Track in Kansas: 2019 Boys 1A All-State Track & Field

Track in Kansas 2019 All-State 1A Boys
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 25, 2019

Share This Story:


Top Eight (everyone listed below) are eligible for 1A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2018 All-State Patches if you placed in top 8 last year but please send a seperate email on that. 

2019 1A TRACK IN KANSAS BOYS ALL-STATE TEAM

Boys 100 Meter Dash Class 1A

  1 # 2138 Douglas, Brant     12 Clifton-Clyde            11.07   2.7  2 
  2 # 2791 Espinoza, David X  12 Lost Sprg-Centre         11.14   2.8  1 
  3 # 3609 Jasper, Reid       12 Troy                     11.16   2.8  1 
  4 # 2788 Dougherty, Matt    12 Little River             11.20   2.8  1 
  5 # 2155 Robles, Jonny      10 Coldwater-So Cen         11.24   2.7  2 
  6 # 3434 Coggins, Cole      12 South Barber             11.27   2.7  2 
  7 # 1876 Varela, Ivan       11 Almena-No Vly            11.38   2.7  2 
  8 # 3286 Salas-Mendoza, Ga  12 Satanta                  11.40   2.7  2
 
Boys 200 Meter Dash Class 1A
  1 # 2410 Atkins, Thomas     12 Hanover                  22.87  -0.2  2 
  2 # 3609 Jasper, Reid       12 Troy                     23.01   0.3  1 
  3 # 2155 Robles, Jonny      10 Coldwater-So Cen         23.10  -0.2  2 
  4 # 1876 Varela, Ivan       11 Almena-No Vly            23.11  -0.2  2 
  5 # 3017 Cox, Carter        12 Olpe                     23.14   0.3  1 
  6 # 3476 Dinkel, Brady      11 St. Francis              23.25  -0.2  2 
  7 # 2138 Douglas, Brant     12 Clifton-Clyde            23.29   0.3  1 
  8 # 3434 Coggins, Cole      12 South Barber             23.37  -0.2  2 
 
Boys 400 Meter Dash Class 1A
  1 # 3610 Fielder, Joshua    12 Udall                    49.83   1 
  2 # 1876 Varela, Ivan       11 Almena-No Vly            50.44   2 
  3 # 2039 Lewis, Trevin      12 Burlingame               50.45   2 
  4 # 3434 Coggins, Cole      12 South Barber             51.29   2 
  5 # 2221 Dugger, Zachary    11 Berean Academy           52.01   2 
  6 # 3484 Raby, Jordan       12 St. Francis              52.10   2 
  7 # 3497 Fisher, Trey       11 St. John                 52.29   2 
  8 # 2791 Espinoza, David X  12 Lost Sprg-Centre         52.54   1 
 
Boys 800 Meter Run Class 1A
 
  1 # 3636 Medina, Trever     12 Wallace County         1:57.74  
  2 # 1937 White, Chris       12 Ashland                1:59.40  
  3 # 3018 Hoelting, Camden   12 Olpe                   2:01.04  
  4 # 1995 Bates, Brandon     11 Beloit-St. Johns       2:01.21  
  5 # 3105 Bales, Reagan      10 Osborne                2:01.22  
  6 # 1921 Haxton, Zach       12 Argonia                2:01.27  
  7 # 1957 Buessing, Quinn    11 Axtell                 2:01.85  
  8 # 2412 Juenaman, Jacob    10 Hanover                2:02.95  
 
Boys 1600 Meter Run Class 1A
  1 # 2539 Oswalt, Collin     10 Hutch-C. Christ.       4:29.91  
  2 # 3105 Bales, Reagan      10 Osborne                4:30.18  
  3 # 3635 Fischer, Trevor    12 Wallace County         4:33.63  
  4 # 3018 Hoelting, Camden   12 Olpe                   4:36.33  
  5 # 1995 Bates, Brandon     11 Beloit-St. Johns       4:38.33  
  6 # 3526 Huehl, Jonathan    12 Sylvan-Lucas           4:39.94  
  7 # 1921 Haxton, Zach       12 Argonia                4:40.57  
  8 # 3106 Delaney, Cameron   11 Osborne                4:41.47  
 
Boys 3200 Meter Run Class 1A
  1 # 2539 Oswalt, Collin     10 Hutch-C. Christ.       9:53.80  
  2 # 1957 Buessing, Quinn    11 Axtell                10:07.78  
  3 # 3635 Fischer, Trevor    12 Wallace County        10:11.04  
  4 # 3106 Delaney, Cameron   11 Osborne               10:23.45  
  5 # 2399 Yanez, Fabel       11 Greeley County        10:30.37  
  6 # 1995 Bates, Brandon     11 Beloit-St. Johns      10:32.83  
  7 # 2223 Janzen, Andrew     10 Berean Academy        10:34.62  
  8 # 3021 Redeker, Nolan     10 Olpe                  10:35.35  
 
