Track in Kansas: 2019 Girls 1A All-State Track & Field

1A All-State Girls Track and Field
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 25, 2019

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 1A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2018 All-State Patches if you placed in top 8 last year but please send a seperate email on that. 

2019 1A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 1A

Finals

  1 #  998 O'Quinn, Jamya     12 Moundridge               12.40   1.3  2

  2 #  770 Heinson, Addisyn    9 Kiowa County             12.53   1.3  2

  3 # 1045 Poe, Tori          11 Norwich                  12.55   1.3  2

  4 #  441 Ebert, Emilee      12 Frankfort                12.66   2.1  1

  5 #  192 Kramer, Morgan     11 Centralia                12.74   1.3  2

  6 # 1178 Conway, Afftin     12 Osborne                  12.81   1.3  2

  7 # 1345 Jackson, Sicely    10 Satanta                  12.96   1.3  2

  8 #  992 Griffith, Bailey   11 Moran-Marmaton           13.09   2.1  1

Girls 200 Meter Dash Class 1A

  1 #  998 O'Quinn, Jamya     12 Moundridge               25.72  -0.9  2

  2 #  770 Heinson, Addisyn    9 Kiowa County             25.94  -0.9  2

  3 # 1045 Poe, Tori          11 Norwich                  25.95  -0.7  1

  4 #  761 Gleason, Rylee     12 Kinsley                  26.16  -0.9  2

  5 #   13 Baird, Paige       12 Almena-No Vly            26.30  -0.9  2

  6 #  192 Kramer, Morgan     11 Centralia                26.31  -0.9  2

  7 # 1345 Jackson, Sicely    10 Satanta                  26.62  -0.9  2

  8 #  441 Ebert, Emilee      12 Frankfort                26.69  -0.9  2

Girls 400 Meter Dash Class 1A

  1 #   13 Baird, Paige       12 Almena-No Vly            58.39   2

  2 #  872 Donley, Aubry      12 Lincoln                  58.91   2

  3 # 1345 Jackson, Sicely    10 Satanta                  59.68   2

  4 #  770 Heinson, Addisyn    9 Kiowa County           1:00.57   2

  5 # 1692 Foster, Megan      11 Waverly                1:00.65   1

  6 #  772 Rhodes, Kellie     11 Kiowa County           1:01.11   2

  7 #  970 Peters, Olivia      9 Elyria Christian       1:01.20   1

  8 # 1290 Stoll, Ashley      10 Golden Plains          1:01.22   2

Girls 800 Meter Run Class 1A

  1 #  872 Donley, Aubry      12 Lincoln                2:24.15 

  2 #  366 Wiebe, Brooke      11 Berean Academy         2:27.69 

  3 # 1690 Roepke, Natalie     9 Washington Cnty        2:28.56 

  4 #  876 Vath, Jaycee       10 Lincoln                2:28.58 

  5 #  287 Billings, Elka     11 Colony-Crest           2:28.96 

  6 # 1314 Carlson, Jaden     10 Pawnee Hts             2:29.23 

  7 #  369 Zimmerman, Sonya   10 Berean Academy         2:29.31 

  8 #  344 Williams, Elle      9 Doniphan West          2:29.35 

Girls 1600 Meter Run Class 1A

  1 #  876 Vath, Jaycee       10 Lincoln                5:23.81 

  2 # 1690 Roepke, Natalie     9 Washington Cnty        5:24.05 

  3 #  364 Topham, Erin       12 Berean Academy         5:31.52 

  4 # 1518 Smith, Darby        9 St. John               5:41.12 

  5 # 1103 Smith, Macy        10 Olpe                   5:41.49 

  6 #   77 Harris, Paige      12 Ashland                5:41.65 

  7 #  760 Frame, Josena      11 Kinsley                5:41.68 

  8 #  611 Barten, Jessyka    12 Hope                   5:43.38 

Girls 3200 Meter Run Class 1A

  1 #  876 Vath, Jaycee       10 Lincoln               11:27.53 

