Sports in Kansas: 2A Boys All-State XC - 2018

Hadley Splechter of Yates Center is one of the best in Kansas. (photo: Molly Kuplen)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 27, 2018

Share This Story:

Lists are based off the 2018 State XC Meet. Results are below. Congrats to the athletes who received 2018 all-state from Sports in Kansas/Track in Kansas. (Top 10 1st Team All-State, Top 20 All-State Honorable Mention). All 20 are eligible for a patch with our logo on it and honor. Also any state qualifiers in 2018 are eligible for a patch. These are very similar to our all-state Track in Kansas patches. Parents/Athletes/Coaches order yours ASAP and will send you order form here.

TEAM RESULTS FROM 2018 2A STATE MEET

1 Central Heights 58
2 Stanton County 86
3 Northern Hts 136
4 Lakin 137
5 Ellsworth 139
6 Wabaunsee 143
7 Goessel 147
8 Pratt-Skyline 174
9 Holton-Jackson Heights 191
10 Hutchinson-Trinity 236
11 Humboldt 263
12 Colgan 320

2A BOYS 1ST TEAM All-STATE TOP 10 STATE XC (ORDER PATCH HERE)

1 HADLEY SPLECHTER Yates Center 15:57.5
2 ETHAN THOMPSON Meade 16:28.7
3 HENRY NELSON Lawrence-Bishop Seabury 17:14.0
4 THADDEUS FRIESS Hoxie 17:28.2
5 ISAIAH BARRERA Stanton County 17:28.4
6 TREVOR PENTLIN Jefferson County North 17:28.5
7 WYNDOM GIEFER Trego Community 17:32.5
8 TYLER STEVENSON Richmond-Central Hts 17:33.9
9 DANIEL LITTLE Holton-Jackson Heights 17:34.8
10 LUIS MENDEZ Salina-Sacred Heart 17:34.9

Top 20 (11-20) All-State Honorable Mention (ORDER PATCH HERE)

11 JACKSON WALLACE Pratt-Skyline 17:35.6
12 TAJ BAILEY Northern Hts 17:43.5
13 ALEX CANNADY Richmond-Central Hts 17:46.0
14 EDWIN GARCIA Lakin 17:55.6
15 ASHER BROWN Whitewater-Remington 17:58.4
16 CALEB MEYER Richmond-Central Hts 18:02.0
17 SPENCER SCHMIDT Stanton County 18:04.8
18 GAVIN BRADY Ell-Saline 18:04.9
19 JONATHAN WHISNANT Ellinwood 18:06.4
20 TANNER CRADDOCK Cherokee-Southeast 18:11.6

