v Sports in Kansas: 5A Girls All-State XC - 2019 - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 5A Girls All-State XC - 2019

Maize South took third in 5A girls
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 2, 2019

Share This Story:

Lists are based off the 2019 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2019 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers listed below in 2019 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

5A Girls Team Results

1 ST. JAMES ACADEMY 73
2 BV SOUTHWEST 82
3 MAIZE SOUTH 94
4 ST. THOMAS AQUINAS 106
5 BISHOP CARROLL 131
6 MAIZE 167
7 EMPORIA 180
8 GREAT BEND 189
9 DESOTO 207
10 ANDOVER 214
11 TOPEKA-SEAMAN 229
12 BASEHOR-LINWOOD 293

2019 5A Girls 1st Team All-State Top 10 State XC (ORDER PATCH HERE)

1 Jackson, Hope SO BISHOP CARROLL 18:17.9
2 Moore, Katherine SR ST. JAMES ACADEMY 18:48.0
3 Rios, Alexa JR MAIZE SOUTH 18:52.6
4 Polus, McKenna SR BV SOUTHWEST 18:58.5
5 Strathman, Allison SR ST. THOMAS AQUINAS 19:02.5
6 Loffredo, Gigi JR BV SOUTHWEST 19:08.2
7 Curtis, Addie FR KAPAUN MOUNT CARMEL 19:22.0
8 Murrow, Sarah SR ST. JAMES ACADEMY 19:22.7
9 Wilson, Brinn JR BV SOUTHWEST 19:32.3
10 Ecord, Zoie SO MAIZE 19:39.3

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11 Anderson, Alyssa SO SPRING HILL 19:39.6
12 Diaz, Emilia SO GREAT BEND 19:40.2
13 Ward, Elizabeth JR ST. THOMAS AQUINAS 19:43.1
14 Phillips, Kylie SR SHAWNEE HEIGHTS 19:44.4
15 Sheldon, Aria SR MAIZE 19:47.7
16 Pavlik, Jadyn JR GODDARD-EISENHOWER 19:49.1
17 Vetter, Elizabeth SO ANDOVER 19:51.2
18 Kroskey, Skye SO WICHITA-NORTHWEST 20:01.2
19 Willhite, Elizabeth FR EMPORIA 20:06.1
20 Sargent, Bowi FR MAIZE SOUTH 20:07.0

The REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS (ORDER PATCH HERE)