Boys 110 Meter Hurdles Class 1A
  1 # 3107 Holloway, Darrien  11 Osborne                  14.91   2.5 
  2 # 2222 Entz, David        11 Berean Academy           14.99   2.5 
  3 # 2409 Buettner, Kelton   10 Hamilton                 15.44   2.5 
  4 # 3438 Salmans, Ethan     10 South Gray               15.71   2.5 
  5 # 2568 Davis, Tate        10 Ingalls                  15.94   2.5 
  6 # 2483 Shiew, Luke        12 Hodgeman County          16.09   2.5 
  7 # 2668 Rhodes, Reid       12 Kiowa County             16.39   2.5 
  8 # 2193 Whipple, Blaine    10 Dighton                  16.73   2.5 
 
Boys 300 Meter Hurdles Class 1A
  1 # 3107 Holloway, Darrien  11 Osborne                  40.08   2 
  2 # 2664 Gerhart, Tyler     12 Kinsley                  40.72   2 
  3 # 2222 Entz, David        11 Berean Academy           41.35   2 
  4 # 3017 Cox, Carter        12 Olpe                     41.51   2 
  5 # 2536 Lambert, Caleb     11 Hutch-C. Christ.         42.00   1 
  6 # 2142 Seifert, Christia  12 Clifton-Clyde            42.07   2 
  7 # 2814 Gonzalez, George   12 Madison                  42.33   1  
  8 # 2154 Frazier, Xavier    11 Coldwater-So Cen         42.33   2  
 
Boys 4x100 Meter Relay Class 1A
  1 Clifton-Clyde                                         44.20   2 
  2 St. Francis                                           44.60   2 
  3 La Crosse                                             45.22   2 
  4 Elbing-Berean Academy                                 45.44   1 
  5 Lincoln                                               45.49   1 
  6 Spearville                                            45.50   2 
  7 Hill City                                             45.53   2 
  8 Beloit-St. John's                                     45.74   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay Class 1A
  1 St. John                                            8:23.90  
  2 Olpe                                                8:32.52  
  3 Hutch-Central Christian                             8:35.76  
  4 Elbing-Berean Academy                               8:38.20  
  5 Axtell                                              8:40.24  
  6 Chase County                                        8:42.46  
  7 Dighton                                             8:47.63  
  8 Hodgeman County                                     8:49.86  
 
Boys High Jump Class 1A
  1 # 1998 Palen, Brady       11 Beloit-St. Johns       6-10.50  
  2 # 2017 Estes, Talon       11 Bucklin                6-06.00  
  3 # 1868 Bach, Caden        12 Almena-No Vly          6-02.00  
  4 # 2416 Peters, William    12 Hanover               J6-02.00  
  5 # 3653 Lacey, Chaska      12 Waverly               J6-02.00  
  5 # 2039 Lewis, Trevin      12 Burlingame            J6-02.00  
  7 # 3200 Havlas, Conner     12 Quinter               J6-02.00  
  8 # 2409 Buettner, Kelton   10 Hamilton               6-00.00  
  8 # 2098 Schroer, Braydon   12 Chase County           6-00.00  
 
Boys Pole Vault Class 1A
  1 # 2028 Cook, Chance       11 Burden-Central        15-00.00  
  2 # 1874 Stutsman, Nichola  12 Almena-No Vly         13-06.00  
  3 # 2453 Hamel, Jayce       10 Hill City             13-00.00  
  4 # 3436 Deges, Brady        9 South Gray            12-06.00  
  4 # 1869 Baird, Aidan       12 Almena-No Vly         12-06.00  
  6 # 2018 Stout, Joshua      10 Bucklin              J12-06.00  
  7 # 2219 Busenitz, James    12 Berean Academy       J12-06.00  
  8 # 2455 Keith, Brady       11 Hill City             12-00.00  
 
Boys Long Jump Class 1A
  1 # 2410 Atkins, Thomas     12 Hanover               21-04.50  -0.7 
  2 # 3286 Salas-Mendoza, Ga  12 Satanta               21-00.25  +0.0 
  3 # 3636 Medina, Trever     12 Wallace County        20-08.75  -1.3 
  4 # 2154 Frazier, Xavier    11 Coldwater-So Cen      20-06.00  +0.0 
  5 # 3610 Fielder, Joshua    12 Udall                 20-05.50  -1.1 
  6 # 2191 Rowe, Marcus       11 Dighton               20-01.25  -2.0 
  7 # 2664 Gerhart, Tyler     12 Kinsley               20-00.00  +0.0 
  8 # 3308 Sears, Layton      12 Sedan                 19-11.75  +0.0 
 
