Sports in Kansas: 2018 Boys Cross Country Leaderboard

Hadley Splechter of Yates Center is ranked in the nation. (photo: Molly Kuplen)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Oct 2, 2018

Share This Story:

Sports in Kansas/Track in Kansas takes a look at the Top 25 times from 2018. If you're not on the list and should be send official results to sportsinkansas@gmail.com

SPORTS IN KANSAS BOYS XC TOP 25 TIMES (5K) - All-Classes

  1. Hadley Splechter, Yates Center, Sr. – 15:18.70
  2. J.P. Rutledge, Baxter Springs (Riverton) Sr. – 15:31.30
  3. Ethan Marshall, Aquinas, Sr. – 15:40.10
  4. Daniel Harkin, Manhattan, Soph. – 15:40.60
  5. Jack Moore, St. James, Sr. – 15:51.10
  6. Sam Hubert, De Soto, Sr. – 15:53.10
  7. Matthew Oglesby, Galena, Sr. – 15:54.46
  8. Colin Oswalt, Hutch Central Christian, Soph. – 15:54.50
  9. Reece Jones, Aquinas, Sr. – 15:54.89
  10. Asher Molina, SM North, Sr. – 16:00.00
  11. Brian Beach, Olathe North, Sr. – 16:02.00
  12. Teagan Flanagan, Kingman, Sr. – 16:03.90
  13. Matthew Harding, Carroll, Sr. – 16:06.00
  14. Jackson Caldwell, Olathe North Sr. – 16:09.40
  15. Jacob Vermillion, Olathe East Sr. – 16:11.00
  16. Trent Cochran, Gardner Edgerton Sr. – 16:11.00
  17. Jahn Matulus, St. James, Sr. – 16:12.34
  18. Ethan Thompson, Meade, Sr. – 16:12.60
  19. Jack Terry, Mill Valley, Jr. – 16:13.90
  20. Charlie Johnson, Free State, Jr. – 16:14.40
  21. Asher Moen, Andover, Jr – 16:14.80
  22. Treyson True, Emporia, Soph. – 16:15.67
  23. Liam Neidig, Lansing, Jr. – 16:16.72
  24. Ryan Kinnane, Andover, Jr. – 16:17.50
  25. Henry Nelson, Seabury, Jr. – 16:17.80

REGIONAL INFORMATION FROM KSHSAA BELOW

CLASS 6A

(Saturday, October 20, 2018)

4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

MANHATTAN HS (Manhattan-Warner Park) Mike Marsh & Pat Melgares, Managers

GIRLS - 10:00 a.m,

 

BOYS - 10:40 a.m.

Gardner-Edgerton HS, Hutchinson HS, Junction City HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-North HS

OVERLAND PARK-BLUE VALLEY NORTH HS (Johnson County Community College) Mickey Masterson CAA, Manager

GIRLS - 9:35 a.m.

 

BOYS - 11:15 a.m.

Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission South HS

SHAWNEE MISSION NORTHWEST HS (Johnson County Community College) Angelo Giacalone, Manager

GIRLS - 9:00 a.m.

 

BOYS - 10:45 a.m.

Kansas City-JC Harmon HS, Kansas City-Wyandotte HS, Leavenworth HS, Olathe Northwest HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission West HS, Shawnee-Mill Valley HS

WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Kevin Hartley & Darham Rogers, Managers

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:40 a.m.

Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus HS, Liberal HS, Wichita-East HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS

CLASS 5A

(Saturday, October 20, 2018)

4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

LANSING HS 

(Leavenworth-University of St. Mary)

 Gary Mattingly & Josh Floetke, Managers

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 11:20 a.m.

Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Lansing HS, Lenexa-St. James Academy, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS

NEWTON HS (Newton-Centennial Park) Brian Becker, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:40 a.m.

Andover HS, Great Bend HS, Hays HS, McPherson HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS, Wichita-Heights HS

OVERLAND PARK-ST. THOMAS AQUINAS HS (Johnson County Community College) Sarah Burgess, Manager

GIRLS - 10:10 a.m.

 

BOYS - 11:45 a.m.

Emporia HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS

WICHITA-BISHOP CARROLL HS 

(Lake Afton)

 Tyler Fraizer, Manager

GIRLS - 11:35 a.m.

 

BOYS - 10:15 a.m.

Andover Central HS, Arkansas City HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Maize HS, Maize South HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS, Wichita-Northwest HS

CLASS 4A

(Saturday, October 20, 2018)

4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park) Justin Seuser, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:45 a.m.

Andale HS, Buhler HS, Clearwater HS, Mulvane HS, Nickerson HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Ulysses HS, **Wichita-Trinity Academy

CHANUTE HS (Chanute-Santa Fe Park) Eric Flaton, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:40 a.m.

Altamont-Labette County HS, Augusta HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Independence HS, Parsons HS, Towanda-Circle HS, Wellington HS, Winfield HS

LANSING HS 

(Leavenworth-University of St. Mary)

 Gary Mattingly & Josh Floetke, Managers

GIRLS - 10:40 a.m.

 

BOYS - 12:00 p.m.

Abilene HS, Atchison HS, Chapman HS, Eudora HS, Kansas City-Piper HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS, Topeka-Hayden HS, Wamego HS

OTTAWA HS 

(Eisenhower Road Course-2460 Eisenhower Rd., Ottawa)

 Brad Graf, Manager

GIRLS - 11:00 a.m.

 

BOYS - 11:45 a.m.

Baldwin HS, El Dorado HS, Fort Scott HS, Garnett-Anderson County HS, Iola HS, Louisburg HS, Osawatomie HS, Ottawa HS, Paola HS

CLASS 3A

(Saturday, October 20, 2018)

4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

BURLINGTON HS (Burlington-John Redmond Res. Dam) Dave Watkins, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:40 a.m.

