Track in Kansas: 2018 Girls 3A All-State Track & Field

Garden Plain girls captured the 3A 4x100 meter relay.
By: Sports in Kansas - Chet Kuplen
May 27, 2018

Share This Story:

Top Eight (everyone listed below) are eligible for 3A Track in Kansas All-State Track and Field Patch

(ONLY PLACE w/ our logo - GREAT KEEPSAKE FOR LETTER JACKET OR TO FRAME)

 

To order patch (you only need one patch total no matter how many events), email Chet Kuplen at sportsinkansas@gmail.comand we will send you an all-state form ASAP, if you didnt make all-state and want a state qualifier patch we also have those. We also have 2017 All-State Patches if you placed in top 8 last year.

2018 3A TRACK IN KANSAS GIRLS ALL-STATE TEAM

Girls 100 Meter Dash Class 3A

1 Gassmann, Mercedes 12 Garden Plain 12.25 0.6

2 Carlson, Lauren 11 Council Grove 12.44 0.6

3 Kramer, Alleigh 10 Nemaha Central 12.60 0.6

4 Braun, Slayten 10 Norton Community 12.66 0.6

5 Thiel, Hope 12 Remington 12.69 0.6

6 Cook, Kimalee 9 Remington 12.73 0.6

7 Leiker, Shaylee 9 Ellsworth 12.81 0.6

8 Needham, Layne 11 Cheney 12.90 0.6

Girls 200 Meter Dash Class 3A

1 Carlson, Lauren 11 Council Grove 26.07 -1.5

2 Kramer, Alleigh 10 Nemaha Central 26.24 -1.5

3 Needham, Layne 11 Cheney 26.43 -1.5

4 Rottinghaus, Allison 12 Nemaha Central 26.47 -1.5

5 Thompson, Grace 10 Sedgwick 26.59 -1.5

6 Price, Matti 10 Riverton 26.70 -1.5

7 Engelbert, Allison 11 Norton Community 26.75 -1.5

8 Hurla, Jasmine 12 St. Marys 27.50 -1.5

Girls 400 Meter Dash Class 3A

1 Thiel, Hope 12 Remington 56.94

2 Price, Matti 10 Riverton 58.72

3 Adams, Alexi 11 Oskaloosa 59.82

4 Kaiser, Elise 10 Hesston 1:00.05

5 Rogers, Emma 10 Sedgwick 1:00.09

6 Leiker, Shaylee 9 Ellsworth 1:00.74

7 Weathers, Emily 10 Scott Community 1:01.96

8 Paramore, Faith 10 Haven 1:03.03

Girls 800 Meter Run Class 3A

1 McDaniel, Paige 11 Wellsville 2:20.44

2 Bartlett, Clara 10 Cimarron 2:22.85

3 Murdock, Lara 9 Colby 2:24.04

4 Dawson, Kathryn 10 Jayhawk Linn 2:24.75

5 Paramore, Faith 10 Haven 2:25.21

6 Eslinger, Chloe 9 Chaparral 2:25.44

7 Bailey, Hannah 9 Norton Community 2:27.30

8 Riedel, Adell 10 Tmp-Marian 2:28.51

Girls 1600 Meter Run Class 3A

1 McDaniel, Paige 11 Wellsville 5:24.10

2 Murdock, Lara 9 Colby 5:29.13

3 Dawson, Kathryn 10 Jayhawk Linn 5:32.79

4 Burks, Hannah 10 Beloit 5:33.85

5 Kats, Lexi 10 Norton Community 5:40.54

6 Madsen, Katherine 9 Hiawatha 5:41

 7 Rossman, Molly 11 West Franklin 5:41.71

8 Riedel, Adell 10 Tmp-Marian 5:43.71

Girls 3200 Meter Run Class 3A

1 Burks, Hannah 10 Beloit 11:43.65

2 Kettler, Elizabeth 11 Hiawatha 11:50.15

3 Stevens, Makaela 12 Scott Community 12:10.58

4 White, Sara 10 Lakin 12:17.35

5 Rossman, Molly 11 West Franklin 12:18.30

