4A State Wrestling Qualifiers - 2019

Riley McDaniel of Frontenac remains undefeated on the year at 138 pounds.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Feb 17, 2019

Share This Story:

4A State Wrestling Qualifiers – Regional Results - Record of wrestler are based off of TrackWrestling 

PARENTS/ATHLETES: IF YOU ARE LISTED ON THIS. YOU’RE ELIGIBLE FOR A REGIONAL CHAMPION or STATE QUALIFIER PATCH. ORDER ASAP AT sportsinkansas@gmail.com

224 wrestlers qualified among the 14 weights in 4A. Results per weight class (14) below are sorted by Regional Champs (4), Runner-Up (4), Third Place (4) and Fourth Place (4) 

106

REGIONAL CHAMPS: Barnes, Jake Holton 32-6 Clements, Trent Chanute 37-5 Sonntag, Grayson Tonganoxie 39-4 Weber, Devon Pratt 37-0 RUNNER-UP: Fraser, Dayton Eudora 18-14 Koppes, Rhett Clay Center Community 28-3 Pauda, Quentin Ulysses 30-7 Stanton, Jake Caney Valley 30-5 THIRD PLACE: Crooks, Robert Ottawa 9-7 Flatt, Evan Altamont-Labette County 28-8 Pavlacka, Caleb Andale 25-10 Stroda, Kaleb Abilene 29-14 FOURTH PLACE: Glaser, Bryer Girard 17-8 Hollman, Jacob Osawatomie 17-4 Kemling, Sajen Concordia 24-11 Rohrbough, Zach Scott Community 24-13

113

REGIONAL CHAMP: Ledford, Braden Winfield 32-9 Mitzner, Chance Osawatomie 32-0 Sackett, Kyle Rose Hill 30-1 Stroda, William Abilene 39-3 RUNNER-UP: Anguish, Jordan Concordia 25-14 Holtzen, Cade Louisburg 31-4 Misener, Kolton Chanute 35-8 Pelland, Kaiser Pratt 33-11 THIRD PLACE: Baldwin, Stephan Russell 39-6 Isenhower, Bodi LaCygne-Prairie View 24-15 Jackson, Collin Augusta 20-12 Pauda, Corbyn Ulysses 16-11 FOURTH PLACE: Faircloth, Joe Eudora 17-16 Kalivoda, Garett Clay Center Community 22-18 Roberts, Jett El Dorado 6-7 Wright, Wyatt Towanda-Circle 32-12

120

REGIONAL CHAMP: Rowe, Christian Santa Fe Trail 39-3 Stahl, Chadwick Mulvane 34-3 Totty, Evan Burlington 32-4 Wright, Ryland Garnett-Anderson County 38-7 RUNNER-UP: Blevins, Richard Ottawa 17-5 Novotny, Isaac Marysville 26-11 Ray, Chris Winfield 23-13 Serratos, Hector Andale 27-8 THIRD PLACE: Dipman, Koda Pratt 32-9 Fox, Gabe Augusta 30-9 Jackson, Cayden Holton 25-13 Rebant, Jake Atchison 28-13 FOURTH PLACE: Gomez, William El Dorado 13-19 Lara, Jonathan Ulysses 25-14 Owens, Ryan Louisburg 28-12 Shoup, Tanner St. George-Rock Creek 24-20

126

REGIONAL CHAMPS: Beavers, Keegan Rose Hill 15-11 Berkenmeier, Caedon Burlington 27-11 Crownover, Ethan Marysville 33-6 Martin, Preston Paola 38-3 RUNNER-UP: Cox, Dylan Pratt 19-12 Creach, Collin Ottawa 28-3 Laing, Jaden Augusta 22-13 Tholstrup, Parker Clay Center Community 24-8 THIRD PLACE: Burchett, Coby Fort Scott 21-7 Payne, Andrew Andale 19-21 Schoenberger, Chandler Russell 40-5 Seely, Colton Chanute 22-15 FOURTH PLACE: Al-Bureni, Zak Independence 20-18 Brown, Drew Wamego 24-14 Lanter, Tyson Kansas City-Piper 30-12 Redford, Quinton Wellington 21-16