Baxter Springs HS, Burlington HS, Caney Valley HS, Columbus HS, Erie HS, Fredonia HS, Frontenac HS, Galena HS, Girard HS, LaCygne-Prairie View HS, Neodesha HS, Osage City HS, Pomona-West Franklin HS, Riverton HS, Sante Fe Trail HS, Wellsville HS

GYPSUM-SOUTHEAST OF SALINE HS (Gypsum-Southeast of Saline HS) Wayne Sager, Manager

GIRLS - 10:30 a.m.

 

BOYS - 11:15 a.m.

Beloit HS, Clay Center Community HS, Colby HS, Concordia HS, Council Grove HS, Goodland HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Lyons HS, Minneapolis HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS, Scott Community HS

SABETHA HS (Sabetha Country Club) Scott Burger, Manager

GIRLS - 10:30 a.m.

 

BOYS - 11:15 a.m.

Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge HS, Hiawatha HS, Holton HS, Hoyt-Royal Valley HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Perry-Lecompton HS, Riley County HS, Sabetha HS, *Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS, Wathena-Riverside HS

WICHITA-BISHOP CARROLL HS 

(Lake Afton)

 Tyler Fraizer, Manager

GIRLS - 12:15 p.m.

 

BOYS - 10:55 a.m.

Anthony/Harper-Chaparral HS, Belle Plaine HS, Cheney HS, Cimarron HS, Douglass HS, Eureka HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kingman HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Larned HS, Wichita Collegiate HS

CLASS 2A

(Saturday, October 20, 2018)

4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

ALMA-WABAUNSEE HS (Alma-Wabaunsee HS) Roger Alderman, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:45 a.m.

Allen-Northern Heights HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Eskridge-Mission Valley HS, Herington HS, Horton HS, Jackson Heights HS, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon HS, McLouth HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Oskaloosa HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Rossville HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Wabaunsee HS, Winchester-Jefferson County North HS

BELLEVILLE-REPUBLIC COUNTY HS (Belleville Country Club) Brad Couture, Manager

GIRLS - 10:30 a.m.

 

BOYS - 11:15 a.m.

Belleville-Republic County HS, Bennington HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Brookville-Ell-Saline HS, Canton-Galva HS, Ellsworth HS, Goessel HS, Hoxie HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Oberlin-Decatur Community HS, Plainville HS, Salina-Sacred Heart HS, Sedgwick HS, Smith Center HS

BURLINGTON HS (Burlington-John Redmond Res. Dam) Dave Watkins, Manager

GIRLS - 11:20 a.m.

 

BOYS - 12:00 p.m.

Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Hillsboro HS, Howard-West Elk HS, Humboldt HS, Leon-Bluestem HS, Marion HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Oswego HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Richmond-Central Heights HS, Uniontown HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS, Yates Center HS

MEADE HS (Meade Golf Course) Garrett Daugherty, Manager

GIRLS - 11:00 a.m.

 

BOYS - 11:40 a.m.

Elkhart HS, Ellinwood HS, Ellis HS, *Garden Plain HS, Johnson-Stanton County HS, Lakin HS, Leoti-Wichita County HS, Meade HS, Ness City HS, Oakley HS, Pratt-Skyline HS, Sterling HS, Sublette HS, *Syracuse HS, WaKeeney-Trego Community HS

CLASS 1A

(Saturday, October 20, 2018)

3 Regionals...4 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers

TRIBUNE-GREELEY COUNTY HS (Tribune-Prairie Ridge GC) Greg Cook, Manager

GIRLS - 11:30 a.m. (CT)

 

BOYS - 12:15 p.m. (CT)

Ashland HS, *Brewster HS, *Bucklin HS, Deerfield HS, Dighton HS, Fowler HS, **Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Greensburg-Kiowa County HS, Healy HS, Hill City HS, Ingalls HS, Jetmore-Hodgeman County HS, La Crosse HS, *Logan HS, Macksville HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Otis-Bison HS, Palco HS, Quinter HS, Satanta HS, Sharon Springs-Wallace County HS, Spearville HS, **St. Francis HS, Stockton HS, Tribune-Greeley County HS, *Victoria HS

WASHINGTON COUNTY HS (Washington-Cedar Hills GC) Don Brax, Manager

GIRLS - 10:00 a.m.

 

BOYS - 10:40 a.m.

Axtell HS, Beloit-St. John's HS, Burlingame HS, Centralia HS, Clyde-Clifton Clyde HS, Downs-Lakeside HS, Frankfort HS, Glasco HS, Highland-Doniphan West HS, *Junction City-St. Xavier HS, Lincoln HS, *Mankato-Rock Hills HS, Miltonvale HS, Natoma HS, Onaga HS, Osborne HS, Scandia-Pike Valley HS, Solomon HS, Sylvan-Lucas Unified HS, Tescott HS, **Tipton Catholic HS, Troy HS, Valley Falls HS, Wakefield HS, Washington County HS, Wetmore HS

WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Kevin Hartley & Darham Rogers, Managers

GIRLS - 11:15 a.m.

 

BOYS - 11:50 a.m.

*Argonia HS, Burden-Central HS, Burrton HS, Caldwell HS, Central Plains HS, Coldwater-South Central HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, *Cunningham HS, Elbing-Berean Academy, **Hartford HS, Hutchinson-Central Christian HS, Langdon-Fairfield HS, Lebo HS, Little River HS, Lost Springs-Centre HS, McPherson-Elyria Christian HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS, St. Paul HS, *Stafford HS, Udall HS, Waverly HS, Wichita-Classical School Of Wichita, Wilson HS