v Sports in Kansas: 3A Boys All-State XC - 2019 - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 3A Boys All-State XC - 2019

Southeast of Saline had two individual champs in Dylan Sprecker and Gentrie Alderson.(SE Saline T&F)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 2, 2019

Share This Story:

Lists are based off the 2019 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2019 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers listed below in 2019 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

3A Boys Team Results

1 SOUTHEAST OF SALINE 35
2 SILVER LAKE 44
3 NORTON COMMUNITY 117
4 OSAGE CITY 135
5 LAKIN 141
6 HALSTEAD 142
7 ANDERSON COUNTY 174
8 MARYSVILLE 184
9 CIMARRON 213
10 HESSTON 230
11 SABETHA 253
12 BURLINGTON 286

2019 3A Boys 1st Team All-State Top 10 State XC (ORDER PATCH HERE)

1 Sprecker, Dylan SO SOUTHEAST OF SALINE 16:31.5
2 Kaniper, Kyler SR SILVER LAKE 16:39.9
3 Hall, Connor SR NORTON COMMUNITY 16:40.0
4 Jackson, Dominic JR SOUTHEAST OF SALINE 16:40.2
5 Gleason, Luke JR SOUTHEAST OF SALINE 16:43.5
6 Heline, Ryan JR SMOKY VALLEY 16:44.0
7 Frances, Eric SR SCOTT COMMUNITY 16:51.5
8 Voss, Ryan SR COLBY 17:00.6
9 TenEyck, Cameron SO SILVER LAKE 17:02.3
10 King, Ricky SR NORTON COMMUNITY 17:07.5

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11 Myer, Christopher FR WICHITA-COLLEGIATE 17:08.5
12 Garcia, Edwin JR LAKIN 17:12.2
13 Jackson, Damion FR SOUTHEAST OF SALINE 17:12.4
14 TenEyck, Gabriel SR SILVER LAKE 17:16.9
15 Hodge, Justin JR HIAWATHA 17:18.8
16 Stromgren, Walker SR OSAGE CITY 17:21.8
17 Carroll, Ian FR WICHITA-TRINITY 17:22.3
18 Kaniper, Kamryn FR SILVER LAKE 17:22.4
19 Jarvis, Seth JR BURLINGTON 17:22.7
20 Brokaw, Mason FR SILVER LAKE 17:28.4

The REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS (ORDER PATCH HERE)

 

