO BISHOP CARROLL 17:59.5
79 Schintgen, Niklas FR LANSING 18:00.0
80 McKinney, Connor FR BISHOP CARROLL 18:00.7
81 Moore, Jace SO TOPEKA-SEAMAN 18:05.0
82 Treaster, Grant SR NEWTON 18:05.3
83 O'Leary, Thomas JR SPRING HILL 18:07.0
84 Jefferson, Camron SO PITTSBURG 18:07.0
85 Vetter, William SR ANDOVER 18:07.9
86 Price, John SR BV SOUTHWEST 18:08.7
87 McGee, Gabe SO BV SOUTHWEST 18:10.1
88 Kuckelman, Alex SR ST. JAMES ACADEMY 18:16.6
89 White, Mykael SR BONNER SPRINGS 18:17.3
90 Rokusek, Henry JR DESOTO 18:17.4
91 Tilley, Clayton SO DESOTO 18:26.5
92 Atkins, Corbin JR TOPEKA-SEAMAN 18:27.6
93 Kreeger, Jacob SO ST. JAMES ACADEMY 18:31.0
94 Hartwell, Gabriel FR BISHOP CARROLL 18:35.5
95 Morstorf, Chase SR TOPEKA-SEAMAN 18:37.5
96 Stephen, Matthew SR LANSING 18:38.2
97 Gering, Benjamin JR NEWTON 18:39.4
98 Koontz, Caleb SO NEWTON 18:41.9
99 Wilson, Caden SO EMPORIA 18:53.5
100 Wullschleger, Lane JR EMPORIA 19:01.5
101 Huslig, Matthew JR GREAT BEND 19:32.5
102 Deichert, Jacob JR BONNER SPRINGS 20:07.6