2019 Track in Kansas Leaderboard: Girls Running Events

Girls Leaders in Running Events for 2019.
By: Carol Swenson for Sports in Kansas
Apr 22, 2019

Share This Story:

2019 Kansas Prep

Track & Field

(UP-DATED 4/22/19)

Coaches, please send your complete meet results, noting whether the meet was hand-timed or FAT.

Times listed to hundredths have been verified as FAT.   Hand-timed preliminary marks are not considered for listing, only hand-timed finals.

( h: Times are listed using the +0.24 difference between hand and fully automatic times (i.e., 10.5 hand = 10.74 FAT) for races of less than one lap and +0.14 for races of one lap or longer.)

Marks with classifications preceding are Class Leaders when not among top 10-15 yearly performances.

*       Junior

**     Sophomore

***    Freshman

****  8th Grade

(x)    KSHSAA Approved School

+      Known legal wind

&      Summer meet.  Did not compete for KSHSAA approved school during spring season

This 2019  Top 10 List is available and up-dated periodically on Sports in Kansas/Track in Kansas at along with the Kansas All-Time Prep List. 

Up-Date as of 4/22/19

Carol R. Swenson

Phone: (620) 241-5452

Email:   swensonc@mcpherson.edu

GIRLS

GIRLS

 

100 METERS

(11.49/11.5/11.74)

***Dhakiya Blake, Leavenworth (6A)           12.06

Kalli Anderson, Newton (5A)                   12.06

   (PR 11.58, =#2 A-T KS HS, 2018)

**Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)      12.14pw

**Wynter Ramos, Leavenworth (6A)          12.20

Destiny Ray, SM East (6A)                        12.22w

*Faith Turner, Pittsburg (5A)                    12.30pw

Kadaisha Mpwo, Olathe North (6A)           12.39

*Eleecya Birney, Hutchinson (6A)               12.43

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          12.43pw

Asjah Harris, Lawrence (6A)                     12.45pw

Deslyn Cooper, Wichita SE (6A)               12.47p

*Lajada Owens, Wichita West (6A)            12.47

Alleigh Kramer, Nemaha Central (3A)         12.49

*Slayten Braun, Norton Community (3A)     12.49

*Kierra Prim, SM West (6A)                     12.51p+

*Camille Evans, KC Schlagle (5A)               12.53

Grace Thompson, Sedgwick (2A)               12.55

**Elle Hempy, Blue Valley-OP (6A)             12.57pw

*Tori Poe, Norwich (1A)                         12.57

Kimalee Cook, Circle (4A)                       12.60

*Alli Burke, Valley Center (5A)                  12.61

*Marrit Mead, Santa Fe Trail (3A)               12.64

Jamya O’Quinn, Moundridge (1A)              12.64pw

***Brooke Hammond, Garden Plain (2A)     12.66

*Matti Price, Riverton (3A)                       12.67p+

*Clarice Nichols, Wichita Heights (5A)        12.68

**Izzy Williams, Spring Hill (5A)                 12.68pw

Aneesa Abdul-Hameed, Derby (6A)            12.69

*Isabel McNulty, Andover (5A)                  12.70

**Evelyn Vazquez, KC Piper (4A)               12.72pw

**Belle Peters, Smoky Valley (3A)              12.72

Alexi Beach, Phillipsburg (3A)                   12.73

Suby Lewis, SM South (6A)                       12.74pw

Megan Skoch, Seaman (5A)                       12.82pw

*Emma Ruddle, McPherson (5A)                12.79

*Alli Burke, Valley Center (5A)                  12.79

Denae McElrath, Wichita East (6A)            12.83p

Morgan Kramer, Centralia (1A)                 12.83

***Kennedi Cline, Olathe West (6A)          12.84

Chidera Okoro, Dodge City (6A)              12.84

 

Hand-timed

Emma Ruddle, McPherson (5A)                 12.4h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          12.4h

