Track in Kansas: 2018 Girls 4A All-State Track & Field

Andale was the 4A girls team champion.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 27, 2018

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 4A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.com and we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2017 All-State Patches if you placed in top 8 last year.

 

2018 4A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 4A

1 Ruddle, Emma 10 McPherson 12.37 2.9

2 Van Hoecke, Samantha 12 Paola 12.38 2.9

3 Vazquez, Evelyn 9 Kc-Piper 12.55 2.9

4 Behanna, Amanda 12 Lindsb-Smoky Vly 12.61 2.9

5 Bergmann, Cydney 12 Concordia 12.63 2.9

6 Hallmark, Claire 11 Augusta 12.63 2.9

7 Kunkler, Elysia 10 Iola 12.68 2.9

8 Eck, Ellee 10 Andale 12.76 2.9

Girls 200 Meter Dash Class 4A

1 Williams, Isabel 9 Spring Hill 25.86 -1.4

2 Jones, Sophie 10 Paola 25.96 -1.4

3 Hallmark, Claire 11 Augusta 26.38 -1.4

4 Behanna, Amanda 12 Lindsb-Smoky Vly 26.46 -1.4

5 Helfrich, Sian 9 Pratt 26.75 -1.4

6 Doebele, Ashlynn 11 Burlington 26.79 -1.4

7 Shepard, Natalee 9 Tonganoxie 26.89 -1.4

8 Eck, Kasidee 12 Andale 27.19 -1.4

Girls 400 Meter Dash Class 4A

1 McGlothlin, Taylor 12 Wellington 58.11

2 Jones, Sophie 10 Paola 58.15

3 Searcy, Corrin 11 Tonganoxie 58.98

4 Marlow, Hollie 10 Parsons 59.14

5 Russell, Fallon 11 Bishop Miege 59.54

6 Doebele, Ashlynn 11 Burlington 1:00.57

7 Bauer, Kyra 10 Topeka-Hayden 1:00.83

8 Hawman, Jordan 12 Jefferson West 1:01.16

Girls 800 Meter Run Class 4A

1 Burton, Sydney 11 Abilene 2:17.49

2 Beiter, Natalie 11 Baldwin 2:18.84

3 Wiebe, Hannah 11 And-Central 2:19.45

4 Peterson, Jessica 11 Frontenac 2:20.61

5 Davis, Tara 12 Nickerson 2:22.09

6 Tucker, Makenzie 12 Jefferson West 2:24.47

7 Landes, Erika 12 Mulvane 2:25.06

8 Mullin, Adelyn 11 Clay Center Comm 2:25.21

Girls 1600 Meter Run Class 4A

1 Briggs, Taylor 9 Chapman 5:09.06

2 Honeyman, Hannah 12 Santa Fe Trail 5:20.08

3 Peterson, Ellise 9 Lindsb-Smoky Vly 5:25.98

4 Davis, Aimee 10 Clearwater 5:27.45

5 Nuest, Hannah 12 Buhler 5:29.32

6 Eads, Paxsten 12 Fort Scott 5:30.38

7 Beth, Ella 9 Fort Scott 5:30.40

8 Wilson, Averi 12 Anderson County 5:30.43

Girls 3200 Meter Run Class 4A

1 Briggs, Taylor 9 Chapman 11:03.78

2 Davis, Aimee 10 Clearwater 11:22.15

3 Honeyman, Hannah 12 Santa Fe Trail 11:32.86

4 Hudgeons, Darian 9 Paola 11:34.49

5 Eads, Paxsten 12 Fort Scott 11:37.40

6 Trout, Renee 10 Independence 11:44.61

7 Hulse, Brianna 12 Winfield 11:45.80

8 Collins, Adalynn 10 Atchison 11:51.15

100 Meter Hurdles Class 4A

1 Ruddle, Emma 10 McPherson 14.36 1.1

2 Kunkler, Elysia 10 Iola 14.98 1.1

3 Smarsh, Abby 12 Andale 15.02 1.1

4 Murdie, Mariah 12 Jefferson West 15.39 1.1

5 Howard, Avery 10 McPherson 15.50 1.1

6 McGinnis, Tori 11 Towanda-Circle 15.67 1.1