THE REST OF THE RESULTS - STATE QUALIFIERS - ORDER QUALIFIER PATCH

21 NOAH ERICHSEN Ellsworth 18:12.7
22 WYATT BROWNING KC Christian 18:13.3
23 GARRISON HARRIS Sedgwick 18:18.7
24 JARRETH CARRASCO Stanton County 18:18.7
25 MORGAN BECKER Canton-Galva 18:19.4
26 JARED PLAKE McLouth 18:23.1
27 DAWSON DUERKSEN Goessel 18:23.6
28 DREW BIRNBAUM KC Christian 18:24.5
29 ALEX WARNER Wabaunsee 18:25.7
30 ADRIAN KASTNER Goessel 18:26.2
31 DOMINICK DANIELS Lakin 18:32.8
32 ZAC BIEL Hutchinson-Trinity 18:33.5
33 BRYCE SOMMER Richmond-Central Hts 18:36.6
34 LOGAN ERICHSEN Ellsworth 18:37.5
35 TRAYTON WALKER Oswego 18:42.0
36 LUKE GEORGE Uniontown 18:43.2
37 AUGUST FORSBERG McLouth 18:43.8
38 NICHOLAS MARTISKO Inman 18:44.1
39 JACOB SWISHER Pratt-Skyline 18:46.2
40 CRAIG FEE Whitewater-Remington 18:46.2
41 MICHAEL MALDONADO Hutchinson-Trinity 18:47.0
42 CHRISTOPHER GIANCOLA Syracuse 18:48.6
43 JOSIAH BOLTON Ellsworth 18:48.7
44 JERAH SCHMIDT Goessel 18:50.3
45 GENE FINNEY Northern Hts 18:52.2
46 JERROD CAMPBELL Northern Hts 18:53.2
47 JAROD CRAWFORD Richmond-Central Hts 18:54.7
48 LUKE COTTER Richmond-Central Hts 18:55.3
49 ELIJAH MUMPOWER Wabaunsee 18:55.6
50 CALEB DIENER Hillsboro 18:57.7
51 MAX DUTTON Sterling 19:01.5
52 ERIK GHUMM Pratt-Skyline 19:03.8
53 DREW WILHITE Humboldt 19:05.7
54 LUKE STUHLSATZ Wabaunsee 19:07.2
55 COLTON ADAMS Stanton County 19:07.3
56 BRYCE THARMAN Wabaunsee 19:07.4
57 JOHN WRIGHT Lakin 19:09.8
58 RYAN WENMAN Stanton County 19:11.2
59 SETH BARLOW Humboldt 19:11.9
60 DARRETT KING Northern Hts 19:18.0
61 HENRY CHOU Lakin 19:20.9
62 UZIEL CARRASCO Stanton County 19:21.7
63 HAYDEN ROGERS Ellsworth 19:25.8
64 DREW HOLLIDAY Holton-Jackson Heights 19:26.8
65 ISAAC LIRA Wabaunsee 19:26.9
66 KOLTEN BRENNER Holton-Jackson Heights 19:28.1
67 AUSTIN J. MOCK Holton-Jackson Heights 19:31.8
68 MASON MCCURRY Richmond-Central Hts 19:34.3
69 SHANE CALVIN Lakin 19:39.9
70 COLE TROWBRIDGE Pittsburg-St. Marys-Colgan 19:40.4
71 TREY SUMMERS Stanton County 19:42.9
72 TANNER BOYCE Northern Hts 19:43.1
73 BRENDON HICKS Goessel 19:52.3
74 JACOB SCHRAG Goessel 19:52.9
75 BRADEN SCHULTE Ellsworth 19:54.9
76 LUKE YOKUM Humboldt 19:55.4
77 TY DAVIDSON Lakin 19:55.6
78 TIM KUEGLER Northern Hts 19:57.3
79 COLBY SHRIVER Pratt-Skyline 19:58.8
80 CHICCO BERTOZZI Goessel 20:07.6
81 AUSTIN HENDERSON Wabaunsee 20:09.0
82 ETHAN HORTON Lakin 20:14.4
83 MICAH BOLTON Ellsworth 20:17.0
84 ZACH SCHLETZBAUM Hutchinson-Trinity 20:19.8
85 CADEN WHETZEL Ellsworth 20:24.8
86 TIMOTHY SCHRAG Goessel 20:25.9
87 GARRETT KLAHR Holton-Jackson Heights 20:30.0
88 CALEB HAMILTON Pittsburg-St. Marys-Colgan 20:30.9
89 RILEY BEIHL Pittsburg-St. Marys-Colgan 20:31.2
90 STUART O'BRIEN Pittsburg-St. Marys-Colgan 20:32.4
91 RYAN ZIPPRICH Hutchinson-Trinity 20:34.1
92 KEAGAN DAVIDSON Pratt-Skyline 20:36.5
93 KYLE HAMPTON Pratt-Skyline 20:38.3
94 CALEB CORONADO Humboldt 20:48.1
95 SEAN DUGGER Wabaunsee 20:52.3
96 WYATT BACON Holton-Jackson Heights 21:00.7
97 DANIEL MAILLOUX Hutchinson-Trinity 21:01.7
98 JAYDEN HALL Northern Hts 21:17.6
99 DALTON KENWORTHY Pratt-Skyline 21:27.1
100 JOSHUA BRIDGEWATER Hutchinson-Trinity 21:27.6
101 THANE MEADOWS Humboldt 21:41.4
102 BENJAMIN STITES Holton-Jackson Heights 21:45.4
103 PRESTON ZERR Pittsburg-St. Marys-Colgan 21:59.2
104 RIDGE CRAGER Pittsburg-St. Marys-Colgan 22:16.1
105 LANE MAPLE Pittsburg-St. Marys-Colgan 22:27.4
106 PHILLIPE MANGA Hutchinson-Trinity 23:01.0
107 COOPER WOODS Humboldt 25:01.0
108 NOAH CARSON Humboldt 44:56.3