21 Kough, Jaxson SO SCOTT COMMUNITY 17:30.8
22 Gwyn, Tyler SO WICHITA-COLLEGIATE 17:34.0
23 Kuder, Alexander SR MINNEAPOLIS 17:34.2
24 Santisteven, Damion JR CIMARRON 17:34.4
25 Oglesby, Ethan JR GALENA 17:36.1
26 Hanson, Andrew JR SOUTHEAST OF SALINE 17:36.8
27 Burman, Justin SR CIMARRON 17:41.8
28 Hedges, Riley JR ANDERSON COUNTY 17:42.7
29 Daniels, Dominick JR LAKIN 17:42.9
30 Hall-Kropf, Morgan SR ANDERSON COUNTY 17:45.0
31 Crawford, Reid JR OSAGE CITY 17:50.5
32 Field, Kolton SO NORTON COMMUNITY 17:52.4
33 Haner, Kyle FR WEST FRANKLIN 17:52.6
34 Wilhite, Drew SO HUMBOLDT 17:53.2
35 Carr, Gage SR HALSTEAD 17:54.3
36 Albers, Ethan JR CHENEY 17:56.8
37 Stanfield, Branden SO SOUTHWESTERN HTS 17:59.1
38 Radke, Isaac SR HALSTEAD 18:00.5
39 Weilert Beymer, Lawson FR LAKIN 18:01.0
40 Roberts, Parker JR SANTA FE TRAIL 18:01.0
41 Harrell, Cameron SO SABETHA 18:01.3
42 Porch, Thomas JR HALSTEAD 18:02.4
43 Cervantes, Anthony JR RILEY COUNTY 18:03.4
44 Jones, James SR ST. MARYS 18:04.0
45 Yang, Johnny JR HESSTON 18:04.5
46 Lee, Davis JR MARYSVILLE 18:07.4
47 Davis, Hayden JR HALSTEAD 18:08.9
48 Wildeman, Rylan FR NORTON COMMUNITY 18:11.4
49 Guereque, Rafael JR HUGOTON 18:12.1
50 Orender, Shane JR OSAGE CITY 18:12.8
51 Stade, Ryan SO MARYSVILLE 18:15.0
52 Karns, Skyler SR OSAGE CITY 18:16.0
53 Smith, Spencer JR SOUTHEAST OF SALINE 18:17.2
54 Kueser, Dallas FR ANDERSON COUNTY 18:20.4
55 Orender, Wyatt JR OSAGE CITY 18:26.6
56 Floro, Anthony SR HALSTEAD 18:29.6
57 Laurance, Treyton SO COLUMBUS 18:32.3
58 Denner, Dalton SR MARYSVILLE 18:33.6
59 Inman, Conner SO JEFFERSON WEST 18:34.1
60 Kejr, Joel SO SOUTHEAST OF SALINE 18:34.7
61 Kirkland, Benjamin JR MARYSVILLE 18:38.7
62 Gudenkauf, Nathan JR MARYSVILLE 18:39.7
63 Dahlsten, Micah FR HESSTON 18:45.8
64 Calvin, Shane SR LAKIN 18:46.3
65 Davidson, Ty JR LAKIN 18:47.2
66 Menold, Braden JR SABETHA 18:47.6
67 Jantzi, Beckham SO HESSTON 18:47.9
68 Bestwick, Charlie JR SABETHA 18:49.2
69 Nelson, Tucker FR ANDERSON COUNTY 18:50.1
70 Carlson, Jeb SR HESSTON 18:50.1
71 Fudge, Kasen SO ANDERSON COUNTY 18:50.6
72 Wettstein, Seneca JR ANDERSON COUNTY 18:51.7
73 Curtiss, Cale SR CIMARRON 18:54.3
74 King, Easton JR FRONTENAC 18:58.9
75 Willour, Matthew SO NORTON COMMUNITY 19:01.5
76 Holle, Matthew SR MARYSVILLE 19:02.3
77 Urban, Garrett FR NORTON COMMUNITY 19:02.8
78 Crutchfield, Eli SO BURLINGTON 19:10.9
79 Lopez, Zachary FR CIMARRON 19:12.9
80 Mountain, Isaac SO SILVER LAKE 19:13.8
81 Childers, Anthony JR ANDERSON COUNTY 19:16.3
82 Bush, Blake JR HALSTEAD 19:16.8
83 Kueker, Joey JR HESSTON 19:17.5
84 Delekta, Adam SR OSAGE CITY 19:17.9
85 Funk, Carter SR HESSTON 19:26.2
86 Broyles, Mitchell SO BURLINGTON 19:27.1
87 Funk, Darrin JR SABETHA 19:27.5
88 Strahm, Spencer JR SABETHA 19:27.5
89 Goss, Riley JR NORTON COMMUNITY 19:28.9
90 Smith, Noah JR OSAGE CITY 19:29.0
91 Harmon, Christian JR CIMARRON 19:29.9
92 Bishop, Tyrese SO SABETHA 19:30.4
93 Davis, Hunter JR LAKIN 19:30.5
94 Pearson, Paul SO SABETHA 19:30.8
95 Driskill, Dawson SR HALSTEAD 19:36.1
96 Anderson, Ty SO BURLINGTON 19:48.4
97 Wright, Tucker FR BURLINGTON 19:57.2
98 Bartel, Will JR HESSTON 19:59.1
99 Campidilli, Peyton SO SILVER LAKE 20:07.8
100 Totty, Timothy SR BURLINGTON 20:13.1
101 Harmon, Zachery FR CIMARRON 20:13.5
102 Caldwell, Aiden JR BURLINGTON 20:15.4
103 Horton, Ethan JR LAKIN 20:15.8
104 Oneil, Bryar JR MARYSVILLE 20:36.6
105 Garcia, Aaron JR CIMARRON 20:43.0