Track in Kansas: 2018 Girls 6A All-State Track & Field

Olathe North won the 6A girls 4x800 relay.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 27, 2018

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 6A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2017 All-State Patches if you placed in top 8 last year.

 

2018 6A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 6A

1 Wait, Kendra 9 Gardner-Edgerton 12.15 1.1

2 Shaffer, Delaney 12 Olathe NW 12.21 1.1

3 Ray, Destiny 11 Sm-East 12.21 1.1

4 Birney, Eleecya 10 Hutchinson 12.36 1.1

5 Prim, Kierra 10 Sm-West 12.49 1.1

6 Jackson, Andryce 10 Hutchinson 12.51 1.1

7 Herzberg, Addison 12 Wichita-East 12.54 1.1

Girls 200 Meter Dash Class 6A

1 Mosely, Christal 12 Wichita-SE 24.63 -2.6

2 Harris, Asjah 10 Lawrence 25.10 -2.6

3 Ray, Destiny 11 Sm-East 25.80 -2.6

4 Shaffer, Delaney 12 Olathe NW 25.85 -2.6

5 Wait, Kendra 9 Gardner-Edgerton 25.94 -2.6

6 Righter, Madeline 11 Olathe NW 26.09 -2.6

7 Herzberg, Addison 12 Wichita-East 26.40 -2.6

8 Reed, Sophie 10 Olathe South 26.73 -2.6

Girls 400 Meter Dash Class 6A

1 Mosely, Christal 12 Wichita-SE 56.07

2 Seratte, Evann 11 Lawrence 58.39

3 Birney, Eleecya 10 Hutchinson 58.76

4 Moorehouse, Kylie 9 Gardner-Edgerton 58.87

5 Patterson, Jasmine 9 Sm-West 59.24

6 Abdul-Hameed, Aneesa 9 Derby 59.67

7 Cassaday, Lauren 10 Blue Vly North 1:01.23

8 Ahmadian, Shawdee 11 Blue Vly NW 1:01.54

Girls 800 Meter Run Class 6A

1 Seratte, Evann 11 Lawrence 2:16.09

2 Scott, Sophie 12 Blue Vly North 2:16.19

3 Stewart, Hannah 11 Lawrence 2:19.78

4 Vuorimaa, Helmi 12 Olathe South 2:21.59

5 Born, Molly 12 Sm-Northwest 2:21.60

6 Hertig, Emma 11 Law-Free State 2:21.93

7 Rodina, Hannah 12 Olathe North 2:22.09

8 Mayfield, Clara 11 Manhattan 2:22.63

Girls 1600 Meter Run Class 6A

1 Born, Molly 12 Sm-Northwest 4:54.57

2 Scott, Sophie 12 Blue Vly North 5:02.68

3 Beach, Riley 9 Blue Vly NW 5:06.91

4 Mayfield, Clara 11 Manhattan 5:11.94

5 Strauss, Lily 11 Blue Vly North 5:12.22

6 Shufelberger, Jaybe 11 Washburn Rural 5:16.19

7 Worth, Ingrid 12 Sm-East 5:16.41

8 Fuhlhage, Claire 12 Olathe North 5:16.44

Girls 3200 Meter Run Class 6A

1 Born, Molly 12 Sm-Northwest 10:28.80

2 Scott, Sophie 12 Blue Vly North 10:49.50

3 Beach, Riley 9 Blue Vly NW 10:55.71

4 Strauss, Lily 11 Blue Vly North 11:07.02

5 Mayfield, Clara 11 Manhattan 11:10.67

6 Fuhlhage, Claire 12 Olathe North 11:11.09

7 Kasunic, Kathryn 11 Sm-North 11:14.80

8 Shufelberger, Jaybe 11 Washburn Rural 11:30.08

Girls 100 Meter Hurdles Class 6A

1 Newman, Keiana 11 Junction City 14.75 2.5

2 Wren, Janeia 12 Hutchinson 14.75 2.5

3 McKie, Kaiya 9 Olathe North 15.47 2.5

4 McKee, Macy 11 Olathe NW 15.87 2.5

5 Turner, Brea 11 Olathe North 15.89 2.5

6 Osborn, Jade 12 Olathe NW 16.02 2.5

7 Prickett, Sarah 11 Op-Blue Valley 16.06 2.5

8 Thomas, Cameryn 12 Law-Free State 16.13 2.5

Girls 300 Meter Hurdles Class 6A

1 Savolt, Taylor 11 Garden City 45.05

2 Newman, Keiana 11 Junction City 45.40

3 Wren, Janeia 12 Hutchinson 46.18

4 Winslow, Danielle 10 Olathe South 47.11

5 Thomas, Cameryn 12 Law-Free State 47.55

6 Sumpter, Sariah 10 Wichita-SE 48.74

7 Phelps, Audrey 10 Dodge City 49.61

8 McKee, Macy 11 Olathe NW 50.73

4x100 Meter Relay Class 6A

1 Lawrence 47.90 1) Wildeman, Ashley 10 2) Harris, Amaya 9 3) Kirkwood, Isabella 9 4) Harris, Asjah 10

2 Olathe Northwest 48.38 1) McWashington, Jaleesa 11 2) Righter, Madeline 11 3) Geary, Breanne 10 4) Shaffer, Delaney 12

3 Shawnee Mission-East 48.83 1) MacAdams, Kathryn 12 2) Stindt, Jessie 12 3) Englund, Toni 12 4) Ray, Destiny 11

4 Wichita-Southeast 49.29 1) Crosby, Lanecia 12 2) Carter, Savion 12 3) Miller, Deanna 9 4) Mosely, Christal 12

5 Shawnee Mission-West 49.44 1) Musselman, Bella 11 2) Prim, Kierra 10 3) Meyer, Madeline 11 4) Patterson, Jasmine 9

6 Hutchinson 50.01 1) Villegas, Aracely 11 2) Jackson, Andryce 10 3) Clark, Kiana 11 4) Birney, Eleecya 10

7 Wichita-East 50.33 1) Herzberg, Addison 12 2) Johnson, Evelyn 11 3) Bell, Kristavia 12 4) Anthony, Kierra 11

Girls 4x400 Meter Relay Class 6A

1 Wichita-Southeast 4:00.38 1) Hackeny-Cooper, Elontae 9 2) Carter, Savion 12 3) Sumpter, Sariah 10 4) Mosely, Christal 12