6 Schmidt, Sienna 12 Remington 12:21.06

7 Burks, Hayley 10 Beloit 12:27.52

8 Madsen, Katherine 9 Hiawatha 12:33.72

Girls 100 Meter Hurdles Class 3A

1 Needham, Layne 11 Cheney 15.34 1.1

2 Wilson, Taya 12 Sterling 15.37 1.1

3 Francis, Sophie 9 Chaparral 15.51 1.1

4 Edwards, Alexus 12 Sterling 15.55 1.1

5 Aikins, Ashlynn 11 Erie 16.21 1.1

6 Good, Abbi 10 Council Grove 16.49 1.1

7 Catlin, Allison 9 Garden Plain 16.58 1.1

8 Clover, Samantha 12 Chaparral 16.97 1.1

Girls 300 Meter Hurdles Class 3A

1 Needham, Layne 11 Cheney 45.68

2 Francis, Sophie 9 Chaparral 46.16

3 Wilson, Taya 12 Sterling 46.65

4 Smith, Emily 12 Scott Community 47.44

5 Clark, Claire 10 Garden Plain 47.91

6 Schwinn, Emma 9 Pleasant Ridge 48.06

7 Good, Abbi 10 Council Grove 48.11

8 Hilliard, Sydney 12 Sedgwick 48.90

Girls 4x100 Meter Relay Class 3A

1 Garden Plain 50.06 1) Clark, Claire 10 2) Catlin, Macy 11 3) Puetz, Nikole 11 4) Gassmann, Mercedes 12

2 Norton Community 50.08 1) Braun, Slayten 10 2) Engelbert, Allison 11 3) Jones, Courtney 9 4) Frack, Kara 12

3 Sterling 50.40 1) Rowland, Grace 11 2) Drier, Shelby 10 3) Zimmerman, Kaylie 11 4) Edwards, Alexus 12

4 Halstead 50.45 1) McClain, Madison 9 2) Gerber, Karenna 9 3) Millspaugh, Kaytlynn 12 4) McKee, Magdalena 12

5 Council Grove 50.75 1) Bolen, Maddie 12 2) Carlson, Lauren 11 3) Reddick, Lauren 11 4) Palmquist, Sanaia 9

6 Seneca-Nemaha Central 51.02 1) Macke, Hannah 9 2) Macke, Laura 12 3) Kramer, Alleigh 10 4) Rottinghaus, Allison 12

7 Minneapolis 51.27 1) Borman, Natalie 11 2) Forte, Courtney 9 3) Vignery, Karisma 11 4) Shupe, Zoie 10

8 Wellsville 51.88 1) McDaniel, Alexis 9 2) Ebberts, Tolyn 9 3) Loudermill, Raven 11 4) Dwyer, Sydney 12

Girls 4x400 Meter Relay Class

1 Scott Community 4:06.59 1) Ayala, Dulce 11 2) Weathers, Emily 10 3) Shapland, Madison 10 4) Smith, Emily 12

2 Colby 4:07.29 1) Vaughn, Hallie 10 2) Murdock, Lara 9 3) Krannawitter, Erin 12 4) VanEaton, Rachel 12

3 Wellsville 4:09.17 1) McDaniel, Alexis 9 2) Newhouse, Allyson 11 3) Dwyer, Sydney 12 4) McDaniel, Paige 11

4 Garden Plain 4:10.47 1) Puetz, Nikole 11 2) Dooley, Natasha 10 3) Puetz, Alli 9 4) Clark, Claire 10

5 Hesston 4:10.65 1) Schott, Connie 9 2) Koehn, Emily 10 3) Vogt, Marisa 10 4) Kaiser, Elise 10

6 St. Marys 4:12.83 1) Layton, Ellena 10 2) Hurla, Reagan 11 3) Hurla, Logan 12 4) Hurla, Jasmine 12

7 Sabetha 4:17.19 1) Lukert, Hattie 9 2) Schuette, Kinley 10 3) Schuette, Morgan 10 4) McAfee, Skylar 11

8 West Franklin 4:24.09 1) Hutchison, Alexandria 9 2) Prouty, Kamryn 11 3) Montgomery, Madelyn 11 4) Leach, Bailey 10

Girls 4x800 Meter Relay Class 3A

1Sabetha 9:56.03 1) Lukert, Hattie 9 2) Lowdermilk, Hunter 11 3) Kuenzi, Nicole 10 4) McAfee, Skylar 11