132

REGIONAL CHAMPS: Andrews, Hagan Eudora 28-9 McDaniel, Justus Scott Community 25-3 Roush, Kolby Holton 34-5 Totty, Ethan Burlington 34-3 RUNNER-UP: Lane, Kael Ottawa 20-15 McDonald, Logan Chanute 33-8 Pierson, Adler Wamego 10-6 Whitson, Adam Buhler 34-4 THIRD PLACE: Besco, Peyton Rose Hill 23-14 Bowden, Noah Paola 28-14 Hill, Drake Winfield 22-15 Snellings, Jakob Marysville 24-11 FOURTH PLACE: Hecht, Jason Hesston 29-11 Lapping, Dawson Frontenac 27-12 Stinnett, Jacob Fort Scott 29-9 Windholz, Jacob Russell 26-14

138

REGIONAL CHAMP: Crome, Jonny Marysville 37-4 Lynch, Cael Eudora 30-9 McDaniel, Riley Frontenac 34-0 Wren, Kaden Scott Community 34-3 RUNNER-UP: Burenheide, Drew St. George-Rock Creek 36-6 Elliott, Sam Buhler 28-11 Metcalfe, Thad Perry-LeCompton 24-8 Winder, Parker Chanute 42-6 THIRD PLACE: Bonham, Gabe Louisburg 18-9 Fletcher, Taygen Holton 21-7 Price, Chance Winfield 30-7 Urbina, Juan Ulysses 27-12 FOURTH PLACE: Alboyd, Samajay Larned 28-10 Malson, Jaden Parsons 26-13 Randles, Jackson Abilene 24-14 Taylor, Silas Fort Scott 14-20

145

REGIONAL CHAMPS: Bockin, Joey Marysville 31-11 Doles, Brandon Louisburg 28-9 Jameson, Mason Frontenac 32-5 Rylant, Darryl Clearwater 38-1 RUNNER-UP: Daniels, Jon Fort Scott 25-14 Lee, Dacotah Wamego 20-8 McDonald, Brady Chanute 33-11 Tucker, Theron Scott Community 31-6 THIRD PLACE: Andrews, Holden Eudora 23-16 Chavez, Dawson Andale 37-14 Knowles, Jake El Dorado 26-9 Wuthnow, Austin Abilene 21-23 FOURTH PLACE: Elliott, Nick Buhler 34-8 Jones, Trent Iola 24-9 Kline, Damien LaCygne-Prairie View 18-22 Nold, Hunter St. George-Rock Creek 33-8

152

REGIONAL CHAMPS: Ishimura, Brendan Frontenac 26-2 Jackson, Cael Holton 33-7 Riedel, Korbin Tonganoxie 38-0 Riner, Kadence Pratt 37-3 RUNNER-UP: Aouad, Eli Andale 26-16 Ferguson, Anthony Kansas City-Piper 36-10 Johnson, Cael Burlington 35-3 Roever, Derek Marysville 28-14 THIRD PLACE: Mendoza, Michael Hugoton 20-14 Misener, Dalton Chanute 34-12 Ohlmeier, Brendan Paola 29-12 Pfeifer, Caden Russell 28-11 FOURTH PLACE: Daughhetee, Cole Rose Hill 20-6 Jeanneret, Zach Santa Fe Trail 24-14 Lawson, Ian Independence 26-19 Roush, Grant Perry-LeCompton 15-8

160

REGIONAL CHAMPS: Ackerman, Noah Marysville 32-5 Cullor, Gavin LaCygne-Prairie View 32-1 Leck, David Rose Hill 36-2 Wernli, Kai El Dorado 30-10 RUNNER-UP: Jameson, Will Frontenac 21-3 Koehler, Jadon Pratt 29-8 Schroeder, Hunter Concordia 32-6 Spangler, Austin Ottawa 16-8 THIRD PLACE: Holmes, Nick Ulysses 20-9 Jeanneret, Caleb Santa Fe Trail 29-10 Morin, Steele Winfield 25-12 White, LaJames Kansas City-Piper 34-9 FOURTH PLACE: Bruce, Ryan Independence 24-18 Collier, Jesse Tonganoxie 26-19 Cozaihr, Carter Hugoton 17-12 Pywell, Chase Lindsborg-Smoky Valley 31-12