Boys Triple Jump Class 1A
  1 # 3610 Fielder, Joshua    12 Udall                 44-07.50  -1.6 
  2 # 2410 Atkins, Thomas     12 Hanover               43-09.25  -1.9 
  3 # 1949 Harnden, Blake     12 Attica                43-01.00  -0.7 
  4 # 2898 Griffith, Gage     12 Moran-Marmaton        42-06.75  -1.2 
  5 # 3636 Medina, Trever     12 Wallace County        42-06.00  -1.5 
  6 # 2899 Granillo, Adan     10 Moscow                42-00.50  -1.7 
  7 # 3651 Bentz, Philip      12 Washington Cnty       41-04.25  -1.2 
  8 # 2414 Jueneman, Emmitt    9 Hanover               41-03.50  -1.4 
  
Boys Shot Put Class 1A
  1 # 2063 Steinlage, Daegan  12 Centralia             51-11.50  
  2 # 3430 Fowles, Jobe       12 Solomon               48-06.75  
  3 # 2416 Peters, William    12 Hanover               47-01.75  
  4 # 2029 Cook, Clayton      12 Burden-Central        46-07.75  
  5 # 3238 Hamby, Dalton      12 Pawnee Hts            46-02.50  
  6 # 3198 Allen, Timber      12 Pretty Prairie        46-00.50  
  7 # 2014 Johnson, Zachary   12 Brewster              45-09.25  
  8 # 2790 Daniels, Michael   12 Logan                 44-10.75  
 
Boys Discus Throw Class 1A
  1 # 2063 Steinlage, Daegan  12 Centralia               168-10  
  2 # 2900 Granillo, Rafael   12 Moscow                  158-06  
  3 # 3450 Ohl, Kolgan        12 So. Coffey Cnty         157-04  
  4 # 2064 VanDorn, Derek     12 Centralia               152-03  
  5 # 2014 Johnson, Zachary   12 Brewster                151-10  
  6 # 3430 Fowles, Jobe       12 Solomon                 148-01  
  7 # 2815 Helm, Casey         9 Madison                 146-06  
  8 # 2116 Serrano, Jacob     12 Cheylin                 143-08  
 
Boys Javelin Throw Class 1A
  1 # 1868 Bach, Caden        12 Almena-No Vly           186-00  
  2 # 3015 Blaufuss, Max      10 Olpe                    175-09  
  3 # 2451 Born, Conner       12 Hill City               171-01  
  4 # 2029 Cook, Clayton      12 Burden-Central          163-08  
  5 # 2669 Thompson, Cale     12 Kiowa County            160-04  
  6 # 3198 Allen, Timber      12 Pretty Prairie          159-00  
  7 # 1872 Saenz, Jesus       12 Almena-No Vly           157-09  
  8 # 2411 Bruna, Carter      12 Hanover                J157-09  

Boys 4x400 Meter Relay Class 1A
  1 Almena-Northern Vly                               3:32.25    3:29.96   2 
     1) #1873 Sides, Riley 12           2) #1874 Stutsman, Nicholas 12    
     3) #1869 Baird, Aidan 12           4) #1876 Varela, Ivan 11          
       
  2 St. Francis                                       3:35.30    3:30.29   2 
     1) #3481 Nider, Jayce 11           2) #3476 Dinkel, Brady 11         
     3) #3473 Baxter, Cody 12           4) #3484 Raby, Jordan 12          
  3 Hanover                                           3:35.02    3:32.88   2 
     1) #2417 Stallbaumer, Daiken 12    2) #2415 Klipp, Jacob 10          
     3) #2412 Juenaman, Jacob 10        4) #2410 Atkins, Thomas 12       
  4 St. John                                          3:36.34    3:34.16   2 
     1) #3497 Fisher, Trey 11           2) #3501 Ortiz, Joel 11           
     3) #3499 McVey, Cashe 12           4) #3502 Osborne, Mason 12        
  5 Burlingame                                        3:35.64    3:35.60   2 
     1) #2040 Thomas, Cole 11           2) #2041 Tyson, Austin 10         
     3) #2038 Greenwood, Seth 12        4) #2039 Lewis, Trevin 12         
  6 Clifton-Clyde                                     3:37.38    3:35.99   1 
     1) #2138 Douglas, Brant 12         2) #2144 Thompson, Tanner 12      
     3) #2143 Steinbrock, Drake 12      4) #2142 Seifert, Christian 12    
  7 Elbing-Berean Academy                             3:42.77    3:36.11   1 
     1) #2221 Dugger, Zachary 11        2) #2229 Topham, Trey 10          
     3) #2224 Koontz, Zachary 11        4) #2219 Busenitz, James 12       
  8 Kinsley                                           3:37.07    3:36.69   2 
     1) #2662 Bowman, Isaac 10          2) #2661 Boggs, Andrew 11         

     3) #2665 Herrmann, Bryce 12        4) #2664 Gerhart, Tyler 12