2 Cimarron 9:56.18 1) Fugitt, Macy 9 2) Clinesmith, Courtney 9 3) Bartlett, Cameren 11 4) Bartlett, Clara 10

3 Colby 9:58.09 1) Murdock, Lara 9 2) Schroeder, Danielle 9 3) Finley, Alexandra 12 4) Stephens, Jill 10

4 Scott Community 9:58.57 1) Ayala, Dulce 11 2) Weathers, Emily 10 3) Wasinger, Piper 10 4) Stevens, Makaela 12

5 Wellsville 10:03.22 1) McDaniel, Alexis 9 2) Ebberts, Tolyn 9 3) Newhouse, Allyson 11 4) McDaniel, Paige 11

6 Hays-TMP-Marian 10:09.32 1) Werth, Julia 11 2) Urban, Kiara 11 3) Schippers, Emily 11 4) Riedel, Adell 10

7 St. Marys 10:09.83 1) Hurla, Logan 12 2) Hutley, Rachel 11 3) Shults, Erica 11 4) Perry, Callie 10

8 West Franklin 10:11.30 1) Montgomery, Madelyn 11 2) Hutchison, Alexandria 9 3) Rossman, Molly 11 4) Leach, Bailey 10

Girls High Jump Class 3A

1 Rohling, Sophia 11 Neodesha 5-06.00

2 Yost, Savannah 12 Tmp-Marian 5-02.00

3 Hammersmith, Becca 9 Hutch-Trinity J5-02.00

3 Stone, Talisa 11 Perry-Lecompton J5-02.00

5 Amsink, Madison 10 Cheney J5-02.00

6 Macke, Laura 12 Nemaha Central 5-00.00 7 Morris, Kayla 9 Sterling J5-00.00

7 Romme, Jenna 10 Tmp-Marian J5-00.

Girls Pole Vault Class 3A

1 Klassen, Kylie 12 Hesston 10-09.00

2 Schmidt, Maleigha 11 Hoisington 10-06.00

3 Jones, Aaliyah 12 Lakin J10-06.00

4 Bebermeyer, Audrey 10 Chaparral 10-00.00

5 North, Grace 10 Silver Lake J10-00.00

5 Spangler, Blaise 11 Beloit J10-00.00

7 Rogers, Elizabeth 11 Caney Valley J10-00.00

8 Shapland, Madison 10 Scott Community 9-06.00

Girls Long Jump Class 3A

1 Rowland, Grace 11 Sterling 16-11.50 3.0

2 Rottinghaus, Allison 12 Nemaha Central 16-07.25 1.9

3 Johnson, Kaylie 11 Humboldt 16-07.00 3.1

4 Kramer, Alleigh 10 Nemaha Central 16-06.25 1.9

5 Zrubek, Elizabeth 12 Hutch-Trinity 16-03.00 2.2

6 Wolf, Paris 11 Tmp-Marian 16-02.75 0.9

7 VandeVelde, Lyndsey 10 Silver Lake 16-01.25 1.0

8 Nichol, Renee' 9 Russell 15-09.25 1.1

Girls Triple Jump Class 3A

1 Rowland, Grace 11 Sterling 36-10.75 0.3

2 Rottinghaus, Allison 12 Nemaha Central 36-09.75 -0.4

3 Harvey, Morgan 9 Royal Valley 35-10.75 -1.7

4 Wichman, Bailey 9 St. Marys 35-05.25 0.4

5 Johnson, Kaylie 11 Humboldt 34-09.50 -0.6

6 Zrubek, Elizabeth 12 Hutch-Trinity 34-06.00 -0.8

7 Aikins, Ashlynn 11 Erie 34-02.25 -0.5

8 Nichol, Renee' 9 Russell 34-00.00 -2.2

Girls Shot Put Class 3A

1 Johnson, Sydney 12 Beloit 41-09.50

2 Dalinghaus, Jacy 11 Nemaha Central 39-03.75

3 Smith, Kadie 12 Cheney 38-09.75

4 Richardson, Celbi 10 Hesston 38-09.00

5 Foster, Amy 12 St. Marys 38-08.50

6 Newhouse, Grace 12 Wellsville 38-03.00

7 Burton, Ames 9 Riley County 38-02.50

8 Babcock, Ashley 11 Phillipsburg 37-11.50

Girls Discus Throw Class 3A

1 Johnson, Sydney 12 Beloit 151-08

2 Burton, Ames 9 Riley County 140-06

3 Thompson, Grace 10 Sedgwick 128-08

4 Dalinghaus, Jacy 11 Nemaha Central 126-07

5 Crawford, Claire 11 Osage City 120-11

6 Foster, Amy 12 St. Marys 119-05

7 Smith, Kadie 12 Cheney 114-10

8 Pedigo, Jocelynn 12 Hoisington 113-07

Girls Javelin Throw Class 3A

1 Dalinghaus, Jacy 11 Nemaha Central 134-03

2 Macke, Laura 12 Nemaha Central 132-09

3 Bond, Sarah 12 Mission Valley 124-05

4 Gooch, Madison 10 Belle Plaine 122-10

5 McEwen, Jaida 10 Norton Community 121-11

6 Newhouse, Grace 12 Wellsville 118-10

7 Paramore, Faith 10 Haven 117-09

8 Lange, Alivia 11 Conway Springs 117-06