21 Kelly, Britton SO MAIZE SOUTH 20:11.2
22 Anderson, Sydney FR ANDOVER 20:12.2
23 Heeb, Grace FR ST. JAMES ACADEMY 20:13.9
24 Druse, Bethany FR TOPEKA-SEAMAN 20:18.3
25 Znidarsic, Christine SO ST. JAMES ACADEMY 20:20.0
26 Huddin, Alexis SO ST. THOMAS AQUINAS 20:21.9
27 Lahner, Vienna SO SPRING HILL 20:26.6
28 Boettcher, Kelsey SR EMPORIA 20:26.9
29 Pauly, Sage SO MAIZE SOUTH 20:28.9
30 Sheerin, Abigail FR DESOTO 20:30.1
31 Bina, Mason JR KAPAUN MOUNT CARMEL 20:37.8
32 Cobb, Kadyn SR SALINA-CENTRAL 20:39.4
33 Jaeger, Amelia FR HAYS 20:39.9
34 Jones, Rylee SO BASEHOR-LINWOOD 20:40.0
35 Myers, Lily JR ST. JAMES ACADEMY 20:40.5
36 Gorges, Grace SR BISHOP CARROLL 20:41.3
37 Giam, Nicole SO BV SOUTHWEST 20:45.1
38 Gress, Katelyn SO DESOTO 20:47.2
39 Havner, Katelyn JR LEAVENWORTH 20:47.7
40 Marshall, Katherine JR ST. THOMAS AQUINAS 20:48.1
41 McCormick, Haley FR GREAT BEND 20:49.1
42 Pascal, Cameron JR BISHOP CARROLL 20:51.8
43 White, Cora SO SALINA-CENTRAL 20:53.2
44 Ebberwein, Grace SR BISHOP CARROLL 20:56.3
45 Baker, Megan JR KAPAUN MOUNT CARMEL 20:56.7
46 Torres, Brianna SR SALINA-CENTRAL 20:57.1
47 Esfeld, McKenna SR GREAT BEND 20:58.4
48 Reimer, Anna SR MAIZE 21:00.9
49 Holland, Blake JR BV SOUTHWEST 21:03.1
50 Dingler, Claire JR MAIZE SOUTH 21:04.0
51 Behring, Camille JR BISHOP CARROLL 21:05.1
52 Lebourveau, Sarah SR ST. THOMAS AQUINAS 21:07.0
53 Allacher, Megan JR TOPEKA-SEAMAN 21:07.7
54 Loomis, Emma SO GREAT BEND 21:07.9
55 Kopecky, Samantha SR ST. JAMES ACADEMY 21:08.1
56 Simon, Madeline FR BISHOP CARROLL 21:08.6
57 Carroll, Rami JR BISHOP CARROLL 21:08.7
58 Bland, Tattiana FR KC-SUMNER ACADEMY 21:13.7
59 Schottler, Nicole JR DESOTO 21:17.5
60 Muckerman, Kathleen SR ST. THOMAS AQUINAS 21:19.8
61 Eickbush, Courtney JR MCPHERSON 21:20.3
62 Taylor, Miranda JR EMPORIA 21:21.0
63 TRUE, Mayrn FR EMPORIA 21:24.4
64 Gutierrez, Avery SO EMPORIA 21:25.9
65 Murray, Molly SO SPRING HILL 21:28.2
66 Haberichter, Kara FR ANDOVER 21:28.6
67 Walter-Sherretts, Madailein SR LEAVENWORTH 21:28.7
68 Schwarz, Eden JR BV SOUTHWEST 21:29.0
69 Beyer, Katherine SO DESOTO 21:29.6
70 Martens, Reese SO MAIZE 21:31.1
71 Berning, Margaret JR ST. JAMES ACADEMY 21:31.8
72 Orton, Makenna SR SHAWNEE HEIGHTS 21:32.5
73 Chronister, Cyra JR KC-TURNER 21:37.3
74 Sannan, Peyton SR TOPEKA-SEAMAN 21:39.1
75 Mosqueda, Suzanna SR TOPEKA-SEAMAN 21:40.4
76 Roy, Alison SO DESOTO 21:42.2
77 Grantham, Abigail FR MAIZE 21:45.7
78 Schultz, Emma SO TOPEKA-SEAMAN 21:45.7
79 Hileman, Lane SR DESOTO 21:48.0
80 Spencer, Tara FR TOPEKA-SEAMAN 21:49.5
81 Pebley, Maya SO BASEHOR-LINWOOD 21:52.3
82 May, Quincy SR BASEHOR-LINWOOD 21:55.6
83 Jones, Anna SO BASEHOR-LINWOOD 21:56.5
84 Yeater, Taylor FR ST. THOMAS AQUINAS 21:56.5
85 Phelps, Anna SO TOPEKA-WEST 21:57.5
86 MacBeth, Kamy FR ANDOVER 21:58.6
87 Crain, Alexandra SR BV SOUTHWEST 21:59.2
88 Braynock, Eleanor JR ANDOVER 22:00.6
89 Goracke, Karley SO MAIZE 22:02.8
90 Devlin, Chloe SR TOPEKA-SEAMAN 22:03.8
91 Allenbach, Annie SR MAIZE 22:05.6
92 Crawford, Savanna FR ANDOVER 22:15.1
93 Loomis, Hannah SO GREAT BEND 22:22.7
94 Martinez, Kadee JR MAIZE SOUTH 22:25.5
95 Wheeler, Justine SR DESOTO 22:27.4
96 Crowell, Isabella SO MAIZE SOUTH 22:52.3
97 Siefkes, August FR GREAT BEND 23:10.9
98 Fields, Chloe FR ANDOVER 23:11.1
99 Augustine, Alexys SO BASEHOR-LINWOOD 23:53.8
100 Penegar, Addison JR BASEHOR-LINWOOD 23:53.8
101 Laudie, Kaitlynn JR EMPORIA 24:08.6
102 Johnson, Emma FR BASEHOR-LINWOOD 24:35.1