v Track in Kansas: 2019 Boys 6A All-State Track & Field - Sports in Kansas

Track in Kansas: 2019 Boys 6A All-State Track & Field

2019 Track in Kansas All-State Team - 6A Boys
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 25, 2019

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 6A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2018 All-State Patches if you placed in top 8 last year but please send a seperate email on that. 

2019 6A TRACK IN KANSAS BOYS ALL-STATE TEAM

Boys 100 Meter Dash Class 6A

  1 # 3755 Dudley, Deron      12 Wichita-South            10.61   1.8  2 
  2 # 3063 Tebb-Lolar, Nevan  12 Blue Vly West            10.63   1.8  2 
  3 # 3559 Evans, Donyel      11 Topeka                   10.87   3.2  1 
  4 # 3035 Hassed, Nathan     12 Blue Vly North           10.90   3.2  1 
  5 # 2720 Hough, Graham      10 Lawrence                 10.92   3.2  1 
  6 # 3584 Carter, Jaylen     11 Washburn Rural           10.93   1.8  2 
  7 # 3782 Sellers, Xavier    12 Wichita-West             10.97   1.8  2 
  8 # 2719 Bridges, Dre       11 Lawrence                 10.98   3.2  1 
Boys 400 Meter Dash Class 6A
  1 # 3051 Brown, David       11 Blue Vly West            48.86   2 
  2 # 2743 Ramos, Guy         12 Leavenworth              48.99   2 
  3 # 2734 Starr, Malachi     12 Law-Free State           50.18   2 
  4 # 3008 Taddese, Kane      12 Olathe West              50.23   2 
  5 # 2951 Byers, Kameron     10 Olathe East              50.99   2 
  6 # 3333 Slaughter, Jack    11 Sm-East                  51.10   2 
  7 # 3391 Gatapia, Nicholas  11 Mill Valley              51.16   2 
  8 # 2985 Morris, Cole       12 Olathe NW                51.31   2  
Boys 800 Meter Run Class 6A
  1 # 2962 Vermillion, Jacob  12 Olathe East            1:57.68  
  2 # 3033 Wilcox, Hunter     12 Op-Blue Valley         1:58.11  
  3 # 3057 Laube, Trevor      12 Blue Vly West          1:58.54  
  4 # 2355 Lumley, Mitchell   11 Gardner-Edgerton       1:58.67  
  5 # 3393 Hightower, Darius  11 Mill Valley            1:59.07  
  6 # 2606 Tovar, Juan        12 Junction City          1:59.45  
  7 # 2329 Contreras, Javyn   12 Garden City            1:59.68  
  8 # 2206 Weller, Quest      12 Dodge City             1:59.73  
Boys 1600 Meter Run Class 6A
  1 # 2969 Heikes, Cade       12 Olathe North           4:23.02  
  2 # 3349 Molina, Asher      12 Sm-North               4:26.76  
  3 # 2351 Cochran, Trenton   12 Gardner-Edgerton       4:27.17  
  4 # 2738 Bohnemann, Daniel  12 Leavenworth            4:27.81  
  5 # 2988 France, Justyn     11 Olathe South           4:28.61  
  6 # 3736 Iyali, Michael     11 Wichita-North          4:30.65  
  7 # 3321 Brown, Joseph      12 Sm-East                4:31.38  
  8 # 3582 Brown, Rylan       11 Washburn Rural         4:32.36  
Boys 3200 Meter Run Class 6A
  1 # 2843 Harkin, Daniel     10 Manhattan              9:30.22  
  2 # 3328 Keeter, Griffin    12 Sm-East                9:36.80  
  3 # 2351 Cochran, Trenton   12 Gardner-Edgerton       9:38.00  
  4 # 2967 Caldwell, Jackson  12 Olathe North           9:41.06  
  5 # 3349 Molina, Asher      12 Sm-North               9:47.05  
  6 # 2728 Johnson, Charles   11 Law-Free State         9:50.22  
  7 # 2968 Guzman, Jose       12 Olathe North           9:52.32  
  8 # 3359 Harrell, Ben       12 Sm-Northwest           9:53.40  
Boys 110 Meter Hurdles Class 6A
  1 # 3779 Montgomery, Jalee  11 Wichita-West             14.17   1.7  2 
  2 # 2542 Crough, Tayezhan   11 Hutchinson               14.39   1.7  2 
  3 # 2957 Newman, Hezekiah   11 Olathe East              15.04   1.5  1 
  4 # 3588 Russell, Marquel   10 Washburn Rural           15.22   1.7  2 
  5 # 3031 Sherman, Henry     12 Op-Blue Valley           15.36   1.7  2 
  6 # 2169 Kennedy, Andrew    12 Derby                    15.42   1.5  1 