Marrit Mead, Santa Fe Trail (3A)                12.4h

Laiten Greeson, Sublette (2A)                   12.5h

Tori Poe, Norwich (1A)                          12.5h

Afftin Conway, Osborne (1A)                   12.5h

Sicely Jackson, Satanta (1A)                      12.5h

Faith Turner, Pittsburg (5A)                      12.7h

Kyra Bauer, Hayden (4A)                         12.7h

Jaylee Hurd, St Marys (3A)                       12.7h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          12.7h

Shaylee Keiker, Ellsworth (2A)                  12.7h

**Jasey Downing, Bennington (2A)             12.7h

 

200 METERS

(23.80/23.6/24.32)

***Dhakiya Blake, Leavenworth (6A)           25.11

**Wynter, Ramos, Leavenworth (6A)          25.39

Destiny Ray, SM East (6A)                        25.53

Asjah Harris, Lawrence (6A)                     25.64

Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)          25.72

*Clarice Nichols, Wichita Heights (5A)        25.90

**Izzy Williams, Spring Hill (5A)                 26.04

**Kendra Wait, Gardner-Edgerton (6A)      26.08

*Kierra Prim, SM West (6A)                     26.14

Brooke Hammond, Garden Plain (2A)         26.17

Camille Evans, KC Schlagle (5A)                26.25

Kalli Anderson, Newton (5A)                   26.33

   (PR 24.46p, #12 A-T KS HS, 2018)

**Kylie Moorehouse, Gardner-Edg (6A)       26.35

*Matti Price, Riverton (3A)                       26.36

Rylee Gleason, Kinsley (1A)                      26.38

*Eleecya Birney, Hutchinson (6A)               26.41

Layne Needham, Cheney (3A)                   26.41

*Tori Poe, Norwich (1A)                         26.42

**Aneesa Abdul-Hameed, Derby (6A)         26.46

***Kennedi Cline, Olathe West (6A)          26.55

Haley Jacques, Maize South (5A)                26.55

Maddie Righter, Olathe NW (6A)              26.56

*Slayten Braun, Norton Community (3A)     26.56

Sicely Jackson, Satanta (1A)                      26.57

Reese Roper, Haven (3A)                        26.61

Cassie Waldschmidt, Ellis (2A)                  26.61

Jamya O’Quinn, Moundridge (1A)              26.63

Sian Helfrich, Pratt (4A)                          26.64

Sophie Reed, Olathe South (6A)                26.65

*Hayden Gray, Kapaun-Mt Carmel (5A)       26.65

Alleigh Kramer, Nemaha Central (3A)         26.70

Grace Thompson, Sedgwick (2A)               26.70

Jada Davis, BV West (6A)                         

   (PR 24.59, #15 A-T KS HS, 2018)

 

Hand-timed

Layne Needham, Cheney (3A)                   26.3h

Sian Helfrich, Pratt (4A)                          26.4h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          26.4h

Matti Price, Riverton (3A)                        26.5h

Faith Turner, Pittsburg (5A)                      26.6h

Lauren Schutter, Wabaunsee (2A)              26.6h

Lauren Carlson, Council Grove (3A)          26.8h

Rylee Gleason, Kinsley (1A)                      26.8h

Matti Price, Riverton (3A)                        26.9h

Sicely Jackson, Satanta (1A)                      26.9h

Brecken VandenHoek, Kiowa County (1A)   26.9h

 

400 METERS

(53.4/53.54/55.49)

