v Sports in Kansas: 2019 Football Defensive Stat Leaders - Sports in Kansas

Sports in Kansas: 2019 Football Defensive Stat Leaders

Ethan Kremer is one of the top juniors in the state of Kansas for Mill Valley
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Nov 7, 2019

Share This Story:

Sports in Kansas Statewide Individual Defensive Leaders (AFTER WEEK NINE) 

Send leaders only (season totals) to Chet Kuplen at the following email: sportsinkansas@gmail.com. Leaders updated after week seven of the 2019 season. If your stats arent on here thats because they arent being submitted. If you emailed them and arent on here, we possibly just missed the email or accidentally passed them up. This is a large, large project. Text Only- Chet Kuplen at 620-719-0283.

ATTENTION PARENTS/PLAYERS: IF YOU ARE ON THIS LIST NOW YOU STAY ON THIS LIST AND YOU ARE ELIGIBLE TO RECEIVE A SPORTS IN KANSAS LEADERS PATCH. WE ARE THE ONLY PLACE WITH OUR LOGO. To get order form email: sportsinkansas@gmail.com 

Combined Tackles - 11-Man Leaders (After Week Nine) 

Name
School Tackles Games
 
Branden Martin
Piper (4A) 154 9
Konnor Pfeifer Ellis (1A) 150 9
Trey Krause Olathe West (5A) 129 9
Doug Grider Halstead (3A) 127 9
Brady Myers Sterling (2A) 127 9
Austin Dale  Hugoton (3A) 127 9
Nolan Streit Clearwater (3A) 125.5 9
Hunter Sharp Valley Center (5A) 121 9
Cade Lautt St. James (5A) 116 9
Michael Showalter La Crosse (1A) 116 9
Iverson Bello Chaparral (2A) 114 9
Riggs Martin Hugoton (3A) 113 9
Trey Degarmo Andover Central (4A) 112 9
Wyatt Dickie  Spring Hill (4A) 111 9
Seth Mahurin Cherryvale (2A) 111 9
Gabe Garber Sabetha (3A) 111 9
Dane Whalen Osage City (2A) 108 9
Korben Clawson Meade (1A) 107 9
AJ Patillo Olathe North (6A) 107 9
Gavin Meyers Hays (5A) 106 9
Demetrio Flores SW Heights (1A) 106 9
Judson Wiltfong Norton (3A) 106 9
Kayden Christiansen Lakin (2A) 104 9
Gaven Haselhorst Hays (5A) 104 9
Jakob Stovall Spring Hill (4A) 102 9
Riley Eveland Wamego (4A) 101 9
Garrett Dempsey Heights (5A) 100 9
Tate Seabolt Cimarron (2A) 100 9
Lane Musselman Clay Center (3A) 100 9
Colby Dreiling TMP (2A) 100 9
Gannon Resnik Sedgwick (1A) 100 8
Isaac Badders Iola (3A) 99 9
Hayden Robb  Perry Lecompton (3A) 98 9
Eric Helms Chaparral (2A) 98 9
Dalton Miller Great Bend (5A) 98 9
Daris McNeal Piper (4A) 97 9
Chas Carlgren Concorida (3A) 97 9
Chad Banning Valley Center (5A) 97 9
Anthonhy Morales Sublette (1A) 96 9
Matthew Annschutz Lyndon (1A) 96 9
Brian Carbajal Ellis (1A) 95 9
Hunter Hartner Republic Co. (2A) 95 9
Chace O'Hair Elkhart (1A) 93 8
Kaden Fields Osawatomie (3A) 93 9
Dylan Ward Lansing (5A) 93 9
Speed Hoepker Humboldt (2A) 92 9
Izak Castro SW Heights (1A) 92 9
Ryley Besler Perry Lecompton (3A) 91 9
Tommy Bermudez Dodge City (6A) 91 9
Ethan Stuhlsatz Kapaun (5A) 90 9
Colby Dreiling TMP (2A) 89 9
Zach Ferris Chapman (3A) 89 9
Alex Olivas Great Bend (5A) 89 9
Bryce Reasoner BV Southwest (5A) 89 8
Abe Sibenmorgen Maur Hill (2A) 89 9
Mason Gottschalk Ellis (1A) 88 9
Bryce Uphaus  Nemaha Central (2A) 88 9
Thad Metcalfe Perry Lecompton (3A) 88 9
Matthew Rodriguez SE Saline (2A) 88 9
Tee Preisner Northern Hts (2A) 87 9
Crew Martin Minneapolis (2A) 87 9
Mason Murray Goodland (3A) 87 9
Ian Keylon BV Southwest (5A) 86 7
Anthony Feguson Piper (4A) 86 9
Christian Koch Oakley (1A) 85 9
Wesley Clark SM West (6A) 85 9
Tucker Veach Hays (5A) 85 9
Gabe Garber Sabetha (3A) 84 7
Noah Palmer Olathe North (6A) 84 9
Jack Bowersox Blue Valley (6A) 84 9
Kayden Christiansen Lakin (2A) 83 7
Brandon Vacura Norton (2A) 83 9
Colby Bulleigh Salina South (5A) 82 8
Wyatt Pedigo Hoisington (2A) 82 9
Zachary Eck Ellis (1A) 82 9
Layne Hurla Rossville (2A) 82 9
Caleb Mader Mulvane (4A) 82 9
Brandon Bowles Maize South (5A) 82 9
Owen Bulleigh Salina South (5A) 81 8
Cal Kilgore BV Southwest (5A) 81 9
Kaleb Badura  Rossville (2A) 80 9
Cole Martin Douglass (2A) 80 9
Alden Knedler Dodge City (6A) 80 9