170

REGIONAL CHAMPS: Caplinger, Blue Louisburg 30-3 Hackler, Seth El Dorado 19-13 Hayes, Wyatt Scott Community 32-2 Whiteley, Dakotah Abilene 31-4 RUNNER-UP: Martin, Branden Kansas City-Piper 36-5 Niegsch, Storm Frontenac 22-9 Scheer, Grant Rose Hill 26-5 Slupianek, Storm Marysville 27-7 THIRD PLACE: Allen, Logan Garnett-Anderson County 35-9 Gomez, Jarin Nickerson 39-10 Hopp, Dax Lindsborg-Smoky Valley 36-8 Ketchum, Dominik Augusta 26-12 FOURTH PLACE: Boone, Hunter LaCygne-Prairie View 35-11 Finey, Cole Winfield 5-14 Scott, Joel Meriden-Jefferson West 35-4 Winsor, Bryce Pratt 14-8

182

REGIONAL CHAMPS: Blankenship, Caden Pratt 35-6 Braungardt, Owen Winfield 33-3 Sutton, Dominic Garnett-Anderson County 33-4 Tannahill, Konnor Holton 33-3 RUNNER-UP: Bober, Brett Burlington 34-3 Lindhorst, Matt Marysville 27-9 Mace, Tucker Ottawa 26-10 Young, Kanden Wellington 31-9 THIRD PLACE: Corpus, Alex Ulysses 18-13 DeVader, Will Topeka-Hayden 22-4 Dillow, Brayden Chanute 35-11 Stribling, Mikey Paola 32-11 FOURTH PLACE: Hall, Logan Fort Scott 30-12 Kroenke, Kaleb Frontenac 24-14 Mohr, Colby Abilene 21-19

195

REGIONAL CHAMPS: Champoux, Garron Marysville 36-2 Ensch, Dylan Frontenac 19-10 Searcy, Connor Tonganoxie 24-2 Vogel, Ryan Clearwater 34-6 RUNNER-UP: Ferguson, Brett Ottawa 18-3 Harvey, Dalton Chapman 23-8 Morrissey, Sebastian Winfield 18-12 Trevett, Tucker Wichita-Trinity Academy 26-12 THIRD PLACE: Barrager, Brandon Coffeyville-Field Kindley 28-4 Epley, Clayton Rose Hill 22-16 Gerleman, Chanz LaCygne-Prairie View 32-8 Prettyman, Jason Santa Fe Trail 17-10  FOURTH PLACE: Garrison, Jace Ulysses 17-5 Schwarz, Josiah Abilene 6-8 Short, Cooper Independence 16-16 Stewart, Sean Kansas City-Piper 30-13

220

REGIONAL CHAMPS: Fehrman, Kenny Wellington 32-5 Ferris, Zachery Chapman 30-5 Moore, Austin Louisburg 12-0 Morgan, Braden El Dorado 28-2 RUNNER-UP: Robb, Hayden Perry-LeCompton 14-3 Sherwood, Kyle Scott Community 30-8 Woodward, Titus Coffeyville-Field Kindley 24-12 Wuthnow, Dawson Abilene 31-13 THIRD PLACE: Cruz, David Hugoton 24-13 Harmes, Caleb Santa Fe Trail 26-12 Phillips, Zach Winfield 16-17 Schartz, Jeffery Paola 25-13 FOURTH PLACE: Brecheisen, Tristen Eudora 10-16 Burks, Jon Lindsborg-Smoky Valley 30-8 Davis, Tuker Chanute 17-25 Huber, Hunter Pratt 23-20

285

REGIONAL CHAMPS: Perez, Ayston Ulysses 26-6 Powell, Qualin Chanute 8-0 Ryan, Sean Shawnee Mission-Bishop Miege 28-2 Wampler, Ethan Lindsborg-Smoky Valley 39-4 RUNNER-UP: Seals, Ryely Santa Fe Trail 14-6 Snell, Conner Clearwater 24-3 White, LeMoses Kansas City-Piper 37-6 White, Brady Coffeyville-Field Kindley 21-9 THIRD PLACE: Cox-Halliburton, Wyaitt LaCygne-Prairie View 35-7 Henely, Adam Abilene 22-8 Lolar, Isaiah Winfield 16-16 Shackelford, Ethan Andale 27-8 FOURTH PLACE: Kuhlmann, Keegan Burlington 14-21 McDonald, Logan Clay Center Community 27-12 Rossillon, Collin Perry-LeCompton 20-12 Smith, Kyle Mulvane 33-6