  2 #  364 Topham, Erin       12 Berean Academy        11:53.33 

  3 #   77 Harris, Paige      12 Ashland               12:19.37 

  4 # 1103 Smith, Macy        10 Olpe                  12:21.75 

  5 #  875 Stewart, Raegen     9 Lincoln               12:23.73 

  6 # 1346 Barraza, Carolina   9 Scandia-Pike Vly      12:26.39 

  7 #  873 Ford, Shelbie       9 Lincoln               12:35.10 

  8 # 1009 Lund, Ashton        9 Natoma                13:08.95 

Girls 100 Meter Hurdles Class 1A

Finals

  1 # 1178 Conway, Afftin     12 Osborne                  15.12   1.2

  2 #   13 Baird, Paige       12 Almena-No Vly            15.29   1.2

  3 #  761 Gleason, Rylee     12 Kinsley                  15.66   1.2

  4 #  996 Green, Emma        10 Moundridge               15.77   1.2

  5 # 1300 Hart, Alexandra    11 Rolla                    16.01   1.2

  6 #  440 Dressman, Grace    11 Frankfort                16.20   1.2

  7 #  680 Ast, Regan         10 Ingalls                  16.40   1.2

  8 # 1687 Boykin, Camryn     10 Washington Cnty          16.74   1.2

Girls 300 Meter Hurdles Class 1A

  1 #  761 Gleason, Rylee     12 Kinsley                  45.13   2

  2 #   13 Baird, Paige       12 Almena-No Vly            45.38   1

  3 #  889 Zimmerman, Kaylie  12 Little River             46.84   2

  4 #  680 Ast, Regan         10 Ingalls                  47.99   2

  5 # 1358 Sears, Landrea      9 Sedan                    48.30   2

  6 #  151 Hokanson, Patrici  12 Bucklin                  48.52   2

  7 # 1273 White, Abigail      9 Pretty Prairie           49.34   2

  8 #  996 Green, Emma        10 Moundridge               49.37   1

Girls 4x100 Meter Relay Class 1A

  1 Frankfort                                             50.44R  2

  2 Centralia                                             50.90   2

  3 Hanover                                               51.35   2

  4 McPherson-Elyria Christian                            51.37   2

  5 Moundridge                                            51.68   2

  6 Rexford-Golden Plains                                 51.81   2

  7 Elbing-Berean Academy                                 52.09   1  52.082

  8 Downs-Lakeside                                        52.09   1  52.087

 

Girls 4x800 Meter Relay Class 1A

  1 Lincoln                                            10:03.22 

  2 Elbing-Berean Academy                              10:15.05 

  3 Kiowa County                                       10:31.67 

  4 Olpe                                               10:35.39 

  5 Tipton Catholic                                    10:36.04 

  6 Chase County                                       10:38.91 

  7 Frankfort                                          10:42.06 

  8 Pretty Prairie                                     10:42.67 

 

Girls High Jump Class 1A

  1 # 1300 Hart, Alexandra    11 Rolla                  5-02.00 

  2 #  906 Farrow, Emily      12 Madison               J5-02.00 

  3 #  281 Jellison, Jordyn   12 Coldwater-So Cen      J5-02.00 

  4 # 1468 Webb, Kayla        12 Solomon               J5-02.00 

  5 #  905 Smith, Brooke      11 Macksville             5-00.00 

  6 # 1637 Stock, Amanda      12 Troy                  J5-00.00 

  7 #  752 Stauffer, Mariah   12 Thunder Ridge         J5-00.00 

  8 #  967 Froese, Hannah      9 Elyria Christian       4-10.00 

 

 