7 Peters, Isabelle 9 Lindsb-Smoky Vly 15.84 1.1

8 Bergmann, Cydney 12 Concordia 15.99

Girls 300 Meter Hurdles Class 4A

1 Smarsh, Abby 12 Andale 44.73

2 Gassman, Carlee 10 Louisburg 45.68

3 Helfrich, Sian 9 Pratt 45.90

4 Haxton, Kerington 9 Lindsb-Smoky Vly 46.58

5 Stephan, Rachel 11 Girard 46.76

6 Cox, Shelby 10 Andale 47.34

7 Ogle, Abby 12 Baldwin 48.49

8 Holmes, Elizabeth 10 Abilene 49.22

Girls 4x100 Meter Relay Class 4A

1 Andale 49.49 1) Gray, McKenna 10 2) Eck, Kasidee 12 3) Smarsh, Abby 12 4) Eck, Ellee 10

2 Concordia 49.51 1) Williams, Jessica 12 2) Bergmann, Cydney 12 3) Gropp, Sierra 9 4) Wahlmeier, Emma 11

3 Paola 49.88 1) Jones, Sophie 10 2) Van Hoecke, Samantha 12 3) Henness, Alyssa 11 4) Taylor, Emily 12

4 Lindsb-Smoky Vly 50.15 1) Haxton, Kerington 9 2) Peters, Isabelle 9 3) Heitschmidt, Addie 9 4) Behanna, Amanda 12

5 Augusta 50.38 1) Anderson, Paris 10 2) Hallmark, Claire 11 3) Marlnee, Jayden 11 4) Anderson, Cali 11

6 Kc-Piper 50.62 1) Porter, Riley 10 2) Brown, Kinley 9 3) Simmons, Jada 11 4) Vazquez, Evelyn 9

7 Andover-Central 50.65 1) Bethea, Aniyah 9 2) Vincze, Peyton 11 3) Scheidel, Mackenzie 9 4) Lipscomb, Amari 12

8 Tonganoxie 50.83 1) Shepard, Natalee 9 2) Searcy, Corrin 11 3) Staatz, Sierra 12 4) Touchton, Trinity 11

 

Girls 4x400 Meter Relay Class 4A

1 Andale 4:02.11 1) Eck, Ellee 10 2) Eck, Kasidee 12 3) Cox, Shelby 10 4) Smarsh, Abby 12

2 Andover-Central 4:04.22 1) Harris, Allyson 9 2) Ochsner, Kinsley 11 3) Steward, Cailan 11 4) Wiebe, Hannah 11

3 Paola 4:08.67 1) Johnson, Marina 9 2) Long, Moorea 12 3) Patillo, Aziza 12 4) Jones, Sophie 10

4 Baldwin 4:09.96 1) Ogle, Abby 12 2) Beiter, Natalie 11 3) Stewart, Ambrynn 9 4) Lindenmeyer, Carly 11

5 Shawnee Mission-Miege 4:11.53 1) O'Connor, Merrin 9 2) Perico, Sarah 9 3) Meyers, Natalie 10 4) Russell, Fallon 11

6 Jefferson West 4:12.01 1) Tucker, Makenzie 12 2) Wright, Destiny 12 3) Murdie, Mariah 12 4) Hawman, Jordan

7 St. George-Rock Creek 4:12.38 1) Fike, Grace 9 2) Gill, Lauren 9 3) Gill, Evie 9 4) Saenz, Sierra 10

8 Lindsb-Smoky Vly 4:13.37 1) Peters, Isabelle 9 2) Peterson, Ellise 9 3) Heitschmidt, Addie 9 4) Haxton, Kerington 9

Girls 4x800 Meter Relay Class 4A

1 Chapman 9:42.21 1) Smith, Madison 10 2) Kirkpatrick, McKenna 10 3) Anderson, Lindsey 12 4) Briggs, Taylor 9

2 Jefferson West 9:49.11 1) Tucker, Macy 10 2) Murdie, Mariah 12 3) Kahler, Heather 10 4) Tucker, Makenzie 12

3 Baldwin 9:53.61 1) Stewart, Ambrynn 9 2) Nelson, Alexia 12 3) Wilson, Tennyson 9 4) Beiter, Natalie 11

4 Mulvane 9:54.01 1) Moon, Anna 9 2) Williams, Campbell 9 3) Russell, Josie 10 4) Landes, Erika 12 1:10.874 (1:10.874) 2:31.000 (1:20.127) 3:42.268 (1:11.268) 5:03.616 (1:21.349) 6:14.425 (1:10.809) 7:26.694 (1:12.270) 8:35.292 (1:08.598) 9:54.008 (1:18.717)