  7 # 3379 Shelton, Cameron   12 Sm-West                  15.44   1.7  2 
  8 # 2198 Harshberger, Josh  11 Dodge City               15.63   1.7  2 
Boys 300 Meter Hurdles Class 6A
  1 # 2542 Crough, Tayezhan   11 Hutchinson               39.11   1 
  2 # 3379 Shelton, Cameron   12 Sm-West                  40.37   2 
  3 # 3388 Campbell, Leif     10 Mill Valley              40.49   2 
  4 # 2958 Penerman, Kevon    11 Olathe East              40.60   1 
  5 # 2598 Brime, Javontez    12 Junction City            41.07   1 
  6 # 3395 Midyett, Eli       12 Mill Valley              41.33   2 
  7 # 2169 Kennedy, Andrew    12 Derby                    41.70   1 
  8 # 3588 Russell, Marquel   10 Washburn Rural           41.94   1 
Boys 4x100 Meter Relay Class 6A
  1 Op-Blue Valley West                                   42.09   2 
  2 Gardner-Edgerton                                      42.44   2 
  3 Wichita-South                                         42.78   1 
  4 Op-Blue Valley Northwest                              42.81   2 
  5 Lawrence Free State                                   43.06   2 
  6 Junction City                                         43.51   1 
  7 Kc-Wyandotte                                          43.86   2 
  8 Dodge City                                            43.95   1 
Boys 4x800 Meter Relay Class 6A
  1 Olathe Northwest                                    8:03.86  
  2 Olathe East                                         8:05.27  
  3 Garden City                                         8:09.00  
  4 Shawnee Mission-East                                8:09.59  
  5 Manhattan                                           8:10.21  
  6 Gardner-Edgerton                                    8:18.92  
  7 Shawnee-Mill Valley                                 8:18.93  
  8 Lawrence Free State                                 8:19.66  
Boys High Jump Class 6A
  1 # 3387 Ahrenholtz, Harry  12 Mill Valley            6-04.00  
  2 # 3036 Orr, Andrew        10 Blue Vly North        J6-04.00  
  3 # 2848 Marks, Chandler    11 Manhattan              6-02.00  
  4 # 2361 Williams, Dayton   11 Gardner-Edgerton      J6-02.00  
  5 # 2989 Nash, Myles        11 Olathe South          J6-02.00  
  6 # 2769 Wiltshire, Malcol  10 Liberal                6-00.00  
  6 # 2605 Ruffin, Chazaya     9 Junction City          6-00.00  
  6 # 2957 Newman, Hezekiah   11 Olathe East            6-00.00  
Boys Pole Vault Class 6A
  1 # 2352 Goodman, Colton    12 Gardner-Edgerton      14-00.00  
  2 # 3022 Arnold, Dylan      10 Op-Blue Valley        13-06.00  
  3 # 3585 Goering, Joel      10 Washburn Rural       J13-06.00  
  4 # 3350 Murphy, Matthew    12 Sm-North              13-00.00  
  4 # 2851 Plummer, Tysen     11 Manhattan             13-00.00  
  6 # 3335 Warner, Grayson    12 Sm-East               12-06.00  
  7 # 3342 Gattorna, Dominic  11 Sm-North             J12-06.00  
  8 # 2335 Janas, Josh        10 Garden City          J12-06.00  
  8 # 3325 Eckenwiler, Austi  12 Sm-East              J12-06.00  
Boys Long Jump Class 6A
  1 # 2440 Harvey, Cameron    12 Campus                22-01.00  -1.4 
  2 # 3369 Roberts, Jack      12 Sm-South              21-06.25  -1.5 
  3 # 2646 Randolph, Cameron  12 Kc-Wyandotte          21-05.25  -2.6 
  4 # 3365 Taylor, Chanler    12 Sm-Northwest          21-04.25  -2.0 
  5 # 2974 Patillo, Layton    10 Olathe North          20-09.75  -2.3 
  6 # 3322 Clough, Thomaswen  10 Sm-East               20-06.75  -3.5 
  7 # 2983 Hanson, De'Mario   12 Olathe NW             20-04.00  -1.5 
  8 # 2721 Nelson, Avion       9 Lawrence              20-02.00  -3.0 
Boys Triple Jump Class 6A
  1 # 3365 Taylor, Chanler    12 Sm-Northwest          47-00.00  -2.2 
  2 # 3034 Bauer, Malik       12 Blue Vly North        46-02.00  -3.7 
  3 # 2357 McKelvey, Teven    11 Gardner-Edgerton      44-10.50  -1.5 