Girls Pole Vault Class 1A

  1 #  194 Schmitz, Breanna   12 Centralia             11-00.00 

  2 #  771 Melton, Hannah     12 Kiowa County          10-06.00 

  3 #  437 Armstrong, Maggie  10 Frankfort              9-06.00 

  4 #  128 Dubbert, Lauryn    10 Beloit-St. Johns       9-00.00 

  4 # 1704 See, Jenna         12 Weskan                 9-00.00 

  6 #   80 Dark, Samantha     10 Attica                J9-00.00 

  7 # 1515 Doran, Paige       12 St. John               8-06.00 

  8 #  149 Birney, Mackenzie  11 Bucklin               J8-06.00 

Girls Long Jump Class 1A

  1 #  441 Ebert, Emilee      12 Frankfort             17-04.75  -0.6

  2 # 1300 Hart, Alexandra    11 Rolla                 17-01.00  -1.3

  3 # 1635 Masters, Morgan    11 Troy                  16-11.25  -1.4

  4 #  540 Doebele, Macy      12 Hanover               16-08.50  -2.4

  5 #  767 Erickson, Casey    12 Kiowa County          16-06.00  -1.9

  6 # 1289 Miller, KayCee     12 Golden Plains         16-04.50  -1.3

  7 # 1314 Carlson, Jaden     10 Pawnee Hts            16-02.75  -2.9

  8 # 1692 Foster, Megan      11 Waverly               16-02.50  -1.1

Girls Triple Jump Class 1A

  1 #  540 Doebele, Macy      12 Hanover               36-10.00  -1.5

  2 # 1300 Hart, Alexandra    11 Rolla                 36-00.25  -0.3

  3 #  544 Zabokrtsky, Taegh  11 Hanover               35-09.00  -1.3

  4 #  992 Griffith, Bailey   11 Moran-Marmaton        35-08.50  -2.2

  5 # 1514 Crissman, Erin     11 St. John              34-07.50  -1.2

  6 # 1274 Gruenbacher, Evie  12 Quinter               34-06.25  -2.6

  7 #  187 Becker, Kennedy    11 Centralia             34-03.00  -1.9

  8 #  991 Hornback, Kaitlyn  12 Minneola              34-01.50  -0.7

Girls Shot Put Class 1A

  1 #  636 Bartlett, Krysten  11 Hutch-C. Christ.      38-01.75 

  2 # 1046 Rhodes, Hailey     11 Norwich               38-00.25 

  3 # 1723 Lee, Jada          10 White City            37-00.75 

  4 #  193 Lueger, Madison    12 Centralia             36-06.25 

  5 #  775 Thomas, Sabrina    11 Kiowa County          35-09.75 

  6 #  613 Brockmeier, Holly  11 Hope                  35-03.00 

  7 #  930 Walbeck, Amber     11 Marais des Cygne      35-02.75 

  8 # 1177 Brown, Rhyann      11 Osborne               34-02.50 

Girls Javelin Throw Class 1A

  1 #  193 Lueger, Madison    12 Centralia               140-02 

  2 # 1481 Torres, Shade      12 South Gray              137-11 

  3 #  930 Walbeck, Amber     11 Marais des Cygne        134-06 

  4 # 1177 Brown, Rhyann      11 Osborne                 133-05 

  5 #  613 Brockmeier, Holly  11 Hope                    129-04 

  6 #  775 Thomas, Sabrina    11 Kiowa County            125-08 

  7 #  588 Keith, Alissa      10 Hill City               125-04 

  8 # 1488 Hartman, Ehlaina   11 Spearville              124-08 

Girls 4x400 Meter Relay Class 1A

  1 Kiowa County                                      4:12.58    4:05.92   2

     1) #767 Erickson, Casey 12         2) #770 Heinson, Addisyn 9       

     3) #766 Erickson, Cameron 10       4) #772 Rhodes, Kellie 11        

  2 Rexford-Golden Plains                             4:10.97    4:09.13   2

     1) #1291 Stoll, Brooke 10          2) #1287 Lugo, Mable 11          

     3) #1289 Miller, KayCee 12         4) #1290 Stoll, Ashley 10        

  3 Centralia                                         4:15.76    4:11.75   2

     1) #189 Flentie, Abbie 9           2) #192 Kramer, Morgan 11        

     3) #191 Koch, Maegan 12            4) #190 Jones, Tamra 12          

  4 McPherson-Elyria Christian                        4:13.66    4:12.97   2

     1) #971 Schott, Connie 10          2) #963 Adamyk, Claire 11        

     3) #964 Anderson, Brekken 12       4) #970 Peters, Olivia 9         

  5 Kinsley                                           4:17.57    4:14.78   2

     1) #765 Miller, Rylie 10           2) #764 McElwain, Madison 12     

     3) #760 Frame, Josena 11           4) #761 Gleason, Rylee 12        

  6 Elbing-Berean Academy                             4:23.94    4:16.18   1

     1) #366 Wiebe, Brooke 11           2) #367 Wiebe, Mallory 12        

     3) #368 Wiebe, Miranda 10          4) #363 Smith, Teagan 9          

  7 Hanover                                           4:20.09    4:17.12   2

     1) #539 Behrends, Avery 9          2) #541 Jueneman, Allison 9      

     3) #542 Jueneman, MaKenna 11       4) #540 Doebele, Macy 12         

  8 Downs-Lakeside                                    4:22.03    4:17.86   1

     1) #352 Howland, Kaitlyn 10        2) #353 Larocque, Megan 12       

     3) #350 Cunningham, Tanna 10       4) #354 Pearce, Janica 12         

Girls Discus Throw Class 1A
  1 #  775 Thomas, Sabrina    11 Kiowa County          124-02     122-00  
  2 #  636 Bartlett, Krysten  11 Hutch-C. Christ.      110-09     121-10  
  3 # 1723 Lee, Jada          10 White City            127-03     118-06  
  4 # 1668 Hennick, Haylee    11 Wallace County        121-00     117-06  
  5 #  272 Callihan, Mallory  10 Clifton-Clyde         124-03     117-02  
  6 # 1689 Metz, Britany      11 Washington Cnty       117-06     103-09  
  7 # 1489 Miller, Ashton     12 Spearville            106-06     102-06  
  8 # 1673 Springsteel, Vict  10 Wallace County        102-06     101-11