5 Abilene 9:59.53 1) Barnes, Abby 11 2) Holmes, Elizabeth 10 3) Stout, Savannah 10 4) Burton, Sydney 11

6 Paola 10:03.10 1) Hudgeons, Darian 9 2) Ohlmeier, Anna 12 3) Hadle, Lydia 12 4) Johnson, Marina 9

7 Basehor-Linwood 10:04.76 1) Oliver, Rylea 12 2) Tinder, Riley 10 3) May, Quincy 10 4) Fulkerson, Kathleen 12

8 Burlington 10:10.96 1) Beaty, Kerestin 12 2) Long, Kaylee 11 3) Caldwell, Kaitlyn 11 4) Wagner, Camrie 12

Girls High Jump Class

1 Rivers, Madeline 10 Spring Hill 5-04.00

2 Elliott, Megan 12 Wich-Trinity J5-04.00

3 Williams, Jessica 12 Concordia J5-04.00

4 Long, Moorea 12 Paola J5-04.00

5 Perico, Sarah 9 Bishop Miege 5-02.00

6 Jacobs, Grace 10 Towanda-Circle 5-00.00

7 Pettay, Victoria 11 Wamego J5-00.00

7 Cantu, Nataleigh 11 Augusta J5-00.00

Girls Pole Vault Class 4A

1 Van Hoecke, Samantha 12 Paola 12-00.00

2 Stohs, Grace 12 Marysville J12-00.00

3 Williams, Jessica 12 Concordia 11-06.00

4 Peters, Isabelle 9 Lindsb-Smoky Vly J11-06.00

5 Eck, Jaden 11 Andale 11-00.00

6 Holtzen, Isabelle 12 Louisburg J11-00.00

7 Cates, Jayden 10 Andale J11-00.00

8 Dodson, Lauren 11 Andale 10-06.00

Girls Long Jump Class 4A

1 Barrett, Elle 12 McPherson 18-01.50 NWI

2 Doebele, Ashlynn 11 Burlington 17-06.50 NWI

3 Kunkler, Elysia 10 Iola 17-02.50 NWI

4 Lindenmeyer, Carly 11 Baldwin 17-02.00 NWI

5 Gassman, Carlee 10 Louisburg 17-00.25 NWI

6 Fike, Grace 9 Rock Creek 16-03.00 NWI

7 Eck, Ellee 10 Andale 16-02.00 NWI

8 Whestone, Kim 10 Bonner Springs 15-10.50 NWI

Girls Triple Jump Class 4A

1 Barrett, Elle 12 McPherson 39-11.50R-1.0

2 Murdie, Mariah 12 Jefferson West 38-04.50 -1.7

3 Lies, Madison 11 Andale 36-03.00 -1.5

4 Doebele, Ashlynn 11 Burlington 35-10.25 -1.5

5 Ochsner, Kinsley 11 And-Central 35-09.25 -1.5

6 McGlothlin, Taylor 12 Wellington 35-03.00 -1.2

7 Moore, Gabi 12 Topeka-Hayden 35-02.00 -1.1

8 Craig, Maddison 9 Clay Center Comm 35-01.50 -2.2

Girls Discus Throw Class 4A

1 Garza, Alyssa 12 Jefferson West 134-02

2 Anderson, Jacy 11 Andale 124-11

3 Brown, Halie 12 Ark City 123-00

4 Rhodes, Abbee 11 Augusta 122-11

5 Pomatto, Elizabeth 12 Paola 122-10

6 Fairchild, Katelyn 9 Andale 122-09

7 Guyle, Mackenzie 11 Santa Fe Trail 120-08

8 McCorkle, Brooke 11 Wellington 118-02

Girls Javelin Throw Class 4A

1 Pomatto, Elizabeth 12 Paola 151-06

2 Kurtz, Kayla 11 Baldwin 142-11

3 Brown, Halie 12 Ark City 139-09

4 Fairchild, Katelyn 9 Andale 139-08

5 Commons, Katy 12 Andale 136-11

6 Marx, Samantha 9 Andale 130-08

7 Hoag, Erika 12 Ark City 130-02

8 Kuehl, Alexis 12 Paola 127-10