***Dhakiya Blake, Leavenworth (6A)(58.28i) 57.37

*Matti Price, Riverton (3A)                       57.82

*Katie Moore, St James Academy (5A)        59.40

**Kylie Moorehouse, Gardner-Edg (6A)       59.47

**Aneesa Abdul-Hameed, Derby (6A)         59.62

**Wynter Ramos, Leavenworth (6A)          59.67

Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)          59.67

*Eleecya Birney, Hutchinson (6A)               59.81

**Jazzy Klinge, Blue Valley-OP (6A)              1:00.39

Cassie Waldschmidt, Ellis (2A)                    1:00.47

Layne Needham, Cheney (3A)                    1:00.70

Brittany Harshaw, Andover Central (5A)       1:01.10

Sicely Jackson, Satanta (1A)                        1:01.10

Paige Baird, Northern Valley (1A)                1:01.19

Kinley Brown, KC Piper (4A)                     1:01.23

Hollie Marlow, Parsons (4A)                      1:01.29

*Lauren Cassady, BV North (6A)                 1:01.30p

Kelsey Bruening, Kapaun-Mt Carmel (5A)      1:01.30

Ezinne Okoro, Dodge City (6A)                  1:01.32

Cassie Waldschmidt, Ellis (2A)                    1:01.33

Paige McDaniel, Wellsville (3A)                   1.01.36

Shaylee Leiker, Ellsworth (2A)                    1:01.3h

*Hannah Zimbal, St Francis (1A)                  1:01.48

*Aysa Benally, Heritage Christian (2A)          1:01.50p

Evann Seratte, Lawrence (6A)                     1:01.59

Elontae Hackney-Cooper, Wichita SE (6A)     1:01.65

**Ashley Stoll, Golden Plains (1A)                1:01.69

Haley Jacques, Maize South (5A)                  1:01.76

Hannah Wiebe, Andover Central (5A)          1:01.81

Aubry Donley, Lincoln (1A)                         1:01.90

***Abby Babcock, Phillipsburg (3A)              1:01.97

*Emily Weathers, Scott Community (3A)       1:01.98

Bre Geary, Olathe NW (6A)                      1:02.00

Tori Poe, Norwich (1A)                            1:02.00

 

800 METERS

(2:06.67/2:12.32)

*Hannah Robinson, St James Academy (5A)    2:16.31

Delaney Kemp, Mill Valley (6A)                   2:19.23

*Katie Moore, St James Academy (5A)          2:19.34

   (PR 2:13.58, #15 A-T KS HS, 2018)

**Molly Ricker, Mill Valley (6A)                   2:21.11

Hannah Stewart, Lawrence (6A)                  2:21.20

Jaybe Shufelburger, Washburn Rural (6A)      2:22.03

Evann Seratte, Lawrence (6A)                     2:22.18

***Zoie Ecord, Maize (5A)                         2:22.55

Sydney Burton, Abilene (4A)                      2:22.66

Hannah Wiebe, Andover Central (5A)          2:23.66

*Molly Haymaker, Mill Valley (6A)                2:23.72

Paige McDaniel, Wellsville (3A)                   2:23.85

Jessica Peterson, Frontenac (3A)                 2:23.90

*Eleanor Hlobik, SM East (6A)                    2:24.39

Aubry Donley, Lincoln (2A)                         2:24.43

Faith Little, Jackson Heights (2A)                 2:24.6h

Fallon Russell, Bishop Miege (4A)                 2:25.31

**Gigi Loffredo, BV Southwest (5A)             2:25.75i

*Sarah Murrow, St James Academy (5A)        2:25.90i

Natalie Beiter, Baldwin (4A)                       2:25.99

**Grace Eck, Ellis, 2A)                              2:26.18

*Kate Dawson, Jayhawk-Linn (2A)               2:26.26

Maddy Walter-Sherretts, Leavenworth (6A)   2:27.42

***Hope Jackson, Bishop Carroll (5A)           2:27.45

Hattie Lukert, Sabetha (3A)                       2:27.5h

Adell Riedel, TMP-Marian (3A)                    2:27.61

*McKenna Polus, BV Southwest (5A)            2:27.62

Katie Henry, BV Northwest (6A)                2:27.72

Matti Price, Riverton (3A)                          2:28.0h

Faith Paramore, Haven (3A)                       2:28.29

***Katie Schwartzkopf, Mill Valley (6A)         2:28.33

Katie Horyna, Liberal (6A)                         2:28.61

Samantha Vermetten, Valley Heights (2A)      2:28.72

Emily Keeley, Manhattan (6A)                     2:28.76

*Maddy Walter-Sherretts, Leavenworth (6A)  2:28.78

1A: Brooke Wiebe, Berean Academy (1A)     2:30.13

 