  4 # 3389 Colling, Steven    12 Mill Valley           43-09.75  -2.3 
  5 # 2205 Vital, Uriel       11 Dodge City            43-06.75  -2.1 
  6 # 3387 Ahrenholtz, Harry  12 Mill Valley           42-11.25  -4.5 
  7 # 3368 Macklin, Samuel    12 Sm-South              42-07.75  -3.9 
  8 # 2353 Hernandez, Chandl  12 Gardner-Edgerton      42-04.75  -0.9 
Boys Shot Put Class 6A
  1 # 2850 O'Connell, Darius  10 Manhattan             53-01.75  
  2 # 2441 Hicks, Quinton     12 Campus                52-11.50  
  3 # 2740 Harris, Michael    10 Leavenworth           50-03.75  
  4 # 3397 Roth, William      12 Mill Valley           50-03.00  
  5 # 2845 Higgs, James       12 Manhattan             49-02.25  
  6 # 2981 Dumas, Andrew      12 Olathe NW             48-06.00  
  7 # 2600 Cooper, Antonio    11 Junction City         47-11.75  
  8 # 3776 Canidy, Isaiah     11 Wichita-West          47-03.75  
Boys Discus Throw Class 6A
  1 # 2441 Hicks, Quinton     12 Campus                  166-03  
  2 # 2980 Boyd, Connor       12 Olathe NW               162-00  
  3 # 2991 Tolbert, Damian    12 Olathe South            159-10  
  4 # 3400 Trauernicht, Benj  12 Mill Valley             157-07  
  5 # 3348 Miller, Rylan      11 Sm-North                155-11  
  6 # 2845 Higgs, James       12 Manhattan               150-06  
  7 # 3027 McAlister, Benjam  10 Op-Blue Valley          150-04  
  8 # 2336 Nuzum, Trey        10 Garden City             148-06  
Boys Javelin Throw Class 6A
  1 # 2842 Hankins, Samuel    11 Manhattan               206-09  
  2 # 3060 Ralston, Luke      11 Blue Vly West           196-03  
  3 # 3003 Placek, Joe        11 Olathe West             191-00  
  4 # 2359 Serrioz, Jacob     12 Gardner-Edgerton        179-04  
  5 # 2973 Nelson, Caleb      11 Olathe North            175-00  
  6 # 2723 Powell, AJ         12 Lawrence                167-02  
  7 # 2970 Hiebert, Gage      11 Olathe North            163-08  
  8 # 2348 Allen, Nicholas    11 Gardner-Edgerton        158-02  
Boys 4x400 Meter Relay Class 6A
  1 Op-Blue Valley West                               3:23.26    3:22.64   2 
     1) #3053 Elghzali, Yusef 11        2) #3051 Brown, David 11          
     3) #3059 Price, Da'jean 11         4) #3063 Tebb-Lolar, Nevan 12     
  2 Olathe East                                       3:22.69    3:23.84   2 
     1) #2951 Byers, Kameron 10         2) #2964 Wills, Miles 11          
     3) #2963 Wills, Marqel 12          4) #2958 Penerman, Kevon 11       
  3 Olathe Northwest                                  3:22.73    3:23.90   2 
     1) #2982 George, Christopher 12    2) #2977 Beard, Braeden 12        
     3) #2986 Tracy, Andrew 12          4) #2985 Morris, Cole 12          
  4 Gardner-Edgerton                                  3:25.27    3:24.69   2 
     1) #2350 Bohon, AJ 12              2) #2347 Alcorn, Tae-Vheon 12     
     3) #2355 Lumley, Mitchell 11       4) #2346 Alcorn, Sae-Vheon 12     
  5 Op-Blue Valley                                    3:23.80    3:27.04   2 
     1) #3030 Olson, Eric 12            2) #3026 Green, Cameron 12        
     3) #3028 McCumber, Caden 11        4) #3033 Wilcox, Hunter 12        
  6 Shawnee-Mill Valley                               3:26.50    3:28.77   1 
     1) #3391 Gatapia, Nicholas 11      2) #3392 Green, Tyler 11          
     3) #3393 Hightower, Darius 11      4) #3389 Colling, Steven 12       
  7 Shawnee Mission-East                              3:27.31    3:29.05   1 
     1) #3334 Terrill, Price 10         2) #3331 Patterson, Miles 11      
     3) #3323 Debey, Tyler 10           4) #3333 Slaughter, Jack 11       
  8 Garden City                                       3:26.36    3:30.89   2 
     1) #2337 Springston, Jarrod 12     2) #2329 Contreras, Javyn 12      
     3) #2333 Garcia, Jeremy 11         4) #2334 Hubbard, Nathaniel 12