Combined Tackles - 8-Man/6-Man Leaders (After Week Nine)

Name School Tackles Games
Blake Goodman Argonia Attica 156 9
Adam Blanchat Argonia Attica 146 9
Andrew Winheuser Veritas Christian 139 9
Hunter Price Trego 129 9
Dylan Hynes Solomon 119 9
Tyler Good Lincoln 117 7
Harley Weese Golden Plains 113 9
Cayde Welsh Triplains/Brewster 113 8
Reece Struckhoff Thunder Ridge 106 7
Rojelio Loya Golden Plains 106 9
Brayden Perez St Johns/Tipton 103 9
Ian Sparks Logan/Palco 99 9
Zane Johnson Macksville 96 9
Cael Budke Chase Co. 95 9
Anthony Henke St Johns/Tipton 95 7
Carson Liebst Medicine Lodge 95 8
Evan Garman Osborne 95 9
Harley Blaske Macksville 94 9
Colton Davis Thunder Ridge 94 9
Will Eagleman Veritas Christian 93 9
Jensen Riffel Centre 92 9
Dylan Bice  Thunder Ridge 91 9
Dalen Journigan Hill City 91 9
Riggs Reneberg Thunder Ridge 91 9
Kael McQueen Wetmore 90 7
Isaac Patterson Udall 90 9
Nic Higginbothem Maranatha 90 9
Trevor Zarybnicky W. Grinnell 89 7
Dameion Hatten Sedan 89 9
Wyatt Eberle Lakeside Downs 88 9
Dalton Bice Thunder Ridge 87 9
Wylie Weems Hoxie 86 8
Steele Wolters Osborne 86 9
Cauy Scripsick Medicine Lodge 86 9
Ryan Hause Triplains/Brewster 85 8
Tyce Lonker Medicine Lodge 85 9
Ethan Powell Onaga 84 8
Blake Perez St Johns/Tipton 84 9
Caleb O'Neal Maranatha 84 9
M. Delaney Ness City 84 9
Carson Rich Spearville 83 7
Cyrus Green Rawlins Co. 82 7
Stratton McGhee Crest 82 9
Evan Garman Osborne 81 7
Andrew Bailey Lebo 81 9
Austin Chiles Maranatha 81 9
Derek George Natoma 80 8
Jace Hull Stockton 80 8
Zach Obermueller Lincon 80 9
Kaleb Wagenbalst Thunder Ridge 80 9

Sack Leaders All-Classes (After Week Nine) 