1500 METERS

(4:21.72+)  (*Enroute to 1-Mile)

 

                                                           

1600 METERS

(4:38.28/4:54.93)  (*Enroute to 1-Mile)

 (y = 1-Mile minus 1.7 seconds)

Clara Mayfield, Manhattan (6A)                   5:02.35

*Sarah Murrow, St James Academy (5A)        5:02.97

Jaybe Schfelburger, Washburn Rural (6A)      5:04.78

Delaney Kemp, Mill Valley (6A)                   5:12.42

*Katie Moore, St James Academy (5A)          5:13.36

***Zoie Ecord, Maize (5A)                         5:14.62

*Morgan Koca, Mill Valley (6A)                   5:16.68

Kalea Chu, BV West (6A)                          5:16.87

Lily Strauss, BV North (6A)                        5:16.88

**Taylor Briggs, Chapman (4A)                   5:17.49

*Sarah Whitaker, Olathe North (6A)            5:18.51

Katie Kasunic, SM North (6A)                    5:18.51

Hannah Robinson, St James Academy (5A)     5:19.05

***Hope Jackson, Bishop Carroll (5A)           5:19.18

*Molly Haymaker, Mill Valley (6A)                5:19.24

Katie Henry, BV Northwest (6A)                5:19.57

Hannah Stewart, Lawrence (6A)                  5:20.97

Emily Keeley, Manhattan (6A)                     5:21.03

Eva McKinzie, Wichita East (6A)                  5:21.60

***Katherine Soule, BV West (6A)               5:25.56

Ella Rosenkranz, Manhattan (6A)                 5:26.03

Alysia Wagner, KC Christian (2A)               5:27.01

*Kate Dawson, Jayhawk-Linn (2A)               5:27.47

***Katie Schwartzkopf, Mill Valley (6A)         5:27.68

***Vivian Kane, BV North (6A)                   5:28.23

Leah Bentley, Buhler (4A)                          5:28.39

**Alexa Rios, Maize South (5A)                   5:28.66

*Bella Call, BV West (6A)                          5:29.39

Olivia Sovereign, St Thomas-Aquinas (5A)     5:29.89

1A: Erin Topham, Berean Academy (1A)       5:30.49i

3A: Lexi Kats, Norton Community (3A)        5:39.30

 

1-Mile

(4:39.98/5:02.52)

Sarah Murrow, St James Academy (5A)         5:14.36i

**Gigi Loffredo, Blue Valley SW (5A)            5:14.79i

*Morgan Koca, Mill Valley (6A)                   5:22.46i

*Molly Haymaker, Mill Valley (6A)                5:22.59i

**Melody Ochana, Olathe East (6A)             5:32.76i

**Mary O’Connor, St James Academy (5A)    5:33.30i

Erin Topham, Berean Academy (1A)             5:36.00i

Clara Mayfield, Manhattan (6A)               

   (PR 4:59.55, #10 A-T KS HS, 2018)

 

3000 METERS

(9:32.75/10:06.13)

Clara Mayfield, Manhattan (6A)                 10:17.74i

**Gigi Loffredo, BV Southwest (5A)            10:31.20i

**Melody Ochana, Olathe East (6A)            11:19.64i

**Alysia Wagner, KC Christian (2A)           11:27.06i

 

3200 METERS

(10:07.96/10:36.2)

(y = 2-miles minus 3.4 sec)

Clara Mayfield, Manhattan (6A)           10:36.00

   (#10 A-T KS HS)