2 Lawrence 4:01.35 1) Ajekwu, Ozi 9 2) Stewart, Hannah 11 3) Harris, Asjah 10 4) Seratte, Evann 11

3 Olathe South 4:02.46 1) Pittman, Hailey 11 2) Winslow, Danielle 10 3) Reed, Sophie 10 4) Pierce, Isabella 11

4 Junction City 4:03.97 1) Holman, Lyric 12 2) Nicholson, Janiah 9 3) Smith, Tiara 11 4) Newman, Keiana 11

5 Garden City 4:04.74 1) Powers, Megan 12 2) Savolt, Taylor 11 3) Rodriguez, Felicity 10 4) Linenberger, Raegan 12

6 Shawnee Mission-West 4:06.09 1) Wilhoit, Mia 12 2) Meyer, Madeline 11 3) Alexander, Ke'Moni 11 4) Patterson, Jasmine 9

7 Olathe Northwest 4:07.00 1) Anderson, Allison 12 2) Osborn, Jade 12 3) McWashington, Jaleesa 11 4) Horton, Amelia 9

8 Hutchinson 4:13.41 1) Jackson, Andryce 10 2) Wren, Janeia 12 3) Armbrust, Morgan 11 4) Birney, Eleecya 10

Girls 4x800 Meter Relay Class 6A

1 Olathe North 9:33.30 1) Rodina, Hannah 12 2) Fuhlhage, Claire 12 3) Whitaker, Sarah 10 4) Schillinger, Zoey 10

2 Shawnee Mission-West 9:37.67 1) Williams, Dara 12 2) Wilhoit, Mia 12 3) Bender, Erin 9 4) Rowatt, Lindsey 12

3 Manhattan 9:38.00 1) Keeley, Emily 11 2) Gruenbacher, Joy 12 3) Rosenkranz, Ella 10 4) Mayfield, Clara 11

4 Shawnee Mission-East 9:44.58 1) Hlobik, Madeline 12 2) Worth, Ingrid 12 3) McCaskey, Kara 11 4) Hlobik, Eleanor 10

5 Shawnee Mission-North 9:45.60 1) Kasunic, Kathryn 11 2) Raines, Cassie 12 3) Colburn, Caroline 11 4) Ryan, Molly 12

6 Lawrence 9:52.46 1) Wilson, Jayden 9 2) Stewart, Hannah 11 3) Prescott, Layne 11 4) Seratte, Evann 11

7 Op-Blue Valley West 9:54.25 1) Call, Sophie 10 2) Marquette, Anna Katherine 9 3) Kitts, Andrea 10 4) DeWitt, Lauren 11

8 Op-Blue Valley North 10:00.92 1) Meyer, Mackenzie 9 2) Ganter, Charlotte 9 3) Martin, Anna 11 4) Hoffpauir, Avery 12

Girls High Jump Class 6A

1 Englund, Toni 12 Sm-East 5-08.00

2 Righter, Madeline 11 Olathe NW 5-06.00

3 Winslow, Danielle 10 Olathe South J5-06.00

4 Linenberger, Raegan 12 Garden City 5-04.00

5 Stindt, Jessie 12 Sm-East 5-02.00

6 Brown, Reygan 12 Olathe North J5-02.00

7 Hendrickson, Carly 11 Sm-East 5-00.00

7 Dotson, Ayi-Lissa 12 Junction City 5-00.00

Girls Pole Vault Class 6A

1 Kelly-Salo, Abigail 12 Sm-Northwest 12-00.00

2 Hickerson, Josie 11 Lawrence 11-06.00

