Rack Performance Super 25 Football Rankings - 9/11/18

CanTyler Kahmann & Campus move up this week. They'll have to beat Maize. (Photo: Laura Nicholas)
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
Sep 11, 2018

Share This Story:

The 2018 Sports in Kansas/Rack Performance Top 25 rankings are compiled rankings from our rankings team across the state with their specific areas: Chet Kuplen, Founder of Sports in Kansas (Kansas City, Southeast Kansas, Entire State), Sean Boston, Sports in Kansas (Wichita, Statewide), Ben Mitchum (Hays,Western Kansas, Statewide), Bethany Bowman, Sports in Kansas (Emporia/Topeka), Kyle Odermann, Sports in Kansas (Kansas City), Pat Strathman, Salina Radio Rocking M Media (Central Kansas, Salina), Cole Reif, Great Bend Radio 1590 AM, (Central Kansas), Jim Joyner, McPherson Radio (Central Kansas), Dusty Deines, Beloit Radio KD Country 94 (North Central Kansas), Mike Smith, KNZA/KMZA Radio ( Northeast Kansas), Mike Pilosof Western Kansas Broadcast Center ( Western Kansas), Sean Frye, Parsons Sun Sports Editor (Southeast Kansas), Dylan Sherwood, Emporia Gazette (Emporia/Topeka)

Sports in Kansas/Rack Performance Super 25 – Week Three

Team Ranking (Classification) 2018 Record LW: Rankings last week

  1. Bishop Miege (4A) 2-0 LW:1 (Unanimous, received all first-place votes)
  2. Wichita Northwest (5A) 2-0 LW:2
  3. Derby (6A) 2-0 LW:4
  4. St. Thomas Aquinas (5A) 2-0 LW:3
  5. Free State (6A) 2-0 LW:5
  6. Bishop Carroll (5A) 1-1 LW:6
  7. Olathe North (6A) 2-0 LW:7
  8. Mill Valley (5A) 2-0 LW:9
  9. Blue Valley (6A) 1-1 LW:13
  10. St. James (5A) 1-1 LW:10
  11. Manhattan (5A) 2-0 LW:16
  12. Andale (3A) 2-0 LW:12
  13. Topeka (6A) 1-1 LW:11
  14. Blue Valley North (6A) 0-2 LW:8
  15. McPherson (4A) 2-0 LW:14
  16. Pittsburg (4A) 2-0 LW:17
  17. Maize (5A) 2-0 LW:19
  18. Goddard (4A) 2-0 LW:18
  19. Wichita Heights (5A) 1-1 LW:15
  20. Great Bend (5A) 2-0 LW:20
  21. Gardner Edgerton (6A) 2-0 LW: 22
  22. Washburn Rural (6A) 2-0 LW: RV
  23. Paola (4A) 2-0 LW: RV

T-24 Sabetha (3A) 2-0 LW:21

T-24-Campus (6A) 2-0 LW: RV

25.  Scott City (3A) LW: 23

Dropped Out: Hayden (25)

Others Receiving Top 25 Votes:

Pratt (3A), Hesston (3A), SM East (6A), Kapaun (5A), Olathe South (6A), Perry Lecompton (3A), Piper (4A), De Soto (5A), Seaman (5A)

Small School Top 25

  1. Andale (3A) 2-0 LW:1 (Unanimous, received all first-place votes)
  2. Sabetha (3A) 2-0 LW:2
  3. Scott City (3A) 2-0 LW:3
  4. Phillipsburg (2A) 2-0 LW:8
  5. Conway Springs (2A) 2-0 LW:5
  6. Silver Lake (2A) 2-0 LW:7
  7. Hesston (3A) 2-0 LW:4
  8. Smith Center (1A) 2-0 LW:9
  9. Pratt (3A) 2-0 LW:11
  10. Galena (3A) 2-0 LW:12
  11. St. Mary’s Colgan (1A) 2-0 LW:13
  12. Smoky Valley (3A) 2-0 LW:14
  13. Riley County (2A) 2-0 LW:15
  14. Garden Plain (2A) 2-0 LW:16
  15. Perry Lecompton (3A) 2-0 LW: RV
  16. Jackson Heights (2A) 2-0 LW: 21
  17. Topeka Hayden (3A) 1-1 LW:6
  18. Holcomb (3A) 1-1 LW:10
  19. Elkhart (1A) 2-0 LW: 23
  20. Chaparral (2A) 2-0 LW:24
  21. Wellsville (3A) 2-0 LW:25
  22. Nemaha Central (2A) 1-1 LW:20
  23. Olpe (1A) 2-0 LW:RV
  24. Rossville (2A) 1-1 LW: 22
  25. Osage City (2A) 2-0 LW: RV

Dropped Out: Frontenac (18), Plainville (17),

Others Receiving Top 25 Votes:

Lakin, Jeff West, Colby, Humboldt, Sedgwick, Ell-Saline, Centralia, SE-Saline, Troy, Plainville

8-Man Super 10

  1. Hanover (8M-II) 2-0 LW:1 (Unanimous, received all first-place votes)
  2. Hoxie (8M-I) 2-0 LW:2
  3. Central Plains (8M-I) 2-0 LW:3
  4. Hodgeman Co. (8M-I) 2-0 LW:5
  5. Rock Hills (8M-II) 2-0 LW:8
  6. Clifton-Clyde (8M-I) 2-0 LW:7
  7. South Central (8M-I) 2-0 LW:9
  8. South Barber (8M-I) 2-0 LW:10
  9. Victoria (8M-I) 1-1 LW:4
  10. Osborne (8M-II) 1-1 LW:6

Dropped Out: NOne

Others Receiving Top 10 Votes:

Burlingame, Spearville, Otis-Bison, Solomon, A&A, Axtell, Northern Valley