*Sarah Murrow, St James Acad (5A)    10:52.34

   (#25 A-T KS HS)

Jaybe Shufelburger, Washburn Rural (6A)     10:56.54

Kalea Chu, BV West (6A)                        11:11.18

**Katie Kasunic, SM North (6A)                11:14.41

*Morgan Koca, Mill Valley (6A)                  11:15.73

**Taylor Briggs, Chapman (4A)                  11:16.60

***Katherine Soule, BV West (6A)             11:17.16

***Tori Wingrove, Blue Valley-OP (6A)       11:19.81

Sarah Whitaker, Olathe North (6A)           11:22.46

Lily Strauss, BV North (6A)                      11:24.88

Helen Giefer, Trego Community (2A)         11:28.69

***Hope Jackson, Bishop Carroll (5A)         11:30.78

Gigi Loffredo, BV Southwest (5A)              11:33.16

Bella Call, BV West (6A)                         11:38.30

Mary O’Connor, St James Academy (5A)     11:42.85

Ella Rosenkranz, Manhattan (6A)                11:43.12

Vivian Kane, BV North (6A)                     11:44.87

Julia Larkin, Free State (6A)                      11:45.46

Delaney Kemp, Mill Valley (6A)                 11:45.47

Lexie Dockstader, Olathe North (6A)         11:46.60

Emily Keeley, Manhattan (6A)                   11:47.84

Alysia Wagner, KC Christian (2A)              11:47.98

Ella Rosenkranz, Manhattan (6A)                11:50.82

Kaylee Tobaden, Olathe North (6A)           11:52.50

Riley Demo, SM Northwest (6A)               11:52.72

Eva McKinzie, Wichta East (6A)                 11:52.72

**Alexa Rios, Maize South (5A)                 11:53.88

1A: Jaycee Vath, Lincoln (1A)                    12:08.31

3A: Karrin Larson, Clay Center (3A)           12:19.8h

 

2-Mile

(10:11.36)

**Alysia Wagner, KC Christian (2A)           12:42.05i

 

100 M HURDLES

(13.62/14.11)

*Emma Ruddle, McPherson (5A)                14.71

   (PR 14.36+, #14 A-T KS HS, 2017 & 2018)

Maggie Remsberg, Newton (5A)                14.84

Kieana Newman, Junction City (6A)           14.97

Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)          14.99

Tori McGinnis, Circle (4A)                       15.05

Layne Needham, Cheney (3A)                   15.07w

**Belle Peters, Smoky Valley (3A)              15.08

*Lidia Dilollo, Andover (5A)                     15.18

*Kenisa Meyer, Valley Center (5A)             15.31

Maddie Righter, Olathe NW (6A)              15.30pw

**Kaiya McKie, Olathe North (6A)             15.30pw

**Lauren Heck, BV Southwest (5A)            15.43

Shelby Butterfield, Shawnee Heights (5A)     15.57

Jersey Kaiser, Plainville (2A)                     15.70

**Sophie Francis, Chaparral (3A)               15.71

Savana Wilson, Dodge City (6A)                15.72p

Rylee Gleason, Kinsley (1A)                      15.76

Paige Baird, Northern Valley (1A)              15.82

Kaylee James, Hodgeman County (1A)        15.91

Afftin Conway, Osborne (1A)                   15.91

Rebecca Raymundo, Newton (5A)             15.97

Rachel Stepans, Girard (3A)                     16.02pw

Allison Catlin, Garden Plain (2A)               16.03

Alexandra Hart, Rolla (1A)                       16.03

**Abby Reid, Anderson County (4A)          16.05pw

Cali Kerschen, Andale (4A)                      16.05

Avery Howard, McPherson (5A)                16.06

Tasiah Nunnery, Hays (5A)                      16.12

***Harper Smith, McPherson (5A)              16.12

**Maddy Hernandez, Medicine Lodge (2A)   16.13

Ashlynn Aikins, Erie (3A)                         16.16

Brea Turner, Olathe North (6A)                16.21pw

Sierra Jackson, Topeka West (5A)              16.22

Kennadie Jinkins, Wichita East (6A)            16.23

Sariah Hull, Gardner-Edgerton (6A)            16.26p+

**Hadley Williams, Dodge City (6A)           16.28

**Emma Williams, Blue Valley-OP (6A)        16.30

*Elysia Kunkler, Iola (4A)                         