3 Wait, Kendra 9 Gardner-Edgerton J11-06.00

4 Linson, Amira 12 Wichita-East 11-00.00

5 Six, Riley 12 Washburn Rural 10-06.00

6 Gerber, Annie 12 Garden City J10-06.00

7 McIntire, Morgan 10 Gardner-Edgerton 10-00.00

8 Wears, Saleen 10 Garden City 9-06.00

8 Pettijohn, Julia 10 Op-Blue Valley 9-06.00

Girls Long Jump Class 6A

1 Turner, Bailey 12 Olathe East 19-00.00 2.4

2 Righter, Madeline 11 Olathe NW 18-10.25 1.6

3 Thomas, Cameryn 12 Law-Free State 18-00.00 1.2

4 McWashington, Jaleesa 11 Olathe NW 17-11.75 2.1

5 Savolt, Taylor 11 Garden City 17-08.00 2.4

6 Stindt, Jessie 12 Sm-East 17-03.00 1.9

7 Crosby, Lanecia 12 Wichita-SE 17-01.50 1.9

8 Malone, Maliyah 11 Topeka 17-00.00 2.6

Girls Triple Jump Class 6A

1 Stindt, Jessie 12 Sm-East 39-11.25 -1.5

2 Childress, Arieauna 12 Law-Free State 38-03.75 -0.3

3 Turner, Bailey 12 Olathe East 38-01.75 0.7

4 McWashington, Jaleesa 11 Olathe NW 38-00.75 -1.4

5 Savolt, Taylor 11 Garden City 38-00.00 -1.3

6 Okoro, Ezinne 11 Dodge City 37-03.50 -1.3

7 Englund, Toni 12 Sm-East 37-02.25 -1.6

8 Pierce, Isabella 11 Olathe South 36-08.00 -0.1

Girls Shot Put Class 6A

1 Bynum, Jayla 11 Hutchinson 42-04.25

2 Adams, Savannah 10 Junction City 38-10.50

3 Ajekwu, Chisom 11 Lawrence 38-07.75

4 Misipeka, Kauilani 10 Sm-North 38-02.00

5 Howard, Krissy 11 Lawrence 37-10.00

6 Reynolds, Hannah 12 Junction City 37-01.00

7 Petersen, Sarah 12 Sm-Northwest 36-09.25

8 Baker, Dana 12 Olathe North 36-05.25

Girls Discus Throw Class 6A

1 Baker, Dana 12 Olathe North 123-07

2 Bynum, Jayla 11 Hutchinson 123-03

3 Reynolds, Hannah 12 Junction City 122-05

4 Stewart, Hollie 10 Wichita-South 116-06

5 Love, Jamila 11 Wichita-East 115-08

6 Butler, Angelina 10 Olathe South 115-06

7 Cartwright, Deonne 12 Blue Vly NW 113-06

8 Petersen, Sarah 12 Sm-Northwest 112-10

Girls Javelin Throw Class 6A

1 Baker, Dana 12 Olathe North 168-08R

2 Unruh, Baylee 11 Lawrence 142-04

3 Comstock, Kennedy 11 Gardner-Edgerton 130-09

4 Davidson, Brenna 11 Gardner-Edgerton 129-02

5 Farrington, Lexy 10 Blue Vly North 126-01

6 Harris, Amaya 9 Lawrence 124-09

7 Scaduto, Danielle 11 Sm-North 124-08

8 Huggans, Camryn 11 Campus 123-05