Name School Sacks Games
Adam Krien St. Francis (8M) 13.5 9
Riggs Reneberg Thunder Ridge (8M) 13 9
Dominic Jacobs KC Washington (5A) 13 9
Jesse Baxter St. Francis (8M) 12.5 9
Jacobi Barnett Cherryvale (2A) 11.5 9
Riley Wagner Emporia (5A) 11 9
Deandre Durall Topeka West (5A) 11 9
Reid Spachman BV North (6A) 10 6
Judson Wiltfong Norton (2A) 10 9
Ryan George Eisenhower (5A) 9.5 9
Colton Hahn Minneola (8M) 9.5 9
Josh Bowman Medicine Lodge (8M) 9 9
Willie Jasper Washington (5A) 9 6
Daniel Brown Washington (5A) 9 8
Dane Whalen Osage City (2A) 9 9
Caleb Haggard Labette Co. (4A) 8 8
Chandler Marks Manhattan (6A) 8 9
Zeke Howell Goddard (5A) 8 9
Henry Kastens Rawlins Co. (8M) 8 9
Will Eagleman Veritas  8 9
Nick Brooker Lyndon (1A) 7.5 6
Tyrell Chapin W. Grinnell (8M) 7.5 7
Seth Mahurin Cherryvale (2A) 7.5 9
Nolan Streit Clearwater (3A) 7.5 9
Tyrell Chapin W. Grinnell (8M) 7 6
Dominica Licastro Eisenhower (5A) 7 6
Dallas Bond Tonganoxie (4A) 7 7
Will Eagleman Veritas  7 6
Dominic Licasastro Eisenhower (5A) 7 6
Marques Cook SM Northwest (6A) 7 8
Weston Pfiefer TMP (2A) 7 9
Kaleb Wagenblast Thunder Ridge (8M) 7 9
Ethan Kremer Mill Valley 7 9
Matt Weilert Fredonia (2A) 7 9
Dillon Dunn Trego (8M) 7 9
Dallas Bond Tonganoxie (4A) 7 9
Nick Brooker Lyndon (1A) 6.5 7
Salvador Aleman Harmon (6A) 6 6
Isaiah Rush Harmon (6A) 6 6
Dominic Jacobs KC Washington (5A) 6 6
Henry Kastens Rawlins Co. (8M) 6 7
Andre Windheuser Veritas  6 8
Peyton Rathbun Plainville (1A) 6 7
Daniel Brown KC Washington (5A) 6 7
Ian Keylon BV Southwest (5A) 6 7
Isaiah Rush Harmon (6A) 6 7
Salvador Aleman Harmon (6A) 6 8
Collin Berger Minneola (8M) 6 9
Charles Snyder Emporia (5A) 6 9
Keyon Baccus Minneapolis  6 9
Peyton Rathbun Plainville (1A) 6 9
Nate Cruz Logan Palco (8M) 6 9
Andrew Windheuser Veritas  6 9

Interception Leaders All-Classes (After Week Nine) 

Name School INTS Games
Jett Vincent W. Grinnell (8M) 12 7
Tywan Muturi KC Washington (5A) 11 9
Chance Omli Eisenhower (5A) 8 8
Harley Weese  Golden Plains (6M) 8 9
Michial Milford Kingman (3A) 8 9
Lakin Farmer Halstead (3A) 7 9
Jaxson Gebhardt SE Saline (2A) 7 9
Cooper Desormiers Trego (8M) 7 9
Sheldon Whalen Wichita Co. (8M) 6 9
Tuck Lang Minneola (8M) 6 9
Trint Rogers Chase County 6 9
Gage Girk South Central (8M) 6 9
Justice Clark  Hill City (8M) 6 9
Wetu Kalomo Wichita NW (5A) 6 9
Devan McEwen Lebo (8M) 6 9
Brady Dinkel St. Francis (8M) 6 9
Calvin Stapp Oakley (3A) 6 9
Qayden Shepherd Sedgwick (1A) 6 9
Layne Mayeske Fredonia (2A) 5 9
Wyatt Pedigo  Hoisington (2A) 5 9
Cameron Beardsley Valley Heights (1A) 5 7
Caden Rathgeber South Barber (8M) 5 7
Jonny Robles South Central (8M) 5 9
Kaleb Badura  Rossville (2A) 5 9
Adam Maurer Vertias 5 9
Dalton Regan Otis Bison (8M) 5 9
Lance Teal Oswego (8M) 5 7
Mason Rozell BV Southwest (5A) 5 7
Brandon Ahart Piper (4A) 5 8
Caden McCumber Blue Valley (6A) 5 9
Jace Wilson Oswego (8M) 5 9
Avery Brokenicky Riley County (2A) 5 9
Isaac Detweiler Axtell (8M) 5 9