   (PR 14.41pw, #15 A-T KS HS, 2018)

 

Hand-timed

Emma Ruddle, McPherson (5A)                 14.9h

Layne Needham, Cheney (3A)                   14.9h

Afftin Conway, Osborne (1A)                   15.4h

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  15.5h

Rylee Gleason, Kinsley (1A)                      15.6h

Jersey Kaiser, Plainville (2A)                     15.7h

Avery Howard, McPherson (5A)                15.8h

Alexandra Hart, Rolla (1A)                       16.0h

Kloie McIntyre, Herington (2A)                 16.1h

Kynzie Underwood, Wamego (4A)             16.2h

Ashlynn Aikins, Erie (3A)                         16.2h

Kayla Morris, Sterling (2A)                       16.2h

 

300 M HURDLES

(42.45/43.76/43.6)

Kindel Nordhus, Bishop Carroll (5A)    43.75

   (#10 A-T KS HS)

Rylee Gleason, Kinsley (1A)                      44.71

Maggie Remsberg, Newton (5A)                44.86

Layne Needham, Cheney (3A)                   44.87

Shelby Butterfield, Shawnee Heights (5A)     45.78

Sophie Francis, Chaparral (3A)                  46.1h

Rachel Stepans, Girard (3A)                     46.1h

Taylor Savolt, Garden City (6A)                46.37

Dani Winslow, Olathe South (6A)              46.70

Kieana Newman, Junction City (6A)           47.04

Paige Baird, Northern Valley (1A)              47.07

**Abby Reid, Anderson County (4A)          47.17

Jakaila Morgan, St Thomas-Aquinas (5A)      47.50

Brooklyn Schaffer, Hays (5A)                    47.58

Kayla Morris, Sterling (2A)                       47.71

**Lauren Heck, BV Southwest (5A)            47.72

Jaleesa McWashington, Olathe NW (6A)     47.83

Emree Zars, Mill Valley (6A)                     47.86

Madi Hair, Cheney (3A)                           47.8h

**Sian Helfrich, Pratt (4A)                        48.02

Ellee Eck, Andale (4A)                             48.04

Carlee Gassman, Louisburg (4A)                48.05

Emily Weaver, Haven (3A)                       48.06

*Ardie Nordhus, Bishop Carroll (5A)          48.08

Beth Holmes, Abilene (4A)                       48.08

Kynzie Underwood, Wamego (4A)             48.09

**Kelsey Christensen, SM East (6A)            48.10

Regan Ast, Ingalls (1A)                            48.31

Kayla Morris, Sterling (2A)                       48.40

 

400 M HURDLES

(1:01.1/1:01.28)

*

 

2,000 M STEEPLECHASE                

(7:28.43/7:52.96)

*Maddy Walter-Sherretts, Leavenworth (6A) 7:49.13

   (#9 A-T KS HS)

Melody Ochana, Olathe East (6A)                7:56.74

   (PR 7:44.12, #7 A-T KS HS, 2018)

*Aria Sheldon, Maize (5A)                          7:57.78

   (PR 7:55.16, #13 A-T KS HS, 2018)

**Kate Kowalik, SM East (6A)                     8:14.39

Claire Lieb, Trinity Academy-W (4A)           8:17.14

***Rylee Jones, Basehor-Linwood (5A)          8:23.68

Ayanna Hensley, Dodge City (6A)                8:25.65

***Jana Landreth, Baldwin (4A)                   8:26.74